Προς το περιεχόμενο

Γιατί η κοινωνία μισεί τους δικηγόρους;


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, archer100 είπε

Ένας στους 10.000 το κάνει αυτό και μάλλον είναι γιος κάποιου σείχη, ή γιος του ιδιοκτήτη της εταιρίας. Οι υπόλοιποι 9.999 CEO μια χαρά κοστούμια και γραβάτες φοράνε

Αυτό το είδες σε ταινίες και σειρές; Γιατί στην πραγματικότητα αυτά δεν υφίστανται πλέον. Οι σύγχρονοι πλούσιοι (δε λέμε τώρα για μικροαστούς) στην καλύτερη περίπτωση με κοτλέ παντελόνι και αγραβάτωτο πουκάμισο είναι. Μπορεί να είναι 30-100 φορές το κόστος ενός ποζάτου κοστουμιού ασκούμενου δικηγόρου από τα μάσιμο ντούτι, αλλά εμφανισιακά το smart ως συνώνυμο του πλούτου πέθανε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κακοι δικηγόροι που παίρνουν πολλά για νομική συμβουλη ε; Εδώ τα μπαρμπαδια φωνάζουν ηλεκτρολογο να τους σεταρει τα κανάλια και χρεώνει 30€, δε θα χρεωσει ο αλλος που έφαγε χρονια να μελετάει κωδικες;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Προφανώς και με την στήριξη μου άλλαξε επάγγελμα και τώρα παίρνει τα διπλά και είναι και μια χαρά ψυχολογικά 

Ποιο ειναι το νεο της επαγγελμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα όλα τα σχόλια, τα συζήτησα με καλούς συναδέλφους και θα ήθελα να παραθέσω και τη δική μας εκδοχή σχετικά με τη σύγχρονη πραγματικότητα της άσκησης της δικηγορίας:

1. Η Νομική δεν είναι μόνο η σχολή με την υψηλότερη βάση εισαγωγής, αλλά και η πιο δύσκολη στην κατεύθυνσή της. Δεν είναι τυχαίο ότι οι φοιτητές πρέπει να διαβάζουν πολύ και όλον τον χρόνο, ενώ εδώ και αρκετά χρόνια ανθούν τα νομικά φροντιστήρια (είχαν ξεκινήσει δειλά-δειλά όταν ίσχυαν οι φοβερές πτυχιακές εξετάσεις σε όλα τα μαθήματα επί συστήματος "ετών" και όχι "εξαμήνων"). Επιπλέον, χαρακτηρίζεται από έναν παρωχημένο ελιτισμό, κατάλοιπο προπολεμικών αντιλήψεων περί γιατρού και δικηγόρου, ενώ οι Έδρες και οι Τομείς (ειδικά στην Αθήνα) είναι οι πλέον σκληρές, αυστηρές, άδικες και ευνοιοκρατικές. Ο νέος φοιτητής, λοιπόν, έρχεται πολύ γρήγορα αντιμέτωπος με τη διάψευση των ονείρων και προσδοκιών του, αφού για το μόνο που προετοιμάζεται επαρκώς καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών του είναι το πώς θα ενταχθεί μελλοντικά στο "σύστημα".

2. Όταν, με τα πολλά, αποφοιτήσει, έρχεται η περίφημη υποχρεωτική άσκηση σε εν ενεργεία δικηγόρο, διάρκειας 18 μηνών τουλάχιστον. Πρόκειται για ένα άθλιο καθεστώς θεσμοθετημένης εκμετάλλευσης, που διαιωνίζεται για ευνόητους λόγους. Ο ασκούμενος δικηγόρος των 100-300 ευρώ τον μήνα (στην καλύτερη περίπτωση) ανήκει στην πλέον εξαθλιωμένη, απαξιωμένη και καταπιεσμένη κατηγορία σκληρότατα εργαζομένων νέων επιστημόνων. Εκτός ελαχίστων λαμπρών εξαιρέσεων, γίνεται η ορτινάτσα του/της μεγαλο- ή μικρο-δικηγόρου, ασκεί καθήκοντα γραμματέα και κλητήρα, κάνει από χειρωνακτικές δουλειές μέχρι καφέδες και ψώνια, δεν μαθαίνει απολύτως τίποτε και υφίσταται ταπεινώσεις, ξεσπάσματα και κάθε είδους παρενοχλήσεις από αυτόν/αυτήν. Παράλληλα, επιδιώκει να κάνει 1-2 μεταπτυχιακά ή και διδακτορικό, αρνούμενος να εγκαταλείψει τα όνειρά του και την αγάπη για την επιστήμη του. 

