Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, CONAN_ είπε

 

Αν ηθελες με αυτες τις φωτός να μας κάνεις να νιώσουμε κάπως "παράξενα"..... το κατάφερες !!    Εύγε και για τις 2..... 

Εγώ απλά κατεγραψα αυτό που είδα και βλέπουμε όλοι μας παντού , και έχουμε συνηθίσει να τα βλέπουμε και απλά τα προσπερνάνε ... Αυτή είναι η δύναμη της εικόνας και της φωτογραφίας να σου δείχνει πράματα και να σε βάλει να σκεφτείς 

13 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Την καλημέρα μου παίδες! ...

@anestis1975 στην φωτό με τα τούβλα , ποιον φακό έχεις χρησιμοποιήσει, σε τι απόσταση ήσουν από τον τοίχο, και αν ο γεωμετρικός άξονας του φακού ήταν κάθετος προς την επιφάνεια του τοίχου(σημαντικό)?

Σε όλες είμαι με τον 24-120 f4 της nikon στα τούβλα η κάμερα είναι ψιλά γύρο στα 4 μέτρα από το έδαφος έχω απόσταση γύρω στα 7 μέτρα από τον τοίχο  είναι διορθωμένη  η προοπτική στο lightroom τα mm είναι 24  για να έχω αρκετο χώρο να διορθώσω γιατί αυτός ήταν ο σκοπός όταν την έβγαλα ... Για όσους είναι από Θεσσαλονίκη είναι στο κόκκινο κτίριο πίσω από το δημαρχείο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Εγώ απλά κατεγραψα αυτό που είδα και βλέπουμε όλοι μας παντού , και έχουμε συνηθίσει να τα βλέπουμε και απλά τα προσπερνάνε ... Αυτή είναι η δύναμη της εικόνας και της φωτογραφίας να σου δείχνει πράματα και να σε βάλει να σκεφτείς....

...εγω να συμπληρώσω , οτι με την φωτογραφία βλέπεις πράγματα που δεν βλέπεις με απλο-γυμνο μάτι... Αυτός ήταν και ενας απο τους λόγους που άρχισα να ασχολούμαι τον τελευταίο χρόνο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

...εγω να συμπληρώσω , οτι με την φωτογραφία βλέπεις πράγματα που δεν βλέπεις με απλο-γυμνο μάτι... Αυτός ήταν και ενας απο τους λόγους που άρχισα να ασχολούμαι τον τελευταίο χρόνο. 

συμφωνώ  φίλε μου !!

 

_ANE5830.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο forum και βρίσκοντας το συγκεκριμένο topic σκεφτηκα να συμμετάσχω και εγώ.

Ξεκίνησα να ασχολούμαι εντατικά με την φωτογραφία εδώ και 4 χρόνια, αν και η πρώτη εφαφή είχε γίνει αρκετά χρόνια πριν, πέρασα από διάφορα είδη φωτογραφίας τα οποία αγαπώ ακόμη και σήμερα, ειδικά την φωτογραφία τοπίου (μπορεί να δημοσιεύσω κάποιες στο αργότερα), σήμερα ασχολούμαι κυρίως με τηναστροφωτογράφηση, και παρότι μπορεί να ξεφεύγει ίσως από την κλασική φωτογραφία, θεωρώ ότι η φωτογραφική ματιά παραμένει αναπόσπαστο κομμάτι της. Εδώ η τελευταία μου:

Canon 80D, Canon 300mm f4L, 33x55s, f4.5, 4000 iso, Bresser photo mount. επεξεργασία με AstroPixelProcessor και Adobe photoshop

"The Seven Sisters"

856531021_TheSevenSisters_Nov21.jpg.150936db48a11dbaa59a5bb7d96d72f5.jpg

Επεξ/σία από johzio
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, johzio είπε

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο forum και βρίσκοντας το συγκεκριμένο topic σκεφτηκα να συμμετάσχω και εγώ.

Ξεκίνησα να ασχολούμαι εντατικά με την φωτογραφία εδώ και 4 χρόνια, αν και η πρώτη εφαφή είχε γίνει αρκετά χρόνια πριν, πέρασα από διάφορα είδη φωτογραφίας τα οποία αγαπώ ακόμη και σήμερα, ειδικά την φωτογραφία τοπίου (μπορεί να δημοσιεύσω κάποιες στο αργότερα), σήμερα ασχολούμαι κυρίως με τηναστροφωτογράφηση, και παρότι μπορεί να ξεφεύγει ίσως από την κλασική φωτογραφία, θεωρώ ότι η φωτογραφική ματιά παραμένει αναπόσπαστο κομμάτι της. Εδώ η τελευταία μου:

Canon 80D, Canon 300mm f4L, 33x55s, f4.5, 4000 iso, Bresser photo mount. επεξεργασία με AstroPixelProcessor και Adobe photoshop

"The Seven Sisters"

856531021_TheSevenSisters_Nov21.jpg.150936db48a11dbaa59a5bb7d96d72f5.jpg

καλώς ορίσατε!!  ...με την ευκαιρία,  κάτι θα  μάθουμε κι εμείς απ'' αυτόν τον ενδιαφέροντα τομέα φωτογράφησης.  αναμένουμε την συνέχεια..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Infernuz είπε

Με ένα όμορφο Audi R8 ενός καλού φίλου, στο κατάλληλο parking, με τον ιδανικό φωτισμό.r8-47.thumb.jpg.f9a773813fda3493f7abf1bf73ac8d3f.jpg 

 

1 ώρα πριν, johzio είπε

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο forum και βρίσκοντας το συγκεκριμένο topic σκεφτηκα να συμμετάσχω και εγώ.

