Προς το περιεχόμενο

Γιατί η κοινωνία μισεί τους δικηγόρους;


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, JLEE είπε

Όταν ήμουν φοιτητής (όχι νομικής) με εκνεύριζαν γιατί τους είχαν φουσκώσει τα μυαλά οι καθηγητές τους και είχαν ένα περίεργο τουπέ και κάποια υπεροψία. Βέβαια περνώντας τα χρόνια ξεφούσκωνε αυτό και ηρεμούσαν.

Έχω πολύ σε εκτίμηση όσους ακολουθούν την δικηγορία και έχουν και κάποιους τίτλους. Έχουν διαλέξει μια δύσκολη πορεία και καλά κάνουν και χρεώνουν όσο χρεώνουν. Η γνώση πληρώνεται!

Επίσης πολλές φορές οι μεγάλοι (σε φήμη) δικηγόροι δυσφημούν τους υπόλοιπους (βλέπε το πάρτι γενεθλίων του προέδρου τους).

Αυτούς που δεν χωνεύω με τίποτα είναι τους συμβολαιογράφους. Για μια μεταβίβαση ακινήτου με βάση το νόμο (που η συντεχνία τους έχει πιέσει να ψηφιστεί) θέλουν ποσοστό σταθερό επί της αξίας του ακινήτου. Λες και θα κάνει κάτι διαφορετικό σε περίπτωση που το ακίνητο κάνει 50000€ ή το ακίνητο κάνει 150000€.

φιλε μου ολοι οι καθηγητες τα ιδια λενε ολοι οι φοιτητες οταν σπουδαζουν νομιζουν οτι ειναι η elite γιατι αυτο τους λενε.Επισης μιλας για αλλα επαγγελματα λες και τα ξερεις ή λες και οι αλλοι ασκουν αυτο που μαθανε στην σχολη κανεις βασικα λες το κλασικο χαζο που λεει πχ ο μηχανικος "εγωωωωω ολη μερα κατεβαζω μοτερ μεσα στα γρασα εσυ τι κανεις καθεσαι σε εναν υπολογιστη".

τα οικονομικα θεωρεις ας πουμε οτι τα παιδια που παιρνουν πτυχιο μεταπτυχιακο και παρακολουθουν μονιμα φορολογικα σεμιναρια και σεμιναρια ενημερωσης φορ λαιφ δεν εχουν γνωση?γιατι λεφτα δεν παιρνουν ,αυτα που θα επρεπε συμφωνα με τα λεγομενα σου τουλαχιστον.

επισης αυτο που λες για τον συμβολαιογραφο μπορει να σου πει και καποιος για τους δικηγορους εταιρειων που ζητανε ποσοστο σε ακομα και σε περιπτωσεις που υπαρχει ηδη δεδικασμενο και ειναι ξεκαθαρες οποτε μπορει να παρουν 50χιλιαρικα για να κανουν ουσιαστικα μια "αιτηση"

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο χρήστης marva νομίζω το κάλυψε απόλυτα το θέμα. Εγώ από την πλευρά μου να συμπληρώσω ότι έχοντας κλείσει πρόσφατα δεκαετία στον χώρο, το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει είναι ότι, εξαιρώντας τις περιπτώσεις στις οποίες υπάρχει όντως εξοφθαλμα κακός χειρισμός από τον δικηγόρο ή έντονη ιδιαιτερότητα στην συμπεριφορά του εντολέα, οι γκρίνιες οφείλονται κατά κανόνα στο γεγονός ότι είναι πολύ πιθανόν να έχεις μπει σε όλη αυτή την διαδικασία χωρίς την θέλησή σου. Ακόμα και εάν το αποτέλεσμα είναι τελικά υπέρ σου. Λογικό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να θεωρείς τον άλλον ως αναγκαίο κακό, λογικό είναι να δυσανασχετείς όταν καλείσαι και να τον πληρώσεις, πόσο μάλλον αν θεωρείς ότι κάτι δεν κάνει και όπως το θέλεις. Εάν κάποιος λοιπόν αναλογιστεί ότι μόνο ο ένας από τους δύο σε μια δικαστική διαμάχη θα "αναδειχθεί νικητής" και εάν λάβει υπόψη του ότι υπάρχει κόσμος ο οποίος έχει το ανικανοποίητο στις χαρές του, αντιλαμβάνεται τι θα μπορούσε να σκεφτεί ο άλλος στις κόντρες και τις αντιδικίες του, ειδικότερα όταν δεν έχει και το αποτέλεσμα που προσδοκούσε.

