Προς το περιεχόμενο

Πλαστές αξιολογήσεις για προϊόντα διαθέσιμα μέσω Amazon "πωλούνται μαζικά" στο διαδίκτυο


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 hours ago, Dr_Pepper said:

2) Οι bot αξιολογήσεις συνήθως διακρίνονται εύκολα (ειδικά στα ξενόγλωσσα amazon γιατί θα ειναι στα αγγλικά αν και αυτό απο μόνο του δεν ειναι κανόνας μπορεί όντως κάποιος να μην μιλάει την γλώσσα αλλά σε συσχέτιση με το περιεχόμενο αν ειναι απλοϊκό "πχ best purchase ever" ή κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις την αξία της αξιολόγησης... )

Από πιο Amazon αγοράζεις? Γιατί, από όσο ξέρω, η πιο συμφέρουσα για την Ελλάδα χώρα είναι το Amazon στη Γερμανία το οποίο τιμολογεί σε Ευρώ και οι σελίδες του έχουν επιλογή να εμφανίζονται στα Αγγλικά (γιατί προσωπικά δεν γνωρίζω Γερμανικά) και από εκεί ψωνίζω και εγώ. Αλλά το 90% των αξιολογήσεων είναι στα Γερμανικά με δυνατότητα μετάφρασης στα Αγγλικά (από αυτόματο traslator της amazon) το οποίο δεν είναι πάντα "επιτυχημένο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Καλά δεν ειναι και τόσο "δραματικά" τα πράματα για 3 λόγους, 

 

1) Δίνεις σημασία σε αξιολογήσεις με "verified purchase" (ή κάπως έτσι βαριέμαι να τσεκάρω τώρα πως το γράφουν) δηλαδή απο ανθρώπους που η amazon μπορεί να πιστοποιήσει ότι κάνανε την αγορά. 

 

2) Οι bot αξιολογήσεις συνήθως διακρίνονται εύκολα (ειδικά στα ξενόγλωσσα amazon γιατί θα ειναι στα αγγλικά αν και αυτό απο μόνο του δεν ειναι κανόνας μπορεί όντως κάποιος να μην μιλάει την γλώσσα αλλά σε συσχέτιση με το περιεχόμενο αν ειναι απλοϊκό "πχ best purchase ever" ή κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις την αξία της αξιολόγησης... ) 

 

3) και το "1)" το παρακάμπτουν στέλνοντας όντως εμπόρευμα σε τυχαίες διευθύνσεις (συσχετισμένες με τα ψεύτικα account που θα αφήσουν αξιολόγηση) αλλά και αυτό γίνεται μόνο σε εμπορεύματα μηδαμινής αξίας πχ USB καλώδια, καρφάκια και διάφορα ψιλοπράματα (και ναι οι άνθρωποι που δεν εμπλέκονται σε αυτό το κόλπο αλλά μένουν στις διευθύνσεις αυτές όντως παίρνουν δωρεάν πράματα που δεν ξέρουν γιατί τους τα έστειλαν κάποιοι πολύ τίμιοι για αυτόν τον λόγο τα δίνουν πίσω, άλλες φορές απλά επιστρέφονται γιατί δεν τα παρέλαβε κάποιος πχ ανοίκιαστο διαμέρισμα κτλ)  δεν γίνεται κάτι τέτοιο φυσικά σε laptop ή αλλά εμπορεύματα μεγάλης αξίας. 

δηλαδή αυτός που έχει κάνει verified purchase δεν μπορεί να μπεί στην διαδικασία να κερδίσει 5 λίρες για μια καλή αξιολόγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, eko13 είπε

Προσωπικα αυτο που κοιταω κυριως στις αξιολογησεις ειναι οι αρνητικες, αλλα τις φιλτραρω γιατι υπαρχουν αμπαλοι ανθρωποι πχ σε κινητο 20 ευρω και ενω λεει καμερα VGA, βαζει αρνητικο για την καμερα.

Παντως οι ψευτικες αξιολογησεις κανουν μπαμ, ενω αν δεν εχει καθολου εστω 3-4 λεξεις δεν λαμβανεται καν υποψη.

Εγω φιλτραρω και βλεπω μόνο reviews στα 3 η 4 αστέρια. Είναι τα οιο αντικειμενικά reviews

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Leokatana είπε

το Skroutz διαγραφεί τις αρνητικες στα προϊόντα! τι να μας πουν τα γατακια!!! 

Εγω παντως σε προιον το οποιο πηρα μεσω skourtz εκανα και αρνητικη κριτικη κ εβαλα κ φωτο που εδειχνε οτι ηταν μαπα.Εμενα σε θετικες κριτικες με εχουν παιδεψει λιγο δηλαδη που εστελναν μηνυμα οτι θελει διορθωση κ τετοια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dannie είπε

Εγω παντως σε προιον το οποιο πηρα μεσω skourtz εκανα και αρνητικη κριτικη κ εβαλα κ φωτο που εδειχνε οτι ηταν μαπα.Εμενα σε θετικες κριτικες με εχουν παιδεψει λιγο δηλαδη που εστελναν μηνυμα οτι θελει διορθωση κ τετοια.

Φιλε ο σκρουτζ ειναι για τα μπαζα αρνητικες κριτικες  πανε στον κεαδα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/02/2021 at 17:21, Snoob said:

... η πώληση πλαστών αξιολογήσεων για προϊόντα που προσφέρονται μέσω της Amazon έχει λάβει μαζικές διαστάσεις. ...

