Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση ενοικίου ιδιοκτήτη


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτά που γράφεις, ισχύουν.

Η ουσία για να δώσει ΑΥΞΗΣΗ, (προ η μετά covid εποχή) είναι: ΒΓΑΖΕΙ λεφτά η όχι ?

Αυτό ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη γιατί από αυτά θα πάρει ένα μερίδιο.

Αυτή είναι η αλήθεια.

Γιατί συνέταιροι είναι ο ιδιοκτήτης με τον ενοικιαστή; Ή έχει... μετοχές της ψησταριάς και του σουβλατζίδικου;🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως εγω σκεφτομαι, οπως και ολοι οι πελατες του λογιστη μου, ακριβως λογω της πανδημιας και της παγκοσμιας κρισης, να του πληρωσουμε 17% μικροτερη αμοιβη, παντοτε στα πλαισια της αδελφοσυνης, της φιλανθρωπιας και επειδη μπορουμε.

Ταυτοχρονα, το υπολοιπο ποσο της αμοιβης, θα του το καταβαλλουμε, στους επομενους 3-4-5 μηνες. Αυτο θα γινει για ενα διμηνο. Μετα, απο αυτο το διμηνο, για τους επομενους 3 μηνες ή μπορει και 4 και 5 και οσο γουσταρουμε, κρινουμε και θεωρησουμε απαραιτητο παντα στα πλαισια της παγκοσμιας οικονομικης κρισης κι ας μην γινεται αυτο αλλου πλην πχ του Σαλβαδορ, αφου περικοψουμε και παλι αυτο το 17% με τον λογιστη μας να σκιζεται στη δουλεια να μας εξυπηρετησει, τα υπολοιπα θα του τα δωσουμε οποτε.

Οχι μετα απο 3-4-5 μηνες, στον λογαριασμο του, κι οπωσδηποτε "ΑΜΕΣΑ", αλλα οποτε δουμε, ρωτησουμε αστρολογους, κοιταξουμε τα κυματα κι αλλα τινα. Κι αν ο λογιστης μας που δουλευει και σκιζεται παραπονεθει οτι δεν εχει να φαει, να πληρωσει τη ΔΕΗ, τους φορους του, την τραπεζα ή το σχολειο του παιδιου του, θα τον παραπεμψουμε εδω σε αυτο το νημα για να διαβασει ετσι μερικα σχολια. Παντα εκ του ασφαλους και με ξενα λεφτα και περιουσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Γιατί συνέταιροι είναι ο ιδιοκτήτης με τον ενοικιαστή; Ή έχει... μετοχές της ψησταριάς και του σουβλατζίδικου;🤔

ΟΧΙ, βέβαια.

Για αυτό και ο κάθε ιδιοκτήτης ζητά αύξηση με κριτήριο την εμπορικότητα του δρόμου.

Μετά ο ενοικιαστής αρχίζει την κλαψα: μα δεν βγάζω τόσα κτλ.

Μα, του λέει ο ιδιοκτήτης, ο δίπλα δίνει τα ΔΙΠΛΑ και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 29gk είπε

Παντως εγω σκεφτομαι, οπως και ολοι οι πελατες του λογιστη μου, ακριβως λογω της πανδημιας και της παγκοσμιας κρισης, να του πληρωσουμε 17% μικροτερη αμοιβη, παντοτε στα πλαισια της αδελφοσυνης, της φιλανθρωπιας και επειδη μπορουμε κατα το παραδειγμα που εθεσε ο προσφιλης μας Μητσοτακης με τη λογικη του.

Ταυτοχρονα, το υπολοιπο ποσο της αμοιβης, θα του το καταβαλλουμε, στους επομενους 3-4-5 μηνες. Αυτο θα γινει για ενα διμηνο. Μετα, απο αυτο το διμηνο, για τους επομενους 3 μηνες ή μπορει και 4 και 5 και οσο γουσταρουμε, κρινουμε και θεωρησουμε απαραιτητο παντα στα πλαισια της παγκοσμιας οικονομικης κρισης κι ας μην γινεται αυτο αλλου πλην πχ του Σαλβαδορ, αφου περικοψουμε και παλι αυτο το 17% με τον λογιστη μας να σκιζεται στη δουλεια να μας εξυπηρετησει, τα υπολοιπα θα του τα δωσουμε οποτε.