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα βέβαια, έτσι και σε αυτό υπάρχουν από όλα τα φρούτα πάντως. Δεν ξέρω αν με τιμά ιδιαίτερα που το λέω, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι το επίπεδο του κλάδου και ως προς την συμπεριφορά αλλά και την κατάρτιση είναι χαμηλό. Ή τέλος πάντων χαμηλότερο από αυτό που ο ίδιος ο κλάδος πρεσβεύει για τον εαυτό του.

Το μόνο σίγουρο για εμένα είναι ότι ο μέσος δικηγόρος πλέον είναι κακοπληρωμένος. Ο μέσος Έλληνας μπορεί να θεωρεί το αντίθετο και να έχει την εικόνα ότι απλά βγαίνεις, λες 2 ψέματα και καθαρίζεις ένα 500ρικο μαύρο, αλλά δυστυχώς η εικόνα αυτή δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα ούτε στο κομμάτι της αμοιβής ούτε στο κομμάτι των απαιτήσεων της δουλειάς. Το ακόμα πιο άσχημο ομως είναι ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι ο δικηγόρος μπορεί να παραμένει κακοπληρωμένος ακόμα και στην περίπτωση που ο ίδιος έχει δαπανήσει αρκετά χρήματα. Δεν έχει γίνει ακόμα αντιληπτό ότι το κόστος πρόσβασης στην δικαιοσύνη έχει ανέβει κατακόρυφα πλέον χωρίς να έχουν αυξηθεί οι αμοιβές των δικηγόρων, οι οποίες για την ακρίβεια έχουν συμπιεστεί ακόμα περισσότερο. Δεν ξέρω εάν θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει τον καθένα που πληρώνει για το πού πηγαίνουν τα χρήματα που δίνει, απλώς αναφέρω ότι πολύς κόσμος δεν αντιλαμβάνεται ότι τα 800€ που θα δώσει για παράδειγμα για ένα δικαστήριο δεν είναι τσέπη για κανέναν δικηγόρο.

Τέλος πάντων, άπειρα μπορούν να ειπωθούν σχετικά με αυτό το ζήτημα. Προσωπικά χαίρομαι αφάνταστα που πλέον μεταπηδώ σε άλλο παρακλάδι, όχι επειδή είχα πρόβλημα με τους πελάτες μου ή τους αντιδίκους, κυρίως επειδή με κούρασαν οι παθογένειες του επαγγέλματος και η ληστρική διάθεση του κράτους απέναντι μου. Και για να το κάνω πιο αντιληπτό το τελευταίο, όσο φορολογούμην ως ελεύθερος επαγγελματίας συνήθιζα να πληρώνω περίπου το 60% του εισοδήματός μου σε φόρο, προκαταβολή φόρου και ασφαλιστικές εισφορές και εννοείται παρασιτοζοούσα. Όταν ξεκίνησα συνεργασία με δικηγορική εταιρεία και συνέχιζα να τρέχω και τις δικές μου υποθέσεις, ενώ έκανα ακριβώς το ίδιο επάγγελμα, ο τρόπος φορολόγησής μου ήταν διαφορετικός και είχα για πρώτη φορά στην ζωή μου και επιστροφή φόρου! Κατά τα λοιπά, χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα αρκετοί που με εμπιστεύονται και μου λένε ξεκάθαρα ότι τις υποθέσεις τους θέλουν να τις διεκπεραιώσω ο ίδιος έστω και εάν τυπικά δεν θα μπορώ να υπογράφω σαν πληρεξουσιός τους, αλλά όχι, τα υπόλοιπα δεν θα μου λείψουν! Και μια συμβουλή προς όλους τους νεοεισερχόμενους και στον ts, ο οποίος αν αντιλαμβάνομαι σωστά είναι ακόμα νεότερος στον χώρο από εμένα: ένας αμέμπτου ήθους επαγγελματίας καλώς ή κακώς θα ξεχωρίσει. Και κυρίως θα προσελκύσει και αντίστοιχο κόσμο γύρω του. Καλά και τα σοσιαλ και δεν ξέρω ποιόν άλλο τρόπο προσπαθούν οι νεότεροι να χρησιμοποιήσουν για να φανούν λίγο, αλλά τις ηθικές αξίες συνδυασμένες με την γνώση δεν τις αντικαθιστά τίποτα. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εκεί έξω που τις αντιλαμβάνονται αλλά και τις εκτιμούν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LawyerS είπε

