Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το RAL είναι σαν το low latency στους drivers της NVIDIA, το reflex είναι επιπλέον latency reducer.

Μπαααα...

Η πράσινη βγήκε και είπε πως το RAL (Radeon AntiLag) είναι σα να αλλάζεις το flip queue size όταν το εμφάνισε η κόκκινη και εννοείται ότι το "μάθαμε" από όλα τα σοβαρά μέσα, αυτό.

Μετρήσεις, δεν έκανε ποτέ κανείς.

Μετρήσεις, δεν έκανε ποτέ κανείς και για το reflex, αλλά δεχόμαστε τα γραφήματα που βγάζει η nvidia...έχει ιστορία αξιοπιστίας (βλ. 8K gpu, 2x 2080 κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ έχω πάρει χαμπάρι ότι δεν μιλάμε ποτέ για DLSS/RT γιατί πολύ απλά η αμδ δεν έχει. 

Έχει στις 6000. Η απόδοση είναι το πρόβλημα. DLSS δεν έχει και έχει αργήσει πάρα πολύ.

13 λεπτά πριν, vins είπε

Τώρα, πες μου λίγο, ποια είναι τα τοπ competitive games (από άποψη λαού) σήμερα; Οντως ρωτάω γιατί δεν το έχω με αυτά πλέον (ξερω fortnite, pubg, csgo). 

Δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι το 2016 ο Sandy Bridge @ 4,8GHz με τις dual rank μνήμες @ 2133 που είχα, ξαφνικά τα βρήκε σκούρα στους 64άρηδες χάρτες του BF1. Αποδόθηκε στο driver overhead του driver της AMD εκείνης της εποχής.

14 λεπτά πριν, vins είπε

Όλοι αυτοί οι πωρωμένοι competitive gamers που τα παίζουν σε 1080p με 240hz πόσοι είναι; Και πόσοι από αυτούς σκάνε χιλιάρικα για να πάρουν τέτοιες οθονες και καρτες και αποφασίζουν να μην πάρουν τις latest and greatest των cpu?

Καταλαβαίνω τι λες και έχεις δίκιο. Όπως επίσης με manual tuning στις μνήμες οι διαφορές αμβλύνονται.

Παραμένει όμως το γεγονός ότι σε latest and greatest CPUs σου έδειξα σεβαστή διαφορά. Σε 10900Κ έχει 30fps πάνω η 6900XT σε 1080p Ultra και 20fps σε 1440p Ultra.

Θυμάσαι στο thread της 5700ΧΤ που κάποιοι έκαναν παράπονα για downclocking με low GPU usage; Μην εκπλαγείς αν το δούμε και εδώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχει στις 6000. Η απόδοση είναι το πρόβλημα. DLSS δεν έχει και έχει αργήσει πάρα πολύ.

Δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι το 2016 ο Sandy Bridge @ 4,8GHz με τις dual rank μνήμες @ 2133 που είχα, ξαφνικά τα βρήκε σκούρα στους 64άρηδες χάρτες του BF1. Αποδόθηκε στο driver overhead του driver της AMD εκείνης της εποχής.

Καταλαβαίνω τι λες και έχεις δίκιο. Όπως επίσης με manual tuning στις μνήμες οι διαφορές αμβλύνονται.

Παραμένει όμως το γεγονός ότι σε latest and greatest CPUs σου έδειξα σεβαστή διαφορά. Σε 10900Κ έχει 30fps πάνω η 6900XT σε 1080p Ultra και 20fps σε 1440p Ultra.

Θυμάσαι στο thread της 5700ΧΤ που κάποιοι έκαναν παράπονα για downclocking με low GPU usage; Μην εκπλαγείς αν το δούμε και εδώ 😉

Καταλαβαίνω κι εγω τι εννοείς, απλά να σου πω την αλήθεια εχω βαρεθεί και από τις 2 πλευρές το ότι κάθε φορά διυλίζουμε τον κώνωπα για το σενάριο του σεναρίου...

Όπως έχω γράψει, η τελευταία nvidia που ειχα πριν την 3070 ήταν μια manli mx440. Οποτε nvidia fan boy δε με λες 😅

Αλλά όπως και να το κάνουμε σήμερα, που δεν υπάρχουν και κάρτες, εγω αν έβρισκα 6800 και 3070, ε ξανά στην 3070 θα πήγαινα λογω features.

Αν αύριο μεθαύριο η amd βγάλει rt που να δουλεύει και dlss, ή κάποιο άλλο game changing feature, φυσικά το ξανασυζητάμε. (μακάρι γιατι μόνο καλό θα είναι για εμάς δημιουργώντας ανταγωνισμό και στο tech και στην τιμή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχει στις 6000. Η απόδοση είναι το πρόβλημα. DLSS δεν έχει και έχει αργήσει πάρα πολύ.

