Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχω βάλει τις μετρήσεις από cyberpunk σε προηγούμενη σελίδα. Το ξαναβάζω πιο κάτω σε spoiler. Η 5700xt βγάζει 59 fps σε 1080p ultra. Η 2070 (όχι η S) βγάζει 61 σε 1440p ultra DLSS Q. Δηλαδή και ανώτερο IQ και καλύτερο framerate. Σε 1440p native η 5700xt πέφτει στα 35 btw. Πάλι μετρήσεις από techspot.

Το πόσο έβλεπες με την 2070S δεν έχει σημασία γιατί προφανώς θα τεστάρις σε διαφορετική περιοχή από ότι το hwunboxed. Και με την 5700xt αντίστοιχα δεν θα έβλεπες 35 που έβγαλε το hwunboxed αλλά 25 στις περιοχές που τέσταρες εσύ, ή οποίες μπορεί να ήταν πιο βαριές. Ας πούμε στην περιοχή που τέσταρε το hwunboxed η 2070s έβγαζε 69 average. 

Δεν μίλησα για την 2070s αλλά για την 2070 η οποία στο launch της 5700xt ήταν φτηνότερη.

Το 50-60% που έγραψα πριν δεν είναι με performance DLSS. Πάλι θα σε παραπέμψω στις μετρήσεις του hwunboxed. Η 2060 βγάζει 34 με DLSS OFF και 50 με DLSS Quality. Με πρόχειρα μαθηματικά είναι 50% αύξηση. 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

6.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

1440p_Ultra.png

 

Μαλιστα, βλεπω πολλα περιεργα με τα νουμερα τους, για αρχη δεν εχω δει πουθενα κατω απο 70 με την 6800xt, με την 3070 με dlss quality επισης δεν ειδα πουθενα να πεφτει κατω απο 75, ακομα και με κλειστο dlss ηταν στο 60αρι, η 2070s απο την αλλη επεφτε κατω απο 50 με dlss quality, ιδιο setup και με τις τρεις 3950x/3800 μνημες.

Τωρα, παλι κανεις το λαθος και μιλας για msrp, την εβαλε στα ιδια η amd, το θεμα ειναι οτι σε ελαχιστο καιρο πηγε 350 και πουλησε ενα τονο εκει, απεναντι στην 2060 στην ουσια, ειπαμε, αλλο τι ζηταει και ονειρευετε η θεια, αλλο τι παιρνει.

Τελος οκ, να το δεχτω οτι κυριως στο cp δεν παιζεις με την 5700xt 2K, σε ποσα games δεν παιζεις 2Κ με την 2060 γιατι δεν υποστηριζουν dlss επιπλεον στο να ειναι nvidia friendly;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Με την ίδια λογική σε λίγο θα έχει και η AMD το Super Resolution, άρα να το βάλουμε και στις RDNA2 σαν feature για μελλοντικά παιχνίδια ??

Εννοείται, ειδικά αν αποδίδει καλά / καλύτερα των nvidia, πρώτος θα βγώ στο μπαλκόνι με την σημαία ;) 

8 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Μαλιστα, βλεπω πολλα περιεργα με τα νουμερα τους, για αρχη δεν εχω δει πουθενα κατω απο 70 με την 6800xt, με την 3070 με dlss quality επισης δεν ειδα πουθενα να πεφτει κατω απο 75, ακομα και με κλειστο dlss ηταν στο 60αρι, η 2070s απο την αλλη επεφτε κατω απο 50 με dlss quality, ιδιο setup και με τις τρεις 3950x/3800 μνημες.

Τωρα, παλι κανεις το λαθος και μιλας για msrp, την εβαλε στα ιδια η amd, το θεμα ειναι οτι σε ελαχιστο καιρο πηγε 350 και πουλησε ενα τονο εκει, απεναντι στην 2060 στην ουσια, ειπαμε, αλλο τι ζηταει και ονειρευετε η θεια, αλλο τι παιρνει.

Τελος οκ, να το δεχτω οτι κυριως στο cp δεν παιζεις με την 5700xt 2K, σε ποσα games δεν παιζεις 2Κ με την 2060 γιατι δεν υποστηριζουν dlss επιπλεον στο να ειναι nvidia friendly;

Μα η 2060 δεν ήταν ανταγωνιστής της 5700xt. Σε τιμές η 2070 έπαιζε στα ίδια με 5700xt.

Aν δείς πρόσφατο review από techpowerup ας πούμε η διαφορά 2070 με 5700xt έχει παραμείνει στα ίδια, χοντρικά κάτω από 3% σε 1080p, ~5% σε 1440p / 4k. Οπότε κάτα μέσο όρο ότι δεν μπορεί να παίξει η μία δεν παίζει και η άλλη χωρίς DLSS.


Aμά δείς το video τους σου δείχνει που κάνανε το run

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ας υποθέσουμε ότι πριν ενάμιση χρόνο κάποιος ήθελε να κάνει upgrade και είχε δυο επιλογές, την RX5700XT και την RTX2060 Super και οι δυο στα $400. Tο σύστημα είχε τον Ryzen 2600X. Επειδή βλέπω αρκετοί τους ενδιαφέρει το CP77, ας δούμε πόσο διαφορά έχει στο CP77 η μια κάρτα με την άλλη , με και χωρίς DLSS.

Η διαφορά είναι 21% παραπάνω fps με DLSS αλλά και χωρίς DLSS μια χαρά θα παίξουν και οι δυο αφού βγάζουν αρκετά fps. Το μόνο που έχει η 2060 S είναι το RT και εκεί ναι αν σε ενδιαφέρει το RT καλυτέρα να έπαιρνες την 2060S. Αλλιώς ακόμα και στα μετρημένα παιχνίδια που έχουν καλό DLSS, αν δεν είχες πολύ ακριβό επεξεργαστή, η διαφορά σε επιδόσεις δεν είναι και τόσο μεγάλες λόγο του προβλήματος με το μπουκάλι.