Όσο για τα μαύρα που αναφέρεις είναι αποκλειστικό προνόμιο των δικηγόρων; Μονό αυτοί δεν κόβουν απόδειξη; 

Επειδη απ οσο καταλαβαινω και απο το username, εισαι του χωρου (της νομικης), δεν ειναι καιρος να κοψουμε αυτη την καραμελα και να κοιταμε να ειμαστε εμεις σωστοι;

Δηλαδη: δεν υπαρχει καποια περιπτωση μεσω καποιας διαδικασιας (που ξεκιναει απο καποιο νομο) να ξεκινησουμε ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ να ειμαστε πιο σωστοι;

Εχω βαρεθει να ακουω το κλασσικο: "Αφου ο Χ το εκανε ετσι <εισαγωγη οποιασδηποτε μαλαγανιας εδω> και εγω ετσι θα κανω..."

ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΑ. ΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.

Και το λεω γιατι και απο την δικη μου γενια (90s) που πλεον εχουμε παρει τα "πανω μας" δεν βλεπω πολλες διαφορες απο τους προηγουμενους. Θελουμε ξυλο. Γιατι δεν ερχεται ο νομος να τους θερισει ολους;

2 ώρες πριν, vins είπε

Κακοι δικηγόροι που παίρνουν πολλά για νομική συμβουλη ε; Εδώ τα μπαρμπαδια φωνάζουν ηλεκτρολογο να τους σεταρει τα κανάλια και χρεώνει 30€, δε θα χρεωσει ο αλλος που έφαγε χρονια να μελετάει κωδικες;

Και εγω dev ειμαι.

Ασχετος μεν αλλα dev.

Δεν θα πιασω τον αλλο κοτσο να του ζητησω 3Κ το μηνα επειδη δεν ξερει οτι η δουλεια που θα κανω θα ειναι σαν πυργος απο τραπουλοχαρτα.

Εκει εχει να κανει και η ατομικη ευθυνη του καθενος. Να γνωριζει που παταει.

Σωστα;

5 ώρες πριν, l337 είπε

Η κοινωνία δεν μισεί τους δικηγόρους. Υπάρχουν καλοί και κακοί δικηγόροι όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Η κοινωνία μισεί το κομμάτι της δικαιοσύνης στην Ελλάδα που είναι διεφθαρμένο μέχρι εκεί που δεν πάει παρακάτω.

Thank you. Αυτο ρωταω και εγω: πως φτιαχνει αυτο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εσείς οι δικηγόροι (όπως ο TS) χαλιέστε που σας μισούν/βρίζουν.... μπορούμε να ανοίξουμε ένα θέμα "γιατί η κοινωνία μισεί τους δημοσιογράφους".

Να ρίξουμε κι εμείς τα μπινελίκια μας, να αισθανθείτε κι εσείς πολύ καλύτερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα βέβαια, έτσι και σε αυτό υπάρχουν από όλα τα φρούτα πάντως. Δεν ξέρω αν με τιμά ιδιαίτερα που το λέω, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι το επίπεδο του κλάδου και ως προς την συμπεριφορά αλλά και την κατάρτιση είναι χαμηλό. Ή τέλος πάντων χαμηλότερο από αυτό που ο ίδιος ο κλάδος πρεσβεύει για τον εαυτό του.