3. Αφού περάσει επιτυχώς τις πολύ δύσκολες εξετάσεις (προφορικές-γραπτές σε όλα τα μαθήματα) για απόκτηση της δικηγορικής ιδιότητας, ως νέος δικηγόρος πια, εάν δεν έχει έτοιμο το γραφείο μπαμπά/μαμάς-θείου/θείας ή γερό πολιτικό/συνδικαλιστικό μέσον, θα προσληφθεί σε κάποιο δικηγορικό γραφείο ως συνεργάτης για να κάνει όλη τη χαμαλοδουλειά συν παραστάσεις στα δικαστήρια όλου του νομού για αναβολές, με αποδοχές της τάξης των 500 ευρώ τον μήνα, που ποτέ δεν καταβάλλονται στην ώρα τους. Ενδεχομένως να έχει τις κατάλληλες γνωριμίες και να προσληφθεί σε εταιρείες συμβούλων ή κτηματογράφησης, όπου θα εργάζεται με 5-6 ευρώ την ώρα (καθαρά) μέσα σε μια κόλαση εκβιασμών και επιπλήξεων, καθώς θα είναι υπόλογος αν δεν "βγάζει παραγωγή" (όπως προστάζει το αφεντικό) ωσάν να είναι ανειδίκευτος εργάτης, ο οποίος - ειρήσθω εν παρόδω - έχει περισσότερα δικαιώματα. Στο σημείο αυτό είτε θα εγκαταλείψει δια παντός το όνειρό του είτε θα προσπαθήσει να δραστηριοποιηθεί μόνος ή σε συνεργασία με άλλους ομοιοπαθείς.

4. Και φτάνουμε στο σημείο όπου θα έρθει σε απευθείας επαφή με τον πελάτη. Εδώ θα προσυπογράψω όσα έχουν αναφέρει άλλοι σχολιαστές και θα περιοριστώ στο να αναφερθώ μόνο στα χρήματα που πρέπει να πληρώνει ο δικηγόρος στο αδηφάγο κράτος, εκτός από τα πάγια μηνιαία έξοδα (εισφορά στον δικηγορικό σύλλογο, ενοίκιο, κοινόχρηστα, τηλέφωνο, αναλώσιμα, εξόφληση δανείων αγοράς πάγιου εξοπλισμού κλπ.): Τεκμήρια, προκαταβολή φόρου, κρατήσεις επί γραμματίων και τιμολογίων που εκδίδει, τέλος επιτηδεύματος, εισφορές ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ, εισφορά 10 ευρώ/μήνα σε ΟΑΕΔ κλπ. Επιπλέον, έχει τεράστια έξοδα για μετακίνηση, μεγαρόσημα, φωτοτυπίες, ενώ η ταλαιπωρία και το άγχος του χτυπάνε κόκκινο στις επικές ουρές σε γραμματείες δικαστηρίων, υποθηκοφυλακεία, κτηματολογικά γραφεία, αρχεία και δημόσιες υπηρεσίες. Και έχει και τον - κακοπροαίρετο ή κουτοπόνηρο - πελάτη να θέλει δωρεάν συνεχή νομική υποστήριξη και συμβουλές, υποβιβάζοντας τις δικηγορικές υπηρεσίες σε επίπεδο μπακάλικου. Για να φτάσει κάποιος να συμβουλευτεί δικηγόρο, και δη επί πληρωμή, σημαίνει ότι έχει κάποιον επείγοντα και σοβαρό λόγο, διότι διαφορετικά μπορεί κάλλιστα να προσφύγει στη Νομική Βοήθεια. Υπάρχουν σίγουρα δικηγόροι που δεν σέβονται τους πελάτες, όμως και οι πελάτες τους δεν νομίζω πως είναι άμοιροι ευθυνών. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση και θεωρώ ότι ο δικηγόρος αντανακλά την πελατεία του και τη φήμη που χτίζει στον χώρο με κόπο, αγώνα, υπευθυνότητα και εξοντωτικά ωράρια εργασίας, που δεν μπορούν φυσικά να αποτιμηθούν.

