Προς το περιεχόμενο

Δεν κάνει για εμένα το Bitcoin, αναφέρει ο Μπιλ Γκέιτς


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με αυτο το bitcoin ειναι το εξης>

σοβαρα τωρα δεν ελεγχεται απο το χρηματοπιστωτικο συστημα?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ADHD είπε

 Δειτε και αποφασιστε αν σε 5 χρονια θα αξιζει περισσοτερο η λιγοτερο, εγω ειμαι της αποψης οτι σε 5 χρονια θα ειναι πανω απο την σημερνή τιμή του, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα έχουμε γερα crash (σκασιμο της "φουσκας") ξανα και ξανα. Το ιδιο εγινε και το 2018 και πιο πριν τα ιδια ακριβως σχολια υπηρχαν στο ινσομνια οποτε βγαλτε συμπερασμα.

Το 2018 δεν υπηρχαν οι φωνες, περι υψηλης καταναλωσης ενεργειας του bitcoin, που υπαρχουν σημερα και πληθαίνουν καθημερινά. Δεν λεω οτι θα συμβει κατι αυριο η συντομα, αλλα οταν συμβεί εμεις θα το μαθουμε τελευταιοι οταν θα κραταμε πλεον την αδεια τσαντα.

Και να παραθεσω εδω μια σκεψη μου γιατι δεν μπορω να καταλαβω τα μαθηματικα μερικων. Περιμενετε το bitcoin να παει απο 50κ στα 100κ φετος, και ας πουμε οτι εχετε δικιο και θα παει τοσο, ειναι αυξηση 100%. Γιατι να παρεις btc και δεν πας να παρεις Apple, που ηδη εχει 80% ετησια αυξηση και δινει και 0,7% μερισμα, και δεν ειναι φουσκα να χασει την μιση αξια σε μια μερα;

Περιμενετε μερικοι να πλουτήσετε με τα crypto αλλα δεν εχετε καταλαβει οτι απλα παιζετε το παιχνιδι της πυραμιδας, που μερικες φορες ειναι επικερδές, αλλα δεν νικας παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Karnov είπε

" Ο σαύρας είναι πονηρός και αυτά που λέει μην τα τρώς "   όπως λέει ένας  φιλαράκος μου.

Αν οι παγκόσμιες δεξαμενές πνεύματος είχαν δει ότι το bitcoin απειλεί το παράνομο πλούτο που έχουν υπερ-συσωρρεύσει οι εργοδότες τους, θα είχαν δρομολογήσει διαδικασίες για να βγει εκτός νόμου απο καιρού. Με νύχια και με δόντια.. Απαγορεύεις οποιαδήποτε bt συναλλαγή με τράπεζες και τελειώνεις με δαύτο.
Bitcoin μόνο για τις αναρχοκοινότητες, για ντόπα και δρόμους του μεταξιού....... 
Όμως τι έγινε; Αυτό που βλέπουμε.  Κάτι έλον και μπιλ (ως "μπροστινοί" της τεχνοδικτατορίας που προ-οικονομείται) όχι μόνο χτυπάνε πια το κρυπτονόμισμα αλλά το υποστηρίζουν (έμμεσα ή άμεσα) ..  
Για να βγάλουν λεφτά;  Λάθος.. Λεφτά έχουν. Δεν έχουν ανάγκη απο χρήμα..
Είναι το χρήμα. Έλεος δηλαδή.  Όντες αμφότεροι  το ζωντανό, ρέον χρήμα, γιατί να μην ασχολούνται μόνο με τις εξελίξεις;    Γιατί να μην ασχολούνται και με την "εξέλιξη" του οικονομικού συστήματος ;  Λέω εγώ τώρα.   Αν και τα έχουν πει κατά καιρούς όλα οι ίδιοι... Μόνοι τους..

Πάμε πίσω στο κρυπτονόμισμα.  Δεν χτυπάνε το bt.  To στηρίζουν.   Άρα το βλέπουν φιλικά.  Άρα μπορεί και να υπάρχει μέσα στο μακρόπνοο σχεδιασμό τους. 
Γιατί αυτοί οι τύποι δεν αφήνουν ούτε καρφίτσα να πέσει κάτω.  Σαύρες τους λέει ένα φιλαράκος μου. Mark, Βill, Elon.

Eρώτηση:   Γιατί ο υπερ-ευφυής και υπερ-άγνωστος  Satoshi Nakamoto να μην είναι ουσιαστικά μια πειραματική* ομάδα επιστημόνων που κατευθύνεται απο έναν ή και απο τους δυο μεγάλους ηλεκτρονικούς παίκτες των καιρών μας;  Το bitcoin και η ιδέα του block-chain θέλει τρελά resources για να συλληφθεί και να υλοποιηθεί.  Δεν μπορώ να δεχτώ ότι το δημιούργησε ένας τυχαίος, μόνος του. Με τίποτα.

