Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλημέρα στους συμμετέχοντες, θέλω να κάνω μια δυο ερωτήσεις για να μάθω ένα δυο πραγματάκια γιατί το θέμα ειναι τεράστιο και χάθηκα στις πρώτες 20-30 σελίδες , από τι τιμή και πάνω το Ethereum αποφέρει κέρδος όταν η τιμή του ρεύματος ειναι γύρω στα 0,17 η kw/h  γιατί βλέπω κάτι αγγελίες του στυλ βγάζει 1000 ευρώ τον μήνα στα 270 MH/s με 1200 watt  κατανάλωση και τιμές ETH 1900 και πάνω  , βάζοντας τα στοιχεία σε κάποια calculator μου βγάζουν με σημερινές τιμές κάτι αστεία νούμερα και με προβληματίζουν αυτοί που πουλάνε τα παλιά τους μηχανήματα σε πολύ υψηλές τιμές θα έλεγα δείτε τι λέω , βλέποντας την τιμή των crypto  νομίζω ότι οι τιμές θα βρεθούν χαμηλότερα από ότι ειναι τώρα επιπλέον η δυσκολία συνεχώς αυξάνει με αποτέλεσμα να μην μπορείς να υπολογίσεις τι κέρδος θα έχεις σε ένα μήνα από τώρα συνεπώς η επένδυση σε mining ειναι ασύμφορη κατά την άποψη μου και βέβαια όσοι είχατε αγοράσει τις κάρτες σαφώς και δεν έχετε θέμα αφού την όποια κάρτα την είχατε  και ότι βγάλετε ειναι κέρδος , στο δια ταύτα δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από αυτήν την μανία και κυρίως να πάμε να αγοράσουμε κάτι χωρίς έρευνα γιατί θα χάσουμε τα χρήματα μας , το ethereum από τα 2 χιλιάδες αυτήν την στιγμή που γράφω ειναι στα 1400 δολάρια  ,  πιστεύω σε λίγες ημέρες εβδομάδες στις αγγελίες θα βρεθούν πολύ καλές τιμές σε κάρτες γραφικών και οι τιμές θα επανέλθουν με μεγάλες ευκαιρίες ενώ οι επιτήδειοι που απλά τις αγοράζουν για μεταπώληση θα φάνε μεγάλη ήττα και θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν να πουλήσουν όσο όσο , δεν ξέρω αν οι συλλογισμοί μου ειναι σωστοί για αυτό σας  έγραψα και θα εκτιμούσα την όποια απάντηση σας , ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι που έγραψα .

Το "σεντόνι" για να μην είναι σεντόνι, πρέπει να βάζουμε και κάποια τελεία που και που. Έτσι, για αλλαγή...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Εάν καταλάθος σκάβει κανένας εκεί , ας την κάνει σιγά σιγά και να μείνουν μόνο τα ASIC

https://f2pool.io/mining/insights/20210225-staying-on-the-bright-side-of-history-eip-1559/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Ethermine είναι τελικά υπέρ ή κατά του EIP-1559;

Ήταν υπέρ και έχασε πολύ κόσμο που πήγε στο Flexpool εξαιτίας αυτού και μετά άλλαξε στάση;

Οπότε Ethermine, Flexpool, 2miners και Hive είναι οι "φίλοι" μας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Γιατί ο Ίλωνας ήθελε να δει τον κόσμο να καίγεται... 

Εντωμεταξυ αργεί και η πληρωμή στο nicecash  , είναι 45 λεπτά in progress .