Οχι μετα απο 3-4-5 μηνες, στον λογαριασμο του, κι οπωσδηποτε "ΑΜΕΣΑ", αλλα οποτε δουμε, ρωτησουμε αστρολογους, κοιταξουμε τα κυματα κι αλλα τινα. Κι αν ο λογιστης μας που δουλευει και σκιζεται παραπονεθει οτι δεν εχει να φαει, να πληρωσει τη ΔΕΗ, τους φορους του, την τραπεζα ή το σχολειο του παιδιου του, θα τον παραπεμψουμε εδω σε αυτο το νημα για να διαβασει ετσι μερικα σχολια. Παντα εκ του ασφαλους και με ξενα λεφτα και περιουσιες.

Ο λογιστής έχει την υποχρέωση να εκδώσει κανονικά το τιμολόγιο του (μήνα, τρίμηνο), άσχετα αν τον πληρώσεις ή δεν τον πληρώσεις. Αυτό μεταφράζεται σε μη μείωση τζίρου άρα δεν έχει ελπίδες για επιστρεπτέες, μη επιστρεπτέες και άλλα μέτρα (το πολύ να πάρει 1-2k επιστρεπτέα). Ένα μαγαζί που είναι κλειστό, όχι 17% αλλά ολόκληρους μήνες μπορεί να σε αφήσει απλήρωτο. Αν ο πελάτης ήταν τυπικός, θα τον στηρίξεις και θα περιμένεις να τα πάρεις όταν ορθοποδήσει ή αν πάρει κανέναν καλό πακέτο από κάποιο μέτρο. Αν ήταν μπαταχτσής, έτσι και αλλιώς θα είχες πρόβλημα και απλά τώρα βρήκε καλό πάτημα για να σε φεσώσει παραπάνω. Όπως και να έχει, συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια. Που να δεις τι γινόταν στην κρίση. Και να σημειωθεί πως όλα τα μέτρα περνούν από τον λογιστή που σημαίνει αύξηση εργασίας, έξτρα άγχος, καμία μείωση τζίρου και απλήρωτα τιμολόγια. Επομένως, το 17% που λες δεν μου λέει τίποτα. Στην τελική, αν έρθεις και μου κόψεις αυθαίρετα 17% ή θα ψάχνεις άλλο λογιστή ή θα σου δουλέψω -17%. Λύσεις υπάρχουν. 

Για τις επιταγές δεν βλέπω να κόπτεστε το ίδιο. Εκεί δεν υπάρχει θέμα; Και σου ξαναλέω, αν αύριο αυξανόταν ο φόρος για τα ενοίκια στο 30% θα ήσουν οκ επειδή στα πήρε μέσω φορολογίας και όχι με τον τρόπο που στα παίρνει σήμερα; Όσο για το εκ του ασφαλούς, δεν μπορείς να κρίνεις έτσι αυθαίρετα μέσα από 5 μηνύματα. Γιατί και συ αν βιοπορίζεσαι μόνο από ενοίκια θα μπορούσε κάποιος να σου πει ότι μιλάς εκ του ασφαλούς. Πρέπει να μπαίνεις στη θέση και του άλλου. Δεν θέλεις να καταλάβεις πως δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο ή ότι αν αναφέρεσαι σε δεδομένα δεν σημαίνει αυτομάτως πως στηρίζεις και το τάδε μέτρο. Λύσεις δεν διαβάζω. Γιατί αν η λύση σου είναι να τα έβρισκες στα δικαστήρια, αύριο θα άνοιγες θέμα για την αργή δικαιοσύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, koulkos είπε