5. Δεν είναι λίγες οι φορές που ενεργοποιούνται μηχανισμοί σπέκουλας, fake news  και τρολαρίσματος, προκειμένου οι δικηγόροι να παρουσιαστούν στην κοινή γνώμη ως καθάρματα, απατεώνες, κλέφτες, φοροδιαφεύγοντες και, γενικά, καλά συγκαλυμμένοι εγκληματίες. Κατά την ταπεινή μου γνώμη (με τις ανάλογες εξαιρέσεις, βεβαίως), όλα αυτά εκπορεύονται από εγγενή συμπλέγματα όσων έχουν βρεθεί με αξιώματα και θέσεις χωρίς να διαθέτουν το αντίστοιχο γνωστικό και εργασιακό υπόβαθρο, με ιδιοτελή στόχο να τροφοδοτήσουν με μίσος την κοινωνία ενάντια σε έναν κλάδο επιστημόνων με υψηλότατη μόρφωση και πολύπλευρη δραστηριοποίηση, που δεν χειραγωγούνται ούτε τρώνε σανό. Το κράτος βρίσκεται συνεχώς σε διαμάχη με το δικηγορικό σώμα: Ενδεικτικά αναφέρω τη διαρκή μείωση της δικηγορικής ύλης, τις ειρωνείες για το "κίνημα της γραβάτας", την εξοντωτική φορολόγηση και τις τεράστιες εισφορές του νόμου Κατρούγκαλου, τις κατάπτυστες διαδικασίες χορήγησης του λειψού επιδόματος "κατάρτισης" των 400 ευρώ (σκόιλ ελικίκου) και τη διαχρονική διασπάθιση από τον ΕΦΚΑ των χρημάτων που όλοι έχουμε καταβάλει και συνεχίζουμε να πληρώνουμε στον ειδικό λογαριασμό του ΟΑΕΔ εδώ και 9 συναπτά έτη (120 x 9 = 1.080 ευρώ έκαστος μέχρι τώρα).

Ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο σχόλιο, όμως κάποτε πρέπει να ειπωθούν αλήθειες και να απεικονιστεί ως έχει η ζοφερή πραγματικότητα ενός κατασυκοφαντημένου επαγγέλματος-λειτουργήματος (μιλάμε πάντα για τους έντιμους και "καθαρούς" δικηγόρους της καθημερινής βιοπάλης). 

 

 

Επεξ/σία από marva
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Εμένα η γυναίκα μου δούλευε σαν δικηγόρος σε μεγάλο δικηγορικό γραφείο έκανε όλη την δουλειά και της έδιναν 600€ με καθυστέρηση πολλές φορές . Η τυπησα που είχε το γραφείο δεν έκανε τίποτα και πληρωνόταν πολλές φορές σε μαύρες σακούλες τα λεφτά . Γεμάτες κάποιες φορές . Σάπια . Προφανώς και με την στήριξη μου άλλαξε επάγγελμα και τώρα παίρνει τα διπλά και είναι και μια χαρά ψυχολογικά 

Κλασσική περίπτωση έλληνα εργοδότη που δραστηριοποιείται στην παροχή υπηρεσιών θα έλεγα. Σε τέτοια περίπτωση είτε κοιτάς να απεξαρτηθείς ως ελεύθερος επαγγελματίας είτε αλλάζεις επάγγελμα.

21 λεπτά πριν, vins είπε

Κακοι δικηγόροι που παίρνουν πολλά για νομική συμβουλη ε; Εδώ τα μπαρμπαδια φωνάζουν ηλεκτρολογο να τους σεταρει τα κανάλια και χρεώνει 30€, δε θα χρεωσει ο αλλος που έφαγε χρονια να μελετάει κωδικες;

Να τα πεις αυτά σε κάθε λογής ελεύθερο επαγγελματία που όταν έρχεται η στιγμή της ανακοίνωσης της τιμής στον πελάτη ακούει την κουταμάρα του καθενός. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινωνία στην ελλαδα ειναι πολυ θυμωμένη με ολα αυτα που συμβαίνουν εδω και μια, και παραπάνω δεκαετια

Οπότε κάποιος δεν ξερεις που να ξεσπάσεις, και όποιον βρεις μπροστα σου, τον κατηγορείς, δικηγόρο, υδραυλικό, δυ κλπ.