*Φυσικά το πρότζεκτ της ομάδας έχει στεφθεί προ καιρού απο επιτυχία.

Επίλογος:  Κάποιοι βλέπουν να υπάρχει ήδη μια  covi-dictatorship που εξελίσσεται σε techno-dictatorship σε παγκόσμιο επίπεδο.  
Εγώ βλέπω ότι έχει ξεκινήσει ένας αόρατος πόλεμος.
Αν τα πιο δυσοίωνα σενάρια που μελετάω είναι σωστά, διαισθάνομαι ότι το bitcoin θα παίξει κάποιο σημαντικό ρόλο στον ηλεκτρονικό έλεγχο των κοινωνιών. 
Ή με κάποια παρόμοια μορφή. 

Εύχομαι το bt να οδηγήσει κάπου καλά την ανθρωπότητα.  Μακάρι να μην είναι του χεριού τους..

 

Αν μπορείς, ανέλυσε λίγο παραπάνω το συλλογισμό σου. Το πας καλά το έργο.

Για την ιστορία:

Δεν μπήκα ποτέ στο παιχνίδι, φοβούμενος την χειραγώγησή του, σωστό λάθος, δεν θα το απαντήσει κανείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Radiatedsoul said:

Το 2018 δεν υπηρχαν οι φωνες, περι υψηλης καταναλωσης ενεργειας του bitcoin

 

Όλο και κάτι υπήρχε. 😛

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Το 2018 δεν υπηρχαν οι φωνες, περι υψηλης καταναλωσης ενεργειας του bitcoin, που υπαρχουν σημερα και πληθαίνουν καθημερινά. Δεν λεω οτι θα συμβει κατι αυριο η συντομα, αλλα οταν συμβεί εμεις θα το μαθουμε τελευταιοι οταν θα κραταμε πλεον την αδεια τσαντα.

Και να παραθεσω εδω μια σκεψη μου γιατι δεν μπορω να καταλαβω τα μαθηματικα μερικων. Περιμενετε το bitcoin να παει απο 50κ στα 100κ φετος, και ας πουμε οτι εχετε δικιο και θα παει τοσο, ειναι αυξηση 100%. Γιατι να παρεις btc και δεν πας να παρεις Apple, που ηδη εχει 80% ετησια αυξηση και δινει και 0,7% μερισμα, και δεν ειναι φουσκα να χασει την μιση αξια σε μια μερα;

Περιμενετε μερικοι να πλουτήσετε με τα crypto αλλα δεν εχετε καταλαβει οτι απλα παιζετε το παιχνιδι της πυραμιδας, που μερικες φορες ειναι επικερδές, αλλα δεν νικας παντα.

Υπηρχαν, αλλα υπηρχαν και αλλες φωνες, τα bans απο κυβερνησεις κλπ. Δεν ξερω αν απαντας σε εμενα αλλα ποτε δεν ειπα οτι περιμενω 100k φετος, επισης γιατι υποθετεις οτι δεν εχω εγω η ο οποιοσδηποτε αλλος κατοχος bitcoin και Apple και tesla και netflix και w/e αλλο ειναι hot atm και φυσικα εχει intrinsic value?? Μπορει να εχω 10% του χαρτοφυλακιου σε bitcoin και απλα να το υποστηριζω πρεπει να ειμαι 100% δηλαδη??

Αυτο που λες οτι η apple εχει καθε χρονο 80% αυξηση εισαι σιγουρος οτι θα συνεχισει επ'απειρον ας πουμε??

Δεν βρισκω και πολυ νοημα στο post σου tbh. :P Νομιζω το εκανα σαφες, αν πιστευεις οτι σε 5-10 χρονια η τιμη του θα ειναι υψηλοτερη αγοραζεις αν οχι κοιτας αλλου (appl η w/e αλλο θες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος χρήστης, ανέφερε στην πρώτη σελίδα του θέματος, ότι ο Bill δεν ξέρει από οικονομικά. 

Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα θα έπρεπε να είχε κλειδώσει εδώ.  ΤΟΛΜΑΤΕ να διατυπώσετε άποψη μετά από αυτό το σχόλιο;;; Διαπράττετε Ύβρη κύριοι. Δεν μπορεί κανείς θνητός να τα βάλει με τον Θεό.

Να ξέρετε ότι θα πέσει φωτιά να σας κάψει. 

Επεξ/σία από snips
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Karnov είπε

Eρώτηση:   Γιατί ο υπερ-ευφυής και υπερ-άγνωστος  Satoshi Nakamoto να μην είναι ουσιαστικά μια πειραματική* ομάδα επιστημόνων που κατευθύνεται απο έναν ή και απο τους δυο μεγάλους ηλεκτρονικούς παίκτες των καιρών μας;  Το bitcoin και η ιδέα του block-chain θέλει τρελά resources για να συλληφθεί και να υλοποιηθεί.  Δεν μπορώ να δεχτώ ότι το δημιούργησε ένας τυχαίος, μόνος του. Με τίποτα.