Ξεκίνησα να ασχολούμαι εντατικά με την φωτογραφία εδώ και 4 χρόνια, αν και η πρώτη εφαφή είχε γίνει αρκετά χρόνια πριν, πέρασα από διάφορα είδη φωτογραφίας τα οποία αγαπώ ακόμη και σήμερα, ειδικά την φωτογραφία τοπίου (μπορεί να δημοσιεύσω κάποιες στο αργότερα), σήμερα ασχολούμαι κυρίως με τηναστροφωτογράφηση, και παρότι μπορεί να ξεφεύγει ίσως από την κλασική φωτογραφία, θεωρώ ότι η φωτογραφική ματιά παραμένει αναπόσπαστο κομμάτι της. Εδώ η τελευταία μου:

Canon 80D, Canon 300mm f4L, 33x55s, f4.5, 4000 iso, Bresser photo mount. επεξεργασία με AstroPixelProcessor και Adobe photoshop

"The Seven Sisters"

856531021_TheSevenSisters_Nov21.jpg.150936db48a11dbaa59a5bb7d96d72f5.jpg

     Την καλησπέρα μας , καλώς ήρθατε , ευκαιρία για όλους μας να δούμε δουλειές κι' άλλων και με διαφορετική θεματολογία . 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johzio είπε

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο forum και βρίσκοντας το συγκεκριμένο topic σκεφτηκα να συμμετάσχω και εγώ.

Ξεκίνησα να ασχολούμαι εντατικά με την φωτογραφία εδώ και 4 χρόνια, αν και η πρώτη εφαφή είχε γίνει αρκετά χρόνια πριν, πέρασα από διάφορα είδη φωτογραφίας τα οποία αγαπώ ακόμη και σήμερα, ειδικά την φωτογραφία τοπίου (μπορεί να δημοσιεύσω κάποιες στο αργότερα), σήμερα ασχολούμαι κυρίως με τηναστροφωτογράφηση, και παρότι μπορεί να ξεφεύγει ίσως από την κλασική φωτογραφία, θεωρώ ότι η φωτογραφική ματιά παραμένει αναπόσπαστο κομμάτι της. Εδώ η τελευταία μου:

Canon 80D, Canon 300mm f4L, 33x55s, f4.5, 4000 iso, Bresser photo mount. επεξεργασία με AstroPixelProcessor και Adobe photoshop

"The Seven Sisters"

856531021_TheSevenSisters_Nov21.jpg.150936db48a11dbaa59a5bb7d96d72f5.jpg

 

Την είδα και στο σχετικό facebook group με το που την ανέβασες. Συγχαρητήρια και από εδώ. Ξεφεύγει όντως από την κλασική φωτογραφία αλλά για μένα είναι το πιο απαιτητικό είδος τόσο σε εξοπλισμό, όσο και γνώσεις λήψης και επεξεργασίας (όχι γενικά η αστροφωτογραφία γιατί είναι σαφώς πιο εύκολο και "μαζικό" αλλά συγκεκριμένα το deep space κομμάτι). Τουλάχιστον για να βγει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα όπως το παραπάνω. Επίσης θα σε παρότρυνα να βάλεις και άλλες που έχω δει στο εν λόγω group (ανδρομέδες, ωρίωνες κλπ :P )

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεροχες φωτογραφίες !!!

Κ τα νεα ατομα που ποσταραν με άγγιξαν σε ευαίσθητες χορδές .

Αμαξια κ σύμπαν !!!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

 

     Την καλησπέρα μας , καλώς ήρθατε , ευκαιρία για όλους μας να δούμε δουλειές κι' άλλων και με διαφορετική θεματολογία . 

Καλώς σας βρήκα!! 


Να προσθέσω και λίγη δουλειά από το τελευταίο , προφανώς, rally acropolis στους Αγίους Θεοδώρους. Από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου, αλλά η χειρότερη για την κάμερα μου λόγω υπερβολικής σκόνης 🤣
Τραβηγμένες όλες με την Nikon D3400 σε συνδυασμό με τον Nikon 70-300 ED VR 
wrc1-13-min.jpg.38c0f26ba23b9432848fb7fd9817a938.jpgwrc1-9-min.jpg.24e586ca38923f7ae7d7254ba3812a03.jpgwrc1-min.jpg.4913f29955ccc84c1c565820a2d92f97.jpgwrc1-14-min.jpg.a681de37fd6abed9bd6f97e23c47f806.jpgwrc1-5-min.jpg.fe7ee8952ba0a59656b3427b866a1677.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...