Αλλα δεν φταίει αυτο, αλλο φταίει, εχει διαλυθεί ο ψυχισμός μας, έχουμε τοσο θυμο μεσα μας που με την πρώτη ευκαιρία αρπάζουμε τον αλλο απο τα μαλλιά.

Αυτό το συναντάς και εδω μέσα, κάποιοι μπαίνουν ή δημιουργούν λογαριασμούς για ενα μονο ποστ, ίσα ισα να βρίσουν, λες και κάτι κατάφεραν.

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω που θα μας βγάλει ολη αυτη η κατάσταση και η ανέχεια.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η κοινωνία στην ελλαδα ειναι πολυ θυμωμένη με ολα αυτα που συμβαίνουν εδω και μια, και παραπάνω δεκαετια

Οπότε κάποιος δεν ξερεις που να ξεσπάσεις, και όποιον βρεις μπροστα σου, τον κατηγορείς, δικηγόρο, υδραυλικό, δυ κλπ.

Αλλα δεν φταίει αυτο, αλλο φταίει, εχει διαλυθεί ο ψυχισμός μας, έχουμε τοσο θυμο μεσα μας που με την πρώτη ευκαιρία αρπάζουμε τον αλλο απο τα μαλλιά.

Αυτό το συναντάς και εδω μέσα, κάποιοι μπαίνουν ή δημιουργούν λογαριασμούς για ενα μονο ποστ, ίσα ισα να βρίσουν, λες και κάτι κατάφεραν.

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω που θα μας βγάλει ολη αυτη η κατάσταση και η ανέχεια.

 

Το καλύτερο ποστ μακράν σε όλο το ινσόμνια του 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vins είπε

Κακοι δικηγόροι που παίρνουν πολλά για νομική συμβουλη ε; Εδώ τα μπαρμπαδια φωνάζουν ηλεκτρολογο να τους σεταρει τα κανάλια και χρεώνει 30€, δε θα χρεωσει ο αλλος που έφαγε χρονια να μελετάει κωδικες;

Σε γιατρους και δικηγορους η ασυδοσια ειναι στο ζενιθ!

Δεν θα πω τι αφορα αλλα τι ζητησαν και στο τελος τι κοστισε!!! 

Για να βγαλουν ενα χαρτι ζητουσαν ολοι απο 500-900ευρω!!!  Μετα απο ψαξιμο και τυχη το χαρτι αυτο το εβγαλε ο πολιτης μονος του και του κοστισε λιγοτερο απο 10ευρω(χαρτοσημα)!!!!!!!!!!!

Δεν βρεθηκε ουτε ενας σωστος δικηγορος να παρει την ελαχιστη αμοιβη 80-120ευρω!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Για να βγαλουν ενα χαρτι ζητουσαν ολοι απο 500-900ευρω!!!  Μετα απο ψαξιμο και τυχη το χαρτι αυτο το εβγαλε ο πολιτης μονος του και του κοστισε λιγοτερο απο 10ευρω(χαρτοσημα)!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρω τι χαρτί αφορά γιατί δεν μας λες, απλά σου κάνω παράθεση για να ενισχύσω το επιχείρημά μου:

Αν για να βγάλει το χαρτί ο πολίτης χρειάστηκε βενζίνες, διόδια, τηλέφωνα, φωτοτυπίες, αναζήτηση δικαιολογητικών και αναμονή κανά δίωρο σε ουρά δημόσιας υπηρεσίες, τότε του κόστισε πολύ παραπάνω από €10.

Just sayin'.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Περίπτωση που μου είπε ο πατέρας από το 1970.

Πιάνουν τον φίλο του με 10 γλάστρες κάνναβη. Ο μπάτσος του λέει αυτού και των γονέων του στο τμήμα, αν θες να πας κάλα στο δικαστήριο θα πάρεις τον δικηγόρο ταδε. Πράγματι, γονείς και παιδί πηγαίνουν στον ταδε, ο οποίος τους λέει, αν φας φυλακή πάνω από 30 μήνες, θα πληρωθώ 70 χιλιάδες δραχμές. Αν όμως είναι κάτω από 30, θα πληρώσεις 300 χιλιάδες. Τελικά στο δικαστήριο έφαγε 29 και μισό μήνες. 

