Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι  έκανε αλλαγή τον Αυγουστο δεν σημαίνει κάτι.

Πρέπει να βεβαιωθείς αν  η προηγούμενη δήλωση που ισχύει 14 χρόνια έχει λήξει. 

Αν δεν έχει λήξει δεν σου ζητάνε καινούρια

Έλεγχος μπορει να γίνει εδώ.    https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Καλησπέρα ενοικιάζω ένα σπίτι και στον λογαριασμό ο ενοικιαστής παρέλαβε μια επιστολή που αναφέρει ότι έχει λήξει η βεβαίωση ηλεκτρολόγου που ισχύει για 14 χρόνια και απαιτείται καινούργια 

 

Πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο να βγάλει καινούργια δήλωση για το ακίνητο ; Λέει ότι πρέπει να γίνει μέσα σε 6 μήνες αυτό 

Αυτο σημαινει οτι εγινε διαδοχη της παροχης απο  τον προηγουμενο στον νυν .Αν ειχε κανει διακοπη ο προηγουμενος δεν θα εκανε επανασυνδεση ο ΔΕΔΔΗΕ χωρις νεα ΥΔΕ αν ειχε ληξει .

9 ώρες πριν, eidikos33 είπε

 

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Το ότι  έκανε αλλαγή τον Αυγουστο δεν σημαίνει κάτι.

Πρέπει να βεβαιωθείς αν  η προηγούμενη δήλωση που ισχύει 14 χρόνια έχει λήξει. 

Αν δεν έχει λήξει δεν σου ζητάνε καινούρια

Έλεγχος μπορει να γίνει εδώ.    https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

είχα ακούσει ότι ο έλεγχος αυτός σηκώνει flag και εάν έχει λήξει το πιστοποιητικό έρχεται ειδοποιητήριο. Σαφώς δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κοστίζει; 30 ευρώ; Νομίζω ότι το είχε στο όνομα του γιου του ενώ το χαρτί ήρθε στο όνομα του ίδιου,σκέφτηκα και εγώ μήπως άλλαξε όνομα αλλά νομίζω δεν σε αφήνουν αν δεν προσκομίσεις το χαρτί. Πάντως η επιστολή αναφέρει ότι φάνηκε στο σύστημα τους ότι έχει λήξει γι'αυτό στάλθηκε το ειδοποιητηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Πόσο κοστίζει; 30 ευρώ; Νομίζω ότι το είχε στο όνομα του γιου του ενώ το χαρτί ήρθε στο όνομα του ίδιου,σκέφτηκα και εγώ μήπως άλλαξε όνομα αλλά νομίζω δεν σε αφήνουν αν δεν προσκομίσεις το χαρτί. Πάντως η επιστολή αναφέρει ότι φάνηκε στο σύστημα τους ότι έχει λήξει γι'αυτό στάλθηκε το ειδοποιητηριο

στην δική μου περίπτωση στάλθηκε μετά την αλλαγή, νομίζω η αλλαγή δεν επιρρεάζεται ούτε απο την ΥΔΕ ούτε απο τυχόν οφειλές στον υφιστάμενο παρόχο. μου κόστισε ένα 50€, και φυσικά αποστολή με κουριερ καθότι τα παλουκάρια είχαν κλειστά τα γραφεία στον κηφισό λόγο covid...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, rubadub είπε

στην δική μου περίπτωση στάλθηκε μετά την αλλαγή, νομίζω η αλλαγή δεν επιρρεάζεται ούτε απο την ΥΔΕ ούτε απο τυχόν οφειλές στον υφιστάμενο παρόχο. μου κόστισε ένα 50€, και φυσικά αποστολή με κουριερ καθότι τα παλουκάρια είχαν κλειστά τα γραφεία στον κηφισό λόγο covid...

Και εμένα αναφέρει ότι πρέπει να σταλεί ταχυδρομικώς. Το θέμα είναι να το αποστείλω εγώ ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής που είναι στο όνομα του κιόλας ο λογαριασμός και η επιστολή ;

6 ώρες πριν, qwerty3365 είπε

Σε εμένα είχε έρθει απλως αντί για 6 μήνες ήρθαν μετα απο 10 μήνες συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ να κόψει την παροχή μου έδωσαν προθεσμία 3 ημέρες και τέλος

Είχες προβει σε αλλαγη σε αλλαγή ονόματος η απλά το έστειλαν από μόνοι τους;

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Και εμένα αναφέρει ότι πρέπει να σταλεί ταχυδρομικώς. Το θέμα είναι να το αποστείλω εγώ ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής που είναι στο όνομα του κιόλας ο λογαριασμός και η επιστολή ;

