Προς το περιεχόμενο

Resident Evil Village


Cue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Anyway, lock το frame rate 120fps από τις ρυθμίσεις και παίζει μια χαρά. 

Πρώτες λίγο overall εντυπώσεις ως απλός παίκτης σε σχέση με το 7 που τερμάτισα αρχές του μήνα: συνεχίζει από κει που μας άφησε την ιστορία αλλά σαν αίσθηση το παιχνίδι ξεφεύγει αρκετά από το κατευθείαν pure horror κλίμα που έχτιζε από το πρώτο καρέ ο προκάτοχος. Χτίζει μια διαφορετική ατμόσφαιρα. Θυμάμαι στο 7 επειδή δεν είχα ξαναπαιξει Resident Evil game ένιωσα ότι θα παίζω ένα καθαρό horror  εξ αρχής και δε θα με ενοχλήσει το γεγονός ότι είμαι νέος στο R.E. LORE. Το 7 είχε ωραία δομή κλίματος με όσο χρειαζόταν στοιχεία action από ένα σημείο και μετά κάτι που το κρατούσε φρέσκο ώστε να με κάνει να κολλήσω μια βδομάδα μαζί του και να θέλω να δω που θα καταλήξει η ιστορία και οι χαρακτήρες. Διαφοροποιείται εδώ λιγάκι το 8. Λίγο μου φάνηκε παράξενο ας πούμε με το όλο θέμα που πήρε στα media και τη κοινότητα η εικόνα της Villain Dimitrescu δεν ένιωσα απειλή απλά σε φάση ψιλο αδιαφορία ήμουν - δεν ήταν όπως είχα "χεστει" με τον γερο Baker στην αρχή του 7. Θεωρώ ότι έπρεπε να είχαμε κατευθείαν κάτι λίγο πιο τρομακτικό όπως ας πούμε είναι όταν σε κυνηγάει η μία εκ των Αδερφών στην αρχή. Εκτός και μας φιλάει εκπλήξεις το παιχνίδι. Όλο το Baker-o- σόι σου προκαλούσε φόβο και δέος εξ αρχής. Δε θα ήθελες να μείνεις λεπτό irl σε αυτό το σπίτι.

Γενικά παίζω παιχνίδια καθαρά για την ιστορία σαν να βλέπω ταινία. Το 7 ενώ είχα φάει σποιλερ, είχα δει / παίξει τις πρώτες 3-4 ώρες ( αλλά ήθελα να δω τι θα γίνει και τόσα χρόνια δεν έτυχε να το παίξω από την αρχή ούτε να δω Ending video ) εν τέλει και με κράτησε το παιχνίδι στη τσίτα μέχρι το τέλος από άποψη ιστορίας και gameplay δομής. Ισχύει και στο 8 αυτό πιστεύω. Ξεκινάει πολύ δυνατά η ιστορία. Ευτυχώς ή δυστυχώς έχω φάει μόνο 2 σποιλερ εξού και άφησα λίγο να ξεχάσω το comment ενός ραντομ τύπου που ξερασε σημεία της πλοκής σε άκυρο Warzone Twitch stream.

Το παιχνίδι έχει πολύ όμορφα γραφικά, όπως και το 7 ήταν αρκετά όμορφο για horror game, έκτιζε εκπληκτική αγωνία και ατμόσφαιρα εξ αρχής! Επίσης παρατήρησα απευθείας ότι χουν γίνει αρκετές αλλαγές στα μοντέλα των χαρακτήρων όπως της Μία ( μαλλιά - δεν είναι αυτό το σαν glitch-y effect του 7, λίγο στο πρόσωπο, χρώμα δέρματος κλπ ), το κάθε δωμάτιο ή γενικά οι εσωτερικοί χώροι είναι πιο πλούσιοι με αντικείμενα  κ.α.

- Δε προτείνω να παιχτεί το game σε μικρά μόνιτορ πχ 24αρια. Σκέφτομαι ήδη να συνδέσω το pc με την 4Κ TV αλλά έχω θέμα χώρου/καλωδίων. Χάνει Immersion σε 1080p- <27 inch. Ένιωσα να αποσπάται εύκολα η προσοχή μου επειδή δεν έχουμε μόνιμα πιο κλειστό περιβάλλον όπως στο 7. Δε ξέρω, εκεί δεν ένιωσα το ίδιο. Παίξτε το σε μεγάλη οθόνη καλύτερα, φορώντας ακουστικά καλής ποιότητας!