Ο λογιστής έχει την υποχρέωση να εκδώσει κανονικά το τιμολόγιο του (μήνα, τρίμηνο), άσχετα αν τον πληρώσεις ή δεν τον πληρώσεις. Αυτό μεταφράζεται σε μη μείωση τζίρου άρα δεν έχει ελπίδες για επιστρεπτέες, μη επιστρεπτέες και άλλα μέτρα (το πολύ να πάρει 1-2k επιστρεπτέα). Ένα μαγαζί που είναι κλειστό, όχι 17% αλλά ολόκληρους μήνες μπορεί να σε αφήσει απλήρωτο. Αν ο πελάτης ήταν τυπικός, θα τον στηρίξεις και θα περιμένεις να τα πάρεις όταν ορθοποδήσει ή αν πάρει κανέναν καλό πακέτο από κάποιο μέτρο. Αν ήταν μπαταχτσής, έτσι και αλλιώς θα είχες πρόβλημα και απλά τώρα βρήκε καλό πάτημα για να σε φεσώσει παραπάνω. Όπως και να έχει, συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια. Που να δεις τι γινόταν στην κρίση. Και να σημειωθεί πως όλα τα μέτρα περνούν από τον λογιστή που σημαίνει αύξηση εργασίας, έξτρα άγχος, καμία μείωση τζίρου και απλήρωτα τιμολόγια. Επομένως, το 17% που λες δεν μου λέει τίποτα. Στην τελική, αν έρθεις και μου κόψεις αυθαίρετα 17% ή θα ψάχνεις άλλο λογιστή ή θα σου δουλέψω -17%. Λύσεις υπάρχουν. 

Για τις επιταγές δεν βλέπω να κόπτεστε το ίδιο. Εκεί δεν υπάρχει θέμα; Και σου ξαναλέω, αν αύριο αυξανόταν ο φόρος για τα ενοίκια στο 30% θα ήσουν οκ επειδή στα πήρε μέσω φορολογίας και όχι με τον τρόπο που στα παίρνει σήμερα; Όσο για το εκ του ασφαλούς, δεν μπορείς να κρίνεις έτσι αυθαίρετα μέσα από 5 μηνύματα. Γιατί και συ αν βιοπορίζεσαι μόνο από ενοίκια θα μπορούσε κάποιος να σου πει ότι μιλάς εκ του ασφαλούς. Πρέπει να μπαίνεις στη θέση και του άλλου. Δεν θέλεις να καταλάβεις πως δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο ή ότι αν αναφέρεσαι σε δεδομένα δεν σημαίνει αυτομάτως πως στηρίζεις και το τάδε μέτρο. Λύσεις δεν διαβάζω. Γιατί αν η λύση σου είναι να τα έβρισκες στα δικαστήρια, αύριο θα άνοιγες θέμα για την αργή δικαιοσύνη. 

H απαντηση μου ειχε σαν πρωτο σκοπο την εξηγηση αυτου που δεν καταλαβαινεις. Του ορου δηλαδη "ληστεια".  Οπως αυτος διαπρατεται και για την ακριβεια η σωστη περιγραφη ειναι η "αναγκαστικη απαλλοτριωση" και μαλιστα οχι για λογους δημοσιου συμφεροντος, μιας και οι ωφελημενοι ειναι περιπου οσοι και οι πλητομμενοι, ουτε και με καποιου αλλου τυπου "διευκρινιστικου συμφεροντος". Δηλαδη το συγκεκριμενο "μετρο" ( πολλα τα εισαγωγικα αλλα τι να κανω ) ουτε υγειονομικης φυσης ειναι, ουτε και δημοσιονομικης μιας κι οπως αναφερθηκε. τονιστηκε, προταθηκε αλλα παρατηρω πως ΔΕΝ σχολιαζεται, εφοσον οι κυβερνωντες ( και οι αντιπολιτευομενοι μεσα μιας και δεν βλεπω καποια αντιδραση ) ηθελαν να βοηθησουν πραγματικα, θα επιδοτουσαν απευθειας με τα κρατικα χρηματα τους ενοικιαστες.