+1

58 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καταλαβαίνω τι λες και έχεις δίκιο. Όπως επίσης με manual tuning στις μνήμες οι διαφορές αμβλύνονται.Παραμένει όμως το γεγονός ότι σε latest and greatest CPUs σου έδειξα σεβαστή διαφορά. Σε 10900Κ έχει 30fps πάνω η 6900XT σε 1080p Ultra και 20fps σε 1440p Ultra.

Είσαι σίγουρος? Δεν το ξέρω, αλλά υποψιάζομαι το ακριβώς αντίθετο.

intel 10th gen έχει δυνατότητα για 4500+ με καλούτσικα latencies.

Στο συγκεκριμένο site νομίζω τεστάρουν με 2900 μνήμες (διόρθωσέ με)

Δηλαδή δεν ξεβουλώνει το stp.

Θα ήθελα να δω την ίδια σύγκριση όχι με manually tuned ram, μόνο xmp,

με zen 3 με 3600 c16/14, 10th gen με 4400 c19 ή 4000 c17/15 ιδανικά dual rank και στα δύο setup.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Εγώ έχω πάρει χαμπάρι ότι δεν μιλάμε ποτέ για DLSS/RT γιατί πολύ απλά η αμδ δεν έχει. 

Τώρα, πες μου λίγο, ποια είναι τα τοπ competitive games (από άποψη λαού) σήμερα; Οντως ρωτάω γιατί δεν το έχω με αυτά πλέον (ξερω fortnite, pubg, csgo). 

Όλοι αυτοί οι πωρωμένοι competitive gamers που τα παίζουν σε 1080p με 240hz πόσοι είναι; Και πόσοι από αυτούς σκάνε χιλιάρικα για να πάρουν τέτοιες οθονες και καρτες και αποφασίζουν να μην πάρουν τις latest and greatest των cpu?

Aυτά μια χαρά παίζουν πάντως στα 240hz :P Pubg έβγαζα 200 με την 1080ti (ok, πετσόκοβα settings), cs go νομίζω βαράω 500αρα :P 

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

intel 10th gen έχει δυνατότητα για 4500+ με καλούτσικα latencies.

 

Ντάξει το **μησες. 4500+ μόνο ο babis :P  

Θές apex και συρφετό. Εγώ με top μητρική (z490 ace) δίνω τρελά ρεύματα για το 4500c17. Για 24/7 ρεύματα 4400c17 πιάνω με 36.5-37ns

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Υπάρχει θέμα με τον driver της Nvidia; Όχι για όλους εννοείται, αλλά υπάρχει;

Ρε μαν στο fh4 που ανέβασε ο ατενρα πως είμαι 30% πάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Ντάξει το **μησες. 4500+ μόνο ο babis :P

Σύμφωνοι το έγραψα για να τονίσω ότι είναι πλεονέκτημα των 10th gen οι υψηλότερες συχνότητες που δεν τονίζεται επαρκως. Αν δεις πιο κάτω νομίζω είναι πολύ ρεαλιστικές οι συχνότητες και τα latencies που γράφω.

12 λεπτά πριν, Herald είπε

 στο fh4 που ανέβασε ο ατενρα πως είμαι 30% πάνω? 

Μήπως δεν έχεις μνήμες στα 2900? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Σύμφωνοι το έγραψα για να τονίσω ότι είναι πλεονέκτημα των 10th gen οι υψηλότερες συχνότητες που δεν τονίζεται επαρκως. Αν δεις πιο κάτω νομίζω είναι πολύ ρεαλιστικές οι συχνότητες και τα latencies που γράφω.

Μήπως δεν έχεις μνήμες στα 2900? 

Ε εκεί θέλω να καταλήξω, τι μπουκάλια και τυρόπιτες. Όποιος παίζει 1080p με 3090 παρακαλώ του φούστη, δεν θα έχει μνήμες του συρμού γιατί σε αυτην την ανάλυση είναι που βοηθάνε και οι μνήμες. Και την 6900xt λογικά την κόβουν οι μνήμες, δεν γίνεται να είμαι 40fps πάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Εκεί που το χάνουμε είναι οτι είδα χαοτική διαφορά αλλάζοντας από 5700xt σε 3070, αξιοποιώντας το rt + dlss, κάτι που ήταν το selling point που με έκανε ουσιαστικα να αναβαθμίσω.