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά έχει ξαναγίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι συναγωνιστές. Το περασμένο Σάββατο είπα και εγώ να εξερευνήσω τον κόσμο του Mining με το σύστημα που έχω αγοράσει για gaming μετά απο αναβαθμίσεις κλπ κλπ τα τελευταία 2-3 χρόνια. Να μην τα πολυλογώ, Gigabyte RTX 3060 Ti Eagle OC 8GB, ξεκίνησα σαν αύριο Σάββατο στις 10 το πρωϊ με Nicehash. Κέρδος οικονομικό υπολογίζω 30€ σε μια εβδομάδα. Εμπειρία σε κάθε περίπτωση. Ελπίζω η καρτούλα μου να είναι εντάξει με Core Temp ~ 60 και μια HotSpot Temp κοντά στους 70 μετά την εγκατάσταση του τελευταίου HWiNFO Beta. Άραγε πόσο να ζεστένεται η μνήμη; Παίρνουμε και τα ρίσκα μας τί να κάνουμε... Είμαι από αυτούς τους χαζούς πάντως που πιστεύουν πως τα ηλεκτρονικά είναι αθάνατα εκτός και αν κάνεις πραγματικά κάποια υπερβολή. Καλό βράδυ σε όλουςκαι ελπίζω να ανέβουν τα κέρδη όλων μας!!! Όντως πεσμένα τα πράγματα χθες και σήμερα...

Επεξ/σία από noble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Εντωμεταξυ αργεί και η πληρωμή στο nicecash  , είναι 45 λεπτά in progress .

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά έχει ξαναγίνει?

Είναι σε maintenence mode. 

Όχι πως βγήκε και πότε τις τελευταίες 25 μέρες, αλλά τουλάχιστον επανήλθε το unpaid balance στο δεξί πλαίσιο του miner. 

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noble είπε

Καλησπέρα και πάλι συναγωνιστές. Το περασμένο Σάββατο είπα και εγώ να εξερευνήσω τον κόσμο του Mining με το σύστημα που έχω αγοράσει για gaming μετά απο αναβαθμίσεις κλπ κλπ τα τελευταία 2-3 χρόνια. Να μην τα πολυλογώ, Gigabyte RTX 3060 Ti Eagle OC 8GB, ξεκίνησα σαν αύριο Σάββατο στις 10 το πρωϊ με Nicehash. Κέρδος οικονομικό υπολογίζω 30€ σε μια εβδομάδα. Εμπειρία σε κάθε περίπτωση. Ελπίζω η καρτούλα μου να είναι εντάξει με Core Temp ~ 60 και μια HotSpot Temp κοντά στους 70 μετά την εγκατάσταση του τελευταίου HWiNFO Beta. Άραγε πόσο να ζεστένεται η μνήμη; Παίρνουμε και τα ρίσκα μας τί να κάνουμε... Είμαι από αυτούς τους χαζούς πάντως που πιστεύουν πως τα ηλεκτρονικά είναι αθάνατα εκτός και αν κάνεις πραγματικά κάποια υπερβολή. Καλό βράδυ σε όλουςκαι ελπίζω να ανέβουν τα κέρδη όλων μας!!! Όντως πεσμένα τα πράγματα χθες και σήμερα...

Ειναι αθανατα. Συνηθως αν ενα cpu/gpu δεν βγαλει προβλημα τον πρωτο μηνα συνηθως παει παρα πολλα χρονια θα πρεπει να παει κατι παρα πολυ στραβα για να χαλασει. Το μεγαλο voltage συνηθως χαλαει τα chip και οχι η μεγαλη θερμοκρασια εφοσον ειναι μεσα στα ορια που εχει θεσει η εταιρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 3:18 ΜΜ, Arkin είπε

Μολις βγηκε ο λογαριασμος τα κανω μια σουμα ολα δημοι ερτ ρυθμιζομενες να δουμε ποσο βγαινει ακριβως η KW.

Λοιπον εχουμε και λεμε 

Για 121 μερες εκαψα 1846KW απο αυτες οι 371 ειναι νυχτερινες και οι 1475 μερας

 

Συνολο σε 4 μηνες μου ηρθε

65 ο πρωτος εναντι

76.70 ο δευτερος εναντι

95.37 ο τριτος εναντι

128.97 ο εκκαθαριστικος

Συνολο 366.04 ευρω το τετραμηνο. Βγαινει 0.1982665222101842 η KW αλλα περιμενετε γιατι δεν εχω αφαιρεσει δημος/ερτ που ειναι η ταριφα απο καθε λογαριασμο.