Δυστυχώς το έχω αντιληφθεί κι εγώ αυτό. Καλή συνέχεια σε ότι κι αν ακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικηγορος για μενα ειναι μια ανεντιμη δουλεια. Προφανως μιλαω κυριως για ποινικο δικαιο που εφοσον πεσει το χρημα βαζουν μεσα αθωους για χρονια φυλακη και αθωωνουν στυγνους εγκληματιες και συνεχιζουν τα εγκληματα τους στον εξω κοσμο. Δεν ειναι ανθρωποι αυτοι που κανουν κατι τετοιο πως κοιμουνται δεν ξερω ειναι οτι πιο ανεντιμο υπαρχει σε αυτη τη ζωη. Δικηγοροι που ειναι σε διαζυγια κτλ οκ καλως να υπαρχουν γιατι δεν γινεται αλλιως. Γενικως ζουμε σε ενα τελειως διεφθαρμενο συστημα που εγκληματιες ζουν μια χαρα και πολλες φορες αθωοι που δεν φταινε σε τιποτα περνανε τη ζωη τους φυλακη. 

 

Δειτε το ντοκιμαντερ making a murderer και θα δειτε σε τι κοσμο ζουμε και γιατι ολοι μισουν τους δικηγορους του ποινικου. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Ο Δικηγόρος και γενικά ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι ελεύθερος να ζητήσει ΟΣΑ ΘΕΛΕΙ.

Να τα ζητήσει ηθικά και πριν την εργασία του όμως. Όχι να ανακοινώνει την αμοιβή του, λίγο πριν ή αφού ολοκληρώσει την εργασία του. Ή ακόμα χειρότερα να τα παίρνει με πλάγιους τρόπους όπως ο τρόπος που αναφέρθηκε. 

Άλλο η αμοιβή, άλλο η ηθική του τρόπου που την αποκτάς. 

Thank you! Ακριβως! Να εχουμε τσιπα να λεμε: Ειμαι level 10 developer αλλα θελω να μαζεψω XP.

Θες να δοκιμασω οτι εχεις να προτεινεις;

Και παμε παρακατω.

 

Το οτι πολλοι σε καθε επαγγελμα χρεωνουν οτι θελουν ειναι απλα κακο. Βασικα ειναι λαθος απο την στιγμη που ο αλλος δεν ειναι απαραιτητα ειδικος στην Χ τεχνη/υπηρεσια ζηταει

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

τετοιο πως κοιμουνται δεν ξερω

Οπως οταν κανω εγω deploy τον κωδικα μου: θα αγχωθεις μια... δυο ... τρεις.... μεχρι να σκασει μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, l337 είπε

 Η κοινωνία μισεί το κομμάτι της δικαιοσύνης στην Ελλάδα που είναι διεφθαρμένο μέχρι εκεί που δεν πάει παρακάτω.

Να συμπληρώσω οτι, ενώ είναι ένας κλάδος που έχει τη γνώση και τα μέσα να βελτιώσει το σύστημα της δικαιοσύνης γενικότερα, ως ενδεχομένως ο καλύτερα εκπροσωπημένος στο ελληνικό κοινοβούλιο, δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

( Πιθανόν τους βολεύει η υφιστάμενη κατάσταση..;)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως lawyers αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα εγω τους γιατρους τους εχω χειροτερα απο τους δικηγορους (οχι ολους γιατι υπαρχουν και αυτη που πραγματικα ασκουν ετσι οπως θα επρεπε το λειτουργημα του ιατρου και μεχρι ουτε και λεφτα ζητανε απο οσους δεν εχουν) γιατι περαν των μαυρων χρηματων,καποιοι που ζητανε ποσα βγαλμενα απο εποχες πασοκ και του υφους ,εχουν και την αποποιηση πασης ευθυνης απο τις πραξεις τους και ολο τον ιατρικο κλαδο να τους προστατευει(εννοωντας οτι αν μυριστουν οτι ο γιατρος εχει κανει μαλακια δεν προκειται να βγει καποιος να μιλησει εναντιων συναδελφου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisxkar είπε

(εννοωντας οτι αν μυριστουν οτι ο γιατρος εχει κανει μαλακια δεν προκειται να βγει καποιος να μιλησει εναντιων συναδελφου)

Αυτο δεν ισχυει σε καθε επαγγελμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LawyerS είπε