*Φυσικά το πρότζεκτ της ομάδας έχει στεφθεί προ καιρού απο επιτυχία.


Επίλογος:  Κάποιοι βλέπουν να υπάρχει ήδη μια  covi-dictatorship που εξελίσσεται σε techno-dictatorship σε παγκόσμιο επίπεδο.  
Εγώ βλέπω ότι έχει ξεκινήσει ένας αόρατος πόλεμος.
Αν τα πιο δυσοίωνα σενάρια που μελετάω είναι σωστά, διαισθάνομαι ότι το bitcoin θα παίξει κάποιο σημαντικό ρόλο στον ηλεκτρονικό έλεγχο των κοινωνιών. 
Ή με κάποια παρόμοια μορφή. 

Εύχομαι το bt να οδηγήσει κάπου καλά την ανθρωπότητα.  Μακάρι να μην είναι του χεριού τους..

 

Δεν ξερουμε ποιος/ποιοι ειναι. Μπορει να ειναι ενας η μια ομαδα. Το ερωτημα ειναι αν ηταν το "συστημα"  (οτιδηποτε σημαινει αυτο) απο πισω η οχι.

Συνηθισμενο ερωτημα και ευλογο σε πρωτη ματια αλλα απ'οτι εχω δει μεχρι τωρα δεν εχω πειστει οτι συμβαινει.

Καταρχην δεν ειναι τοσο παραλογο ως συλληψη. Σιγουρα ηταν ιδιοφυης ο συνδυασμος των τεχνολογιων αλλα ουσιαστικα ολες οι ιδεες (και τεχνολογιες) που εφαρμοσε προυπηρχαν. Εκτος απο τις μεθοδους κρυπτογραφησης/hashing που ειναι γνωστο οτι προυπηρχαν, οπως και η peer to peer συνδεση (τοσα δικτυα υπαρχουν τυπου bit-torrent πχ) ακομα και η ιδεα ανωνυμου ηλεκτρονικου χρηματος και χρησης proof-of-work βασιζεται σε δουλειες του Adam Back και του David Chaum απο τελη 80 και 90

Ισως οι συνθηκες να θελανε μια δεκαετια και βαλε απο τοτε για να ωριμασουν. Υπηρχε και μεγαλυτερο κινητρο τοτε αλλα και η δυνατοτητα ο καθενας να τρεχει το δικο του node με γρηγορες always-on συνδεσεις απο το σπιτι του και με τις οποιες υπολογιστικες απαιτησεις. κατι που δεν θα μπορουσε να γινει το 90.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως το "συστημα" θα μπορουσε να ωφεληθει δινοντας ενα τετοιο θειο δωρο στην κοινοτητα των cyphepunks, εστω και ως πειραμα

Για να ελεγξουν τον κοσμο, αυτο που χρειαζονται ειναι τα Central Bank Digital Currencies που καμια σχεση δεν εχουν με τα κρυπτονομισματα. Αυτα θα τα υλοποιησουν αμεσα και δεν θεωρω οτι οι ανησυχιες σου για techno-dictatorship ειναι αβασιμες.

Μην περιμενεις ομως το bitcoin να αλλαξει τα πραγματα. Τουλαχιστον οχι για τους πολλους. Οι πολλοι δεν ενδιαφερονται ουτε καν θα παρουν χαμπαρι τι συμβαινει ως οτου ειναι πολυ αργα. Και ακομα και τοτε μπορει να μην καταλαβουν το γιατι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Radiatedsoul είπε

Το αφηνω εδω, και κρατηστε την κασετα για μελλοντική χρηση. Ο Βασιλης και ο Ελον και πολλοι αλλοι με πολλα λεφτα, θα ζησουν για "παντα", χαρη στο neuralink

Καλά αυτά τα λένε οι της silicon valley επειδή νομίζουν ότι είναι πιο έξυπνοι απ'τους γιατρούς, οι οποίοι γελάνε μαζί τους. Δεν υπάρχει ούτε μία στο δισεκατομμύριο να προλάβουν κάτι τέτοιο. Η Ιατρική εξελίσσεται αρκετά πιο αργά απ'την τεχνολογία που έχουν συνηθίσει εκεί στην Καλιφόρνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν αυθεντίες σε όλους τους τομείς. Ο Bill είναι καλός σε συγκεκριμένα πράγματα. Πολύ καλός σε αυτά. Δε σημαίνει πως γνωρίζει τα πάντα. Με τις δηλώσεις του αυτές εξελίσσεται σιγά σιγά σε μια εκδοχή του Warren Buffet ο οποίος δεν αντιλαμβάνεται καν τι είναι το BTC (απόλυτα σεβαστό λόγω ηλικίας), όμως οι - διαψευσθείσες - δηλώσεις του πήγαιναν κι ερχόντουσαν τόσα χρόνια.

