Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ο αριθμός παροχής βγαίνει μόνο μια φορά και ακολουθεί την εκάστοτε παροχή σε όλη την διάρκεια που θα υπάρχει. Αυτό που έληξε είναι η ΥΔΕ της παροχής η οποία πρέπει να ανανεώνεται με επανελεγχο κάθε κάποια χρόνια ανάλογα το είδος του ακινήτου και την χρήση του. 

Η ΥΔΕ προσκομιζεται στα γραφεία του ΔΕΔΔΗΕ, είτε από τον ιδιοκτήτη είτε από άλλον εφόσον έχει λάβει εξουσιοδότηση. 

Ναι, μου ειπαν οτι ο αριθμος μενει ιδιος, γιαυτο και ρωτησα "σε ποσο καιρο ξαναγινεται εγκυρος?" και δεν ειπα "σε ποσο καιρο βγαινει καινουργιος?"

Ωστε μονο ο ιδιος ιδιοκτητης πρεπει να τη καταθεσει, αλλιως χρειαζεται εξουσιοδοτηση.

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Πλέον η ΥΔΕ στέλνεται με ταχυδρομείο η με courier.. Δεν δέχονται την ΥΔΕ αλλιώς τα γραφεία του Δεδδηε.. 

Καλημερα. Αυτο ειναι πολυ καλο, εφοσον ισχυει. Ειχα ψαξει μηπως μπορει να γινει ηλεκτρονικη υποβολη, χωρις να βρω κατι συγκεκριμενο. Στελνω τα χαρτια λοιπον ταχυδρομικως με συστημενο σε μια δεδδηε? σε ποσο καιρο απαντουν? αν λειπει κατι ή δεν ειναι σωστο κατι? την ΥΔΕ μου εκανε συγγενης δωρεαν, ακουσα οτι θελουν και την αποδειξη πληρωμης?αν ολα ειναι ok σε πόσο καιρο γινεται εγκυρος ο αριθμος μου? Την εγκυροτητα τη θελω για κεα, αρα και κοτΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, rus είπε

 

Ναι, μου ειπαν οτι ο αριθμος μενει ιδιος, γιαυτο και ρωτησα "σε ποσο καιρο ξαναγινεται εγκυρος?" και δεν ειπα "σε ποσο καιρο βγαινει καινουργιος?"

Ωστε μονο ο ιδιος ιδιοκτητης πρεπει να τη καταθεσει, αλλιως χρειαζεται εξουσιοδοτηση.

Καλημερα. Αυτο ειναι πολυ καλο, εφοσον ισχυει. Ειχα ψαξει μηπως μπορει να γινει ηλεκτρονικη υποβολη, χωρις να βρω κατι συγκεκριμενο. Στελνω τα χαρτια λοιπον ταχυδρομικως με συστημενο σε μια δεδδηε? σε ποσο καιρο απαντουν? αν λειπει κατι ή δεν ειναι σωστο κατι? την ΥΔΕ μου εκανε συγγενης δωρεαν, ακουσα οτι θελουν και την αποδειξη πληρωμης?αν ολα ειναι ok σε πόσο καιρο γινεται εγκυρος ο αριθμος μου? Την εγκυροτητα τη θελω για κεα, αρα και κοτΑ. 

Γεια σου...Δεν θα σου απαντησουν... Θα φανει στο συστημα τους.. Μονο αν εχει καποιο προβλημα θα σε ενημερωσουν..Ειπαμε μονο στελνεις την ΥΔΕ...Δεν την δεχονται ηλεκτρονικα.. Οταν την στειλεις και την παραλαβουν και ανοιξουν τον φακελο θα παρει 2-3 μερες να την περασουν  και να μπει στο συστημα τους..Θα παρεις τηλεφωνο τον Δεδδηε και θα το ρωτησεις αν εχει περαστει...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, takoulou είπε

Γεια σου...Δεν θα σου απαντησουν... Θα φανει στο συστημα τους.. Μονο αν εχει καποιο προβλημα θα σε ενημερωσουν..Ειπαμε μονο στελνεις την ΥΔΕ...Δεν την δεχονται ηλεκτρονικα.. Οταν την στειλεις και την παραλαβουν και ανοιξουν τον φακελο θα παρει 2-3 μερες να την περασουν  και να μπει στο συστημα τους..Θα παρεις τηλεφωνο τον Δεδδηε και θα το ρωτησεις αν εχει περαστει...

Αν κυρωθει ο αριθμος παροχης δε χρειαζεται απαντηση. Το τηλεφωνημα στη δεδδηε ειναι δυσαρεστη εμπειρια (αργουν να το σηκωσουν ή δε το σηκωνουν καν, ή δηλωνουν συχνα αναρμοδιοι και ασχετοι) γιαυτο και ποσταρα εδω.

Καπου στο ιντερνετ ειδα οτι μπορει να σου ζητησουν σκαναρισμενα εγγραφα, αρα αυτο ειναι ηλεκτρονικη αποστολη.

