Προς το περιεχόμενο

Γιατί η κοινωνία μισεί τους δικηγόρους;


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, LawyerS είπε

Καταρχάς με 10 δενδρίλια δεν μιλάμε για μικροποσότητα. Από την στιγμή που αναλαμβάνεις μια παράνομη κακουργηματική πράξη σαν επάγγελμα γιατί θέλεις να πλουτίσει χωρίς κόπο αναλαμβάνεις και την ευθύνη. Όταν πας στο τμήμα έχεις δικαίωμα να βάλεις όποιον δικηγόρο θες. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να βάλεις αυτόν που θα σου υποδείξουν, όπως επίσης για κατοχή μικροποσότητας δεν είναι υποχρεωτική η παράσταση δικηγόρου. Αφού θεωρείς ότι τα λεφτά που θα δώσεις είναι αέρας σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις καλύτερα μόνος σου.

Πραγματικά χρειάζεσαι πολύ ψήσιμο για τη δουλειά του δικηγόρου ...

Όχι, δεν παίρνω το μέρος του απαράδεκτου τύπου με το παράδειγμά του.

Είναι το ότι απαντάς σε :

1. Μια εντελώς ανεκδοτολογική ιστορία από το 1970 (άκουσα από τον πατέρα μου μια ιστορία για κάποιους τρίτους). Φουλ αποδεδειγμένο γεγονός που χρήζει σχολιασμού...

2. Αποδέχεσαι τον συσχετισμό της ποινής που επεβλήθη με το χρηματισμό του δικαστή και μάλιστα με μόνο συνδετικό επιχείρημα το "με λίγα λόγια".

Είναι περασμένη ώρα και δε συνεχίζω. Ελπίζω ότι με την απόκτηση εμπειρίας θα μάθεις να διακρίνεις τα λογικά λάθη που διασπούν τη σύνδεση αιτιου-αιτιατού μεταξύ γεγονότων και θα χτυπάς αυτά, αντί να απαντάς σε επιχειρήματα καφενείου.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
13 hours ago, koulkos said:

Ένα άλλο κομμάτι για το οποίο δεν έχω στοιχεία αλλά κρίνω μόνο από περιπτώσεις που γνωρίζω και έχω ακούσει/διαβάσει είναι ότι στο κλάδο ίσως βρίσκεται ένα πολύ μεγάλο κομμάτι ανθρώπων που χρήζουν ψυχολογικής υποστήριξης.

Πάνω σε αυτό: γνωρίζω τουλάχιστον δύο νομικούς (πολύ καλοί στην δουλειά τους και οι δύο) στο κοντινό μου περιβάλλον που χρήζουν ψυχιατρικής βοήθειας. Κάνουν και οι δύο ψυχοθεραπεία εδώ και χρόνια, αλλά αρνούνται να λάβουν φαρμακευτική αγωγή «γιατί θα επηρεαστεί η ποιότητα της δουλειάς τους» (ακριβώς αυτά τα λόγια μου έχουν αναφέρει και οι δύο, χωρίς να γνωρίζονται μεταξύ τους προσωπικά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει που νομίζεις ότι έχεις 100% δίκιο , μιλάνε μεταξυ τους και αλλάζει σε 60 40 και αναρωτιέσαι τι εγινε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εκει που νομίζεις ότι έχεις 100% δίκιο , μιλάνε μεταξυ τους και αλλάζει σε 60 40 και αναρωτιέσαι τι εγινε

 

Αλλο τι νομιζεις και αλλο τι ισχυει...οι καλοι δικηγοροι(και πιο ακριβοι φυσικα) παιρνουν το 30-40% που εχεις δικιο και το κανουν 60% με τα παραθυρακια του νομου(δε θελω να επεκταθω στα υπολοιπα) και κερδιζεις...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...