Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

δεν έχει σημασία η κάρτα αλλά οι θερμοκρασίες που παράγουν/πιάνουν σε σχέση με το περιβάλλον και η απόσταση μεταξύ τους καθώς και το οποιοδήποτε άλλο εμπόδιο ή απόσταση μεταξύ των καρτών και του ανεμιστήρα. 

 

Όσο ο αέρας ειναι πιο κρύος απο τις κάρτες (και 40άρι να βαρέσει έξω δηλαδή αν η κάρτα πιάνει 50C ο αέρας θα την κρυώσει αρκεί να περνάει γρήγορα γιατί ο άερας πχ όπως ένα σφουγγάρι έχει όριο πόσο νερό μπορεί να ρουφήξει έτσι και αυτός έχει όριο το πόσο μπορεί να θερμανθεί και αυτό δεν ειναι το θέμα τόσο αλλά το όσο πιο πολύ θερμαίνεται τόσο πιο αργά ρουφάει θερμότητα και τόσο πιο πολύ αραιώνει , εμείς θέλουμε μεγάλη πυκνότητα αέρα να περνάει γρήγορα απο ανάμεσα απο τις κάρτες για αυτόν τον λόγο) 

Άρα μιλάμε για ανοιχτού τύπου rig.

Σε κλειστό δεν μπορείς να το κάνεις τόσο αποτελεσματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Άρα μιλάμε για ανοιχτού τύπου rig.

Σε κλειστό δεν μπορείς να το κάνεις τόσο αποτελεσματικα

Εξαρτάται αν μιλάμε για PC case ή άλλη πατέντα μπορείς να βάλεις ένα μεγάλο βεντιλατέρ  πχ αυτά που ειναι για ψυγεία αυτοκινήτων ας πούμε 

 

0599.1935.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Καλησπέρα στο forum, αναζητώ τα φώτα σας.

Έχω ένα pc που στεγάζεται στο αναγραφόμενο κονσερβοκούτι CoolerMaster MasterBox Q300L.

xlarge_20180216110439_13ecb15d.jpeg.bf698e8f64b9ca2e6a0eddcfc240fdf8.jpeg

Τα λοιπά χαρακτηριστικά που μας αφορούν:

RTX 3060 Gaming OC Gigabyte

Ryzen 3 3100(stock cooler)

B450 Asrock

 

Ο υπολογιστής τρέχει εφαρμογές distributed computing (έντονο gpu load δηλαδή) και προσπαθώ να κρατήσω χαμηλά τις θερμοκρασίες της κάρτας, ενώ παράλληλα κρατάω χαμηλά τα rpm των fans, καθώς είναι στον χώρο που διαμένω και δεν θέλω να είναι audible το βράδυ.

Στην διάθεση μου έχω πλέον πέρα από το stock exhaust fan του κουτιού και ένα άλλο δεύτερο από ένα κουτί aerocool, το οποίο συνδέεται με molex καθώς η μητρική δεν έχει άλλο header.

O υπολογιστής τρέχει χωρίς το πλαϊνό παράθυρο καθώς λόγω του pass through design της Gigabyte ο m.2 ssd βρίσκεται δίπλα στο exhaust της κάρτας και έχει μια τάση να τσουρουφλιζεται, λόγω της έλλειψης airflow.

 Η ερώτηση λοιπόν είναι, που να τοποθετήσω το δεύτερο ανεμιστήρακι για να βοηθήσω την ψύξη. 

Δοκίμασα μπροστά, λίγο πάνω από την νοητική γραμμή του ύψους της κάρτας, με την λογική να σπρώχνει το exhaust της κάρτας στην εξαγωγή του κουτιού. Δεν πέτυχε με ανοιχτό κουτί. Ανέβηκε η θερμοκρασία της κάρτας. Με κλειστό το πλαϊνό παράθυρο τα ίδια.(απλά σώζεται κάπως ο δίσκος)

Δοκίμασα από πάνω, στην ευθείας του pass through της κάρτας. Δεν πέτυχε. 0 διαφορά.

 

Δοκίμασα κάτω από την κάρτα, για να δίνει με μεγαλύτερη πίεση αέρα στην κάρτα. Δεν πέτυχε. Τα ποδαράκια του κουτιού είναι πολύ κοντά και πρακτικά η διαφορά που δημιουργείται δεν φαίνεται να είναι μετρήσιμη.

