Προς το περιεχόμενο

ALCATEL 3X 2020 128GB Dual SIM Jewelry Black 100€ [ΤΕΛΟΣ]


arxyat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, stratosmgr είπε

Καλησπέρα.

 

Έχω το εξής "πρόβλημα":

Αγόρασα 2 από τις Alcatel 3x.

Το θέμα είναι ότιενώ έχω τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσης οθόνης, έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα στο μάτι. Η μια συσκευή ΄τα χρώματά της ε΄'ιναι πιο κίτρινα ενώ στην άλλη πιο φωτεινα...

 

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ αν τρέξω να κάνω έλεγχο χρωμάτων ή οθόνης?

Επίσης, να τους πάω πίσω και τα δύο να μου κάνουν αντικατάσταση? ποιά είναι η διαδικακασία, γνωρίζει κάποιος?

 

δες μήπως στο ένα έχει ενεργοποιηθεί το φίλτρο για το μπλε φως, άνεση ματιών, κάπως έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, k_dinos said:

δες μήπως στο ένα έχει ενεργοποιηθεί το φίλτρο για το μπλε φως, άνεση ματιών, κάπως έτσι 

 

Έχουν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις, χωρίς ενεργό το φίλτρο...

Θα κάνω το απόγευμα μια επίσκεψη στο κατάστημα για αντικατάσταση, όπως πρότεινο και ο matrixxx.

Υπάρχει κάποιο app που μπορώ να κάνω έλεγχο της οθόνης?

Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

Επεξ/σία από stratosmgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stratosmgr είπε

Υπάρχει κάποιο app που μπορώ να κάνω έλεγχο της οθόνης?

Ελεγχο της οθονης σε τι να κανεις? Δεν ειναι οτι θες να ελεγξεις για καμενα πιξελ.

Εδω μιλαμε οτι εχεις τις ιδιες ρυθμισεις και στα δυο και η μια βγαζει πιο ζεστο χρωμα (κιτρινωπο)

Εδω μιλαμε για οθονη η προβληματικη, η οθονη που προμηθευτηκε η Alcatel απο αλλον προμηθευτη.

Μια ειναι η λυση, αντικατασταση.

Αν θελεις την δικη μου προταση παντως επεστρεψε και τα δυο, παρε τα χρηματα σου πισω, και αν δεν εχεις αμεση αναγκη για κινητα περιμενε να μπει καποια αξιοπρεπης προσφορα σε αξιολογη εταιρια, εγραψα λιγο πιο πανω οτι θα πεσουν οι τιμες απο ολες τις εταιριες σε οσα εχουν 4G 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για την μπαταρια να το επιβεβαιωσω.Αγορασα (και χρησιμοποιω ακομα) το 3X 2018 (3/32) το καλοκαιρι του 19 και σε ελαχιστους μηνες η μπαταρια (3000mAh) εχασε παρα πολυ και αδειαζει πολυ γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, arisg90 είπε

Αυτο για την μπαταρια να το επιβεβαιωσω.Αγορασα (και χρησιμοποιω ακομα) το 3X 2018 (3/32) το καλοκαιρι του 19 και σε ελαχιστους μηνες η μπαταρια (3000mAh) εχασε παρα πολυ και αδειαζει πολυ γρηγορα.

Χειροτερες μπαταριες απο τα Alcatel δεν εχω βρει

Η μαλλον ψεμματα, σε ενα Voyo tablet απο Banggood που ειχα παρει προπερσυ, ειχε τα ιδια χαλια η μπαταρια

Και μην ξεχνατε κατι το πιο σημαντικο, δεν ειναι αποσπωμενη, που σημαινει οτι "Παντρευεστε" την χαλια μπαταρια, γιατι για να πειτε να το πατε στην αντιπροσωπεια να σας την αλλαξει, θα σας ζητησει αλλαγη και μπαταρια οσο ενα καινουριο κινητο, οποτε παει για πεταμα μετα.

