Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

8% ; Μπορεί να λέω και πολύ..

Κοντά έπεσες. Κάτι φτιάξαν στο παιχνίδι γιατί κρατάω πολύ ψηλά ρολόγια πλέον, πριν 2-3 βδομάδες ήμουνα στα ~1650 (το είχα γράψει κιόλας)

Spoiler

1680090623_350.jpg.08e0614253d6015390623176860dc304.jpg

Spoiler

1990100607_500.jpg.9543da7bbf90df469737e5f6322bcf0a.jpg

Ακριβώς ίδιες σκηνές, ούτε το ποντίκι δεν κούνησα, +100 πυρήνας +1400 οι μνήμες και στις 2 περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Herald είπε

Ναι, τα ρυζια καινε παραπανω σε gaming για καποιο λογο αλλα κανεις δεν το αναφερει και οι reviewers κανουν τα στραβα ματιά.. 

Αυτό θέλω να το δω. (vs 10900K και 11900Κ εννοώ)

Στο ίδιο παιχνίδι και ίδια GPU.

Τα 140W (αν είναι τόσα) είναι με PBO ... δηλαδή κατά κάποιο τρόπο σα να ενεργοποιείς MCE και να στέλνεις το efficiency curve στο διάλα

HWinfo screenshots για να δούμε βρε παιδιά και εμείς.

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Έχουν τρελό efficiency οι rdna 2 στο mining για αυτό είναι εξαφανισμένες.

Τα ίδια με 3060Ti/3070 είναι ενώ είναι κάμποσα κατοστάρικα πιο ακριβές οι 6800.

64MH/s δε βγάζουν; Άντε δηλαδή 1-2MH/s παραπάνω από τις 3060Ti/3070.

Στα 130-140W είναι και οι μεν και δε. Κάνω λάθος;

Επίσης εξαφανισμένες δεν είναι. Ακριβές είναι. Όπως και οι Nvidia. 😉

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αυτό θέλω να το δω.

Στο ίδιο παιχνίδι και ίδια GPU.

Τα 140W (αν είναι τόσα) είναι με PBO ... δηλαδή κατά κάποιο τρόπο σα να ενεργοποιείς MCE και να στέλνεις το efficiency curve στο διάλα

HWinfo screenshots για να δούμε βρε παιδιά και εμείς.

Σε όλα τα κανάλια του youtube (όχι τον testing games) όπου δείς side by side 10th gen με zen 3 θα δείς και τις καταναλώσεις. 

 

Πχ.

Spoiler

 

Ακόμα και στα games που είναι πίσω ο 5800x ρουφάει παραπάνω ρεύμα

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Kοιτα vram εχω μπολικη.. Το πολυ πολυ να πεσει πιο πολυ DLSS σε 4k ή να παιζω πιο συχνα στο UWQHD.. Problem solved :D

 

Με αυτή τη γενιά αν και έχουμε ξεφραγκιαστεί τουλάχιστον έχουμε πάρει επιδόσεις. DLSS/FSR βοηθούν πολύ στο να κρατήσουμε υψηλά framerates και στις επόμενες γενιές. Το πολύ πολύ χτυπάμε μία 48άρα C1, παίζουμε σε 1440P με dlss και την αφήνουμε να κάνει το upscaling σε 4k.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό χθες.

Έχω αυτή τη στιγμή πάνω στον υπολογιστή την Asus Tuf 3090 και μέχρι προχθές ήταν όλα καλά.

Πάω χθες λοιπόν να παίξω DQXI και ξαφνικά, κάθε περίπου 20-25 δευτερόλεπτα, έπεφταν τα fps από ~140 στα τάρταρα(~15) για 1 δευτερόλεπτο και μετά επανερχόντουσαν.

Ωχ, λέω εγώ, έχει γούστο.

