Προς το περιεχόμενο

Resident Evil Village


Cue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έπαιξε κανείς το Winter's Expansion ;

Εγώ το έχω αγοράσει αλλά δεν το έχω παίξει ακόμα αρκετά. Το κακό είναι ότι η κάμερα είναι ΜΟΝΟ 3rd person και δεν αλλάζει σε 1st. Είναι όπως τα Resident Evil 2 και 3. 

Λίγο που το έπαιξα στην αρχή φαίνεται καλό και προσεγμένο (αναμενόμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω μόνο το εξής: είναι ένα πολύ συγκινητικό, σε ορισμένες στιγμές πιο τρομακτικό (hint Little Nightmares-like level) και όμορφο κλείσιμο του κεφαλαίου της Winters οικογένειας, το οποίο ξεφεύγει λίγο από την κλασσική RE formula και δανείζεται ελαφρώς στοιχεία από The Evil Within/Silent Hill.

Για μένα που έχω παίξει μόνο το 7 και 8 αυτής της σειράς πλέον είναι στο τοπ5 αγαπημένων μου παιχνιδιών και ελπίζω να δούμε ξανά τον χαρακτήρα της Rose σε επόμενο παιχνίδι. Το έγραψα και στο survey της Capcom

-Άψογο και πειστικό voice acting από την Jeannie Tirado. Επίσης έκαναν πολύ καλή δουλειά στη δημιουργία του character model (Linde Baars) της Rose καθώς μοιάζει στον Ethan και στη Μία μεν εμφανισιακά αλλά έχουν βρει και ισορροπία στα στοιχεία του χαρακτήρα που φέρνει και στους δύο γονείς δε και στην κληρονομιά που αφήνουν πίσω στο παιδί τους.

 

Δε ξέρω αν θα το πρότεινα για 20€ ( τα άλλα modes δε με ενδιαφέρουν ) οπότε περιμένετε κάποιο price drop σε sales και πάρτε και τα 2 παιχνίδια με τα story dlc τους παίζοντας τα μαζί όπως έχω ξαναγραψει.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, 7nisiotis said:

Δε ξέρω αν θα το πρότεινα για 20€ ( τα άλλα modes δε με ενδιαφέρουν ) οπότε περιμένετε κάποιο price drop σε sales και πάρτε και τα 2 παιχνίδια με τα story dlc τους παίζοντας τα μαζί όπως έχω ξαναγραψει.

Υπάρχει ήδη σε κάτω από 14€ από επίσημο μεταπωλητή. Το θέμα είναι ότι είναι λίγο μικρό. Ίσως θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο. Αλλά ναι, σαν ιστορία είναι καλό και απ΄αυτό που δείχνει στο τέλος πιθανότατα να είναι (playable) character σε κάποιο επόμενο η Rose (along Chris ίσως?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το τελείωσα μιάς και έρχεται το ρέζι 4 σε λίγες μέρες και είπα να ετοιμαστώ

Ίσως το πιο αδύναμο ρέζι μετά το 6.. Στα όρια της αρπαχτής θα έλεγα

Το μόνο σημείο που πραγματικά με κρίπαρε ηταν το Beneviento house. Κατα τ' άλλα, δεν έλεγε και πολλά το παιχνίδι, ούτε απο ατμόσφαιρα ούτε απο gameplay

Ας ελπίσουμε οτι θα παραδώσουν ενα καλό ρέζι στις 24 του μηνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

To ξεκίνησα στην τέρμα δυσκολία και μήπως είναι υπερβολικά δύσκολο ή εγώ είμαι άμπαλος; :P 

Spoiler

Στο σημείο που βρίσκεις την καραμπίνα μετά έρχονται άπειροι. Μόνο η καραμπίνα κάνει δουλειά, σκοτώνω μερικούς με headshot αλλά τελειώνουν οι σφαίρες και το handgun δεν κάνει τίποτα. Θέλουν τουλάχιστον 5-6 σφαίρες ο καθένας στο κεφάλι για να πεθάνουν και είναι πάρα πολλοί. Υπάρχει κάποιο tip; Γενικά πρέπει να τους σκοτώσω όλους ή απλά πηγαίνω κάπου; Επίσης έρχεται και ένα κτήνος με ένα τεράστιο σφυρί. Πρέπει να τον αντιμετωπίσεις και αυτόν; Πώς; Χωρίς σφαίρες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, just_a_dude είπε

To ξεκίνησα στην τέρμα δυσκολία και μήπως είναι υπερβολικά δύσκολο ή εγώ είμαι άμπαλος; :P 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στο σημείο που βρίσκεις την καραμπίνα μετά έρχονται άπειροι. Μόνο η καραμπίνα κάνει δουλειά, σκοτώνω μερικούς με headshot αλλά τελειώνουν οι σφαίρες και το handgun δεν κάνει τίποτα. Θέλουν τουλάχιστον 5-6 σφαίρες ο καθένας στο κεφάλι για να πεθάνουν και είναι πάρα πολλοί. Υπάρχει κάποιο tip; Γενικά πρέπει να τους σκοτώσω όλους ή απλά πηγαίνω κάπου; Επίσης έρχεται και ένα κτήνος με ένα τεράστιο σφυρί. Πρέπει να τον αντιμετωπίσεις και αυτόν; Πώς; Χωρίς σφαίρες;