 

Δεν υπαρχει προβλημα ποιος θα την στειλει αλλα καλυτερα με courier

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν υπαρχει προβλημα ποιος θα την στειλει αλλα καλυτερα με courier

Aυτο έγινε επειδή ίσως έκανε αλλαγή ονόματος στον λογαριασμό η μπορεί να το έψαξε από μόνος του ο δεδδηε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Πόσο κοστίζει; 30 ευρώ; Νομίζω ότι το είχε στο όνομα του γιου του ενώ το χαρτί ήρθε στο όνομα του ίδιου,σκέφτηκα και εγώ μήπως άλλαξε όνομα αλλά νομίζω δεν σε αφήνουν αν δεν προσκομίσεις το χαρτί. Πάντως η επιστολή αναφέρει ότι φάνηκε στο σύστημα τους ότι έχει λήξει γι'αυτό στάλθηκε το ειδοποιητηριο

Κανα 60άρι, ψάχνοντας θα βρεις και με περισσότερα και με λιγότερα, με 30 όμως δεν νομίζω να βρεις.

Επίσης το ρεύμα μπορεί να μπει μόνο στο όνομα του ενοικιαστή, στο όνομα που φαίνεται στο taxis ως ενοικιαστής, αν το έχεις νοικιάσει στον ίδιον τότε δε θα μπορούσε να ήταν στο όνομα του γιου του.

Και ναι, στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ φάνηκε ότι η παλιά έχει λήξει, και ο λόγος που έγινε έλεγχος ήταν η αλλαγή ονόματος.

18 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Και εμένα αναφέρει ότι πρέπει να σταλεί ταχυδρομικώς. Το θέμα είναι να το αποστείλω εγώ ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής που είναι στο όνομα του κιόλας ο λογαριασμός και η επιστολή ;

Τον ΔΕΔΔΗΕ δεν τον νοιάζει ποιος θα τη στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, LouCi4er said:

Εγω εκανα αλλαγη ονοματος απο τον πατερα μου που πεθανε και το πηγα στη μανα μου η οποια αλλαγη εγινε αν θυμαμαι καλα τον Αυγουστο.Ουτε κανενα χαρτι μου ηρθε ουτε τπτ.Φιλος μου με σπιτι κατασκευης 1950 το οποιο το εκανε ολοκληρωτικη ανακαινιση και απο 40 τμ το εκανε 110 τμ,πηγε αρχες του χρονου απο ΔΕΗ στην Elpedison,ουτε χαρτι του ηρθε ουτε κανενας πηγε να του κοψει το ρευμα.Οποτε τρεχα γυρευε.Ηξερα οτι χρειαζεται σε αλλαγη ονοματος μεταφορα απο παροχο σε παροχο η ανανεωση της ΥΔΕ αλλα οτι σου κοβουν το ρευμα πρωτη φορα το ακουσα.

Η ανακαίνιση ουδεμία σχέση έχει.

Αλλαγή παρόχου χωρίς αλλαγή στα στοιχεία του λογαριασμού δε σημαίνει ότι θα στείλουν μήνυμα από ΔΕΔΔΗΕ.

 

π.χ. Άλλαξα πάροχο το Μάρτιο του 2018 και πήγα volterra με ίδια στοιχεία στο λογαριασμό. Δε μου ήρθε ποτέ μήνυμα για κανούρια ΥΔΕ από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Πριν μερικές μέρες άλλαξα όνομα/ΑΦΜ και πρόγραμμα στη volterra, αποτέλεσμα ήταν να έρθει μήνυμα για καινούρια ΥΔΕ (εντός 6μήνου).

 

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Πόσο κοστίζει; 30 ευρώ; Νομίζω ότι το είχε στο όνομα του γιου του ενώ το χαρτί ήρθε στο όνομα του ίδιου,σκέφτηκα και εγώ μήπως άλλαξε όνομα αλλά νομίζω δεν σε αφήνουν αν δεν προσκομίσεις το χαρτί. Πάντως η επιστολή αναφέρει ότι φάνηκε στο σύστημα τους ότι έχει λήξει γι'αυτό στάλθηκε το ειδοποιητηριο

Από 50 ευρώ στην καλύτερη έως 150 ευρώ αυτά χωρίς να υπολογιστεί τυχόν αναγκη διόρθωσης, που για να είχε γίνει ανακαίνιση λογικά δεν θα χρειαστεί κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Η ανακαίνιση ουδεμία σχέση έχει.

