Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση ενοικίου ιδιοκτήτη


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μήπως το ενοίκιο μπαίνει σε 2 ονόματα ?

Αλλιώς, δεν εξηγείται.

Σωστός. Αυτό ήταν τελικά. Είχα δεί μονο τον ενα λογαριασμό!!

Επεξ/σία από alexx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, naimore είπε

μπα, τζιφος, ουτε πληρωμη, ουτε μηνυμα ηρθε,

δες κι εδω:

https://www.facebook.com/groups/933637637152565/permalink/1078313389351655/

εσυ;

Εγώ πήρα το Νοέμβριο.

Εσύ, λόγω ότι ΔΕΝ ήσουν 1' δικαιούχος στον δηλωμένο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ πήρα το Νοέμβριο.

Εσύ, λόγω ότι ΔΕΝ ήσουν 1' δικαιούχος στον δηλωμένο λογαριασμο.

Δεν υπαρχει αυτο. Μια χαρα λειτουργουν οι λογαριασμοι. Απλα ΔΕΝ εβαλαν χρηματα. Το ιδιο μαλιστα συμβαινει και με εμενα και την αδελφη μου που εχουμε λαμβανειν απο 1 ενοικιο. Κανενας δεν πηρε την "επιστροφη" του Νοεμβριου. Και μιλαμε για 85€ εκαστος. Την ωρα που αλλοι εξισου απληρωτοι, αναμενουν μερικα χιλιαρικα.

Κατα τα αλλα, ειμαστε και εμεις απο εκεινους που θα κινηθουν νομικα με τη συλλογικη αγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, naimore είπε

 ε τον αλλαξα αντε να δουμε

Για τον Δεκέμβριο είσαι ΟΚ.

Αλλά, για τον Νοέμβριο, θα περιμένεις πολύ...

1 λεπτό πριν, 29gk είπε

Δεν υπαρχει αυτο. Μια χαρα λειτουργουν οι λογαριασμοι. Απλα ΔΕΝ εβαλαν χρηματα. Το ιδιο μαλιστα συμβαινει και με εμενα και την αδελφη μου που εχουμε λαμβανειν απο 1 ενοικιο. Κανενας δεν πηρε την "επιστροφη" του Νοεμβριου. Και μιλαμε για 85€ εκαστος. Την ωρα που αλλοι εξισου απληρωτοι, αναμενουν μερικα χιλιαρικα.

Κατα τα αλλα, ειμαστε και εμεις απο εκεινους που θα κινηθουν νομικα με τη συλλογικη αγωγη.

Κατά την 'ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ', υπήρχε κάποια ατέλεια.

ΥΓ. Εγώ δεν έχω πάρει € για τους μήνες από ΜΑΡΤΙΟ έως Σεπτέμβριο.

Και τι λέει αυτή η αγωγή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια ειναι ενα αιτημα αποζημιωσης εντοκως απο το Δημοσιο για ολα τα ποσα των περικοπων. Λογω αντισυνταγματικοτητας μιας και προκειται για καθαρη οπως και αδικη απαλλοτριωση και παρεμβαση σε υποθεσεις ιδιωτων. Συν ολες τις αλλες νομικες περιπλοκες που εχουν δημιουργηθει. Και φυσικα αφηνω εξω τα πρακτικα αν και απολυτως ουσιωδη ζητηματα που αφορουν την επιβιωση πολλων ιδιοκτητων αλλα και τις δηλητηριασμενες σχεσεις με τους μισθωτες. Οι οποιοι φυσικα και δεν φταινε αλλα εικαζω, προσωπικη μου γνωμη ειναι, πως αυτοι τελικα θα κληθουν να πληρωσουν και μαλιστα πανακριβα, το μαρμαρο που λεμε.

Για οσους ενδιαφερονται, το εχω βαλει κι εγω οπως κι αλλοι φιλοι, μια ματια στη σελιδα του facebook θα σας κατατοπισει για την αγωγη που ετοιμαζεται. Μπορειτε μαλιστα να την δειτε ακομα κι αν δεν εχετε λογαριασμο facebook, οπως ουτε κι εγω:

https://www.facebook.com/groups/933637637152565//

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 29gk είπε

Με λιγα λογια ειναι ενα αιτημα αποζημιωσης εντοκως απο το Δημοσιο για ολα τα ποσα των περικοπων. Λογω αντισυνταγματικοτητας μιας και προκειται για καθαρη οπως και αδικη απαλλοτριωση και παρεμβαση σε υποθεσεις ιδιωτων. Συν ολες τις αλλες νομικες περιπλοκες που εχουν δημιουργηθει. Και φυσικα αφηνω εξω τα πρακτικα αν και απολυτως ουσιωδη ζητηματα που αφορουν την επιβιωση πολλων ιδιοκτητων αλλα και τις δηλητηριασμενες σχεσεις με τους μισθωτες. Οι οποιοι φυσικα και δεν φταινε αλλα εικαζω, προσωπικη μου γνωμη ειναι, πως αυτοι τελικα θα κληθουν να πληρωσουν και μαλιστα πανακριβα, το μαρμαρο που λεμε.

Για οσους ενδιαφερονται, το εχω βαλει κι εγω οπως κι αλλοι φιλοι, μια ματια στη σελιδα του facebook θα σας κατατοπισει για την αγωγη που ετοιμαζεται. Μπορειτε μαλιστα να την δειτε ακομα κι αν δεν εχετε λογαριασμο facebook, οπως ουτε κι εγω:

https://www.facebook.com/groups/933637637152565//

 

 

Ποιος είναι ο στόχος της δικης ?