 

Δοκίμασα απ'έξω από τον υπολογιστή, στο πάτωμα, με κατεύθυνση προς την κάρτα.

Πέτυχε. Βλέπω μετρήσιμη μείωση της τάξεως του 1-1,5°C. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το έχω στο πάτωμα. Κινείται κόσμος στον χώρο και φοβάμαι μη φάει κανένα σουτ και το ψάχνω.

 

Προτάσεις;

 

 

Ποσταρα και αλλού αλλά δεν πήρα καμία απάντηση. 😅 Το ίδιο θέμα έχω και δύο μέρες τώρα που δοκιμάζω mining. Εχετε καμία πρόταση, με τα μέσα που εχω διαθέσιμα;

Επιπλέον, έχω 0,3% rejected σε 2 μέρες, με την εντύπωση ότι συμβαίνουν κυρίως όταν χρησιμοποιώ το internet στον δεύτερο υπολογιστή που έχω συνδεδεμένο στο ίδιο router με το άλλο pc. Παίζει να ισχύει τέτοια συσχέτιση ή λέω μπαρουφες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreeKar98K είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλησπέρα στο forum, αναζητώ τα φώτα σας.

Έχω ένα pc που στεγάζεται στο αναγραφόμενο κονσερβοκούτι CoolerMaster MasterBox Q300L.

xlarge_20180216110439_13ecb15d.jpeg.bf698e8f64b9ca2e6a0eddcfc240fdf8.jpeg

Τα λοιπά χαρακτηριστικά που μας αφορούν:

RTX 3060 Gaming OC Gigabyte

Ryzen 3 3100(stock cooler)

B450 Asrock

 

Ο υπολογιστής τρέχει εφαρμογές distributed computing (έντονο gpu load δηλαδή) και προσπαθώ να κρατήσω χαμηλά τις θερμοκρασίες της κάρτας, ενώ παράλληλα κρατάω χαμηλά τα rpm των fans, καθώς είναι στον χώρο που διαμένω και δεν θέλω να είναι audible το βράδυ.

Στην διάθεση μου έχω πλέον πέρα από το stock exhaust fan του κουτιού και ένα άλλο δεύτερο από ένα κουτί aerocool, το οποίο συνδέεται με molex καθώς η μητρική δεν έχει άλλο header.

O υπολογιστής τρέχει χωρίς το πλαϊνό παράθυρο καθώς λόγω του pass through design της Gigabyte ο m.2 ssd βρίσκεται δίπλα στο exhaust της κάρτας και έχει μια τάση να τσουρουφλιζεται, λόγω της έλλειψης airflow.

 Η ερώτηση λοιπόν είναι, που να τοποθετήσω το δεύτερο ανεμιστήρακι για να βοηθήσω την ψύξη. 

Δοκίμασα μπροστά, λίγο πάνω από την νοητική γραμμή του ύψους της κάρτας, με την λογική να σπρώχνει το exhaust της κάρτας στην εξαγωγή του κουτιού. Δεν πέτυχε με ανοιχτό κουτί. Ανέβηκε η θερμοκρασία της κάρτας. Με κλειστό το πλαϊνό παράθυρο τα ίδια.(απλά σώζεται κάπως ο δίσκος)

Δοκίμασα από πάνω, στην ευθείας του pass through της κάρτας. Δεν πέτυχε. 0 διαφορά.

 

Δοκίμασα κάτω από την κάρτα, για να δίνει με μεγαλύτερη πίεση αέρα στην κάρτα. Δεν πέτυχε. Τα ποδαράκια του κουτιού είναι πολύ κοντά και πρακτικά η διαφορά που δημιουργείται δεν φαίνεται να είναι μετρήσιμη.

 

Δοκίμασα απ'έξω από τον υπολογιστή, στο πάτωμα, με κατεύθυνση προς την κάρτα.

Πέτυχε. Βλέπω μετρήσιμη μείωση της τάξεως του 1-1,5°C. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το έχω στο πάτωμα. Κινείται κόσμος στον χώρο και φοβάμαι μη φάει κανένα σουτ και το ψάχνω.