Υ.Γ. Το εκπληκτικό voice acting του 7 που τόσο μαρεσε υπάρχει και εδώ 

 

Να ευχαριστήσω θερμά τον φίλο μου Άκη @xrit86 για τη διάθεση του τίτλου μέσω steam family share! :D

δίνοντας μου την ευκαιρία να συνεχίσω το κάψιμο στο Resident Evil universe αυτό το μήνα

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλο παιχνιδι για 8+ και πανω αν δεν ηξερα οτι ειναι Resident evil..Αν ηξερα οτι δεν ειναι resident evil θα μιλαγαμε για ενα τρομερο παιχνιδι ,φοβερα γραφικα ,ωραια πραγματα να κανεις μεσα στον χαρτη,treasures ,μικρες εξερευνησεις,μηδαμινα bugs ,καλη αποδοση στα γραφικα χωρις θεματα και drops ,ωραιο στορυ,φουλ διασκεδαστικο θα ηθελα και αλλο δεν με κουρασε καθολου.Ισως 9/10..Αλλα δεν ειναι resident evil,το 7 αν και ολα γινονταν σε εναν μικρο χαρτη ηταν resident evil αν και γενικα αυτο σαν παιχνιδι διαρκεια κτλ ηταν καλυτερο..Οποτε 9/10 αλλα resident δεν ειναι ,αν παρω τον ορο resident σε αυτο ,6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2021 στις 2:50 ΠΜ, 7nisiotis είπε

 Δε προτείνω να παιχτεί το game σε μικρά μόνιτορ πχ 24αρια. Σκέφτομαι ήδη να συνδέσω το pc με την 4Κ TV αλλά έχω θέμα χώρου/καλωδίων. Χάνει Immersion σε 1080p- <27 inch. Ένιωσα να αποσπάται εύκολα η προσοχή μου επειδή δεν έχουμε μόνιμα πιο κλειστό περιβάλλον όπως στο 7. Δε ξέρω, εκεί δεν ένιωσα το ίδιο. Παίξτε το σε μεγάλη οθόνη καλύτερα, φορώντας ακουστικά καλής ποιότητας!

Είτε παίζεις σε μεγάλη οθόνη από τα 2,5 μέτρα είτε σε μικρή από τα 70 εκατοστά το ίδιον χώρο θα καταλαμβάνει στο οπτικό σου πεδίο. Διαφορά στην εμπειρία θα έχεις μόνο με διαφορετικές αναλογίες οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Είτε παίζεις σε μεγάλη οθόνη από τα 2,5 μέτρα είτε σε μικρή από τα 70 εκατοστά το ίδιον χώρο θα καταλαμβάνει στο οπτικό σου πεδίο. Διαφορά στην εμπειρία θα έχεις μόνο με διαφορετικές αναλογίες οθόνης.

Λιγότερο από 70 παίζει να κάθομαι κοντά στα 50-55. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι για 1080p και 24αρι μονιτορ το παιχνίδι. Μου έδωσε την εντύπωση ότι ζητάει σίγουρα μεγάλη οθόνη για να συνδεθείς καλύτερα με τον κόσμο του. Έχει φοβερή λεπτομέρεια στους γύρω χώρους όπου σε ένα μικρό μόνιτορ χάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Η κυρα "Δήμητρα" πολύ γρήγορα "χαιρετάει" πάντως ή το πήρα σερί προχθές κ μου φάνηκε έτσι;

Πάμε προς το 4ο κ τελευταίο Boss....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το τελειωσα σημερα το παιχνιδι και τα εχω τα πραγματα φρεσκα,πριν ξεκινησω new game+ σε μεγαλυτερη δυσκολια,ας γραψω 2 πραγματα για αυτο.

Τι μου αρεσε

+Γραφικα,οπτικος τομεας,περιβαλλοντα. Ειδικα στο τελευταιο το παιχνιδι τα πηγαινει αψογα.

Και σε αυτο βοηθαει πολυ το οτι υπαρχει συχνη εναλλαγη περιοχων.

+Ηχος. Οπως και στο 7 και εδω αρκετα καλος οπως και το Voice acting.