 

Αναφορικά με το ντύσιμο στην Ελλάδα έχει επικρατήσει η αντίληψη αυτή. Ένα κοστούμι κάνει γύρω στα 150 ευρώ στις εκπτώσεις. Δεν νομίζω πως είναι κάτι που σε κάνει πλούσιο. Γνωρίζεις ότι στα δικαστήρια οφείλεις κανονικά να παρευρίσκεσαι κι εσύ με ανάλογη ενδυμασία;  Αυτό γίνεται για λόγους σεβασμού προς το δικαστήριο και προς την δικαιοσύνη. Τώρα ως ανάλογη ενδυμασία θεώρησε ένα ευπρεπές ντύσιμο. Ο χώρος είναι ιερός.

 

Γνωρίζω καλέ! Τσάμπα η μακροχρόνια σχέση με δικηγόρο;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Doped είπε

Αυτο δεν ισχυει σε καθε επαγγελμα;

Οχι αν ειμαι σιγουρος για το λαθος του αλλου θα πω πιστευω κατα την ταπεινη αποψη μου οτι  μαλακια εκανε ο προηγουμενος και θεωρω οτι επρεπε να γινει ετσι και ετσι.Τουλαχιστον εγω αυτο θεωρω ηθικο.Ασε που αν αναλαβεις μια δουλεια στην οποια πλεον εισαι εσυ υπευθυνος αναλαμβανεις και τις νομικες ευθυνες του προηγουμενου οποτε πρεπει να εχεις αποψη.

Ισως αν ημουν σε επαγγελμα που δεν υπαρχουν νομικες ευθυνες απο πραξεις προηγουμενου να τα αντιμετωπιζα διαφορετικα

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Τουλαχιστον εγω αυτο θεωρω ηθικο.

Σε αυτο μαζι σου.

4 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Ασε που αν αναλαβεις μια δουλεια στην οποια πλεον εισαι εσυ υπευθυνος αναλαμβανεις και τις νομικες ευθυνες του προηγουμενου οποτε πρεπει να εχεις αποψη

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει καν.

4 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Οχι αν ειμαι σιγουρος για το λαθος του αλλου

Εγω θα ελεγα οτι απλα εγινε λαθος και θα επρεπε να γινει με Χ,Υ διαδικασιες κλπ. Αλλα φανταζομαι οτι οταν εχεις να κανεις με κινδυνο (τυπου αν κατασκευαζεις ενα σπιτι) το ρισκο που παιρνεις αν δεν ανοιξεις το στομα σου ειναι μεγαλυτερο.

 

Επιστρεφουμε στο θεμα: Και ελπιζεις ο αλλος να μην εχει καλο δικηγορο και σου κανει καμια μπανικη μηνυση γιατι δυσφημισηδυσφημηση

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doped είπε

Επειδη απ οσο καταλαβαινω και απο το username, εισαι του χωρου (της νομικης), δεν ειναι καιρος να κοψουμε αυτη την καραμελα και να κοιταμε να ειμαστε εμεις σωστοι;

Δηλαδη: δεν υπαρχει καποια περιπτωση μεσω καποιας διαδικασιας (που ξεκιναει απο καποιο νομο) να ξεκινησουμε ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ να ειμαστε πιο σωστοι;

Εχω βαρεθει να ακουω το κλασσικο: "Αφου ο Χ το εκανε ετσι <εισαγωγη οποιασδηποτε μαλαγανιας εδω> και εγω ετσι θα κανω..."

ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΑ. ΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.

