Προς το περιεχόμενο

Resident Evil Village


Cue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια κάπως κουτή ερώτηση σχετικά με το σύμπαν του παιχνιδιού:

 

Όλοι αυτοί οι "άνθρωποι" (Lady Dimitrescu, ένας τεράστιος τύπος με ένα σφυρί κλπ) έχουν γίνει έτσι και έχουν αποκτήσει αυτές τις ικανότητες εξαιτίας του ιού της Umbrella Corporation που εξαπλώθηκε παντού;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά μια κάπως κουτή ερώτηση σχετικά με το σύμπαν του παιχνιδιού:

 

Όλοι αυτοί οι "άνθρωποι" (Lady Dimitrescu, ένας τεράστιος τύπος με ένα σφυρί κλπ) έχουν γίνει έτσι και έχουν αποκτήσει αυτές τις ικανότητες εξαιτίας του ιού της Umbrella Corporation που εξαπλώθηκε παντού;;

από έναν μύκητα (megamold)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2021 στις 11:43 ΠΜ, _Theo_ είπε

Παιδιά μια κάπως κουτή ερώτηση σχετικά με το σύμπαν του παιχνιδιού:

 

Όλοι αυτοί οι "άνθρωποι" (Lady Dimitrescu, ένας τεράστιος τύπος με ένα σφυρί κλπ) έχουν γίνει έτσι και έχουν αποκτήσει αυτές τις ικανότητες εξαιτίας του ιού της Umbrella Corporation που εξαπλώθηκε παντού;;

Λόγω πειραμάτων της

Spoiler

Miranda με το Megamycete το οποίο βρήκε τυχαία σε μια σπηλιά ενώ πήγαινε να δώσει τέλος στη ζωή της. Εν τέλει η απόγνωση, η θλίψη της και η επιρροή από την ανακάλυψη και επαφή με το Fungal root την οδήγησαν στην παράνοια ώστε να βάλει σκοπό να φτιάξει το τέλειο human vessel για το αποθανών παιδί της που χάθηκε στο ξέσπασμα της Ισπανικής Γρίπης το 1919.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια χάρη επειδή ακόμα δεν το έχω τερματίσει όπως και άλλοι που μπαίνουν στο νήμα παρακαλώ βάλτε spoiler γιατί και λίγο κάπου να φύγει το μάτι την κάτσαμε.Εγω σήμερα έφτασα μέχρι 

Spoiler

Κατι ανεμόμυλους και πριν από αυτούς νόμιζα ότι έπαιζα action παιχνίδι μέχρι που έφτασα στο σπίτι με τις κούκλες και μου πήγε το @@ στη κάλτσα .11 η ώρα φοράω και ακουστικά....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι έπος ήταν αυτό?Το τερμάτισα και έμεινα άφωνος.Απο που να το πιάσσω.Στο τέλος μου έλυσε και όλες τις απορίες για πράγματα που τα έβρισκα "χαζά " και plot holes .Εδεσε στο τέλος σαν το αρνί στη σούβλα με το σπάγγο. Απλώς έπος. Απο εμένα 10/10 .Σε ολους τους τομείς.Μόνο 1 παράπονο .Σε 1 δωμάτιο με πανοπλίες σσε συγκεκριμένο δωμάτιο για κάποιο λόγο είχε τρελό κόλλημα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάει κι' αυτό..Έφυγε το horror στοιχείο εντελώς, ενώ στο 7 υπήρχε σε καλό βαθμό. Ούτε μια φορά δεν αγχώθηκα εδώ για το αν με κυνηγάει οτιδήποτε. Action έχει αλλά θεωρώ ότι δεν είναι too much, γενικά είδα καλή ισορροπία γρίφων/action σκηνών αλλά από horror μηδέν(Με εξαίρεση το House Beneviento). Από χαρακτήρες μόνο ο Heisenberg και η Dimitrescu κάτι έλεγαν, οι υπόλοιποι αδιάφοροι.

Εννοείται προτιμώ χίλιες φορές τα 2/3 remakes λόγω του horror στοιχείου αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στο 9, λογικά θα συνεχίσουν με τα δύο ταχυτήτων RE games, κάνα RE 4 remake και RE 9 στο στυλ του 8.

Spoiler

Η Mia επίσης τρώει μια αγνόηση στα όλα γεγονότα και απλά υπάρχει, ας ελπίσουμε να αλλάξει αυτό στο 9 αν και δε νομίζω να κάνουν πολλά για έναν επίσης αδιάφορο χαρακτήρα.