+Διαρκεια. Το ακριβως αντιθετο του προηγουμενου RE3 remake. Σε υψηλοτερη δυσκολια αν το ξεκινησει καποιος και ριξει πολυ ψαξιμο,ανετα θα του βγαλει συνολικα 14+ωρες,που ειναι παρα πολυ καλα για RE δεδομενα

+Gameplay. Αν και προτιμαω προσωπικα την καμερα 3ου προσωπου,ο συνδιασμος RE7 και RE4 τους βγηκε καλα στο συγκεκριμενο παιχνιδι. Ειναι κατι παραπανω απο εμφανεστατες οι επιρροές απο το RE4. Μεγαλη ποικιλια και σε οπλα σε σχεση με το 7.

+Exploration. Αλλο ενα κομματι που μου εκανε εντυπωση ειναι η εξερευνηση στο χωριο και γυρω περιοχες για να βρω διαφορα μυστικα/θησαυρους.

+Ποικιλια εχθρων/bosses. Ενα απο τα σημαντικοτερα αρνητικα του 7,ηταν οι λιγοι και επαναλαμβανομενοι εχθροι. Εδω αυτο διορθωθηκε με καλη ποικιλια και εναλλαγη μεταξυ αυτων. Ωραια και τα boss fights γενικα.

+Ιστορια. Για RE δεδομενα παντα και ειδικα στο τελευταιο κομματι που ξεκαθαριζουν και τα πραγματα,υπαρχει μια καλη προσπαθεια παρουσιασης του κοσμου του παιχνιδιου και συνδεση με το προηγουμενο 7(παρολο που υπαρχουν τα κλασσικα wtf σημεια)

+Mercenaries,πολλα unlockables.

+μικρο σε μεγεθος.

Τι δεν μαρεσε και τοσο

-Ο Ethan. Παρολο που στο παιχνιδι γινεται μια τιμια προσπαθεια να τον κανουν likable σε σχεση με το 7,οπως και στο 7 εξακολουθει να μην μαρεσει σαν κεντρικος χαρακτηρας.

-η περιοχη και το boss fight με τον Karl. Το λιγοτερο αγαπημενο μου σημειο/περιοχη και ειδικα boss fight.

-Καποια τεχνικα θεματα με frame drops/microstuttering πχ οταν κανεις headshots απο κοντα,με τις κοπελιες με τα εντομα κλπ

-inventory management. Ιδια φιλοσοφια με το 4,που δεν μου πολυ αρεσε,ειδικα οταν μαζεψεις παρα πολλα οπλα.

Σε γενικες γραμμες,μαρεσε παρα πολυ(σιγουρα περισσοτερο απο το 7) και τωρα καταλαβαινω για ποιο λογο αρεσε τοσο πολυ και στο κοινο(metacritic,steam).

Νομιζω οτι σαν παιχνιδι ειναι ενα 8.5-9/10 για μενα αναλογα την τιμη που θα το αγορασει καποιος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ο Ethan. Παρολο που στο παιχνιδι γινεται μια τιμια προσπαθεια να τον κανουν likable σε σχεση με το 7,οπως και στο 7 εξακολουθει να μην μαρεσει σαν κεντρικος χαρακτηρας.

Θα συμφωνήσω εκτός αυτού. Καθώς τουλάχιστον στο 7 αρχικά αλλά και μέχρι το 8 ( δε θα ρίξω σποιλ ) είναι γραμμένος ο χαρακτήρας έτσι ώστε να γίνεται το απαραίτητο δέσιμο με τον παίκτη. Μου έδωσε την αίσθηση ότι συμπάσχω με τον πρωταγωνιστή ή είμαι εγώ ως παίκτης ο Ethan, περισσότερο. Εξού και δουλεύει άψογα για το 7/8 το  first person view.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Θα συμφωνήσω εκτός αυτού. 

Εαν θυμαμαι καλα εχεις γραψει οτι δεν εχεις παιξει τα προηγουμενα resident evil παιχνιδια.

Εγω επειδη τα εχω παιξει,και ολα στον καιρο που βγηκαν,καλως ή κακως ο Ethan ειναι απο τους πιο forgettable χαρακτηρες της σειρας.

Ο Ethan βασικα μου φερνει πιο πολυ σαν ενα χαρακτηρα απο τα Outbreak παιχνιδια.

Σε αυτο δεν βοηθα βλεπεις και το γεγονος οτι δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τον κοσμο/συμπαν και τους χαρακτηρες του Resident evil στο 7(ή με το κομμενο χερι παλι στο 7),παρολο που στο 8 γινεται μια προσπαθεια με Ethan/Chris Redfiled που οντως τους το αναγνωριζω.

Ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω,καποιος αλλος προφανως μπορει να ειναι απο τους αγαπημενους του κεντρικους χαρακτηρες.

Τελος κατι ψιλο ασχετο/σχετικο με βαση τα περι τρομου και κοινου που ειχαν γραφτει πιο πισω.

Resident evil 7 

Playing it Safe

Complete the game on Easy. 
47.6%

The Nightmare's Finally Over

Complete the game on Normal.
37.5%

Resident evil 8

Great Dad

Finish the story on at least Casual difficulty. 
64.7

Best Dad Ever

Finish the story on at least Standard difficulty. 
56%

Με λιγα λογια,πολυ περισσοτερος κοσμος εχει ολοκληρωσει απο νωρις το RE8,σε σχεση με το 7 που ειναι και 4.5χρονια περιπου στην αγορα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Εαν θυμαμαι καλα εχεις γραψει οτι δεν εχεις παιξει τα προηγουμενα resident evil παιχνιδια.

Εγω επειδη τα εχω παιξει,και ολα στον καιρο που βγηκαν,καλως ή κακως ο Ethan ειναι απο τους πιο forgettable χαρακτηρες της σειρας.

Ο Ethan βασικα μου φερνει πιο πολυ σαν ενα χαρακτηρα απο τα Outbreak παιχνιδια.

Σε αυτο δεν βοηθα βλεπεις και το γεγονος οτι δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τον κοσμο/συμπαν και τους χαρακτηρες του Resident evil στο 7(ή με το κομμενο χερι παλι στο 7),παρολο που στο 8 γινεται μια προσπαθεια με Ethan/Chris Redfiled που οντως τους το αναγνωριζω.

Ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω,καποιος αλλος προφανως μπορει να ειναι απο τους αγαπημενους του κεντρικους χαρακτηρες.

Τελος κατι ψιλο ασχετο/σχετικο με βαση τα περι τρομου και κοινου που ειχαν γραφτει πιο πισω.

Resident evil 7 

Playing it Safe

Complete the game on Easy. 
47.6%

The Nightmare's Finally Over

Complete the game on Normal.
37.5%

Resident evil 8

Great Dad

Finish the story on at least Casual difficulty. 
64.7

Best Dad Ever

Finish the story on at least Standard difficulty. 
56%

Με λιγα λογια,πολυ περισσοτερος κοσμος εχει ολοκληρωσει απο νωρις το RE8,σε σχεση με το 7 που ειναι και 4.5χρονια περιπου στην αγορα.

Το 7 τερμάτισα με τα DLC & το 8 έπαιξα κ μου μένουν γύρω στις τρεις περίπου ώρες ( μάλλον ) αλλά έχω διαβάσει και πράγματα για το RE lore.

Οι δημιουργοί μου έδωσαν την εντύπωση ότι ήθελαν ο παίκτης να μπει στα παπούτσια του χαρακτήρα, να υπάρξει το απαραίτητο δέσιμο, ο Ίθαν είσαι εσύ, και δένει τέλεια με τη προοπτική πρώτου προσώπου. Το θεωρώ κάτι θετικό, σαν αποτέλεσμα οπου εξελίσσεται ωραία στα δικά μου μάτια, φέρνει κάτι φρέσκο στην σειρά καθώς ο Ethan μπορεί να μην είναι ένας δυναμικός χαρακτήρας αρχικά όπως οι άλλοι αστέρες όπως οι Chris, Leon, Jill, Claire κλπ αλλά σου δίνει την εντύπωση ότι μέσα από τα πάθη και τις κακουχίες που περνά, προσπαθώντας να σώσει την οικογένειά του εξελίσσεται σε έναν τέτοιο.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2021 στις 12:15 ΜΜ, pirmen56 είπε

Είτε παίζεις σε μεγάλη οθόνη από τα 2,5 μέτρα είτε σε μικρή από τα 70 εκατοστά το ίδιον χώρο θα καταλαμβάνει στο οπτικό σου πεδίο. Διαφορά στην εμπειρία θα έχεις μόνο με διαφορετικές αναλογίες οθόνης.

