Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@ArkinΠάντως 6900ΧΤ reference vs 3090 founder's 66w κατανάλωση έχουν (299 vs 365) Ε οκ, δεν είναι και του θανατά. Και η 3090 είναι λίγο καλύτερη και αρκετά καλύτερη σε RT..

Κάτι είδα για 450 σε 3090 λογικά είναι με τέρμα oc profile έτσι? Η 6900xt σηκώνει undervolt κρατώντας επιδόσεις γνωρίζεις? 

25 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εξαρτάται πόσο θα δώσουν οι νέες κάρτες. Αν αληθεύουν οι φήμες για 2-2.5x πάνω σε επιδόσεις, τότε είναι οκ τα 800W. Αν πάρουμε πάλι 40-50% με το ζόρι και φτάσει τόσο η κατανάλωση τότε meh..

2x πάνω από 3090 με 200watt παραπανω θα ανέβει και το efficiency αρκετά. Αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται όνειρο θερινής νυκτός. Εγώ θέλω επιδόσεις 3090 με 200watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κάτι είδα για 450 σε 3090 λογικά είναι με τέρμα oc profile έτσι? Η 6900xt σηκώνει undervolt κρατώντας επιδόσεις γνωρίζεις?

η founder's 3090 είναι στα 365w average gaming. Για aib κάρτες ή για undervolt δεν μπορούμε να μιλάμε γιατί αφενώς οι aibs ανεβάζουν τα watt για +5% από oc ξέρω 'γω και αφετέρου το undervolt δεν είναι stock συμπεριφορά. Δεν ξέρεις που θα σου σκάσει. Συγκρίσεις μπορούν να γίνουν μόνο σε stock. E αυτά τα 66w δεν είναι και τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν πολλοί συγκρίνοντας την κατανάλωση rdan2 vs ampere. Σίγουρα τα rdna2 είναι καλύτερα σε αυτόν τον τομέα αλλά 'ντάξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κάτι είδα για 450 σε 3090 λογικά είναι με τέρμα oc profile έτσι? Η 6900xt σηκώνει undervolt κρατώντας επιδόσεις γνωρίζεις? 

2x πάνω από 3090 με 200watt παραπανω θα ανέβει και το efficiency αρκετά. Αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται όνειρο θερινής νυκτός. Εγώ θέλω επιδόσεις 3090 με 200watt

Η 3090Ti που θα βγει τον Γενάρη θα έχει 450W TDP λένε. MSRP την κόβω στο ίδιο με την 3090 μιας και έκοψε το NVLink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 3090Ti που θα βγει τον Γενάρη θα έχει 450W TDP λένε. MSRP την κόβω στο ίδιο με την 3090 μιας και έκοψε το NVLink.

Για ένα 5% πάνω επιδόσεις 450w tdp? 

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

η founder's 3090 είναι στα 365w average gaming. Για aib κάρτες ή για undervolt δεν μπορούμε να μιλάμε γιατί αφενώς οι aibs ανεβάζουν τα watt για +5% από oc ξέρω 'γω και αφετέρου το undervolt δεν είναι stock συμπεριφορά. Δεν ξέρεις που θα σου σκάσει. Συγκρίσεις μπορούν να γίνουν μόνο σε stock. E αυτά τα 66w δεν είναι και τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν πολλοί συγκρίνοντας την κατανάλωση rdan2 vs ampere. Σίγουρα τα rdna2 είναι καλύτερα σε αυτόν τον τομέα αλλά 'ντάξει..

Δεν είναι τραγική η διαφορά όχι εμένα μου φαίνονται και τα 300 τραγικα. Η 3090 πόσο χάνει από μια με profile στα 480watt? Πόσο παραπάνω επιδόσεις κερδίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Για ένα 5% πάνω επιδόσεις 450w tdp? 

Ναι, από ένα σημείο και πάνω ανεβαίνει δυσανάλογα η κατανάλωση σε σχέση με τις έξτρα επιδόσεις. Το κάνει για να έρθει πιο ''ομαλά'' το 450-500άρι των RTX4000 το καλοκαίρι..Και ίσως το ανεβασμένο MSRP αν και θα 'ναι ξεφτίλας αν το ανεβάσει ενώ έκοψε το NVLink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χτυπησει 670w για πλακα με το συστημα μου σε gaming.. Με το 480w stock bios της Asus, δεν εχω βαλει unlimited και βεβαια και o/ced τα παντα και φορτωμενο συστημα (external soundcard με 6πινο, 3 NVME etc etc).. Και να βαραει pl για πλακα η gpu.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι, από ένα σημείο και πάνω ανεβαίνει δυσανάλογα η κατανάλωση σε σχέση με τις έξτρα επιδόσεις. Το κάνει για να έρθει πιο ''ομαλά'' το 450-500άρι των RTX4000 το καλοκαίρι..Και ίσως το ανεβασμένο MSRP αν και θα 'ναι ξεφτίλας αν το ανεβάσει ενώ έκοψε το NVLink.

Οπότε θα συνεχίζει να συμφέρει η 3080ti ακόμα και η 3090ti να βγει. Δεν ξέρω τι προσπαθεί να κάνει η Nvidia. 3060 12gb 3080 10gb. 3080ti 12gb 3070ti 16gb που έρχεται. Έχει χάσει τη μπάλα στο τι βγάζει και αν έχουν νόημα τόσα μοντέλα. Το MSRP 1500 θα είναι σε retail πόσο θα πάει όμως την κόβω στα 3500 χιλιάρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Οπότε θα συνεχίζει να συμφέρει η 3080ti ακόμα και η 3090ti να βγει. Δεν ξέρω τι προσπαθεί να κάνει η Nvidia. 3060 12gb 3080 10gb. 3080ti 12gb 3070ti 16gb που έρχεται. Έχει χάσει τη μπάλα στο τι βγάζει και αν έχουν νόημα τόσα μοντέλα. Το MSRP 1500 θα είναι σε retail πόσο θα πάει όμως την κόβω στα 3500 χιλιάρικα. 