(Παρεπιπτοντως οπως τις μπαταριες στα Samsung δεν εχω βρει ακομη τοσο "σκυλια". Πχ Samsung smartphone Dual sim του 2014 παρακαλω και το εχω ακομη αν και το τελευταιο 1 χρονο δεν το χρησιμοποιω, και ομωςη μπαταρια του ακομη κραταει μια χαρα. Σκυλια μπαταριες πραγματικα οι Samsung) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, makhs5 είπε

Μην βιαζεστε παιδια να παραγγειλετε, 1ον οσα alcatel εχει τυχει απο γνωστους να δω στην κυριολεξια εχουν χαλια ποιοτητα μπαταρια τα παιζει γρηγορα στον χρονο πανω, καμια μα καμια σχεση πχ με μπαταριες  samsung - lg , και 2ον επισεις απο ατομο υπευθυνο καταστημα αλυσιδας που γνωριζει εκ των εσω, σε ολα τα 4G θα ριξουν τις τιμες πολυ συντομα (σε ολες τις μαρκες) λογω 5G.

Για μενα λοιπον μην βιαζεστε περιμενετε

Οσα Αλκατελ εχω δει ,ειναι αξιοπρεπη τηλέφωνα ,οχι για επιδοσεις ,αλλά καλη ποιοτητα κατασκευης  .

Σε μπαταρία μετα το 2 έτος αν έχεις θέματα..

Το τελευταίο καιρό παραδόξως ήταν κάπως αυξημενη η τιμή τους ,και μοντέλα με μετρια ποιοτητα ,μπορει ομως να εχει σχεση με τον εισαγωγέα τι φέρνει .Οπότε αλλαγή αν δεν μας κάνει...

Oσο οι κατασκευαστες θα βγαζουν ακομα νεα μοντελα σε 4G , oι τιμες με την κυκλοφορια τους, θα ειναι υποθετω ,πλεον κανονικες με αλλες αγορες .

Οχι φουσκωμενες και θα πουλανε τωρα τις κανονικες τιμες οι αλυσιδες ,και νομιζεις σου κανουν χαρη .

 

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotia είπε

Oσο οι κατασκευαστες θα βγαζουν ακομα νεα μοντελα σε 4G , oι τιμες με την κυκλοφορια τους, θα ειναι πλεον κανονικες με αλλες αγορες .

Οχι φουσκωμενες και θα πουλανε τωρα τις κανονικες τιμες οι αλυσιδες ,και νομιζεις σου κανουν χαρη .

 

Εγραψα πιο πριν τι μου ειπε φιλος μου διευθυντης μεγαλης αλυσιδας. Οι τιμες θα πεσουν κατω του "Φυσιολογικου" οπως το εννοεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ρε παιδια το βλεπω ως οτι πηρα ενα αξιοπρεπες τηλεφωνο με 100 ευρω ( ξαναλεω πως ειχα σκοπο να παρω το Sony Xperia XA ως εναλακτικη λογω κακου μπατζετ για την στιγμη) και στα λεφτα αυτα που μπορουσα να διαθεσω (100 ευρω) δεν ειδα να υπαρχει κατι καλυτερο!

Μενω διπλα στο Πλαισιο,αμα παθει κατι πεταγομαι και τους το τριβω στην μουρη και τελειωνει η υποθεση. Σκεφτομαι να κανω παραγγελια ενα απο Κινα να το περιμενω για αργοτερα.

Στα 100 ευρω εφοσον ακουγονται τοσα αρνητικα,τι θα μου προτεινατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makhs5 είπε

Μην βιαζεστε παιδια να παραγγειλετε, 1ον οσα alcatel εχει τυχει απο γνωστους να δω στην κυριολεξια εχουν χαλια ποιοτητα μπαταρια τα παιζει γρηγορα στον χρονο πανω, καμια μα καμια σχεση πχ με μπαταριες  samsung - lg , και 2ον επισεις απο ατομο υπευθυνο καταστημα αλυσιδας που γνωριζει εκ των εσω, σε ολα τα 4G θα ριξουν τις τιμες πολυ συντομα (σε ολες τις μαρκες) λογω 5G.