Μαθηματικά ισχύει αυτό που λες, αλλά αυτό από μόνο του δε σημαίνει ότι η μια εμπειρία είναι ίδια με την άλλη, εκτός αν είσαι ρομπότ ξέρω γω. Είναι σα να λέμε ότι την ίδια αίσθηση αφήνει σε κάποιον το να βλέπει μια ταινία στο 1 μέτρο σε ένα 24άρι monitor με το να κάθεται 2.5 μέτρα μακριά από μια 65αρα TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το 7 τερμάτισα με τα DLC & το 8 έπαιξα κ μου μένουν γύρω στις τρεις περίπου ώρες ( μάλλον ) αλλά έχω διαβάσει και πράγματα για το RE lore.

Οι δημιουργοί μου έδωσαν την εντύπωση ότι ήθελαν ο παίκτης να μπει στα παπούτσια του χαρακτήρα, να υπάρξει το απαραίτητο δέσιμο, ο Ίθαν είσαι εσύ, και δένει τέλεια με τη προοπτική πρώτου προσώπου.

Πολυ κακως διαφωνεις απο την στιγμη που δεν εχεις ολοκληρωσει το παιχνιδι,στο οποιο μαλιστα οι οποιες αποκαλυψεις γινονται κυριως στο τελευταιο κομματι.

Επισης να υπενθυμισω για την σειρα resident evil,οτι υποτιθεται βασιζεται σε post apocalyptic θεματολογια με παρα πολυ εντονο το στοιχείο του υπερφυσικου(οχι μονο στα τερατα).

Και στο RE8(οπως και στο 7 με το κομμενο χερι)οπως εγραψα παραπανω,υπαρχουν καποια WTF σημεια με την κακη εννοια που δεν βγαζουν νοημα.

Μου θυμιζει κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα σε ενα αλλο post apocalyptic παιχνιδι που καποιος το θεωρουσε ''ρεαλιστικο''αυτο που εβλεπε,χωρις καν να καθησει να σκεφτει οτι post apocalyptic με ζομπι και ρεαλιστικο δεν πανε μαζι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία. Τώρα ξεκαθαρίζουν όλα!67F6EEB188C7A969982EBA2E61D8FAC18D352E6E

Πόσο μα πόσο φοβερό voice acting έχει το game ρε φίλε! Απ'όλο το cast εξαιρετικό αποτέλεσμα!

 

https://unboxholics.com/news/gaming/85347-episimo-to-resident-evil-village-tha-synechistei-me-dlc #E3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος το RE: Village!  Συγκλονιστικό & συγκινητικό το τέλος. Δυνατός τίτλος που κλείνει επικά το κεφάλαιο Ethan Winters! ( Επίσης: Θα παραμείνω στα λεγόμενα μου, περί του πρωταγωνιστή που έγραψα παραπάνω ). Με μεγάλη ανυπομονησία περιμένω το DLC φυσικά.  Πολλά ερωτηματικά στο τέλος, τα οποία άραγε θα απαντηθούν κάποια στο επιπλέον αυτό περιεχόμενο, ή πάμε για το 9;! 

 

Spoiler

 

Ξεχώρισα το συγκεκριμένο theme

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Το δωμάτιο με τις πανοπλίες που σκοτώνεις τη 1 αδερφή μόνο σσε εμένα με πήγε απο 100 fps στα 30?Είναι είναι και άλλοι?

Παιδιά πρόσφατα το αγόρασα σε περίοδο προσφορών. Τι παιχνίδαρος  είναι αυτός? Είμαι στις 3 πρώτες ώρες και έχω μείνει άφωνος.Γραφικά?Ηχος?Gameplay?Θησαυροί που με κάνουν να νιώθω σαν τον Luffy ? Κάτι κοριτσάρες που με κυνηγάνε και λέω όχι μηηηη ενώ καταβάθος είμαι έτσι  πίσω απο το pc.  Πρέπει να τρέχω ή να πηγαίνω προς αυτές? Επίσης τι ιστοριάρα είναι αυτή? Μέχρι τώρα όλα τα όπλα είναι αριστούργημα.Το μόνο που με έχει χαλάσει στην αρχή είναι (βλέπε spoiler για οσους το εχουν παίξει) .Ξέχασα να αναφέρω οτι τρέχει σαν βρεγμένο μωρό.100+ fps με σύστημα του 2016 .Απλώς μπράβο ρε Capcom. Οτι και να πω είναι λίγο. 

Spoiler

Το χέρι ρε παιδια δηλαδή έλεος....ηταν κάποιο inside joke για τους fan?

if you know what i mean eyebrow wiggle GIF

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...