αυτό είναι γνωστό εδώ και 10ετία, δεν είναι ούτε news ούτε κάνει εντύπωση σε κανέναν. Απλά τώρα μπήκαν πολλοί στο παιχνίδι και το σύστημα δεν τους σηκώνει, γιαυτό και το άρθρο στο which?.

Από την στιγμή που όλοι ξέρουν ότι οι αξιολογήσεις είναι είτε μαϊμού είτε πληρωμένες δεν πειράζει, ας βγάλει και κάνας άλλος το κατιτίς του από τους κινέζους, αυτοί τόσα μας παίρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μένα Red flag για fake αξιολόγηση:

  1. Δεν έχει φωτογραφίες
  2. Ανυπόστατες γενικεύσεις τύπου "Ότι χειρότερο έχω δει/πάρει...μακριά!"
  3. Σοβαρά γραμματικά/συντακτικά λάθη
  4. Αναφορά άλλης μάρκας (who the fk asked?), τύπου "χάλασε την πρώτη εβδομάδα, ενώ το άλλο που είχα πάρει της Scamsung μου κράτησε 27 χρόνια"
  5. Σεντόνι με διθυραμβικά σχόλια και bullets με τα θετικά
  6. Πολλές κενές αξιολογήσεις στη σειρά
  7. Πολλές αξιολογήσεις λίγων λέξεων από χρήστες με παρόμοια ονόματα στη σειρά (π.χ. πλήρη ονόματα με μικρά greeklish & κάτω πάυλα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει που πέφτετε από τα συννεφα. Χιλιάδες κινέζικα προϊόντα απλά διατίθενται για review αν βάλεις αξιολόγηση στο Amazon. Αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια και γίνεται συνέχεια. Πως δουλεύει: Το διαλέγεις, στο εγκρίνει ο Κινέζος ότι θα στο κάνει refund. Το αγοράζεις κανονικά από το αμαζον, σου έρχεται, του βάζεις ένα ωραίο review με 5* και φώτο, του το στελνεις και παίρνεις το refund σου μέσω PayPal. Απλό και untraceable, αφού είσαι legit αγοραστής. Αν κρατήσεις ένα χαμηλό προφίλ και δεν το παρακάνεις (δλδ ας πούμε ένα προϊόν ανά 1-2 μήνες) δεν θα σε κάνει και πότε flag το paypal για τα χρήματα που δέχεσαι. 

Οι Κινέζοι όταν έχουν ένα νέο προϊόν και θέλουν να το σπρώξουν, χαρίζουν με αυτό το τρόπο 1000 κομμάτια ας πούμε και έχουν αμέσως 1000 αξιολογήσεις στο Amazon από αγοραστές. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dannie είπε

Εγω παντως σε προιον το οποιο πηρα μεσω skourtz εκανα και αρνητικη κριτικη κ εβαλα κ φωτο που εδειχνε οτι ηταν μαπα.Εμενα σε θετικες κριτικες με εχουν παιδεψει λιγο δηλαδη που εστελναν μηνυμα οτι θελει διορθωση κ τετοια.

σε μερικα χρονια ή μηνες δες αν υπάρχει η αρνητική κριτική. Το σκρουτζ εχει καταντήσει σαπίλα, απλα δεν εχει ανταγωνισμό στην Ελλάδα 

2 ώρες πριν, Omnio3 είπε

Από μένα Red flag για fake αξιολόγηση:

  1. Δεν έχει φωτογραφίες
  2. Ανυπόστατες γενικεύσεις τύπου "Ότι χειρότερο έχω δει/πάρει...μακριά!"
  3. Σοβαρά γραμματικά/συντακτικά λάθη
  4. Αναφορά άλλης μάρκας (who the fk asked?), τύπου "χάλασε την πρώτη εβδομάδα, ενώ το άλλο που είχα πάρει της Scamsung μου κράτησε 27 χρόνια"
  5. Σεντόνι με διθυραμβικά σχόλια και bullets με τα θετικά
  6. Πολλές κενές αξιολογήσεις στη σειρά
  7. Πολλές αξιολογήσεις λίγων λέξεων από χρήστες με παρόμοια ονόματα στη σειρά (π.χ. πλήρη ονόματα με μικρά greeklish & κάτω πάυλα)

π. χ. ειχα iphone αλλα η ζωη μου αλλαξε με το τελευταίο Samsung 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!

8 ώρες πριν, manval είπε

Από πιο Amazon αγοράζεις? Γιατί, από όσο ξέρω, η πιο συμφέρουσα για την Ελλάδα χώρα είναι το Amazon στη Γερμανία το οποίο τιμολογεί σε Ευρώ και οι σελίδες του έχουν επιλογή να εμφανίζονται στα Αγγλικά (γιατί προσωπικά δεν γνωρίζω Γερμανικά) και από εκεί ψωνίζω και εγώ. Αλλά το 90% των αξιολογήσεων είναι στα Γερμανικά με δυνατότητα μετάφρασης στα Αγγλικά (από αυτόματο traslator της amazon) το οποίο δεν είναι πάντα "επιτυχημένο".

Πως το λες αυτο; Αφου δεν ξέρεις γερμανικά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...