Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά φαντάζομαι οι περισσότεροι το τρέχετε σε dedicated pc για αυτό το σκοπό αλλά έπεσα πάνω σε αυτο :

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/NiceHash

Δεν είναι λιγο ύποπτο? Ειδικά απο την στιγμή που βαράνε και τοσα flag στο defender και πρέπει να τα παρακάμψεις..

Screenshot_20210220_171540_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς dedicated PC; :P Ένα pcακι έχουμε για όλα..

Αν ειχε malware η εφαρμογη του nicehash θα ειχε κλεισει προ πολλου. Ο founder καλα εκανε και συνεληφθη για κατι που εκανε το 2010. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι αυτό έλλειπε. Άλλωστε βγάζουν άπειρα τώρα δεν υπάρχει λόγος να κάνουν τέτοια μακακία. Όλοι οι home miners με μια κάρτα nicehash χρησιμοποιούν..

Βασικά είναι και open source η εφαρμογή έτσι και αλλιώς..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα σε όλους άλλος ένας αρχάριος εδω...         
Θα ήθελα να μοιραστώ με όσους ίσως το έχουν απορία, έναν από τους τρόπους να φτάσει σε μετρητά το ποσό που θέλουμε
(σιγουρα δεν ειναι ο καλύτερος τρόπος αλλά έτσι ξεκίνησα εγώ) , έαν έχω κάποιο λάθος ας με διορθώσετε.
emvasmata.jpg.3a66eb7e69138f65db4858d303729a55.jpg
 Δουλεύοντας από ΝΗ θέλουμε να φτάσουμε όσο πιο κοντά στα 100 για την μετατροπή σε ευρώ με fixed κόστος 1,5 ευρω .
Από εκεί στέλνουμε ολόκληρο το ποσό στην εφαρμογή Revolut σε ευρω.
Ύστερα στέλνουμε με πολλά εμβάσματα max 15 ώστε να μην χρεωθούμε ταρίφα!! (Μόνο για Πειραιώς και Εθνική φυσικά) 
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μηνιαίο όριο που δεν πρεπει να ξεπεράσουμε αλλά δεν το νομίζω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vill_la είπε

Καλά φαντάζομαι οι περισσότεροι το τρέχετε σε dedicated pc για αυτό το σκοπό αλλά έπεσα πάνω σε αυτο :

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/NiceHash

Δεν είναι λιγο ύποπτο? Ειδικά απο την στιγμή που βαράνε και τοσα flag στο defender και πρέπει να τα παρακάμψεις..

 

Screenshot_20210220_171540_com.android.chrome.jpg

Μεγαλο καλόπαιδο , μετα που εκανε το ΝΗ , εφαγε κατι χιλιάδες  bitcoin με την δικαιολογίες οτι χακαραν το ΝΗ, μετα απο 3 χρονια εχει επιστέψει το 80% (εκεινος λεει 100%) 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, omitziz είπε

Μεγαλο καλόπαιδο , μετα που εκανε ΝΗ , εφαγε κατι χιλιάδεςδες  bitcoin με την δικαιολογίες οτι χακαραν το ΝΗ, μετα απο 3 χρονια εχει επιστέψει το 80% (εκεινος λεει 100%) 

Και εγώ 100% πήρα πίσω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vill_la είπε

Δεν είναι λιγο ύποπτο? Ειδικά απο την στιγμή που βαράνε και τοσα flag στο defender και πρέπει να τα παρακάμψεις

Flag του Defender βαρεσε μονο για κάποια miner plug-ins του NiceHash.

Έφαγαν uninstall και άφησα μονο τον miner που χρησιμοποιώ, ο οποίος δεν είχε βαρέσει.

36 λεπτά πριν, AkrhArxontas είπε

 Καλησπέρα σε όλους άλλος ένας αρχάριος εδω...         
Θα ήθελα να μοιραστώ με όσους ίσως το έχουν απορία, έναν από τους τρόπους να φτάσει σε μετρητά το ποσό που θέλουμε
(σιγουρα δεν ειναι ο καλύτερος τρόπος αλλά έτσι ξεκίνησα εγώ) , έαν έχω κάποιο λάθος ας με διορθώσετε.
emvasmata.jpg.3a66eb7e69138f65db4858d303729a55.jpg
 Δουλεύοντας από ΝΗ θέλουμε να φτάσουμε όσο πιο κοντά στα 100 για την μετατροπή σε ευρώ με fixed κόστος 1,5 ευρω .
Από εκεί στέλνουμε ολόκληρο το ποσό στην εφαρμογή Revolut σε ευρω.
Ύστερα στέλνουμε με πολλά εμβάσματα max 15 ώστε να μην χρεωθούμε ταρίφα!! (Μόνο για Πειραιώς και Εθνική φυσικά) 
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μηνιαίο όριο που δεν πρεπει να ξεπεράσουμε αλλά δεν το νομίζω. 