Για μενα λοιπον μην βιαζεστε περιμενετε

 

5 λεπτά πριν, Fotia είπε

Mη περιμενεις και κανεις επαγγελματιας να σου πει ,πουλαμε οτι θελουμε , οσο θελουμε ....

Διαβασε απο πανω τι εχω γραψει

1 λεπτό πριν, LeoTheAkuma είπε

Eγω ρε παιδια το βλεπω ως οτι πηρα ενα αξιοπρεπες τηλεφωνο με 100 ευρω ( ξαναλεω πως ειχα σκοπο να παρω το Sony Xperia XA ως εναλακτικη λογω κακου μπατζετ για την στιγμη) και στα λεφτα αυτα που μπορουσα να διαθεσω (100 ευρω) δεν ειδα να υπαρχει κατι καλυτερο!

Μενω διπλα στο Πλαισιο,αμα παθει κατι πεταγομαι και τους το τριβω στην μουρη και τελειωνει η υποθεση. Σκεφτομαι να κανω παραγγελια ενα απο Κινα να το περιμενω για αργοτερα.

Στα 100 ευρω εφοσον ακουγονται τοσα αρνητικα,τι θα μου προτεινατε?

Εγω θα σου προτεινα να περιμενεις καποια προσφορα απο αλλη εταιρια εκτος απο Alcatel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makhs5 είπε

 

Διαβασε απο πανω τι εχω γραψει

Εγω θα σου προτεινα να περιμενεις καποια προσφορα απο αλλη εταιρια εκτος απο Alcatel.

Eιμαι χωρις κινητο εδω και μια βδομαδα γιατι ετυχε να χαλασει και η δευτερη συσκευη που ειχα ως εναλακτικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@makhs5 μακάρι να γίνει ότι σου λέει ο διευθυντής αλλά τα τελευταία χρόνια η αγορά αλλά δείχνει από το κακό στο χειρότερο πάει σε θέματα προσφορών,από Ελλάδα πλέον θεωρούνται καλως η κακώς προσφορές τα ξεστοκαρισματα, οι εισαγωγές βάζουν καπέλα και δε νομίζω το 5G στην Ελλάδα που κυριαρχεί το καρτοκινητο να αλλάξει τα πράγματα σε θέμα τιμών...

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανατονιζω ρίξτε ένα βλέφαρο και στο Realme C3... Επιβεβαιώνω ως κάτοχος του 3/64, το έχει ο μικρός (=σκληρή χρήση=gaming 😋😉), πολύ γρήγορο, μπαταρία σκυλί (5000mAh), gorilla glass, g70 mediatek ... Προεγκατεστημένο από εργοστάσιο γυαλί προστασίας...

https://nanoreview.net/en/soc/mediatek-helio-g70

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/36199/Realme.html?keyphrase=c3&o=realme+c3&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε, οι πρώτες εντυπώσεις θετικές. Έρχεται με ένα τεράστιο αυτοκόλλητο στην οθόνη που λέει για τα 48mp της κάμερας. Καλή ποιότητα κατασκευής, βέβαια ίσως ξεγελάει το ότι είναι βαρύ!

Σαν μοντέλο 'αυτοπροσδιορίζεται' ως 5061U_EEA
Σε έλεγχο για αναβαθμίσεις βρήκε και κατέβασε μια περίπου 1gb, τώρα λέει είναι στην έκδοση v6H2S (10-04).

Έρχεται με διάφανη θήκη και φορτιστή 10w με καλώδιο type -C.
Η οθόνη μια χαρά, σε σχέση με το P smart που έχω τώρα δεν παρατήρησα σημαντικές διαφορές στα χρώματα και στη φωτεινότητα. Λόγω μικρότερου ppi (χαμηλή ανάλυση + μεγάλο μέγεθος οθόνης) η γραμματοσειρά στα μενού και στις ιστοσελίδες είναι λίγο μεγαλύτερη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι φαίνεται ο κόκκος. Για τη χρήση που προορίζεται (γονείς) ίσως είναι και πλεονέκτημα.

 Σε χρόνο απόκρισης, πλοήγηση μενού κτλ δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά είναι άδειο ακόμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...