 

Ξέρεις οτι αν δεν άκουγες τους ειδήμονες εξαρχής και έπαιρνες 2070 (παρόμοια τιμή) αντί για 5700xt το DLSS θα σε έσωζε για μια ακόμα γενιά μέχρι να αναβαθμίσεις. Αλλά τότε να κάτι σεντόνια για την nvidia που μας πιάνει τον πισινό και την Αγία AMD που έχει καλύτερες κάρτες στο midrange. Ναι αμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ξέρεις οτι αν δεν άκουγες τους ειδήμονες εξαρχής και έπαιρνες 2070 (παρόμοια τιμή) αντί για 5700xt το DLSS θα σε έσωζε για μια ακόμα γενιά μέχρι να αναβαθμίσεις. Αλλά τότε να κάτι σεντόνια για την nvidia που μας πιάνει τον πισινό και την Αγία AMD που έχει καλύτερες κάρτες στο midrange. Ναι αμε

Αυτό. Εδώ σώζει την 2060 και σε 1440p μάλιστα. Μακάρι να είχε στο RDR2 και στο Βλαχάρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό. Εδώ σώζει την 2060 και σε 1440p μάλιστα. Μακάρι να είχε στο RDR2 και στο Βλαχάρα..

Από ότι είδα στο cyberpunk (χωρίς RT αφού δεν μας νοιάζει και είναι αδιάφορο) η 2060 πιάνει 50 fps @ 1440p Ultra settings DLSS Q. Αντίστοιχα η 5700xt πιάνει 35. H 2070 είναι πάνω από 60 average! Εσύ που είσαι σε 1080p monitor η 2060 καρτάρα είναι με το DLSS. 

Και το πιο τραγικό από όλα ξέρεις ποιό είναι? Ας πούμε ότι το DLSS είναι οπτικά downgrade σε σχέση με το native. Πράγμα που δεν ισχύει, μιας και σε κάποια παιχνίδια (cod bo ας πούμε) δείχνει ανώτερο, αλλά just for the sake of argument. Σίγουρα όμως το 1440p DLSS Q δείχνει πολύ καλύτερο από 1080p native. Χωρίς αμφιβολία. Και ταυτόχρονα, δίνει και καλύτερες επιδόσεις! Οπότε ξέρεις που καταλήγουμε? Μια 2070 @ 1440p DLSS Q τρέχει και με καλύτερο IQ και με υψηλότερα fps από οτι μια 5700xt σε 1080p native. Νούμερα από techspot, όποιος θέλει να τα λινκάρο.

Και για να μη λέω ψέμματα, και εμένα αρχικά αδιάφορα μου ήταν τα RT και DLSS επί εποχές turing. Αλλά αφού στην ίδια τιμή (2070) παίρνεις κάρτα με αυτά και θυσιάζεις 3% raster, ε σίγα τα αυγά. Το ίδιο ισχύει και σήμερα. Όταν είσαι πίσω σε RT / DLSS εγώ θέλω +20% raster για να σε προτιμήσω στην ίδια τιμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και αν βάλεις και λίγο sharpening (0.1 από το NVIDIA Control Panel, όχι παραπάνω για να μην κάνει artifacts) και βάλεις και με το inspector negative lod bias (που κανονικά έπρεπε να το υλοποιούν οι ίδιοι οι devs στα games) βελτιώνεται πολύ και σε 1080p. Φυσικά δεν είναι native αλλά αρκετά κοντά και σίγουρα μια χαρά deal από την στιγμή που βοηθάει μια κάρτα 2+ ετών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Από ότι είδα στο cyberpunk (χωρίς RT αφού δεν μας νοιάζει και είναι αδιάφορο) η 2060 πιάνει 50 fps @ 1440p Ultra settings DLSS Q. Αντίστοιχα η 5700xt πιάνει 35. H 2070 είναι πάνω από 60 average! Εσύ που είσαι σε 1080p monitor η 2060 καρτάρα είναι με το DLSS. 

Και το πιο τραγικό από όλα ξέρεις ποιό είναι? Ας πούμε ότι το DLSS είναι οπτικά downgrade σε σχέση με το native. Πράγμα που δεν ισχύει, μιας και σε κάποια παιχνίδια (cod bo ας πούμε) δείχνει ανώτερο, αλλά just for the sake of argument. Σίγουρα όμως το 1440p DLSS Q δείχνει πολύ καλύτερο από 1080p native. Χωρίς αμφιβολία. Και ταυτόχρονα, δίνει και καλύτερες επιδόσεις! Οπότε ξέρεις που καταλήγουμε? Μια 2070 @ 1440p DLSS Q τρέχει και με καλύτερο IQ και με υψηλότερα fps από οτι μια 5700xt σε 1080p native. Νούμερα από techspot, όποιος θέλει να τα λινκάρο.

Και για να μη λέω ψέμματα, και εμένα αρχικά αδιάφορα μου ήταν τα RT και DLSS επί εποχές turing. Αλλά αφού στην ίδια τιμή (2070) παίρνεις κάρτα με αυτά και θυσιάζεις 3% raster, ε σίγα τα αυγά. Το ίδιο ισχύει και σήμερα. Όταν είσαι πίσω σε RT / DLSS εγώ θέλω +20% raster για να σε προτιμήσω στην ίδια τιμή.

 

Δεν έχει μόνο 3% raster διαφορά η 2070 απλή με την 5700xt. Μη κοιτάμε μόνο το CP2077 που είναι nvidia τίτλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...