 

Προτάσεις;

 

 

Ποσταρα και αλλού αλλά δεν πήρα καμία απάντηση. 😅 Το ίδιο θέμα έχω και δύο μέρες τώρα που δοκιμάζω mining. Εχετε καμία πρόταση, με τα μέσα που εχω διαθέσιμα;

Επιπλέον, έχω 0,3% rejected σε 2 μέρες, με την εντύπωση ότι συμβαίνουν κυρίως όταν χρησιμοποιώ το internet στον δεύτερο υπολογιστή που έχω συνδεδεμένο στο ίδιο router με το άλλο pc. Παίζει να ισχύει τέτοια συσχέτιση ή λέω μπαρουφες;

 

 

Αγόρασε άλλο κουτί  ή αν δεν μπορείς βάλε στα πλάγια αυτό που έχεις με ανοιχτό καπάκι και βάλε έναν ανεμιστήρα ακριβώς πίσ απο την κάρτα και έναν πάνω στην κάρτα και οι δύο να φυσάνε προς την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 

 

Αγόρασε άλλο κουτί  ή αν δεν μπορείς βάλε στα πλάγια αυτό που έχεις με ανοιχτό καπάκι και βάλε έναν ανεμιστήρα ακριβώς πίσ απο την κάρτα και έναν πάνω στην κάρτα και οι δύο να φυσάνε προς την κάρτα. 

Screenshot_2021-05-25-19-03-53-535_com_miui.gallery.jpg.9b0e15c59c1417b91b9e5e1a4c76d966.jpg

Να το γυρίσω στο πλάι, εννοείς, να το ξαπλαρω στο πάτωμα; Και να βάλω το ένα fan από πίσω, εκεί που είναι τα video output?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Screenshot_2021-05-25-19-03-53-535_com_miui.gallery.jpg.9b0e15c59c1417b91b9e5e1a4c76d966.jpg

Να το γυρίσω στο πλάι, εννοείς, να το ξαπλαρω στο πάτωμα; Και να βάλω το ένα fan από πίσω, εκεί που είναι τα video output?

Βασικά δεν φαίνεται να έχεις μεγάλο πρόβλημα  όσο αφορά το θέμα χώρου (στο quote του άλλου που έβαλες αν και δεν διάβασα όλο το σεντόνι πρόσεξα ότι είπε πως η κάρτα ειναι πολύ κοντά στο τροφοδοτικό) 

 

σε αυτό μπορείς απλά να κλείσεις το καπάκι να βάλεις 2 ανεμιστήρες εισαγωγής μπροστά έναν εισαγωγής κάτω και έναν εξαγωγής πάνω ή αν χωράει άλλον έναν εξαγωγής πάνω(2 σύνολο δηλαδή για να έχεις αρνητική πίεση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση,ανάμεσα σε rx580 και 1660ti για eth τι να επιλέξω;

Έχω ήδη μια rx480 και θέλω να τρέχουν σε windows 10 ιδανικά να μπορώ να παίζω κανα παιχνίδι να κόβω τη μια,γίνεται;

To Seasonic Core GM 650W θα είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, W0bbly είπε

Μια ερώτηση,ανάμεσα σε rx580 και 1660ti για eth τι να επιλέξω;

Έχω ήδη μια rx480 και θέλω να τρέχουν σε windows 10 ιδανικά να μπορώ να παίζω κανα παιχνίδι να κόβω τη μια,γίνεται;

To Seasonic Core GM 650W θα είναι οκ;

Στα ίδια λεφτά εννοείται την 1660Ti. Είναι καλύτερη κάρτα και αποδίδει καλύτερα σε σχέση με την RX580 σε στοκ φάση.

Οι 480/580 κτλ με custom bios αποδίδουν λίγο καλύτερα αλλά δεν παίζουν παιχνίδια όντως φλασαρισμένες.

Επίσης είναι λιγότερο ενεργοβόρα η 1660Ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στα ίδια λεφτά εννοείται την 1660Ti. Είναι καλύτερη κάρτα και αποδίδει καλύτερα σε σχέση με την RX580 σε στοκ φάση.

Οι 480/580 κτλ με custom bios αποδίδουν λίγο καλύτερα αλλά δεν παίζουν παιχνίδια όντως φλασαρισμένες.

