Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω έχεις δίκιο απόλυτο αλλά αν δεν ήταν οι miners δεν θα γινόταν όλο αυτό. Βρίσκουν και τα κάνουν και οι gamers η θα κλαίνε η τα σκάνε και κάνουν mining όταν δεν παίζουν για να βγάλουν τη χασούρα. 

Οι RDNA2 όμως γιατί είναι άφαντες ενώ δεν είναι τόσο καλές σε mining και μας διαβεβαίωνε η AMD ότι δεν θα είναι paper launch; To mining είναι ένα μόνο μέρος του προβλήματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Kοιτα vram εχω μπολικη.. Το πολυ πολυ να πεσει πιο πολυ DLSS σε 4k ή να παιζω πιο συχνα στο UWQHD.. Problem solved :D

 

Καλά τα ίδια λέγαμε όταν βγήκαν και οι 3000 series και τελικά όσοι τα έλεγαν αυτά κατέληξαν με 3080/3090..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Οι RDNA2 όμως γιατί είναι άφαντες ενώ δεν είναι τόσο καλές σε mining και μας διαβεβαίωνε η AMD ότι δεν θα είναι paper launch; To mining είναι ένα μόνο μέρος του προβλήματος..

Έχουν τρελό efficiency οι rdna 2 στο mining για αυτό είναι εξαφανισμένες. Μια 2060 προχθες σε φίλο την έβαλα να κανει mining το καλύτερο που μπόρεσα είναι 125watt με 32mh. Εγώ παίζω 47.5 με 79. Όλες οι rdna 2 έχουν τοπ efficiency σε mining για αυτό έχουν εξαφανιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτο το πόσο έχει κρατήσει το mining..Και με το ETH 2.0 που λένε δεν θα γίνεται με GPU..Οκ, έχει κι' άλλα νομίσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά τα ίδια λέγαμε όταν βγήκαν και οι 3000 series και τελικά όσοι τα έλεγαν αυτά κατέληξαν με 3080/3090..

Ναι για αυτο το ειπα..Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα κατσω να πληρωνω εγω τα σπασμενα της βιομηχανιας επ'αοριστον.. Δεν το εχω σε τιποτα να μην ανανεωσω απλα..Την δουλεια μου θα την κανω σιγουρα και ετσι για καιρο..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έχουν τρελό efficiency οι rdna 2 στο mining για αυτό είναι εξαφανισμένες. Μια 2060 προχθες σε φίλο την έβαλα να κανει mining το καλύτερο που μπόρεσα είναι 125watt με 32mh. Εγώ παίζω 47.5 με 79. Όλες οι rdna 2 έχουν τοπ efficiency σε mining για αυτό έχουν εξαφανιστεί. 

88w 33MH/s εγώ. Πρέπει να κάνεις lock με το L το πιο αριστερά σημείο στην καμπύλη στο msi afterburner.

29 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Είναι απίστευτο το πόσο έχει κρατήσει το mining..Και με το ETH 2.0 που λένε δεν θα γίνεται με GPU..Οκ, έχει κι' άλλα νομίσματα..

αν την πέσουν όμως σε άλλα νομίσματα θα ανέβει full το difficulty σε αυτά και θα πέσει το κέρδος. Εκτός αν βγάλουν κάποιον πιο efficient αλγόριθμό, ποιος ξέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

88w 33MH/s εγώ. Πρέπει να κάνεις lock με το L το πιο αριστερά σημείο στην καμπύλη στο msi afterburner.

Κάτσε πέφτει και άλλο? Γιατί το Power limit πήγε μέχρι μειων 65%. Ωραίος για τη συμβουλή θα το δοκιμάσω με team viewer όταν γυρίσει το παιδί σπίτι. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Για ένα 5% πάνω επιδόσεις 450w tdp? 

Δεν είναι τραγική η διαφορά όχι εμένα μου φαίνονται και τα 300 τραγικα. Η 3090 πόσο χάνει από μια με profile στα 480watt? Πόσο παραπάνω επιδόσεις κερδίζει? 

Οι 3090ες ειναι powerlimited. Δηλαδή σε κοβει το ρευμα πριν σε κόψει ο πυρηνας. Τα 350watt κοβουν σιγουρα αρκετα. Σκεψου οτι η δικια μου με 500watt bios και ριχνει ρολογια μεχρι και τα 1900mhz γιατι την κόβουν τα 500 watt, σε ιδιο σκηνικο μια 350watt θα επεφτε και κατω απο τα 1700. Τεσταρισμενο στο new world ας πουμε, με 340w limit εβλεπα ρολόγια στα 1650 περίπου 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι 3090ες ειναι powerlimited. Δηλαδή σε κοβει το ρευμα πριν σε κόψει ο πυρηνας. Τα 350watt κοβουν σιγουρα αρκετα. Σκεψου οτι η δικια μου με 500watt bios και ριχνει ρολογια μεχρι και τα 1900mhz γιατι την κόβουν τα 500 watt, σε ιδιο σκηνικο μια 350watt θα επεφτε και κατω απο τα 1700. Τεσταρισμενο στο new world ας πουμε, με 340w limit εβλεπα ρολόγια στα 1650 περίπου 

Το θέμα είναι πόσο perf παίρνεις με το "unlimited" bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το θέμα είναι πόσο perf παίρνεις με το "unlimited" bios.

Αυτο ειναι συναρτηση thermals,binning και λοιπου συστηματος μετα.. Φυσικα οπως ειπωθηκε μετα τα 500 αρχιζει και πεφτει εκθετικα δυσαναλογα το κερδος σε σχεση με την καταναλωση, αλλα για extreme o/cing ειδικα δεν υπαρχει αλλη λυση απο το "unlimited"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε εντάξει τα αναμενόμενα. σαν τους zen3 που το sweetspot είναι το stock και η αύξηση με pbo είναι δυσανάλογη των watt. Φαντάζομαι παρόμοια θα είναι και στις RDNA2. Είναι τσίτα τα chipάκια by default για να φτάσουν το perf, άσε που στις ampere υπάρχουν και πολλά sku οπότε δεν έχεις περιθώριο να σου έχει κάτσει καλό bin αφού θα είναι στο πιο πάνω sku..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το θέμα είναι πόσο perf παίρνεις με το "unlimited" bios.

Χοντρικα καπου στα 400-450 ταβανιαζεις και μετα οι επιδοσεις ερχονται με τη σταγονα. Αλλα αυτο εξαρταται απο την αναλυση κυριως, το παιχνίδι και το σημειο του παιχνιδιού. Στο new world που τις τεντωνει τις κάρτες φανταζομαι θα θπαρχει διαφκρα 15% απο 350 σε 500 bios. Θα δοκιμάσω μολις παω σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

15% με τίποτα..Σε νερό με shunt mod κλπ ίσως..

Στην αναλυση που ειμαι ευκολο νομίζω. Ούτε τα 1600mhz δεν θα κρατήσει στο new world με 350w bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...