Spoiler

Απ' τον Ethan που είναι τελείως αδιάφορος δεν βλέπω να γλιτώνουμε, στην τελευταία σκηνή τον δείχνουν ζωντανό..

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Απ' τον Ethan που είναι τελείως αδιάφορος δεν βλέπω να γλιτώνουμε, στην τελευταία σκηνή τον δείχνουν ζωντανό..

 

Spoiler

 

Δεν βλέπουμε καθαρά ποιος/ποια είναι. Και η πλειοψηφία θεωρεί ότι τελειώσαμε με τον Ethan.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Εννοείται προτιμώ χίλιες φορές τα 2/3 remakes λόγω του horror στοιχείου αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στο 9, λογικά θα συνεχίσουν με τα δύο ταχυτήτων RE games, κάνα RE 4 remake και RE 9 στο στυλ του 8.

Ακόμα δεν έχω πείσει τον εαυτό μου έστω να το δοκιμάσω. Λέω απλά να περιμένω το RΕ4R.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταμάτησα για να προχωρήσω το CP2077. Όντως δεν έχει τίποτα από τον τρόμο και το άγχος που σου προκαλούσε το 7. Η δράση πάντως και η σκηνοθεσία είναι αρκετά καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2021 στις 11:42 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Πάει κι' αυτό..Έφυγε το horror στοιχείο εντελώς, ενώ στο 7 υπήρχε σε καλό βαθμό. Ούτε μια φορά δεν αγχώθηκα εδώ για το αν με κυνηγάει οτιδήποτε. Action έχει αλλά θεωρώ ότι δεν είναι too much, γενικά είδα καλή ισορροπία γρίφων/action σκηνών αλλά από horror μηδέν(Με εξαίρεση το House Beneviento). Από χαρακτήρες μόνο ο Heisenberg και η Dimitrescu κάτι έλεγαν, οι υπόλοιποι αδιάφοροι.

Εννοείται προτιμώ χίλιες φορές τα 2/3 remakes λόγω του horror στοιχείου αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στο 9, λογικά θα συνεχίσουν με τα δύο ταχυτήτων RE games, κάνα RE 4 remake και RE 9 στο στυλ του 8.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η Mia επίσης τρώει μια αγνόηση στα όλα γεγονότα και απλά υπάρχει, ας ελπίσουμε να αλλάξει αυτό στο 9 αν και δε νομίζω να κάνουν πολλά για έναν επίσης αδιάφορο χαρακτήρα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Απ' τον Ethan που είναι τελείως αδιάφορος δεν βλέπω να γλιτώνουμε, στην τελευταία σκηνή τον δείχνουν ζωντανό..

 

Σας το εχω γράψει ρε ΠΡΕΠΕΙ να παιχτούν μαζί τα παιχνίδια αυτά. Αλληλοσυμπληρώνονται μεταξύ τους. Εγώ έτσι τα έπαιξα με απόσταση μια δυο βδομάδες μεταξύ τους και γουσταρα άγρια!

Ότι λείπει από τον έναν τίτλο το εντοπίζεις στον άλλο και το αντίστροφο. Να έκαναν το ίδιο με το 7 ίσως δεν ήθελαν να πέσουν σε αυτή τη λουπα και θεώρησαν ότι έπρεπε να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό και να επεκταθεί το "lore". 

Τα 2/3 ΔΕΝ τα έχω παίξει ακόμη, περιμένω κάρτα να έρθει αυτή τη βδομάδα και θα δούμε. 

Σχετικά με το 2ο σποιλ 

Spoiler

Είναι hallucinations λόγω των δυνάμεων της μικρής. Ουσιαστικά λόγω του ότι έχει στο "Dna" της ζωντανό τμήμα something like that του Mold ίσως έχει πρόσβαση σε μνήμες του πατέρα της ή μπορεί και να έχει μείνει ένα μικρό κομμάτι του μαζί της. 

Εμένα μαρεσε ο Ίθαν καθώς άνετα είναι ένας καθημερινός άνθρωπος σαν εμάς. Εξού και γ αυτό το λόγω θεωρώ ΔΕΝ βγήκαν σε 3ο πρόσωπο τα παιχνίδια. 

 

Παρτ 2. 