Αν περαστει μπορω να το δω και στη φορμα, το θεμα ειναι πότε. Γιατι οπως καταλαβαινεις υπαρχει η προθεσμια για το κοτ εως τις 15/11.

Σε οποιοδηποτες  κοντινο γραφειο της δεδδηε στελνω? Στελνω λοιπον οτι εχω με συστημενο και περιμενω να δω τι θα γινει. Ειναι πιθανον ομως κατι να λειπει ή κατι να ειναι λαθος, γιατι ο ηλ/γος δεν εχει εξειδικευση στην εκδοση τετοιων χαρτιων.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, rus είπε

Αν κυρωθει ο αριθμος παροχης δε χρειαζεται απαντηση. Το τηλεφωνημα στη δεδδηε ειναι δυσαρεστη εμπειρια (αργουν να το σηκωσουν ή δε το σηκωνουν καν, ή δηλωνουν συχνα αναρμοδιοι και ασχετοι) γιαυτο και ποσταρα εδω.

Καπου στο ιντερνετ ειδα οτι μπορει να σου ζητησουν σκαναρισμενα εγγραφα, αρα αυτο ειναι ηλεκτρονικη αποστολη.

Αν περαστει μπορω να το δω και στη φορμα, το θεμα ειναι πότε. Γιατι οπως καταλαβαινεις υπαρχει η προθεσμια για το κοτ εως τις 15/11.

Σε οποιοδηποτες  κοντινο γραφειο της δεδδηε στελνω? Στελνω λοιπον οτι εχω με συστημενο και περιμενω να δω τι θα γινει. Ειναι πιθανον ομως κατι να λειπει ή κατι να ειναι λαθος, γιατι ο ηλ/γος δεν εχει εξειδικευση στην εκδοση τετοιων χαρτιων.

Ο ηλεκτρολογος εχει αδεια για  να βγαλει το  πιστοποιητικο;; Αδεια υπογραφης;;

https://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/themata-pelatwn/upeuthuni-dilwsi-egkatastati-ilektrologou-udepisto

 

https://www.deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/έντυπα-αιτήσεις-δηλώσεις-κλπ/yde-kai-synodeytika-entypa/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ο ηλεκτρολογος εχει αδεια για  να βγαλει το  πιστοποιητικο;; Αδεια υπογραφης;;

Βεβαιως. Και ειναι ΠΕ. Αλλα δεν ασκει αυτο το επαγγελμα, δουλευει στο δημοσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αντι να βαζεις λινκς ειναι προτιμοτερο να απαντας επι των συγκεκριμενων ερωτησεων. Εξαλλου αλλο η θεωρια και αλλο τι εχει ηδη γινει στη πραξη. Το να διαβαζω στο  λινκ τι εγγραφα απαιτουνται σε μενα δε λεει κατι, μπορω εγω να ξεχωρισω αυτα τα εγγραφα ποιο ειναι ποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάντησηείναι στο σημειο 7.

7. Στοιχεία Εγκαταστάτη Ελέγχεται εάν είναι συμπληρωμένα όλα τα πεδία και εάν η άδεια που, κατά δήλωσή του επί της ΥΔΕ, κατέχει ο Εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος, του παρέχει, σύμφωνα με την κείμενη Νομοθεσία, το δικαίωμα κατασκευής της εν λόγω ΕΗΕ. Δεν πραγματοποιείται έλεγχος για να διαπιστωθεί ότι ο Εγκαταστάτης κατέχει την άδεια που δηλώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasileios-gr είπε

H απάντησηείναι στο σημειο 7.

7. Στοιχεία Εγκαταστάτη Ελέγχεται εάν είναι συμπληρωμένα όλα τα πεδία και εάν η άδεια που, κατά δήλωσή του επί της ΥΔΕ, κατέχει ο Εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος, του παρέχει, σύμφωνα με την κείμενη Νομοθεσία, το δικαίωμα κατασκευής της εν λόγω ΕΗΕ. Δεν πραγματοποιείται έλεγχος για να διαπιστωθεί ότι ο Εγκαταστάτης κατέχει την άδεια που δηλώνει.

κανε quote για να ξερουμε σε ποιον απαντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Βεβαιως. Και ειναι ΠΕ. Αλλα δεν ασκει αυτο το επαγγελμα, δουλευει στο δημοσιο.

Εαν έχει σφραγίδα και υπογραφή ηλεκτρολόγου μηχανικου ΠΕ επάνω στην ΥΔΕ με όλα τα αναγκαία στοιχεία του καθως και αν έχει συμπληρωθεί σωστά η ΥΔΕ τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rus είπε

Βεβαιως. Και ειναι ΠΕ. Αλλα δεν ασκει αυτο το επαγγελμα, δουλευει στο δημοσιο.

