Προς το περιεχόμενο

Γιατί η κοινωνία μισεί τους δικηγόρους;


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να παραθέσετε απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες. Γιατί πάντα οι δικηγόροι βρίσκονται απέναντι από την κοινωνία;

 

(Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω σε όλα από την δική μου σκοπιά)

Επεξ/σία από LawyerS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κλασικό απλό παράδειγμα. Ξεκινάς να πας, σου λέει μια τιμή μαύρα φυσικά, και όλως τυχαίως η δικιά σου περίπτωση είναι πιο σύνθετη και θα σου κοστίσει παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, george1807 είπε

Το κλασικό απλό παράδειγμα. Ξεκινάς να πας, σου λέει μια τιμή μαύρα φυσικά, και όλως τυχαίως η δικιά σου περίπτωση είναι πιο σύνθετη και θα σου κοστίσει παραπάνω. 

Πρακτικά καμιά περίπτωση δεν είναι ίδια. Κάτι που σε εσένα μπορεί να φαντάζει λεπτομέρεια για τους νομικούς μπορεί να αλλάξει όλη την πορεία της δίκης. Τώρα αν κάτι γίνεται σύνθετο ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό. Έχει να κάνει με την εμπειρία, την εξειδίκευση και πολλά πολλά άλλα. Όσο για τα μαύρα που αναφέρεις είναι αποκλειστικό προνόμιο των δικηγόρων; Μονό αυτοί δεν κόβουν απόδειξη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Θα ήθελα να παραθέσετε απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες. Γιατί πάντα οι δικηγόροι βρίσκονται απέναντι από την κοινωνία;

 

(Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω σε όλα από την δική μου σκοπιά)

Να μας πεις, ας κάνουμε καμιά συζήτηση που ξεφεύγει από τα τετριμμένα!

Εγώ θα έλεγα ότι είναι δύο οι λόγοι. Ο ένας ευθύνη των νομικών, ο άλλος ευθύνη των υπολοίπων.

Όσον αφορά το μεν, οι δικηγόροι έχουν πάρα πολύ υψηλό κοστολόγιο. Δε λέω ότι δε δουλεύουν, ή ότι τα κλέβουν, ή ότι δεν αξίζουν τα 7-8 χρόνια σκληρού κόπου τους μία καλή αμοιβή. Αλλά μερικές φορές είναι... προκλητικό να ζητούνται 50ρικα και 200ρικα για απλές νομικές συμβουλές ή για απλές πράξεις αντίστοιχα. Ειδικά στην οικονομικά χειμαζόμενη Ελλάδα, χτυπάει άσχημα. Το ίδιο ισχύει και για άλλες κατηγορίες επαγγελματιών που δεν έριξαν καθόλου ή σχεδόν καθόλου τον αμανέ την τελευταία δεκαετία. Οδοντίατροι, ταξί, τεχνίτες (ηλεκτρολογικά - υδραυλικά) και φυσικά γιατροί, αλλά αν έχεις πρόβλημα υγείας δε μπορείς να μην επισκεφθείς κάποιον. Μπορείς όμως να μείνεις με σχετικά άσχημα-σάπια δόντια, να στοιβάζεσαι σε λεωφορεία,  να κάνεις προχειρο-τσαπατσουλοδουλειές στο σπίτι σου και να αποφεύγεις πάσει θυσία την εμπλοκή με τη Δικαιοσύνη. Εν τέλει μένει το παράπονο.

Όσον αφορά την κοινωνία, αυτό που γενικά δεν καταλαβαίνει ο κόσμος, αλλά ειδικά οι πλέον βαλκάνιοι μεταξύ ημών, είναι η προστιθέμενη αξία των σπουδών κάποιου στην εκάστοτε εργασία του. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι οι δικηγόροι με κάποιο τρόπο "κλέβουν" στο ζύγι των πληρωμών, αμοιβόμενοι πολλά για πολύ λίγο χρόνο επίσκεψης. Άντε να καταλάβουν ότι η καθημερινότητα ενός μάχιμου δικηγόρου (και όχι καριερίστα νομικού συμβούλου) είναι ένας διαρκής πόλεμος με πανω - κατω, καθιστικη δουλεια και πολλη ορθοστασια, διαδρομες, ενταση, τσακωμους, απογοητευσεις και χαρές, στα οποία πρέπει να χωρέσει και κάποιο ποσοστό προσωπικού διαβάσματος για να μη μείνει κανείς πίσω από τις εξελίξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπτωση που μου είπε ο πατέρας από το 1970.