Αφου φυσικα ειχε ξεκαθαριστει το ποιος ειναι πραγματι πληττομενος και ποιος οχι καθως αυτο ειναι ενα αλλο τεραστιο προβλημα που ακομα για την ωρα παραμενει κρυφο. Θα εμφανιστει ομως γρηγορα και εχω και την εντυπωση οτι θα δημιουργησει αλλα τεραστια προβληματα οπως και θορυβο.

Ομως επειδη λοιπον βλεπω οτι η απαντηση σου στο αυθαιρετο κι ετσιθελικο κοψιμο της αμοιβης σου απο εμενα κατα 17%, ειναι η φραση " αν έρθεις και μου κόψεις αυθαίρετα 17% ή θα ψάχνεις άλλο λογιστή ή θα σου δουλέψω -17%. Λύσεις υπάρχουν." να σου επισημανω οτι εγω ΔΕΝ εχω αυτο το περιθωριο. ΔΕΝ μπορω να πεταξω εξω τον ενοικιαστη μου αφου ΔΕΝ πληρωθηκα, κι ουτε φυσικα και φταιει ο ενοικιαστης μου γενικα αλλα και ειδικα επειδη το κρατος ΔΕΝ με πληρωνει. Μετρας καταρχην λοιπον τα "ΔΕΝ" που εχω εγω αλλα οχι και εσυ και μετα αν θες συζητουμε και για τις λυσεις που υπαρχουν.

Και ΔΕΝ ( αλλο ενα  ) σχολιαζεις οπως ουτε κι εγω θα το κανω, το οτι η υπολοιπη αμοιβη σου θα καταβληθει οπως εγραψα σε 2,3,4,5 μηνες ή και οποτε αργοτερα. Αν θελω, αν δεν "διαπιστωσω" "προβληματα" ( διπλα τα εισαγωγικα εδω ) και οσο για τους επομενους μηνες δουλειας σου που δεν θα κλαις μονον το 17% αλλα ολοκληρο το τριμηνο αμοιβης, δεν θα σου απαντω καν στα τηλεφωνα. Εσυ βεβαια θα εξακολουθεις να σκιζεσαι δουλευοντας για εμενα και χωρις κανενα απολυτως περιθωριο αρνησης.

Κι εχω κι αλλα, οπως για παραδειγμα για τις επιταγες, την ΔΕΗ, τον ΕΦΚΑ, το ΚΕΑΟ, τις τυχον ζημιες και τα παντα ολα. Δεν θα στα γραψω ομως για δυο λογους.

Πρωτον γιατι το παρον ΔΕΝ ( μα τι αρνητικοτητα ειναι αυτη πια )  θα διαβαζεται και δευτερον επειδη δεν ειναι αυτο το θεμα της συζητησης.

Τα βασικα παντως ειναι τα εξης.

- Κουμαντο ο καθεις δικαιουται να κανει, οπως και κανει στην τσεπη του και ποτε στις τσεπες των αλλων.

- Οι υπολοιποι Ευρωπαιοι οπως και τα δικαστηρια ΔΕΝ ( ακομα ενα ) ειναι ουτε ηλιθιοι ουτε πιο εξυπνοι

- Το να ξεστρατιζει καποιος ενα θεμα αυστηρα καθορισμενο οπως ειναι τα χρηματα και το ενοικιο σε πολιτικες και βασικα κομματικες ατραπους, εκτος απο ξεφτιλικι και ρεζιλικι οπως και μια ακομη εξηγηση της ελληνικης κακοδαιμονιας, ειναι και  ακρως υποτιμιτικο για ανθρωπους και πολιτες σκεπτομενους, διαβασμενους και πιθανον και σπουδαγμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2021 στις 7:03 ΜΜ, argimeg είπε

Υπάρχει και το συμβόλαιο φίλε μου, δεν μπορείς να κάνεις αύξηση όποτε γουστάρεις.

 

Στις 22/1/2021 στις 7:40 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Ισχύει, αλλά εδώ σχεδόν όλοι έχουν ΜΕΙΩΣΗ εισοδημάτων.

Εννοείται.