Επίσης είναι λιγότερο ενεργοβόρα η 1660Ti.

Το τροφοδοτικό με καλύπτει αν υποθέσουμε ότι η μια μπορεί να δουλεύει και φουλ σε game ενω η άλλη κάνει mining;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, W0bbly είπε

Το τροφοδοτικό με καλύπτει αν υποθέσουμε ότι η μια μπορεί να δουλεύει και φουλ σε game ενω η άλλη κάνει mining;

Δες πάνω στο 12V rail στο τροφοδοτικό τι γράφει, ως πραγματικά Watt που μπορεί να μεταφέρει. Και αν είναι πάνω από την κατανάλωση των 480+1660ti είσαι οκ. Τα καλώδια σου φτάνουν; 1 η καθεμία θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, W0bbly είπε

Μια ερώτηση,ανάμεσα σε rx580 και 1660ti για eth τι να επιλέξω;

Έχω ήδη μια rx480 και θέλω να τρέχουν σε windows 10 ιδανικά να μπορώ να παίζω κανα παιχνίδι να κόβω τη μια,γίνεται;

To Seasonic Core GM 650W θα είναι οκ;

1660ti .
To θέμα δεν ειναι τα watt του psu αλλα οτι το συγκεκριμένο εχει μονο ενα 8πινο output. Λογικά τα αλλα 3 6πινα που βγάζει ειναι πλεξούδες με σάτα και μολεξ . Θα την βάλεις μέσα στο κουτί ή με riser εξω; Ποια είναι η υλοποίηση της 1660ti ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Δες πάνω στο 12V rail στο τροφοδοτικό τι γράφει, ως πραγματικά Watt που μπορεί να μεταφέρει. Και αν είναι πάνω από την κατανάλωση των 480+1660ti είσαι οκ. Τα καλώδια σου φτάνουν; 1 η καθεμία θέλει;

Θέλουν από ένα 8πινο η καθεμια.

614Mrq6LYmL._AC_SL1200_.jpg

b1mDG2e6YNMiaub0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι σχετικό άσχετο;

Αξίζει asus tuf RX6900xt στα 1300€ αγορά καινούρια στο κουτί της;

Δεν έχω ασχοληθεί με AMD κάρτες και δεν ξέρω αν αξιζει η αγορά της...

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ooaris είπε

1660ti .
To θέμα δεν ειναι τα watt του psu αλλα οτι το συγκεκριμένο εχει μονο ενα 8πινο output. Λογικά τα αλλα 3 6πινα που βγάζει ειναι πλεξούδες με σάτα και μολεξ . Θα την βάλεις μέσα στο κουτί ή με riser εξω; Ποια είναι η υλοποίηση της 1660ti ?

Ναι αυτό βλέπω και εγώ.Gigabyte GeForce OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, W0bbly είπε

Ναι αυτό βλέπω και εγώ.Gigabyte GeForce OC

Δεν ειναι και πολύ δροσερή η συγκεκριμένη. Δεν προτείνεται να την βάλεις μέσα στο κουτί αγκαλιά με την rx 480 γιατι θα δεις temps στο core πάνω απο 70 και σιγουρα θα εισαι στα όρια με το temp της μνήμης.
Αρα θες riser και εξω απο το κουτί.
Επειδή θες και να παίζεις με την rx480, καλο θα ήταν να αφήσεις το 8πινο αποκλειστικά γιαυτην . (εννοειται πως θα εχεις 2 προφίλ στο afterburner γιαυτην. Ενα για gaming και αλλο για mining)
To riser θα το τροφοδοτήσεις με ενα απο τα sata σου (με sata to 6pin ανταπτορα) και την 1660 με 2 x molex to 8pin ανταπτορα. Αυτη η κάρτα θα έχει παντα mining προφιλ και θα ζήτάει 75w περιπου.

16 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Να ρωτήσω κάτι σχετικό άσχετο;

Αξίζει asus tuf 6900xt στα 1300€ αγορά καινούρια στο κουτί της;

Δεν έχω ασχοληθεί με AMD κάρτες και δεν ξέρω αν αξιζει η αγορά της...

Αν την θες για gaming, εννοείται πως αξίζει...
Αν την θες για mining , οχι και τόσο...
Αν την θες για resell, ισως φύγει και 1500

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...