Spoiler

Εκεί που κατεβαίνεις μια σκάλα προς το υπόγειο ενός σπιτιού, παραμένεις όσο περισσότερο μπορείς ακίνητος μέσα στα θεμέλια του σπιτιού. Φεύγεις μόνο όταν αρχίσουν να σε δυσκολεύον όσοι εχθροί καταφθάνουν.

Μόλις φύγεις από κει πρέπει να βρίσκεσαι διαρκώς σε κίνηση και να εκμεταλλευτείς ένα καμπαναριό που φτάνεις ανεβαίνοντας σε σκάλα(περιλαμβάνει και εμπόδια για τα ζόμπι) και μετά έναν αχυρώνα(πάλι με εμπόδια) για να τους καθυστερήσεις όσο περισσότερο μπορείς. Μετά θα σε κυνηγούν όλοι στο έξω και όχι για πολύ.

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εκεί που κατεβαίνεις μια σκάλα προς το υπόγειο ενός σπιτιού, παραμένεις όσο περισσότερο μπορείς ακίνητος μέσα στα θεμέλια του σπιτιού. Φεύγεις μόνο όταν αρχίσουν να σε δυσκολεύον όσοι εχθροί καταφθάνουν.

Μόλις φύγεις από κει πρέπει να βρίσκεσαι διαρκώς σε κίνηση και να εκμεταλλευτείς ένα καμπαναριό που φτάνεις ανεβαίνοντας σε σκάλα(περιλαμβάνει και εμπόδια για τα ζόμπι) και μετά έναν αχυρώνα(πάλι με εμπόδια) για να τους καθυστερήσεις όσο περισσότερο μπορείς. Μετά θα σε κυνηγούν όλοι στο έξω και όχι για πολύ.

 

Spoiler

Το δοκίμασα και αυτό αλλά είναι υπερβολικά πολλοί οι εχθροί και μόνο η καραμπίνα κάνει δουλειά, αλλά έχεις μόνο 6 σφαίρες. Μόλις τελειώσουν, το handgun είναι σαν να μην υπάρχει, δεν κάνει τίποτα και στο κεφάλι να τους ρίξεις. Δεν είναι enjoyable τόσο πολλοί εχθροί τόσο νωρίς που δεν έχεις σχεδόν καθόλου gear. Και είναι και εντελώς bullet sponges. Ξεκίνησα new με χαμηλότερο επίπεδο δυσκολίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το δοκίμασα και αυτό αλλά είναι υπερβολικά πολλοί οι εχθροί και μόνο η καραμπίνα κάνει δουλειά, αλλά έχεις μόνο 6 σφαίρες. Μόλις τελειώσουν, το handgun είναι σαν να μην υπάρχει, δεν κάνει τίποτα και στο κεφάλι να τους ρίξεις. Δεν είναι enjoyable τόσο πολλοί εχθροί τόσο νωρίς που δεν έχεις σχεδόν καθόλου gear. Και είναι και εντελώς bullet sponges. Ξεκίνησα new με χαμηλότερο επίπεδο δυσκολίας.

Το τερμάτισα στη μέγιστη δυσκολία και στην αρχή με είχε δυσκολέψει τρομερά το σημείο αυτό, γιατί δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Κάποια στιγμή είδα από πότε μετράει αντίστροφα ο χρόνος και κατάλαβα τι στρατηγική χρειαζόταν.

Θα φτάσεις στο σημείο εκείνο με όσο το δυνατόν περισσότερο ammo και θα παραμείνεις στα θεμέλια-υπόγειο αρκετό διάστημα σκοτώνοντας κάποια ζόμπι που θα σε εντοπίσουν. Θα λουφάξεις, προσπαθώντας να αποφύγεις την μάχη. Μετά τρέχεις προς τα άλλα δύο σημεία που σου είπα, όπου εκμεταλλεύεσαι τις εκεί βοήθειες για περισσότερη καθυστέρηση.

Βγαίνει και με τέρμα δυσκολία και με πιστόλι αν σημαδεύεις καλά(κεφάλι), το σημείο αυτό. Το ίδιο και για το game, με λίγη στρατηγική. Κάθε άλλο παρά competitive skills έχω στο σημάδι. Μην χαλάς την εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να ειναι το δυσκολοτερο τμημα του παιχνιδιου αυτο.
θελει πολυ υπομονη, παρα πολυ προσοχη, τρεξιμο, κρυφτουλι κ ενα σωρο αλλα μεχρι να περασει το timer 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...