Επειδή συνέχεια ακούω ότι δεν κόβουμε απόδειξη (πράγμα ψευδές πλέον γιατί δεν γίνεται να μην κόψουμε λόγω παραβόλου) το έθεσα. Δηλαδή μας μέμφονται λες και μόνο εμείς δεν κόβουμε. Προσωπικά θα σου πω ότι τα κόβω όλα γιατί δεν με παίρνει. Έχω αυτοκίνητο και γενικά τα έξοδα μου δεν μπορώ να τα καλύψω. Με πιάνουν και τεκμήρια και άστα να πάνε. Αλλά σε ένα διεφθαρμένο σύστημα κάποτε ίσως το σκεφτώ να αρχίσω να μην κόβω κι εγώ. Θα σου πω και μια ιστορία. Έχω έναν μηχανικό αυτοκινήτου, τρελό μαστόρι. Πάω κάθε 6 μήνες το παλαιό αυτοκίνητο του πατέρα μου εκεί και το κάνει πένα. Ο πατέρας μου έχει αμάξι 25ετίας και δεν το αλλάζει λόγω ηλικίας πλέον. Κάθε 6 μήνες ο μάστορας παίρνει για εργασία και υλικά 500 με 700 ευρώ. Δεν λέω χαλάλι του γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το καλοκαίρι λοιπόν του ζήτησα απόδειξη, ο λογιστής μου μου είπε πως θα μπορούσε να τα περάσει στα έξοδα του πατέρα μου και θα γλίτωνα εφορία. Γυρίζει και μου λέει να του πληρώσω + τον ΦΠΑ αν θέλει απόδειξη. Δέχτηκα λοιπόν και του τον πλήρωσα. Ο μάστορας αυτός λοιπόν είναι και πελάτης μου. Μέχρι στιγμής έχω χειριστεί 2 υποθέσεις του από τις οποίες χωρίς να τον πάω στα δικαστήρια με ένα τηλέφωνο των πλήρωσαν ασφαλιστική και αντίδικος του. Δεν του ζήτησα λεφτά, του είπα μόλις σου φέρω το αμάξι αφαίρεσε μου ένα 50αρικο από εκεί. Πριν δυο μήνες όμως χρειάστηκε δικαστήριο για διόρθωση μιας ληξιαρχικής πράξης. Του ζήτησα την νόμιμη αμοιβή μου.  Έχω κόψει κανονικά αποδείξεις απλά δεν του τις έδωσα καθώς θα τα παραδώσω όλα μαζί με τον φάκελο και την απόφαση στο τέλος του μήνα. Γυρίζει και μου ζητάει απόδειξη, του λέω θα σου δώσω αλλά θα μου πληρώσεις και ΦΠΑ (πράγμα που δεν ισχύει αλλά το έκανα για να κόψω αντιδράσεις). Άρχισε να μου λέει ότι έχει καταντήσει να δουλεύει για εμάς και ότι όλοι οι νόμοι έχουν ψηφιστεί για να δουλεύουμε εμείς και ότι από πάνω τα παίρνουμε και μαύρα. Του απαντάω λοιπόν ότι μια φορά μόνο του ζήτησα απόδειξη και τότε μου ζήτησε και το ΦΠΑ αλλά και πάλι μάντεψε, οι δικηγόροι δεν κόβουν απόδειξη. Σαν κοινωνία δυστυχώς μας λείπει η παιδεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"..δεν πρεπει να εισαι σιγουρος μονο οτι ο δικηγορος που εχεις ειναι αρκετα καλος, πρεπει να εισαι εξισου σιγουρος πως ειναι
με το μερος σου!
" 😸

True story: εχω βαρεθει να αναφερω-εξηγω σε φιλους-γνωστους κ.λπ., που ετοιμαζονται να...ξιφουλκησουν σε δικαστηρια, για υποθεσεις τους που (τους εχουν περασει να) τις θεωρουσαν σχεδον ηδη κερδισμενες, πως οχι μονο υπαρχουν κι οι εφεσεις, αλλα και κυριως οτι η εφεση που θα φανε, θα αφορα και στα δικαστικα εξοδα! 🤕

Σχεδον λυπαμαι -> να βλεπω τα προσωπα τους: οταν μαθαινουν-καταλαβαινουν πως, και να κερδισουν πρωτοδικα, δεν θα παρουν ουτε τα...χρηματα που εδωσαν για δικαστικα εξοδα..! 🤯

To ερωτημα / ασκηση προς τον αναγνωστη: ειναι (γιατι) θα επρεπε να τους το λεω αυτο ΕΓΩ, και οχι ο...Δικηγορος τους?
[το οτι θα επρεπε μαλλον & να αλλαξουν δικηγορο για την
υποθεση τους, ειναι αλλη υποθεση 🤣]
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...