Εγώ μιλάω για ΑΥΞΗΣΗ, άμα λήξει το συμβόλαιο. Με τι κριτήρια την ζητάς ? Η χωρίς κριτήρια ?

Δώσε 20€ και όλα καλά.

Για τα σπίτια που έχουν ήδη τιμή ενοικίου παραπάνω απο ότι αξίζουν, αν οι ιδιοκτήτες ζητήσουν αύξηση, μάλλον θα νοικιάζονται πιο δύσκολα.

Τα κριτήρια είναι ζητάω όσα θέλω, ελεύθερη αγορά.Αλλος νοικιάζει τα 50 τ.μ. 300€ και άλλος τα 25 τ.μ. 250€.Ο 1ος θα μπορέσει να ζητήσει 350€, ο 2ος πως θα ζητήσει 300€;Ο ενοικιαστής είναι πιο πιθανό να προσπαθήσει να νοικιάσει αυτό των 50 τ.μ. , πρίν αλλά και μετά την αύξηση.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. Με πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτητης και μου είπε πως δεν εχει πληρωθεί για να τους μήνες που ημουν σε αναστολή. Έκανα αποδοχή στο gsis σήμερα το χαρτί που μου έστειλε γιατί δεν είχα ιδέα πως έπρεπε να μπω να το κάνω στο taxisnet. Δεν μου χε αναφέρει κάτι τέτοιο για τους μήνες Νοέμβριος και Δεκέμβρης και εμένα δε μου πέρασε καν από το μυαλό. 
Το ερώτημα μου ειναι αν θα πληρωθεί και ποτε? Ξέρει κανείς? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pararlama31 είπε

Γειά σας. Με πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτητης και μου είπε πως δεν εχει πληρωθεί για να τους μήνες που ημουν σε αναστολή. Έκανα αποδοχή στο gsis σήμερα το χαρτί που μου έστειλε γιατί δεν είχα ιδέα πως έπρεπε να μπω να το κάνω στο taxisnet. Δεν μου χε αναφέρει κάτι τέτοιο για τους μήνες Νοέμβριος και Δεκέμβρης και εμένα δε μου πέρασε καν από το μυαλό. 
Το ερώτημα μου ειναι αν θα πληρωθεί και ποτε? Ξέρει κανείς? Ευχαριστώ!

Τους ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟΥΣ, έχει πληρωθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, pararlama31 είπε

Γειά σας. Με πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτητης και μου είπε πως δεν εχει πληρωθεί για να τους μήνες που ημουν σε αναστολή. Έκανα αποδοχή στο gsis σήμερα το χαρτί που μου έστειλε γιατί δεν είχα ιδέα πως έπρεπε να μπω να το κάνω στο taxisnet. Δεν μου χε αναφέρει κάτι τέτοιο για τους μήνες Νοέμβριος και Δεκέμβρης και εμένα δε μου πέρασε καν από το μυαλό. 
Το ερώτημα μου ειναι αν θα πληρωθεί και ποτε? Ξέρει κανείς? Ευχαριστώ!

Εσυ δεν χρειαζεται να κανεις αποδοχη.Προβλημα υπαρχει μονο αν την απορριψεις.

https://www.taxheaven.gr/calendar/event/6257

4.Οι μισθωτές έχουν υποχρέωση αποδοχής της «Δήλωσης Covid» για τους μήνες Μάρτιο έως και Ιούνιο, κατά περίπτωση, που υποβάλλονται σύμφωνα με τα ανωτέρω, μέχρι την 26η Ιουνίου 2020. Για τυχόν μεταγενέστερη μείωση του μισθώματος, η αποδοχή της δήλωσης από τους μισθωτές υποβάλλεται εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της δήλωσης από τον εκμισθωτή. Η υποβολή της δήλωσης και η αποδοχή αυτής δεν θίγουν τυχόν αμφισβητούμενα δικαιώματα μεταξύ των μερών. Εάν δεν υποβληθεί δήλωση αποδοχής κατά τα ανωτέρω, μετά την παρέλευση της σχετικής προθεσμίας, θεωρείται ότι αυτή έχει γίνει αποδεκτή από τον μισθωτή. Δηλώσεις μη αποδοχής που υποβάλλονται μετά την ως άνω προθεσμία δεν κωλύουν τη χορήγηση των ευεργετημάτων και δύναται για αυτές να διενεργηθεί διασταύρωση και να οδηγηθούν σε έλεγχο σε μεταγενέστερο χρόνο.