Η Μία προσέφερε ολόκληρη μισή ιστορία στο 2ο μέρος του 7 . Εμένα με κάλυψε απόλυτα και μαρεσε κάθε λεπτό του τμήματος που πρωταγωνιστεί και  ξετυλίγεται το κουβάρι της υπόθεσης πολύ όμορφα, σε κλιμακωτή αγωνία. Εκεί που νόμιζα ότι τελειώνει το παιχνίδι. Τσουπ είχα άλλες 3 ώρες!

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι παιχνιδάρα ήταν αυτή!

Λοιπόν με λίγα λόγια must play, καλά για τους fan της σειράς δεν το συζητάμε. Το Horror στοιχείο και απουσίαζε και ήταν εκεί, ανάλογα σε τι συνθήκες παίζεις και σε ποιες περιοχές. Αν παίζεις μέρα μεσημέρι με το φως να γεμίζει το δωμάτιο από τα παράθυρα και με τον ήχο χαμηλά και σε σκοτεινό μπουντρούμι να είσαι, τι να νιώσεις από την ατμόσφαιρά του, η οποία έχει πραγματικά αποδοθεί με εντυπωσιακό τρόπο.

Εν κατακλείδι, τρομερή δουλειά στα γραφικά, τον ήχο, τα ηχητικά ή οπτικά εφέ, τη μουσική, την κίνηση, τις εκφράσεις προσώπου, νιώθεις ότι πραγματικά είσαι σε ένα νεκρό χωριό τον έλεγχο του οποίου έχει καταλάβει μία ομάδα ουσιαστικά τεράτων. Τα πάντα μυρίζουν θάνατο και εγκατάλειψη και μέχρι να πάρεις και το κολάι του παιχνιδιού πραγματικά την ακούς λίγο εκεί με τα πρώτα τέρατα. Πραγματικά σε πάμπολλες περιπτώσεις έχεις την εντύπωση ότι απλά συμμετέχεις σε μία ταινία και όχι σε ένα παιχνίδι.

Μου άρεσαν πολύ τα puzzle, έξυπνα και με ικανοποιητικό βαθμό δυσκολίας, βρήκα πολύ χρηστικό το σύστημα που περιέγραφε την κατάσταση της "αναζήτησης αντικειμένων" στα δωμάτια τα οποία στο χάρτη ήταν κόκκινα όσο δεν είχες ανακαλύψει όλα τα αντικείμενα και μπλε όταν τα είχες ανακαλύψει, Σε ένα μάλιστα δωμάτιο στο κάστρο μέχρι να βρω τη λύση κυριολεκτικά όταν τα κατάφερα είχα εκνευριστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πολλά δε τα άφησα κόκκινα, δε μπορούσα να βρω τα πάντα. Για να τα λύσεις όμως ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ πρέπει να σκεφτείς αρκετά και να ψάξεις ΠΟΛΥ.

Όσον αφορά τις περιοχές, άριστα δοσμένες, καταπληκτικό το αποτέλεσμα από την Capcom για κάθε μία από αυτές τόσο όσον αφορά τη σχεδίασή τους, το οπτικό αποτέλεσμα όσο και το διαφορετικό περιβάλλον που τις έκανε να ξεχωρίζουν μεταξύ τους και να μη νιώθεις ότι παίζεις το ίδιο μονότονο πράγμα.

Τα bosses, μέτρια θα έλεγα, εντάξει ούτε κάτι το πολύ δύσκολο, ούτε κάτι το πολύ εύκολο στο standard mode, αν εξαιρέσεις την τακτική που έπρεπε να χρησιμοποιήσεις στο τελευταίο.και πιο δύσκολο που εκεί θέλει μία προσοχή ώστε να καταφέρεις να βγάλεις τον Ethan ζωντανό. Σε αυτό τον τομέα, στη δυσκολία των bosses δηλαδή, τo God of War κατέχει την πρωτοκαθεδρία αν και δεν έχω παίξει Souls παιχνίδια όπου εκεί από ότι έχω καταλάβει γίνεται σφαγή.