Ε κάπως θα σωθεί επειδή θα είναι LHR οπότε στα 2500 την κόβω street price..Δεν υπάρχει κανένας απόλύτως λόγος να ασχοληθείς με 3090Ti, το καλοκαίρι έρχεται η νέα γενιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Οπότε θα συνεχίζει να συμφέρει η 3080ti ακόμα και η 3090ti να βγει. Δεν ξέρω τι προσπαθεί να κάνει η Nvidia. 3060 12gb 3080 10gb. 3080ti 12gb 3070ti 16gb που έρχεται. Έχει χάσει τη μπάλα στο τι βγάζει και αν έχουν νόημα τόσα μοντέλα. Το MSRP 1500 θα είναι σε retail πόσο θα πάει όμως την κόβω στα 3500 χιλιάρικα. 

αφού τις αγοράζουν γιατί να μην βγάλει άλλο ένα sku από το GA102; Αφού και αυτές σαν τρελές θα φεύγουν. Από επιχειρηματικής άποψης καλά κάνει ο πέτσινος και εγώ αν ήμουν CEO τα ίδια και χειρότερα θα έκανα και με τα bonus θα πήγαινα να τα σπάσω στο Vegas με dr@gs and h@@kers. Και άσε να μαλώνουν στα forum για το αν έχει 60w λιγότερο η rdna2 ή αν στο τάδε RT είναι καλύτερη η nvdia, κτλ κτλ κτλ. Εταιρείες είναι και πάνε για το μέγιστο δυνατό κέρδος, και εμείς καταναλωτές είμαστε και κάνουμε ότι γουστάρουμε με τα λεφτά μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια αφηστε τα MSRP γιατι αν η κατασταση παραμεινει ως εχει το street price δεν θα εχει καμια σχεση με το suggested price απο τον κατασκευαστη.. Επειδη αυτην την γενια δεν θα βρεθουν και πολλοι με κατεβασμενα τα παντελονια οπως την προηγουμενη που την πατησαν, θεωροντας οτι η κατασταση θα επανελθει και συντομα και οτι δεν εχουμε silicon crisis περα απο ολα τα υπολοιπα, τα πραγματα θα ειναι και χειροτερα..

Ας ελπισουμε να φτιαξει λιγο το θεμα γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.. Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα αλλαξει πολυ το MSRP οτι φημες και να ακουω, αλλα αυτο δεν λεει και τιποτα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ε κάπως θα σωθεί επειδή θα είναι LHR οπότε στα 2500 την κόβω street price..Δεν υπάρχει κανένας απόλύτως λόγος να ασχοληθείς με 3090Ti, το καλοκαίρι έρχεται η νέα γενιά..

Για πιο λόγο την βγάζει τότε αφού έρχεται νέα σειρά? Οι νέες 3070ti γιατί βγαίνουν? Τωρα ένιωσε ότι δεν τραβάνε πια τα 8gb? Πετσινος από τα lidl φέτος αν και από τις tuning είχε αρχίσει με τις super κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Παιδια αφηστε τα MSRP γιατι αν η κατασταση παραμεινει ως εχει το street price δεν θα εχει καμια σχεση με το suggested price απο τον κατασκευαστη.. Επειδη αυτην την γενια δεν θα βρεθουν και πολλοι με κατεβασμενα τα παντελονια οπως την προηγουμενη που την πατησαν, θεωροντας οτι η κατασταση θα επανελθει και συντομα και οτι δεν εχουμε silicon crisis περα απο ολα τα υπολοιπα, τα πραγματα θα ειναι και χειροτερα..

Ας ελπισουμε να φτιαξει λιγο το θεμα γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.. 

Ας πέσουν οι πωλήσεις κάνοντας skip 1-2 γενιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ας πέσουν οι πωλήσεις κάνοντας skip 1-2 γενιές.

Kοιτα vram εχω μπολικη.. Το πολυ πολυ να πεσει πιο πολυ DLSS σε 4k ή να παιζω πιο συχνα στο UWQHD.. Problem solved :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

αφού τις αγοράζουν γιατί να μην βγάλει άλλο ένα sku από το GA102; Αφού και αυτές σαν τρελές θα φεύγουν. Από επιχειρηματικής άποψης καλά κάνει ο πέτσινος και εγώ αν ήμουν CEO τα ίδια και χειρότερα θα έκανα και με τα bonus θα πήγαινα να τα σπάσω στο Vegas με dr@gs and h@@kers. Και άσε να μαλώνουν στα forum για το αν έχει 60w λιγότερο η rdna2 ή αν στο τάδε RT είναι καλύτερη η nvdia, κτλ κτλ κτλ. Εταιρείες είναι και πάνε για το μέγιστο δυνατό κέρδος, και εμείς καταναλωτές είμαστε και κάνουμε ότι γουστάρουμε με τα λεφτά μας..

Εδω έχεις δίκιο απόλυτο αλλά αν δεν ήταν οι miners δεν θα γινόταν όλο αυτό. Βρίσκουν και τα κάνουν και οι gamers η θα κλαίνε η τα σκάνε και κάνουν mining όταν δεν παίζουν για να βγάλουν τη χασούρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...