Μηπως δεν ειχε δικαιωμα υπογραφης αφου δουλευε στο Δημοσιο ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εαν έχει σφραγίδα και υπογραφή ηλεκτρολόγου μηχανικου ΠΕ επάνω στην ΥΔΕ με όλα τα αναγκαία στοιχεία του καθως και αν έχει συμπληρωθεί σωστά η ΥΔΕ τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Δεν προβληματιζομαι για τον ηλεκτρολογο αλλα για τα θεματα που ανεφερα. Σε ποσο καιρο περιπου θα κυρωθει ο αριθμος? Αν λειπουν εγγραφα ή ειναι κακως συμπληρωμενα θα με ειδοποιησουν να τα τακτοποιησω? Θελουν και την αποδειξη πληρωμης του ηλ/γου? Σε ποια δεδδηε θα στειλω, οποιαδηποτε ειναι κοντα μου?

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μηπως δεν εικχε δικαιωμα υπογραφης αφου δουλευε στο Δημοσιο ?

Που να ξερω, αυτος παντως μου ειπε οτι εχει κανονικα.

Αν τελικα δεν εχει, θα μου το πουνε να στειλω αλλη ΥΔΕ απο αλλον? σε ποσο καιρο περιπου?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rus είπε

Δεν προβληματιζομαι για τον ηλεκτρολογο αλλα για τα θεματα που ανεφερα. Σε ποσο καιρο περιπου θα κυρωθει ο αριθμος? Αν λειπουν εγγραφα ή ειναι κακως συμπληρωμενα θα με ειδοποιησουν να τα τακτοποιησω? Θελουν και την αποδειξη πληρωμης του ηλ/γου? Σε ποια δεδδηε θα στειλω, οποιαδηποτε ειναι κοντα μου?

Που να ξερω, αυτος παντως μου ειπε οτι εχει κανονικα.

Αν τελικα δεν εχει, θα μου το πουνε να στειλω αλλη ΥΔΕ απο αλλον? σε ποσο καιρο περιπου?

Δεν ζητάνε απόδειξη, μόνο να γραφτεί ένας αριθμός απόδειξης επάνω στην ΥΔΕ, γράψε εσύ ένα τυχαίο νούμερο επάνω εκεί. Στην δική μου δεν γράψαμε τίποτα. 

Αν λείπουν έγγραφα ή είναι λάθος συμπληρωμένα τα βασικά στοιχεία της εγκατάστασης στην 1η σελίδα, θα σε ειδοποιήσουν και δεν θα δεχτούν την ΥΔΕ, ελέγχουν κυρίως την 1η σελίδα και τα βασικά, δεν κοιτάνε νούμερα και τιμές στους άλλους πίνακες. 

Για τον ηλεκτρολόγο δεν ελέγχουν αν αυτός έχει άδεια, αλλά κοιτάνε τα αναγραφόμενα στοιχεία άδειας επάνω στην ΥΔΕ, πχ αν είναι ηλεκτρολόγος ΠΕ έχει απεριόριστα. Μην αγχωμεσαι αν αυτός είναι στο δημόσιο ή όχι δεν τα κοιτάει κανένας και είναι δικό του θέμα. 

Να στείλεις την ΥΔΕ στον ΔΕΔΔΗΕ που ανήκεις, νομίζω τον γράφει επάνω ο λογαριασμός σε ποια κεντρικά γραφεία ανήκεις. Αλλιώς το ψάχνεις από το διαδίκτυο και θα το βρεις. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ζητάνε απόδειξη, μόνο να γραφτεί ένας αριθμός απόδειξης επάνω στην ΥΔΕ, γράψε εσύ ένα τυχαίο νούμερο επάνω εκεί. Στην δική μου δεν γράψαμε τίποτα.

Ε τοτε να μη γραψω ουτε εγω.

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αν λείπουν έγγραφα ή είναι λάθος συμπληρωμένα τα βασικά στοιχεία της εγκατάστασης στην 1η σελίδα, θα σε ειδοποιήσουν και δεν θα δεχτούν την ΥΔΕ, ελέγχουν κυρίως την 1η σελίδα και τα βασικά, δεν κοιτάνε νούμερα και τιμές στους άλλους πίνακες.

Σε πόσο καιρο θα με ειδοποιησουν? η προθεσμια για το κοτ ειναι 15/11.

Παντως αν το στειλω συστημενο ειμαι βεβαιος οτι θα ληφθει, σωστα? Δε θα χρειαστω δηλαδη επιβεβαιωση παραλαβης.

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Να στείλεις την ΥΔΕ στον ΔΕΔΔΗΕ που ανήκεις, νομίζω τον γράφει επάνω ο λογαριασμός σε ποια κεντρικά γραφεία ανήκεις. Αλλιώς το ψάχνεις από το διαδίκτυο και θα το βρεις.

Ο λογαριασμος γραφει πανω το κατ/μα της ΔΕΗ που υπαγεσαι. Αλλα αυτο πλεον απ οτι ξερω κανει αλλη δουλεια, δεν ειναι  ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...