Η ποικιλία των όπλων κυμαίνεται σε βασικά επίπεδα, υπάρχουν τόσα όσα χρειάζονται. Δεν του λείπει κάτι και ταυτόχρονα δεν τρελαίνεσαι με πληθώρα από αυτά, κάτι που θεωρώ ως την ιδανική προσέγγιση καθώς δεν είναι αυτός ο στόχος του παιχνιδιού. Η αναβάθμισή τους μπορεί να θεωρηθεί και σχετικά επίπονη σα διαδικασία, καθώς πρέπει να το παλέψεις και κυρίως να ψάξεις αρκετά για να φτάσουν στο κορυφαίο επίπεδο και να βρεις αρκετά αντικείμενα αξίας τα οποία και θα χρησιμοποιήσεις προκειμένου να τερματίσεις τις δυνατότητες βελτίωσής τους ή να προσθέσεις χαρακτηριστικά στον Ethan. Με λίγα λόγια στο Village η προσπάθεια και η εξερεύνηση επιβραβεύονται έχοντας αντίκτυπο στην εξέλιξη του χαρακτήρα σου, ότι κάνεις και ότι βρίσκεις νιώθεις ότι έχει ένα νόημα.

Σεναριακά πολύ ολοκληρωμένη προσπάθεια, από την έναρξη του παιχνιδιού πραγματικά, οι άνθρωποι που συναντάς και τα γεγονότα που διαδραματίζονται, γενικά ο τρόπος που ξεδιπλώνεται η ιστορία σε βάζει στο κλίμα και αποκτάς την ενσυναίσθηση που σου επιτρέπει να γίνεις ένα με τον ήρωα και την προσπάθειά του. Το τέλος του και τα συναισθήματα που σου προκαλεί, πραγματικά αποδεικνύουν την επιτυχία της Capcom και στον τομέα αυτό.

Το μεγάλο λάθος μου ήταν ότι δεν ξεκίνησα το προηγούμενο πρώτα, το Biohazard αν δεν κάνω λάθος και έχω ελλιπή εικόνα για την ιστορία του παιχνιδιού και το πως ξεκίνησε. Το πήγα ανάποδα δυστυχώς (σε αντίθεση με τα The Last Of Us που τα έπαιξα με τη σωστή σειρά), αλλά επειδή συμπεριλαμβάνεται στο PS Plus collection, θα το ξεκινήσω και αυτό αφενός για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα δύο παιχνίδια και αφετέρου επειδή το Village κυρίως και η εμπειρία που μου προσέφερε με έψησε να το κάνω.

Το παιχνίδι το έπαιξα στο PS5 σε μία LG BX65 σε συνδυασμό με την soundbar Samsung HW-Q90R και όλα αυτά μαζί με το adaptive feedback  ήταν ο λόγος που το αγόρασα σε αυτή την κονσόλα και όχι στο PC ή στο Series X, όμως παρά το γεγονός ότι τις λίγες φορές που η τεχνολογία της Sony στο χειριστήριο χρησιμοποιήθηκε ήταν εντυπωσιακή, η χρήση της ήταν πολύ περιορισμένη. Πιστεύω όμως ότι εκεί βρίσκεται το μέλλον όσον αφορά τα χειριστήρια πλέον και όλοι θα την ακολουθήσουν.

Μία παρατήρηση μόνο. Στην περιοχή με τη γλίτσα το PS5 με RT ON την άκουσε πολύ γερά, η πτώση σε frames  και το σπάσιμο στην κίνηση της κάμερας ήταν πολύ εμφανή όπου υπήρχε πολλή από αυτή τη γλίτσα μαζί με εικόνα από τον εξωτερικό χώρο πχ από το στόμιο μίας σπηλιάς. Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν διαπίστωσε τα ίδια στο PC στην ίδια περιοχή ή σε Xbox Series X για να έχουμε μία εικόνα στην απόδοση ανάμεσα στις τρεις πλατφόρμες. Σε γενικές γραμμές πάντως, η απόδοση εξαιρετική και το 60άρι στα FPS κλειδωμένο.

Ελπίζω να βοήθησα χωρίς να δώσω κανένα spoiler.  Όπως είπα το παιχνίδι καραπροτείνεται, αν και κατά τη γνώμη μου όποιος αποφασίσει να το δοκιμάσει, είναι καλύτερα να ξεκινήσει από το προηγούμενο.

Όταν το τελειώσετε ανοίγουν κάποια extra bonus μεταξύ των οποίων είναι και κάποα βίντεο σχετικά με τη σχεδίαση και την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Προτείνω να τα παρακολουθήσετε καθώς δείχνει την προσπάθεια που απαιτείται για να φτάσουν οι εταιρίες παραγωγής παιχνιδιών από το λευκό χαρτί στο τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...