Προς το περιεχόμενο

Εγκαταστάθηκαν οι πρώτοι Tesla Superchargers στην Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, CaptainGR10 είπε

αλλά σε θεωρίες για την ομόνοια, που είναι αστείο

Εννοείται είναι αστείο να τοποθετηθούν Superchargers στην Ομόνοια. Για μένα, και στο Golden Hall πάλι αστείο είναι. Οι Superchargers σε όλο τον πλανήτη τοποθετούνται εκτός κέντρων των πόλεων, κοντά σε αυτοκινητόδρομους, γιατί προορίζονται για χρήση σε ταξίδι. Μέσα στην πόλη, θα φορτίσεις σπίτι σου, και αν δεν έχεις parking (που αν πάρεις Tesla, σιγά μη δεν έχεις parking) και θες ντε και καλά ηλεκτρικό αυτοκίνητο, θα φορτίσεις στη δουλειά ή στο parking, που θα μείνει ούτως ή άλλως μερικές ώρες το αυτοκίνητο σταθμευμένο. Σίγουρα πάντως δεν θα φορτίσεις σε Supercharger!

2 ώρες πριν, hakunamatata είπε

εχω ενα α45 amg, το 3αρι τεσλα ηταν στις επιλογες μου και το οδηγησα πριν παρω αμαξι. Επισης το 3αρι το εχουν αρκετοι συναδελφοι και το εχω οδηγησει μερικες φορες για να εχω αποψη. Μην κρινετε εξ ιδιων τα αλλοτρια, δεν ζουμε ολοι στο Μπανανισταν με 500ε το μηνα. Η διαφορα στην καμπινα με το Α ειναι απλα χαοτικη οπως και με ολα τα υπολοιπα της κατηγοριας (Bmw, Audi, VW, Lexus etc). Επισης, αρκετα προβληματα οπως ειπα και παραπανω.

Καλο ειναι να προσεχετε λιγο με τις ειρωνειες μερικοι και μην τις εχετε τοσο ευκολες.

Πήρες a45 amg αντί του m3... Μάλιστα... Να φανταστώ μεταχειρισμένη, γιατί αλλιώς έχεις πετάξει τα λεφτά σου στον κουβά, τα περιέλουσες με δυο χούφτες ορυκτό καύσιμο και του έβαλες φωτιά. Η διαφορά στην καμπίνα έχεις δίκιο, είναι χαοτική. Όπως χάος είναι και οι καμπίνες των BMW, Audi, VW, Lexus, με τα εκατοντάδες κουμπάκια και εξαρτήματα, που ζήτημα να έχεις χρησιμοποιήσει τα μισά πάνω από 10 φορές. Αν έτσι τη βρίσκεις βέβαια, ΟΚ... γούστα είναι αυτά. 

Εγώ σε πληροφορώ έχω οδηγήσει όλα τα Tesla, και μάλιστα για αρκετά χιλιόμετρα ώστε να έχω εκτιμήσει το πόσο σημαντικό είναι που έχει καταργήσει η Tesla όλα τα κουμπάκια. Περιμένω τώρα το model Y το γερμανικό, να πάω να παραλάβω. Αν κρίνω από τα model 3 φίλων που το έχουν πάρει και πίσω δεν γυρνάν, μάλλον τα "αρκετά προβλήματα" δεν είναι άξια αναφοράς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Thanar είπε

Πήρες a45 amg αντί του m3... Μάλιστα... Να φανταστώ μεταχειρισμένη, γιατί αλλιώς έχεις πετάξει τα λεφτά σου στον κουβά, τα περιέλουσες με δυο χούφτες ορυκτό καύσιμο και του έβαλες φωτιά. Η διαφορά στην καμπίνα έχεις δίκιο, είναι χαοτική. Όπως χάος είναι και οι καμπίνες των BMW, Audi, VW, Lexus, με τα εκατοντάδες κουμπάκια και εξαρτήματα, που ζήτημα να έχεις χρησιμοποιήσει τα μισά πάνω από 10 φορές. Αν έτσι τη βρίσκεις βέβαια, ΟΚ... γούστα είναι αυτά. 

Εγώ σε πληροφορώ έχω οδηγήσει όλα τα Tesla, και μάλιστα για αρκετά χιλιόμετρα ώστε να έχω εκτιμήσει το πόσο σημαντικό είναι που έχει καταργήσει η Tesla όλα τα κουμπάκια. Περιμένω τώρα το model Y το γερμανικό, να πάω να παραλάβω. Αν κρίνω από τα model 3 φίλων που το έχουν πάρει και πίσω δεν γυρνάν, μάλλον τα "αρκετά προβλήματα" δεν είναι άξια αναφοράς...

 

Το αμαξι ειναι καινουριο, με leasing, οπως συνηθιζεται απο τους περισσοτερους εδω. Το Μ3 ειναι εντελως ασχετο αμαξι και αλλη κατηγορια με το Α και δεν μου αρεσει καν. Τωρα το τι εχεις οδηγησει εσυ, με αφηνει αδιαφορο, και με τοποθεσια Κοζανη ειδικα ειμαι βεβαιος πως τα εχεις οδηγησει ολα γιατι ειναι γνωστη φωλια ηλεκτροκινησης (and I am sarcastic here) αλλα εισαι απο τους λιγους που ''εκτιμουν'' την απουσια κουμπιων σε αυτοκινητο, που κανει τον ελεγχο του οτιδηποτε 10 φορες πιο δυσκολο απ οτι πρεπει να ειναι κανονικα. Ηδη η βιομηχανια αρχιζει να αποβαλει αυτο το τρεντ σιγα σιγα (και ευτυχως) που ξεκινησε πριν μερικα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 10:18 ΜΜ, gassim είπε

Η φόρτιση αναφέρθηκε επειδή η Tesla είχε μια σχετική προσφορά στην αμερική.

 

Στις 26/1/2021 στις 10:34 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Το γνωρίζω αυτο και κατάλαβα ότι αναφέρθηκε για τις ΗΠΑ, αλλά όπως είπα, θεωρώ απίθανο να κάνει η Tesla κάποια αντίστοιχη προσφορά για την Ελλάδα

Η προσφορά ήταν κίνηση μάρκετινγκ και υπήρχε πριν από χρόνια, σταμάτησε όταν πια η Τέσλα έπιασε κορυφή στην αγορά και δεν είχε κανένα λόγο να τη συνεχίσει.

Όσο για την Ελλάδα, ξέρετε τι έπαθε η φοράδα στο αλώνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...