Υ.Γ. το link ειναι για τη μειωση ενοικιου προηγουμενων μηνων αλλα ισχυει και τωρα

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τους ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟΥΣ, έχει πληρωθεί ?

Τον Απρίλιο, από όσο ξέρω, ναί.

Δεν έχει πληρωθεί Νοέμβριο και Δεκέμβριο.

7 ώρες πριν, greengr21 είπε

Εσυ δεν χρειαζεται να κανεις αποδοχη.Προβλημα υπαρχει μονο αν την απορριψεις.

https://www.taxheaven.gr/calendar/event/6257

4.Οι μισθωτές έχουν υποχρέωση αποδοχής της «Δήλωσης Covid» για τους μήνες Μάρτιο έως και Ιούνιο, κατά περίπτωση, που υποβάλλονται σύμφωνα με τα ανωτέρω, μέχρι την 26η Ιουνίου 2020. Για τυχόν μεταγενέστερη μείωση του μισθώματος, η αποδοχή της δήλωσης από τους μισθωτές υποβάλλεται εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της δήλωσης από τον εκμισθωτή. Η υποβολή της δήλωσης και η αποδοχή αυτής δεν θίγουν τυχόν αμφισβητούμενα δικαιώματα μεταξύ των μερών. Εάν δεν υποβληθεί δήλωση αποδοχής κατά τα ανωτέρω, μετά την παρέλευση της σχετικής προθεσμίας, θεωρείται ότι αυτή έχει γίνει αποδεκτή από τον μισθωτή. Δηλώσεις μη αποδοχής που υποβάλλονται μετά την ως άνω προθεσμία δεν κωλύουν τη χορήγηση των ευεργετημάτων και δύναται για αυτές να διενεργηθεί διασταύρωση και να οδηγηθούν σε έλεγχο σε μεταγενέστερο χρόνο.

Υ.Γ. το link ειναι για τη μειωση ενοικιου προηγουμενων μηνων αλλα ισχυει και τωρα

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 5:00 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Τι εννοώ: αν πχ έχασε συνολικά 1200€, θα ζητήσει από τον ενοικιαστή αύξηση 100€ για 1 χρόνο.

 

Καντε τετοια καμποϊλικια και μετα ελατε να ανοιξετε θεμα " μου εριξε μπιστολι ο ενοικιαστης,τι κανω ) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 23/01/2021 at 17:11, 29gk said:

Αφου φυσικα ειχε ξεκαθαριστει το ποιος ειναι πραγματι πληττομενος και ποιος οχι καθως αυτο ειναι ενα αλλο τεραστιο προβλημα που ακομα για την ωρα παραμενει κρυφο. Θα εμφανιστει ομως γρηγορα και εχω και την εντυπωση οτι θα δημιουργησει αλλα τεραστια προβληματα οπως και θορυβο.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ. Τι σημαίνει «ποιός είναι πράγματι πληττόμενος»;

Πληττόμενες είναι οι επιχειρήσεις των οποίων ο ΚΑΔ βρίσκεται στη λίστα με τις πληττόμενες επιχειρήσεις (αντίστοιχα κλειστές με κυβερνητική εντολή είναι οι επιχειρήσεις των οποίων ο ΚΑΔ βρίσκεται στη λίστα με τις κλειστές επιχειρήσεις) Επίσης, πληττόμενοι είναι οι εργαζόμενοι που βρίσκονται σε αναστολή.

Μου έχει διαφύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Καντε τετοια καμποϊλικια και μετα ελατε να ανοιξετε θεμα " μου εριξε μπιστολι ο ενοικιαστης,τι κανω ) .

 

Για αστείο, το γράφω.

Δεν γίνονται αυτά.