 

Εχουμε και λεμε

19.33 ο πρωτος εναντι δημος+ερτ μαζι

22.34 ο δευτερος εναντι δημος+ερτ μαζι

26.05 ο τριτος εναντι δημος+ερτ μαζι

22.37 ο εκκαθαριστικος δημος+ερτ μαζι

Συνολο 90.09 ευρω. Αυτα θα τα πληρωνα ακομα και 0KW να εκαιγα εφοσον εχω συνδεση στη ΔΕΔΔΗΕ ειναι η ταριφα του κρατους.

 

Οποτε εχουμε 366.04-90.09 = 275.95/1846 = 0,1494853737811484 τοσο μου βγηκε η KW με το myhome enter το τελευταιο τετραμηνο με νυχτερινο μετρητη και παγια εντολη. Στο πρωτο εναντι που θα ερθει σε 1 μηνα θα ειναι και η εκπτωση συνεπειας. Τωρα ηταν 7.25 αλλα με προηγουμενο εκκαθαριστικο 1350KW οποτε θα ειναι παραπανω. Το κανω προσθαφαιρεση με τους 2 μηνες τελος 2020 που ειχε η ΔΕΗ 5 ευρω μειωση σε καθε ηλεκτρονικο λογαριασμο. Ο εκκαθαριστικος ειναι απο 13-10-2020 μεχρι 10-02-2020. Mining κανω απο τις 10 Ιανουαριου οποτε μεσα σε αυτο το τετραμηνο ειναι 1 μηνας mining στον οποιο εβγαλα 110 ευρω. Τα συμπερασματα δικα σας για το αν αξιζει η οχι. 

 

Το ρεζουμε με 0,1494853737811484 η KW που βγαινει εχουμε και λεμε για το PC που καιει

 

160wattx24 ωρες 3.840KW τη μερα x 120 μερες παμε 461KW το τετραμηνο για το mining. 461 x 0,1494853737811484 ειναι 68 ευρω ρευμα. Δηλαδη μεσα σε 1 μηνα εβγαλα το ρευμα του mining απο ολο το τετραμηνο και μου εμειναν και 40 ευρω καθαρα. Οποτε οι υπολοιποι μηνες οτι και να βγαλω ειναι καθαρο κερδος + τα 40 ευρω αυτου του μηνα. 

 

Αυτα για το myhome enter με παγια εντολη και εκπτωση συνεπειας. Ας γινει sticky το ποστ απο καποιον mod για να μην χαθει μετα απο μερες. Προσοχη σε οσους γραφετε για 0.25 η KW δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Οι κιλοβατωρες που έκαψες είναι αποκλειστικά για το mining; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Οι κιλοβατωρες που έκαψες είναι αποκλειστικά για το mining; 

Αναφερει στην προ τελευταια παραγραφο

160wattx24 ωρες 3.840KW τη μερα x 120 μερες παμε 461KW το τετραμηνο για το mining. 461 x 0,1494853737811484 ειναι 68 ευρω ρευμα. Δηλαδη μεσα σε 1 μηνα εβγαλα το ρευμα του mining απο ολο το τετραμηνο και μου εμειναν και 40 ευρω καθαρα. Οποτε οι υπολοιποι μηνες οτι και να βγαλω ειναι καθαρο κερδος + τα 40 ευρω αυτου του μηνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ssd93 είπε

Παιδιά θα ήταν εύκολο να μου προτείνετε ένα κουτί/κατασκευή για να τοποθετήσω το rig μου που έχει 3 κάρτες;

Μην ξοδεύεις λεφτά σε ειδικά κουτιά για mining όσο φθηνά και να είναι κάτω απο καμία 100 ευρώ δεν θα κάνουν σίγουρα (χωρίς τα μεταφορικά) καλύτερα να αγοράσεις  μια 4GB κάρτα με αυτά τα λεφτά και να την τρέχεις σε zombie mode 

 

Πάρε μερικά ξύλα και βίδωσε τα ή κάνε κάτι αυτοσχέδιο τέλος πάντων και καλύτερες θερμοκρασίες θα έχεις και θα σου βγεί τζάμπα σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...