Αλλαγή παρόχου χωρίς αλλαγή στα στοιχεία του λογαριασμού δε σημαίνει ότι θα στείλουν μήνυμα από ΔΕΔΔΗΕ.

 

π.χ. Άλλαξα πάροχο το Μάρτιο του 2018 και πήγα volterra με ίδια στοιχεία στο λογαριασμό. Δε μου ήρθε ποτέ μήνυμα για κανούρια ΥΔΕ από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Πριν μερικές μέρες άλλαξα όνομα/ΑΦΜ και πρόγραμμα στη volterra, αποτέλεσμα ήταν να έρθει μήνυμα για καινούρια ΥΔΕ (εντός 6μήνου).

 

Δεν ειπα οτι εχει σχεση,απλα το ανεφερα.Κατι αλλο που επισης δεν ανεφερα ειναι οτι το σπιτι του φιλου ηταν στο ονομα της γιαγιας του που πεθανε πριν κατι χρονια.Αρα πηγε απο το ονομα ταδε στο ονομα δεινα συν οτι αλλαξε ο αριθμος παροχης.Δεν ειναι αλλαγη στοιχειων αυτα?

2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Το ότι  έκανε αλλαγή τον Αυγουστο δεν σημαίνει κάτι.

Πρέπει να βεβαιωθείς αν  η προηγούμενη δήλωση που ισχύει 14 χρόνια έχει λήξει. 

Αν δεν έχει λήξει δεν σου ζητάνε καινούρια

Έλεγχος μπορει να γίνει εδώ.    https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Το σπιτι κατασκευης το 84 και δεν εχει γινει ποτε ξανα ΥΔΕ εκτος της πρωτης το 84.Το εχω ελεγξει και εχει ληξει.Η υπαλληλος που την ρωτησα μου ειχε πει οτι κατα 99% δεν θα ζητηθει καινουργια ΥΔΕ οπως και εγινε,μεχρις στιγμης τουλαχιστον.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, LouCi4er said:

Δεν ειπα οτι εχει σχεση,απλα το ανεφερα.Κατι αλλο που επισης δεν ανεφερα ειναι οτι το σπιτι του φιλου ηταν στο ονομα της γιαγιας του που πεθανε πριν κατι χρονια.Αρα πηγε απο το ονομα ταδε στο ονομα δεινα συν οτι αλλαξε ο αριθμος παροχης.Δεν ειναι αλλαγη στοιχειων αυτα?

Το σπιτι κατασκευης το 84 και δεν εχει γινει ποτε ξανα ΥΔΕ εκτος της πρωτης το 84.Το εχω ελεγξει και εχει ληξει.Η υπαλληλος που την ρωτησα μου ειχε πει οτι κατα 99% δεν θα ζητηθει καινουργια ΥΔΕ οπως και εγινε,μεχρις στιγμης τουλαχιστον.

Ναι, δεν είπα ότι ανέφερες την ανακαίνιση για κάποιον συγκεκριμένο λόγο. Απλά το έγραψα για να μην υπάρχει σύγχυση.

Το 99% δεν ξέρω αν ισχύει (και αμφιβάλλω να σου πω την αλήθεια). Και σε εμένα, και στο από πάνω διαμέρισμα, ζήτησαν πάντως. Ίσως να παίζει ρόλο και κάτι άλλο που μας διαφεύγει, ή και θέμα τύχης. Τί να πω;

 

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ζήτησαν και να μην σου ήρθε ποτέ. Εχει συμβεί σε πολούς .

Λογικά θα σου στείλουν τώρα που λήγει το εξάμηνο και θα σου δώσουν 1 μηνα παράταση. 

Αλλιώς μην εκπλαγείς αν στο κόψουν. 

Πιος υπάλληλος σου είπε ότι μπορει να μην χρειαστεί ; Ο υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ ή της εταιρείας ρεύματος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΔΔΗΕ,δεν αλλαξα παροχο.

18 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Ναι, δεν είπα ότι ανέφερες την ανακαίνιση για κάποιον συγκεκριμένο λόγο. Απλά το έγραψα για να μην υπάρχει σύγχυση.

Το 99% δεν ξέρω αν ισχύει (και αμφιβάλλω να σου πω την αλήθεια). Και σε εμένα, και στο από πάνω διαμέρισμα, ζήτησαν πάντως. Ίσως να παίζει ρόλο και κάτι άλλο που μας διαφεύγει, ή και θέμα τύχης. Τί να πω;

 

Νομιζω οτι οποιον πιασουν ειναι.Οτι μου ειπε η υπαλληλος λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...