Το πινακάκι δεν ειναι ενημερωμένο.

3€ Εθνική οπως λεει

3,5€ Eurobank

4€ Πειραιως

Αυτό με το σπάσιμο σε 15άρια ακούγεται ωραίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, καινουριος στο mining.
εκανα λογαριασμο στο ninehash, κατεβασα τα απαραιτητα, ξεκινησα, αλλα δεν ξερω πως μπορω να κανω mining σε etherium, καθως βλεπω παντου btc στα stats κτλ.

εχω παρανοησει κατι μηπως?

Επεξ/σία από wargasm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε και λέμε από ότι κατάλαβα όλη την δουλειά την κάνει η vram.

με 1750 mhz ειμαι στα 50.400 91 watt

με 1800 mhz ειμαι στα 51,700 93 watt

με 1850 mhz ειμαι στα 52,200 94 watt

όλα με 750mv θερμοκρασίες δεν αλλάζουν είμαι στα 76-80 και με τα τρία στην memory

αξίζει για αυτήν την διαφορά να τρέχω τόσες ώρες με oc την vram?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τώρα που το σκέφτομαι αν η NVIDIA βγάλει driver που nerfάρει το hashrate εμάς μας μαμάει γιατί είτε θα πρέπει να μείνουμε στον παλιό χάνοντας optimizations για νέα games ή να πάμε στους καινούργιους και να χάσουμε hashrate. Κάποιον που κάνει 24/7 mining δεν τον νοιάζει η καλύτερη υποστήριξη για νέα games αλλά για εμάς που παίζουμε κιόλας θα είναι θέμα..

 

οι 3060 ειναι ηδη νερφαρισμενες απο το bios,  καποιοι εχουν  ηδη κανει τεστ και το hashrate μετα απο λιγα λεπτα πεφτει απο 48 στο μισο,  οποτε δε νομιζω να αξιζει καν  να μπει καποιος στη διαδικασια να patchαρει to bios με κινδυνο να brickarει την καρτα

αλλωστε ολες οι 30ΧΧ / 20ΧΧ τους ιδιους  software drivers εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

οι 3060 ειναι ηδη νερφαρισμενες απο το bios,  καποιοι εχουν  ηδη κανει τεστ και το hashrate μετα απο λιγα λεπτα πεφτει απο 48 στο μισο,  οποτε δε νομιζω να αξιζει καν  να μπει καποιος στη διαδικασια να patchαρει to bios με κινδυνο να brickarει την καρτα

αλλωστε ολες οι 30ΧΧ / 20ΧΧ τους ιδιους  software drivers εχουν...

Άλλο λέω. Αν η NVIDIA βγάλει driver που nerfάρει όλες τις κάρτες τότε έχουμε ένα δίλημμα μπροστά μας. Είτε αναβαθμίζεις τον driver ώστε να έχεις καλύτερη υποστήριξη για νέα games και γενικά βελτιώσεις είτε μένεις με τον παλιό ώστε να μην χάνεις hashrate. Για κάποιον που κάνει 24/7 mining δεν το πειράζει να μείνει στον παλιό, αλλά εμείς που παίζουμε και games θέλουμε γενικά τις βελτιώσεις που φέρνουν γενικά οι νέοι drivers στα games..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, wargasm είπε

Καλησπερα, καινουριος στο mining.
εκανα λογαριασμο στο ninehash, κατεβασα τα απαραιτητα, ξεκινησα, αλλα δεν ξερω πως μπορω να κανω mining σε etherium, καθως βλεπω παντου btc στα stats κτλ.

εχω παρανοησει κατι μηπως?

Ναι , το ΝΗ δεν είναι mining αλλά ενοικίαση την gpu σου σε αλλους και πληρώνεσαι σε BTC.

Εαν θες να πληρώνεσαι ETH , να κανεις κανονικό mining , πας σε pool αφου σεταρεις wallet και miner. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω λίγο μπερδεμένο στο μυαλό μου το πως αποκτά αξία το cryptocurrency. Ναι οκ, κάθε block που υπολογίζεται μπαίνει στο blockchain και μετά; Πώς όλο αυτό αποκτά αξία; Επίσης είναι αποθηκευμένο κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ναι , το ΝΗ δεν είναι mining αλλά ενοικίαση την gpu σου σε αλλους και πληρώνεσαι σε BTC.

Εαν θες να πληρώνεσαι ETH , να κανεις κανονικό mining , πας σε pool αφου σεταρεις wallet και miner. 

καλησπέρα και από μένα,

και πως κάνουμε κανονικό mining,  πως  πάμε σε pool και ποιο wallet  και Miner χρησιμοποιούμαι ?

 

έναν νέο οδηγό παιδιά ?? για ολη την διαδικασία ?

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από spirakosgeo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...