Πιάνουν τον φίλο του με 10 γλάστρες κάνναβη. Ο μπάτσος του λέει αυτού και των γονέων του στο τμήμα, αν θες να πας κάλα στο δικαστήριο θα πάρεις τον δικηγόρο ταδε. Πράγματι, γονείς και παιδί πηγαίνουν στον ταδε, ο οποίος τους λέει, αν φας φυλακή πάνω από 30 μήνες, θα πληρωθώ 70 χιλιάδες δραχμές. Αν όμως είναι κάτω από 30, θα πληρώσεις 300 χιλιάδες. Τελικά στο δικαστήριο έφαγε 29 και μισό μήνες. 

Με λίγα λόγια, όλοι φάγανε καλα, μπάτσος δικηγόρος και δικαστής.

Δεν υπάρχει δικαιοσύνη, ειδικά στα θέματα με μικροποσότητα ναρκωτικών, σου έρχεται να τους πυροβολήσεις τους δικηγόρους. Βγάζουν λεφτά από αέρα. Και όλα αυτά τα λεφτά είναι από τους καημένους τους γονείς που τα δίνουν για να σώσουν τον κανακάρη τους.

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε οι εκκολαπτόμενοι Εσκομπάρ τι περνάνε. Και αυτοί και οι γονείς τους. Είναι να τους λυπάσαι. Άδικη κοινωνία. Κανονικά πρέπει να τους δίνουν και καμια επιδότηση ανάλογα τα δενδρύλλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LawyerS είπε

Γιατί πάντα οι δικηγόροι βρίσκονται απέναντι από την κοινωνία

Αυτο πάντως εγω πρώτη φορά το ακουω

Δεν ξερω πως κατέληξες σε αυτο το συμπέρασμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα εξιλέωσης είναι αυτό;Γιατί TS ένιωσες την ανάγκη να το ανοίξεις;

1 ώρα πριν, DimosthenisG είπε

Περίπτωση που μου είπε ο πατέρας από το 1970.

Πιάνουν τον φίλο του με 10 γλάστρες κάνναβη. Ο μπάτσος του λέει αυτού και των γονέων του στο τμήμα, αν θες να πας κάλα στο δικαστήριο θα πάρεις τον δικηγόρο ταδε. Πράγματι, γονείς και παιδί πηγαίνουν στον ταδε, ο οποίος τους λέει, αν φας φυλακή πάνω από 30 μήνες, θα πληρωθώ 70 χιλιάδες δραχμές. Αν όμως είναι κάτω από 30, θα πληρώσεις 300 χιλιάδες. Τελικά στο δικαστήριο έφαγε 29 και μισό μήνες. 

Με λίγα λόγια, όλοι φάγανε καλα, μπάτσος δικηγόρος και δικαστής.

Δεν υπάρχει δικαιοσύνη, ειδικά στα θέματα με μικροποσότητα ναρκωτικών, σου έρχεται να τους πυροβολήσεις τους δικηγόρους. Βγάζουν λεφτά από αέρα. Και όλα αυτά τα λεφτά είναι από τους καημένους τους γονείς που τα δίνουν για να σώσουν τον κανακάρη τους.