EvLlg54XYAImhUz.jpg.4ab9b990a30e091f800b318fbb5ff344.jpg

3 minutes ago, Jts said:

Καλά αυτά τα λένε οι της silicon valley επειδή νομίζουν ότι είναι πιο έξυπνοι απ'τους γιατρούς, οι οποίοι γελάνε μαζί τους. Δεν υπάρχει ούτε μία στο δισεκατομμύριο να προλάβουν κάτι τέτοιο. Η Ιατρική εξελίσσεται αρκετά πιο αργά απ'την τεχνολογία που έχουν συνηθίσει εκεί στην Καλιφόρνια.

Εν τω μεταξύ το Neuralink δεν έχει καμία σχέση με whole brain emulation ή κάτι αντίστοιχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Herald είπε

Ε ναί, πολύ σχετικός με τα χρηματοοικονομικά ο Μπίλης. Όσο και ο πρίγκηπας της Νιγηρίας. Το ότι έχιε χρήματα δεν σημαίνει οτι είναι γκουρού της οικονομίας. Είναι σαν να λέω ο Κώστας έχει ακριβό αμάξι, άρα θα είναι καλός στις επισκευές αυτοκινήτων.

Δεν πας να του ανοίξεις τα μάτια? Θα χει δίπλα του τίποτα μπαγλαμάδες οικονομολόγους.

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν έχει σημασία αν είμαι άρχοντας των οικονομικών. Και απόφαοιτος Δημοτικού να είμαι ξέρω οτιι ο Bill Gates software developer είναι ο άνθρωπος. Software developing =/= οικονομικά. 
 

Έχει σημασία τι σπούδασα εγώ? Επηρεάζει το τι σπούδασα εγώ το αν ο Bill Gates ξέρει οικονομικά ενώ ο άνθρωπος είναι software developer?

Ας πούμε τέλειωσα το MIT, και τώρα?  Έχω δίκιο?

Έχεις σώας τα φρένας? Ένας άνθρωπος με τα λεφτά του gates έχει τόσους συμβούλους γύρω του, εξαιρετικούς στα οικονομικά, και είναι τόσο κοντά στα κέντρα αποφάσεων που εσύ ούτε σε 50 ζωές δεν θα είσαι. Και μιλάς για ενα άνθρωπο με υψηλό δείκτη  ευφυίας.  Άραξε στα κυβικά σου και μην λες τέτοιες ανοησίες Καλό είναι να πιστεύουμε στον εαυτό μας αλλά μην γελοιοποιούμαστε.

Επεξ/σία από youraccount
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Εν τω μεταξύ το Neuralink δεν έχει καμία σχέση με whole brain emulation ή κάτι αντίστοιχο...

Με την λογική οτι όταν πεθάνει κάποιος, θα κρατήσουν ζωντανο τον εγκεφαλο του, και θα τον εχουν συνδεμενο με τον εξω κοσμο μέσω neuralink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Radiatedsoul said:

Με την λογική οτι όταν πεθάνει κάποιος, θα κρατήσουν ζωντανο τον εγκεφαλο του, και θα τον εχουν συνδεμενο με τον εξω κοσμο μέσω neuralink.

Σύμφωνοι. Υποθετοντας πως είναι εφικτό κάτι τέτοιο σε τεχνολογικό επίπεδο και πως το θέλει ο εκάστοτε δισεκατομμυριούχος. Για άτομα όπως ο Elon Musk δε νομίζω πως ισχύει αυτό, απ' όσο τον έχω ακούσει να μιλάει για διάφορα θέματα φαίνεται να είναι παραδοσιακός τύπος. Σίγουρα υπάρχουν πολλοι πιο "πεζοί τη σκέψη" δισεκατομμυριούχοι που θα το ήθελαν όμως (αν καταστεί εφικτό με τρόπο απόλυτα επιτυχή). Είναι φιλοσοφικό το ζήτημα από ένα σημείο κι έπειτα.

9 minutes ago, Nikos Tzogos said:

Οχι οτι το btc και τα αλλα κρυπτο δεν ελεγχονται....  ολα τα ανταλλακτηρια στελνουν πληροφοριες στην εκαστοτε φορολογικη αρχη

Αυτό το θέλεις αν το δεις επενδυτικά το πράγμα. Τα στοιχεία αγοράς και κερδοφορίας θα κρίνουν το ύψος του φόρου όταν αποφασίσεις να κάνεις cash out σε fiat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...