 

 

έχεις το τηλέφωνο δυο του φίλου του πατέρα σου?

 

υ.γ.

τι το κακό βλέπεις?

ο δικηγόρος το έπαιξε under 30 και πληρώθηκε

@Boubis1411 τι λένε εδώ ρε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Θα σου πω την δική μου άποψη μιας και σπούδασα κάποια υποειδικοτητα μηχανικού, αν και δεν εργάστηκα γενικά πάνω στο αντικείμενο όμως έχω επαφή με πολλούς μηχανικούς παρακολουθώ τι γίνεται στα τεκταινομενα μέσω διαδικτύου, σε δικηγόρο μια φορά πήγα μόνο, ορισμένοι συγγενείς μου έχουν χρειαστεί δικηγόρους και πλήρωσαν χιλιάδες ευρώ για κάποιες υποθέσεις. 

Το πρόβλημα κατ' εμέ δεν υπάρχει αποκλειστικά στους δικηγόρους, υπάρχει γενικότερα στα λεγόμενα νομοθετικά ρυθμιζόμενα επαγγέλματα, σε επαγγέλματα που θες δεν θες αναγκαστικά θα προσφυγεις σε αυτούς τους επαγγελματίες, κυρίως είναι οι μηχανικοί οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι, λιγότερο οι λογιστές, και λιγότεροι οι γιατροί μιας και εκεί υπεισερχεται ο παράγοντας της υγείας και της ζωής οπότε δεν έχουν τόσο μένος όπως οι προηγούμενοι. Στα προηγούμενα επαγγέλματα το πρόβλημα έγκειται ότι ο περισσότερος κόσμος δεν αντιλαμβάνεται ούτε είναι σε θέση να καταλάβει τόσο την πολυπλοκοτητα του θέματος, τόσο την δυσκολία επιβίωσης ενός ελεύθερου επαγγελματία όσο και το ότι αρκετές δουλειές η υποχρεώσεις που πρέπει να εκπληρωθούν για τον πελάτη μέσω του επαγγελματία θεωρούνται ανούσιες και δίχως αντίκρυσμα, οπότε μερίδα του κόσμου θεωρεί απλά ότι υπάρχουν κάποιες συντεχνίες οι οποίες πιέζουν το κράτος για να περνάει ευεργετικά μέτρα υπέρ τους στηρίζοντας τους έμμεσα. 

Τώρα για τους δικηγόρους, εγώ μια φορά πήγα σε εναν γνωστό να μου συντάξει ένα μισθωτήριο συμβόλαιο για νομικό προσωπο και οχι αυτά του σωρού, εκανε και έλεγχο στα καταστατικα και την νομιμότητα του νομικού προσώπου και εποπτευσε την διαδικασία μέχρι την υπογραφή μας στο γραφείο του με όλα τα μέρη, σε κάποια φάση εντόπισε θέματα στα καταστατικα και τους πήρε τηλέφωνο να ζητήσει διευκρινήσεις ενώ κλήθηκε κάποιος στο γραφείο του να τον ρωτήσει διότι δεν έβγαινε ακρη σε κάποια θέματα, τελικά βγήκε άκρη, μετά κάποιος δεν ερχόταν να υπογράψει και ζητούσε να του τα στείλουμε και να μας τα στείλει σε email επειδή έλλειπε εξωτερικο, το αρνήθηκε ο δικηγόρος και είπε να έρθει στο γραφείο του να υπογράψει. Τελικά όλα πήγαν καλώς και τον πλήρωσα 200ευρω για αυτο, νομίζω λίγα μου ζήτησε. 