2 είναι τα πράγματα:

Όποιος ισχυρίζεται ότι τον Μάρτιο που έκλεισαν τα μαγαζιά με κρατική εντολή (και δεν παρενέβενε το κράτος), οτι ΔΕΝ θα έκανε μειωση ενοικιου, είναι τουλάχιστον στην κοσμαρα του.

ΥΓ. Πάντα, υπάρχουν εξαιρέσεις 1-2%, τα λεγόμενα φιλέτα.

Τι θα γίνει μετά ? Αυτό θα το καθορίσει η αγορά ΤΟΤΕ και δεν το ξέρουμε από τώρα. Άλλοι, θα κάνουν μείωση και ας κλαίνε τώρα και άλλοι αύξηση. ΟΧΙ, για να ρεφαρουν χασουρα αλλά για έτσι θα πηγαίνει, αν πήγαινει, η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ. Τι σημαίνει «ποιός είναι πράγματι πληττόμενος»;

Πληττόμενες είναι οι επιχειρήσεις των οποίων ο ΚΑΔ βρίσκεται στη λίστα με τις πληττόμενες επιχειρήσεις (αντίστοιχα κλειστές με κυβερνητική εντολή είναι οι επιχειρήσεις των οποίων ο ΚΑΔ βρίσκεται στη λίστα με τις κλειστές επιχειρήσεις) Επίσης, πληττόμενοι είναι οι εργαζόμενοι που βρίσκονται σε αναστολή.

Μου έχει διαφύγει κάτι;

Υπαρχουν 2 περιπτωσεις

Η πρωτη εχει να κανει με τις επιχειρησεις οπου και δεν επληγησαν ουτε στον ιδιο βαθμο απαντες αλλα αντιθετα και ειδικα σε περιπτωσεις οπως της εστιασης, ο οποιος ειναι ενας χαρακτηρισμος πολυ γενικος, ειναι και κερδισμενοι !! Το αυτο συμβαινει και με ολες τις μεγαλοαλυσιδες ολων των ειδων, οπου περα απο το κερδος που επωφεληθηκαν στα ενοικια εχουν και αλλου τυπου παροχες ή επιδοτησεις απο ελληνικο κρατος κι ΕΕ.  Μα θα μου πεις ο τζιρος τους επεσε, αρα και κατα συνεπεια και τα κερδη. Σχετικο ομως κι αυτο και οπως λειτουργει το κακο του ΟΛΑ ανεξαιρετως τα ενοικια αυτη τη στιγμη μενουν απληρωτα ενω στην περιπτωση που λειτουργουσε ο μηχανισμος αυτορυθμισμενα, συνενοουνταν δηλαδη κι εστω κι αναγκαστικα λογω συνθηκων ο ιδιοκτητης με τον ενοικιαστη, και χρηματα οπως και αρωγη θα λαβαιναν απαντες αλλα και οι μεταξυ τους σχεσεις οχι απλα δεν θα χαλαγαν αλλα εικαζω πως θα ενδυναμωνονταν, ετσι και πολλες επιχειρησεις κερδιζουν τελικα. Αμεσα ή εμμεσα, ειτε απο τη δυνατοτητα απορροφησης επιδοτησεων, ειτε επειδη αυτοι λειτουργουν ενω ο ανταγωνιστης τους εκλεισε, ειτε επειδη θα αποτελεσουν την "αιχμη της επανεκκινησης" της αγορας.

Εικασια δικη μου βεβαια η συνενοηση ιδιοκτητη-επιχειρηματια/ενοικιαστη αλλα σε καθε περιπτωση θα λειτουργουσε προσωποποιημενα το ολο, συν το γεγονος οτι ενας ιδιοκτητης δεν θα εμενε επι ξυλου κρεμαμενος επι κοντα 12 μηνες ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ μαζι με τον ενοικιαστη του, αλλα θα ειχε χρηματα να κινηθει, να πληρωσει φορους, εισφορες κι εξοδα οπως και να βοηθησει τον ενοικιαστη του αμεσα αλλα και σε βαθος χρονου. Διαβαζοντας και μιλωντας ολον αυτο το χρονο και με επιχειρηματιες και με επαγγελματιες και με ιδιοκτητες και με λογιστες και με δικηγορους.