Τσεκάρω θερμοκρασίες, ρολόγια, ρεύμα, τίποτα. Όλα φαίνονται φυσιολογικά. Κοιτάω perfCap Reason του gpu-z και στα αντίστοιχα διαστήματα των microstutters έδειχνε Vrel,VOp και σε μία περίπτωση idle.

Αρχίζω και παίζω με ρολόγια και ρεύμα, αλλά τίποτα. Αυτό συνέχιζε ακάθεκτο.

Πάω και τρέχω άλλα παιχνίδια(AC:Od, PES 2021, Forza, ToA), όλα παρουσιάζουν το ίδιο θέμα. Σκέφτομαι μήπως φταίνε τα τελευταία drivers που είχα κάνει εγκατάσταση πριν 2-3 μέρες, οπότε τα απεγκαθιστώ και βάζω τα προηγούμενα με καθαρή εγκατάσταση, αλλά τζίφος κι αυτό.

Οργώνω τα forums, αλλά και πάλι μετά από ώρες τίποτα, καθώς το θέμα ήταν πολύ γενικό και καμία λύση δε βοήθησε. Τσεκάρω HWInfo και βλέπω ότι ο boot drive(bd) μου είχε θερμοκρασία 35ºC, ενώ ο δίσκος με τα παιχνίδια(gd) είχε 54ºC (NVMe κι οι δύο). Σκέφτομαι μήπως ο δίσκος βαράει υψηλότερες θερμοκρασίες όταν τρέχουν τα παιχνίδια και κάνει thermal throttle οπότε το δοκιμάζω αλλά τίποτα και πάλι. Η θερμοκρασία του gd έμεινε καρφωμένη στους 54ºC, σε αντίθεση με τον bd που πήγε στους 43ºC.

Anyway, μετά από λίγο ανοίγω τον file eplorer για να περάσω κάποια αρχεία σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο και πέφτει το μάτι μου πάνω στον gd και βλέπω ότι έχει ~5GB ελύθερο χώρο από τα ~500GB. Αυτό βέβαια ίσχυε εδω και μέρες γι΄αυτό και δε το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να έπαιξε κάποιο ρόλο. Μεταφέρω έναν Emulator από τον gd στον μηχανικό μου, ξαναδοκιμάζω και voila!

Όλα τρέχαν πάλι κανονικά χωρίς καθόλου stutters σε 15 λεπτά που δοκίμασα. Ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να κοιτάω τι ισχύει για rma σε κάρτες γραφικών της Asus στην Ελλάδα αν και είχα δει και το Nsight Systems, το οποίο σκόπευα να δοκιμάσω σε δεύτερο χρόνο.

tl;dr: Είχα microstutters σε όλα τα παιχνίδια που δοκίμασα, φοβόμουν μήπως είχε χαλάσει η κάρτα, αλλά ευτυχώς έφταιγε ο λίγος ελύθερος χώρος στον σκληρο δίσκο.

Επεξ/σία από tsamo2
Ορθογραφικά λάθη :p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

tl;dr: Είχα microstutters σε όλα τα παιχνίδια που δοκίμασα, φοβόμουν μήπως είχα χαλάσει η κάρτα, αλλά ευτυχώς έφταιγε ο λίγος ελύθερος χώρος στον σκληρο δίσκο.

Δύσκολο να φταίει η κάρτα. Δεν παρουσιάζουν microstuttering, συνήθως η δεν θα βγάζει καθόλου σήμα γιατί χάλασε κάτι στο power delivery ή θα έχει artifacts γιατίτα έτσουξε η vram. 

Αλλά πάλι καλά, βρήκες τι φταίει πριν το εγκεφαλικό :P 

YΓ1. Την έχω πάθει και εγώ με πολλαπλά crash και artifacting και είχα πάρει λαχτάρα, μετά συνειδητοποίησα ο χαζός ότι έτρεχα με το benchning profile από ab με τις μνήμες στο 1850 :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό, μα και συ 5; Από παλιά είναι γνωστό ότι θέλουν αέρα οι SSD τουλάχιστον 15-20gb πριν φουλαρουν..