Ταυτίστηκα πλήρως με την τοποθέτησή σου και πιστεύω περιέγραψες εύστοχα τα πάντα. Σχετικά με την υπόθεση σου πιστεύω πως για την δουλειά που σου πρόσφερε ο δικηγόρος σου πήρε μια χαρά αμοιβή. Μόνο και μόνο που η δουλειά του μπορεί να σε γλίτωσε από μεγαλύτερα έξοδα στο μέλλον τότε δεν χρειάζεται καν να το συζητάς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιον που να σιχαίνεται τους δικηγόρους γενικά και αόριστα.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, αν και συνήθως τους αποφεύγω γιατί είναι ξερόλες, πάντα έχουν δίκαιο ακόμα και για θέματα που δεν γνωρίζουν και αρκετοί κυκλοφορούν με ένα ύφος "Εγώ φίλε μου έχω τελειώσει την Νομική, τι θα μου πείτε τώρα όλοι εσείς οι υπόλοιποι"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα σου πω εγω την δικια μου εμπειρια ειχα μια υποθεση μου λεει με αυτην την υποθεση παμε για 30 χιλιαρικα +- με τεραστια σιγουρια και ρωταω εγω αμοιβη? αν βγει 20-30 χιλιαρικα παιρνω το 10% αν μιλαμε για λιγοτερα το 20% χωρια οτι ηθελε μαυρα τα πρωτα εξοδα τα οποια ηταν 1χιλιαρικο.Και εντελει η αποφαση βγηκε 12 χιλιαρικα και αυτη πηρε τα 3( ηταν ξεκαθαρη για την αμοιβη της αλλα αυτη σε καθε κουβεντα με διαβεβαιωνε οτι παμε για 30 αντε 26 για λιγοτερα ουτε λογος)

 

Δευτερον οι δικηγοροι ειναι απλα μαλακες εχω γνωστο που δυστηχως επεσε με το ποδηλατο σε διαβαση πανω σε δικηγορο απο καθαρο ατυχημα,δεν επαθε τιποτα και τον τραβηξε δικαστηριο οπου τελικα του φορτωσε ποιος ξερει πως προβλημα με το γονατο της και του πηρε αποζημιωση.

Καθηγητες που εκαναν δικαια και στο πτυχιο και στο μεταπτυχιακο ολοι να μας λενε ιστοριες τυπου (ειχα δωσει καπαρο για ενα κοσμημα 200 ευρω και την επομενη πηγα να το παραλαβω ωπου η κορη του ιδιοκτητη το πουλησε και μου λεει να σας δωσω τα λεφτα σας πισω ...οοοοοχιιι του λεει μου χρωστας 400ευρω γιατι αυτο λεει ο νομος)ολες οι ιστοριες ηταν πως θα χρησιμοποιησω τον νομο για να γαμησω τον αλλον ειτε το αξιζουν ειτε οχι.

Αλλα και στην τελικη ειναι και η φυση του επαγγελματος σου αυτη οποτε δεξου την απο την στιγμη που η δουλεια σου σε καλει να εκπροσωπησεις πχ εναν βιαστη η εναν ληστη κτλ κτλ και εσυ μπορει να τον βγαλεις λαδι γιατι τα στοιχεια ειναι ελλειπη(για να μην μιλησουμε τωρα για πολιτικες τυπου να βγαλουμε ενα χαρτι απο ψυχολογο η να μιλησουμε για τον δραματικο προτερο βιο του θυτη) αυτοματα στα ματια του κοσμου  (οχι ολου αλλα στην πλειοψηφια) εισαι μαλακας,thats life αυτο κανεις οποτε οποιοι σε βλεπουν ετσι σε βλεπουν ετσι και παμε παρακατω

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω τι χαρτί αφορά γιατί δεν μας λες, απλά σου κάνω παράθεση για να ενισχύσω το επιχείρημά μου:

Αν για να βγάλει το χαρτί ο πολίτης χρειάστηκε βενζίνες, διόδια, τηλέφωνα, φωτοτυπίες, αναζήτηση δικαιολογητικών και αναμονή κανά δίωρο σε ουρά δημόσιας υπηρεσίες, τότε του κόστισε πολύ παραπάνω από €10.

Just sayin'.

Οχι φιλε μου καμια σχεση με αυτα που λες! Μιλαω με γνωση..

Οσοι ειναι δικηγοροι ξερουν τις συντεχνιες που κανουν!!!

Θα ηταν χαρα μου να πω τι ειναι να το ''μοιραστουμε'' αλλα δεν μου το επιτρεπει η κοινωνια!!!

Δεν μου δινει η κοινωνια για να δωσω..!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...