10 γλάστρες είναι μικροποσότητα;Η μεγάλη πόση είναι ;Ισα με την Κωπαΐδα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Θέμα εξιλέωσης είναι αυτό;Γιατί TS ένιωσες την ανάγκη να το ανοίξεις;

10 γλάστρες είναι μικροποσότητα;Η μεγάλη πόση είναι ;Ισα με την Κωπαΐδα;

11 γλάστρες ίσως? 😀

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μήπως επειδή είναι σε μεγάλο βαθμό ______, λόγω της φύσης της δουλειάς τους;

Και οτι λόγω της δουλειάς τους υπερασπίζονται και το δίκαιο και το άδικο.  Το να υπερασπίζεσαι το άδικο δεν σε κάνει συμπαθή άνθρωπο,

Επεξ/σία από alan2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω ότι οι δικηγόροι είναι μισητή επαγγελματική ομάδα. Πολλες δικαστικες σειρές μάλλον βλέπεις. Εκτός άμα η μόνη σας επαφή με δικηγορους στον κύκλο σας είναι ο Κούγιας στην τηλεόραση, και σας φαινεται κάτι τόσο ξένο. Ο δικηγορος, όπως και ο γιατρός και ο υδραυλικός κτλ είναι ελεύθερα επαγγέλματα, που σημαίνει ότι δεν έχουν σταθερή πελατεία, δεν μπορούν να χρεώνουν 10 ευρώ την συμβουλή.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LawyerS είπε

Πρακτικά καμιά περίπτωση δεν είναι ίδια. Κάτι που σε εσένα μπορεί να φαντάζει λεπτομέρεια για τους νομικούς μπορεί να αλλάξει όλη την πορεία της δίκης. Τώρα αν κάτι γίνεται σύνθετο ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό. Έχει να κάνει με την εμπειρία, την εξειδίκευση και πολλά πολλά άλλα. Όσο για τα μαύρα που αναφέρεις είναι αποκλειστικό προνόμιο των δικηγόρων; Μονό αυτοί δεν κόβουν απόδειξη; 

Τώρα αυτό είναι επιχείρημα; Αν είσαι στο χώρο (όπως παραπέμπει το nickname) και ειδικά αν είσαι στα πρώτα χρόνια σπουδών, θέλει να προσπαθήσεις πολύ με το διάβασμα ;) Δεν το έχεις ακόμα με την επιχειρηματολογία. Εκτός αν για να χαλαστώ για κάτι τέτοιο με την όποια επαγγελματική ομάδα πρέπει πρώτα να έχω λύσει το θέμα με όλους τους υπόλοιπους που λειτουργούν παρόμοια (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, συνεργειατζήδες, κλπ);

Και πέρα από αυτό η εναρκτήρια δήλωσή σου ;) (το ότι οι δικηγόροι είναι πάντα απέναντι από την κοινωνία) είναι κάτι που, κατά τη γνώμη μου πάντα, έβγαλες από την κοιλιά σου. Δε νομίζω να προκύπτει τεκμηριωμένα από κάπου. Εκτός αν βλέπεις πολύ τηλεόραση και ακούς σχόλια στα πρωινάδικα (ή και στο λεωφορείο) του στυλ "για να τον ανέλαβε αυτόν ο Χ δικηγόρος φαντάσου τι λαμόγιο θα είναι. Σίγουρα θα την βγάλει καθαρή".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, LawyerS είπε

Θα ήθελα να παραθέσετε απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες. Γιατί πάντα οι δικηγόροι βρίσκονται απέναντι από την κοινωνία;

 

(Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω σε όλα από την δική μου σκοπιά)

Από τη δική μου μεριά, δεν με ενοχλεί το επάγγελμα τους (ίσως γιατί έχει τύχει να μην έχω καμία επαγγελματική σχέση μαζί τους και να τους χρειαστώ).

Με ενοχλεί η ολοκληρωτική έλλειψη μαθηματικής και λογικής σκέψης, γνώση της τεχνολογίας και η αντίληψη της σύγχρονης πραγματικότητας που σε συνδυασμό με την παπατζολογία, προσπαθούν να περαστούν ως ανώτεροι όλων, που έχουν πάντα δίκιο. 

Μακριά και αγαπημένοι εν ολίγοις :)

* Και ΝΑΙ, δεν είναι όλοι ίδιοι. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως, ταιριάζει στο παραπάνω μοντέλο. 

** Αγαπάμε όμως το θηλυκό γένος των νομικών επιστημών, λόγω ενδυμασίας! 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...