ΤΕΣΤΑΡΙΣΜΕΝΟ κ από μένα όταν το χαζοGamePass πήγε και κατέβασε το Halo MCC στου λειτουργικού τον δίσκο ενώ υποτίθεται είχε επιλεγεί ο gaming ssd και μου άφησε κάτω από 10GB free space

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Λογικό, μα και συ 5; Από παλιά είναι γνωστό ότι θέλουν αέρα οι SSD τουλάχιστον 15-20gb πριν φουλαρουν..

ΤΕΣΤΑΡΙΣΜΕΝΟ κ από μένα όταν το χαζοGamePass πήγε και κατέβασε το Halo MCC στου λειτουργικού τον δίσκο ενώ υποτίθεται είχε επιλεγεί ο gaming ssd και μου άφησε κάτω από 10GB free space

Το ξέρω γενικά, απλά έτυχε πρόσφατα και μετέφερα έναν mod loader+mods στον ίδιο φάκελο με τον emulator του ps3 για να δω αν και κατά πόσο έχει αντίκτυπο στο πόσο γρήγορα φόρτωναν τα textures και μετά είχαν μείνει ελεύθερα γύρω στα 160ΜΒ ☠️, οπότε διέγραψα κάτι άλλο και είχα ~18GB free.

Μετά σπάω το κεφάλι μου τι έκανα αλλά δεν... αλλά είμαι σίγουρος ότι είχα ~5GB ελεύθερα όπως και χθες, για αυτό και δεν πήγε καν το μυαλό μου προς τα εκεί. Γιατί 3-4 μέρες τώρα είχε τόσο λίγο χώρο και δεν είχα δει κάτι στην απόδοση.

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Και οι NVMe θέλουν αέρα πάνω από το 50% για να αποδίδουν τα μέγιστα..

Καλά, αυτό εξαρτάται και από τον δίσκο λίγο νομίζω.

Σε αυτόν, που έτρεξα CrystalDiskMark αφότου είχα μεταφέρει τον emulator κι ήταν 90% γεμάτος, ήμουν σε 3000MB/s read και 2500MB/s write, 500ΜΒ κάτω από το θεωρητικό max read και 500ΜΒ πάνω από το θεωρητικό max write του.

Τέλος πάντων, το σημαντικό ήταν η κάρτα να μην είχε τίποτα γιατί και μόνο στην ιδέα του RMA σε αυτή την κατάσταση που υπάρχει στην αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το εχουν γραψει  και στο φορουμ τους εδω και σχεδον δυο μερες οποτε προσοχη τι αγοραζουμε αν και ενταξει εδω δεν υπαρχει περιπτωση να ερθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Το εχουν γραψει  και στο φορουμ τους εδω και σχεδον δυο μερες οποτε προσοχη τι αγοραζουμε αν και ενταξει εδω δεν υπαρχει περιπτωση να ερθουν.

Εφόσον δίνεται η δυνατότητα να επαληθεύσεις με τον σειριακό απευθείας από το site τους θα αγοράσει μόνο όποιος δεν ενδιαφέρεται για εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morehp είπε

Εφόσον δίνεται η δυνατότητα να επαληθεύσεις με τον σειριακό απευθείας από το site τους θα αγοράσει μόνο όποιος δεν ενδιαφέρεται για εγγύηση

Σκεψου να αγορασει καποιος καρτα χωρις να γνωριζει τι εχει γινει να παει να την δηλωσει και ξαφνικα να μεινει χωρις καρτα και θα εχει χασει και τα λεφτα του.

Ειχα αγορασει μια φορα μια 2070 απλη που η αποδειξη απο το Amazon ηταν μηδενικη και μεχρι να την δηλωσω στην EVGA με ειχαν ζωσει τα φιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...