Και να μην ξεχναμε οτι καποιος μπορει να ειναι πληττομενος επαγγελματιας, να του εχουν κοπει ολα τα εσοδα και να του εχει ερθει τουμπα ολος ο προγραμματισμος ενω ταυτοχρονα να πονταρε και υπολογιζε στο ενοικιο που θα λαβαινε για να συντηρησει οσα μπορει. Ενοικιο που του στερησαν ετσιθελικα ΚΑΙ αυτο.

Η δευτερη περιπτωση αφορα τις μειωσεις στα οικιακα ενοικια, οπου εκει κυριολεκτκα γινεται "της τρελης".  Παμπολλοι ιδιοκτητες, οι οποιοι δεν εχουν την παραμικρη δυνατοτητα γνωσης κι εξακριβωσης για την ισχυ ή οχι του  δικαιωματος μειωσης του ενοικιαστη τους, και χωρις χρηματα εχουν μεινει, και εχουν ερθει σε αντιπαραθεση με τον ενοικιαστη τους και μαλιστα τις περισσοτερες φορες αδικα ενω υπαρχουν και πολλοι που καποιους μηνες αργοτερα εχουν διαπιστωσει πως κακως ο ενοικιαστης δεν απεδωσε πληρως το ενοικιο.

Και εδω θα ρισκαρω μερικες προβλεψεις οι οποιες θα "τρεξουν" το επομενο διαστημα. Ειτε μετα το Πασχα αν ολα πανε καλα υγειονομικα ή μετα το καλοκαιρι του 2021:

- τα δικαστηρια θα δεχτουν τσουναμι αγωγων. Ειτε εξωσεων, ειτε πτωχευσεων, ειτε απαιτησεων πασης φυσης.

- τα ενοικια των κατοικιων θα εχουν μια ακομα παραμετρο που θα συντελει στην συνεχομενη αυξηση τους

- επιδοτουμενες επιχειρησεις με κρατικα δανεια, επιδοτησεις, διευκολυνσεις και εξυπηρετησεις, θα κληθουν να τα πληρωσουν ολα αυτα με αμεση κι εμμεση φορολογια  μιας και το κρατος "βοηθησε την ωρα της αναγκης" αλλα κι επειδη δεν εχει λεφτα πια.

- οι ιδιοκτητες που το κρατος τους κατακρατησε, απαλλοτριωσε, αφαιρεσε αναγκαστικα ( βλεπε ληστεια ) το πολυ συγκεκριμενο ποσο του ενοικιου, ειτε δεν θα επιστρεψει ποτε αυτα τα χρηματα, ειτε θα τα κατακρατησει για μια ακομη φορα "εναντι οφειλων" τρεχοντων ή μελλοντικων ειτε θα ζητησει και επιπλεον φορολογηση και παλι "λογω αναγκης" και ασχετα με τις σημερινες υποσχεσεις. Υποσχεσεις που με το ΑΜΕΣΑ της καταβολης του ενοικιου του Νοεμβριου που ακομα και σημερα ΔΕΝ εχουν καταβληθει, ειδαμε την αξια και το κυρος τους.

- στα επαγγελματικα ακινητα και γενικοτερα στην αγορα, το αποτελεσμα των στρεβλωσεων που εφερε ο κορονοιος αλλα και η τακτικη της κυβερνησης, θα εχει σαν αποτελεσμα ενα "ελα να δεις". Καποιοι θα βγουν εκτος, καποιοι αλλοι θα βρουν την ευκαιρια να εισελθουν και μαλιστα με καλυτερους ορους, οι πιατσες και τα μαγαζια "γωνια" και στα "περασματα" θα ακριβυνουν πολυ, επισης πολυ μαυρο χρημα θα διακινηθει και γενικα μακαριος οποιος θα εχει ζεστο και μπολικο χρημα διαθεσιμο. 

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...