Να δώσει ο ενοικιαστής, τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 

Ποιος είναι ο στόχος της δικης ?

Να δώσει ο ενοικιαστής, τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ ?

Διαπιστωνω οτι τα θελεις ολα στο πιατο και μασημενα! Μπες και διαβασε και θα καταλαβεις.

Και για να μην φανει οτι υπεκφευγω, το γραφω ξανα, σε απλα ελληνικα και ελπιζω να γινω κατανοητος.

Η αγωγη θα στραφει εναντι του ελληνικου κρατους που με αντισυνταγματικο τροπο, απαλλοτριωσε κομματι, μερος, ποσοστο των ενοικιων. Οχι εναντι των ενοικιαστων-μισθωτων αλλα εναντι του ελληνικου κρατους που η σημερινη κυβερνηση επραξε και διαχειριστηκε το ζητημα.

Εκτιμηση δικη μου ειναι, πως οταν η φαση με τις καραντινες και τα λοιπα, ληξει, η ζημια που εχει δημιουργηθει και μαλιστα απολυτως αναιτια κατα την αποψη μου μιας και το πραμα θα ηταν πολυ απλουστερο με μια πλατφορμα τυπου ΓΕΦΥΡΑΣ,  στις σχεσεις ιδιοκτητων-ενοικιαστων χωρις ΚΑΝΕΙΣ απο τους δυο να φταιει, ειναι τετοια που και σε συνδυασμο με τις χρηματικες απωλειες, οι μισθωτες θα κληθουν τελικα να πληρωσουν τα σπασμενα. Αμεσα, εμμεσα, με διαφορους τροπους δεν εχει τελικα σημασια. Υπαρχει κοστος και αυτο παντοτε καποιος το πληρωνει. Και ειθισται αυτο να προκυπτει στον τελικο ληπτη.

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 29gk είπε

Διαπιστωνω οτι τα θελεις ολα στο πιατο και μασημενα! Μπες και διαβασε και θα καταλαβεις.

Και για να μην φανει οτι υπεκφευγω, το γραφω ξανα, σε απλα ελληνικα και ελπιζω να γινω κατανοητος.

Η αγωγη θα στραφει εναντι του ελληνικου κρατους που με αντισυνταγματικο τροπο, απαλλοτριωσε κομματι, μερος, ποσοστο των ενοικιων. Οχι εναντι των ενοικιαστων-μισθωτων αλλα εναντι του ελληνικου κρατους που η σημερινη κυβερνηση επραξε και διαχειριστηκε το ζητημα.

Εκτιμηση δικη μου ειναι, πως οταν η φαση με τις καραντινες και τα λοιπα, ληξει, η ζημια που εχει δημιουργηθει και μαλιστα απολυτως αναιτια κατα την αποψη μου μιας και το πραμα θα ηταν πολυ απλουστερο με μια πλατφορμα τυπου ΓΕΦΥΡΑΣ,  στις σχεσεις ιδιοκτητων-ενοικιαστων χωρις ΚΑΝΕΙΣ απο τους δυο να φταιει, ειναι τετοια που και σε συνδυασμο με τις χρηματικες απωλειες, οι μισθωτες θα κληθουν τελικα να πληρωσουν τα σπασμενα. Αμεσα, εμμεσα, με διαφορους τροπους δεν εχει τελικα σημασια. Υπαρχει κοστος και αυτο παντοτε καποιος το πληρωνει. Και ειθισται αυτο να προκυπτει στον τελικο ληπτη.

ΝΑΙ, κατά του ελληνικού κράτους και εφόσον υπάρξει δικαίωση θα υποχρεωθεί το Ελληνικό κράτος να πάρει ΠΙΣΩ αυτή την άδικη απόφαση που ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ τους ιδιοκτήτες να εισπράξουν το ενοίκιο τους.

Δεν αντιδικω αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, κατά του ελληνικού κράτους και εφόσον υπάρξει δικαίωση θα υποχρεωθεί το Ελληνικό κράτος να πάρει ΠΙΣΩ αυτή την άδικη απόφαση που ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ τους ιδιοκτήτες να εισπράξουν το ενοίκιο τους.

Δεν αντιδικω αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

Εξακολουθεις οντως να μην καταλαβαινεις.

Το ελληνικο κρατος ΔΕΝ θα παρει πισω την αποφαση. Δεν μπορει να την παρει. Δεν γινεται δηλαδη να υποχρεωθει ενας ενοικιαστης να πληρωσει την κυβερνητικη, κρατικη ή αλλη αποφαση και να πληρωσει αυτος. Και εκτος απο το οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, δεν θα ειναι και αυτο το αιτημα της αγωγης προς την Δικαιοσυνη. Αυτο που θα ζητηθει ειναι η απωλεια των ποσων που δεν πληρωθηκαν απο τον ενοικιαστη ή το κρατος, να πληρωθουν και αυτα απο το κρατος.

Για παραδειγμα, η "ευκολη" περιπτωση του Ιανουαριου. Το 80% του ενοικιου εχει υποσχεθει, αν και ακομα σημερα 22 Ιανουαριου ΔΕΝ εχει ψηφιστει το παραμικρο και νομοθετηθει το παραμικρο, οτι θα το πληρωσει το κρατος. Το υπολοιπο 20% χανεται δια παντος. Εεε, αυτο το 20% θα απαιτησει η αγωγη. Μαζι με ολα τα ποσοστα ολων των μηνων αυτης διαδικασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...