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/cyberpunk-2077-test-gpu-cpu

CP77-Ultra-2600-X.png

CP77-Ultra-DLSS-2600-X.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φίλε Aten-Ra θέλω να σε ρωτήσω κάτι, έχεις παίξει κάποιο από τα παιχνίδια που αναφέρονται κατά κόρον με οποιαδήποτε κάρτα γραφικών από αυτές που φέρεις για σύγκριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Οκ ας υποθέσουμε ότι πριν ενάμιση χρόνο κάποιος ήθελε να κάνει upgrade και είχε δυο επιλογές, την RX5700XT και την RTX2060 Super και οι δυο στα $400. Tο σύστημα είχε τον Ryzen 2600X. Επειδή βλέπω αρκετοί τους ενδιαφέρει το CP77, ας δούμε πόσο διαφορά έχει στο CP77 η μια κάρτα με την άλλη , με και χωρίς DLSS.

 

Σωστά, ας υποθέσουμε τι μας συμφέρει κάθε φορά. Και δώρο η υποβάθμιση σε 1080p monitor αν είχες 1440p, γιατί η 5700xt η κουτσή δεν κάνει βήμα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοείται, ειδικά αν αποδίδει καλά / καλύτερα των nvidia, πρώτος θα βγώ στο μπαλκόνι με την σημαία ;) 

Μα η 2060 δεν ήταν ανταγωνιστής της 5700xt. Σε τιμές η 2070 έπαιζε στα ίδια με 5700xt.

Aν δείς πρόσφατο review από techpowerup ας πούμε η διαφορά 2070 με 5700xt έχει παραμείνει στα ίδια, χοντρικά κάτω από 3% σε 1080p, ~5% σε 1440p / 4k. Οπότε κάτα μέσο όρο ότι δεν μπορεί να παίξει η μία δεν παίζει και η άλλη χωρίς DLSS.


Aμά δείς το video τους σου δείχνει που κάνανε το run

Ελα ομως που επαιξε μια περιοδο αρκετα χαμηλα η 5700xt, τοτε ηταν που την αγορασαν και οι περισσοτεροι εδω μεσα, προς το τελος του καλοκαιριου οντως η διαφορα ηταν μικρη απο τις 2070s, εκει φυσικα δεν αξιζε, ο ιδιος ειπα σε φιλο μην παρεις 5700xt με 420 εστω και καλυτερη υλοποιηση, οταν με 450 ξεπουλουσαν κατι 2070s (που να ηξεραν) και ο λογος που τον εψησα ηταν για το dlss, ξεροντας οτι θα θελει να παιξει cp77 και ποσο του αρεσε και το control.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, morehp είπε

Φίλε Aten-Ra θέλω να σε ρωτήσω κάτι, έχεις παίξει κάποιο από τα παιχνίδια που αναφέρονται κατά κόρον με οποιαδήποτε κάρτα γραφικών από αυτές που φέρεις για σύγκριση;

  Είχα 5700ΧΤ, αλλά γιατί ρωτάς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ελα ομως που επαιξε μια περιοδο αρκετα χαμηλα η 5700xt, τοτε ηταν που την αγορασαν και οι περισσοτεροι εδω μεσα, προς το τελος του καλοκαιριου οντως η διαφορα ηταν μικρη απο τις 2070s, εκει φυσικα δεν αξιζε, ο ιδιος ειπα σε φιλο μην παρεις 5700xt με 420 εστω και καλυτερη υλοποιηση, οταν με 450 ξεπουλουσαν κατι 2070s (που να ηξεραν) και ο λογος που τον εψησα ηταν για το dlss, ξεροντας οτι θα θελει να παιξει cp77 και ποσο του αρεσε και το control.

Ορίστε άλλος ένας που θυμάται 2070s στα 450. 

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

  Είχα 5700ΧΤ, αλλά γιατί ρωτάς ??

Σε ρώτησε αν έχεις παίξει τίποτα από όλα αυτά. Επίσης τα διαγράμματα που βάζεις είναι τελείως off από αποτελέσματα. Δηλαδή άμα πάρω την 3080 μου της βάλω λίγο βουλοκερι σε κάθε dp και μετά τρέξω σε αυτές τις ρυθμίσεις τα συγκεκριμένα παιχνίδια βγάζω καλύτερα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ορίστε άλλος ένας που θυμάται 2070s στα 450. 

πότε ακριβώς υπήρχε άμεσα διαθέσιμη η 2070s στα 450? γιατί εγώ θυμάμαι 550 minimum... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βασικά τώρα που είδα το history στο skroutz είχε 2070S στα 460 κάτι αλλά μπορεί να ήταν από κάτι μαγαζιά με 30 μέρες παράδοση και χωρίς αντικαταβολή και αλλαχου Ακμπάρ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

πότε ακριβώς υπήρχε άμεσα διαθέσιμη η 2070s στα 450? γιατί εγώ θυμάμαι 550 minimum... 

Ρε φίλε τα ίδια λέγαμε και πριν μερικές σελίδες. Αλήθεια το θυμάμαι, αλλά δεν έχω κάποια απόδειξη. Τα περισσότερα παιδιά επιμένουν για 550 όπως λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

 

Σε ρώτησε αν έχεις παίξει τίποτα από όλα αυτά. Επίσης τα διαγράμματα που βάζεις είναι τελείως off από αποτελέσματα. Δηλαδή άμα πάρω την 3080 μου της βάλω λίγο βουλοκερι σε κάθε dp και μετά τρέξω σε αυτές τις ρυθμίσεις τα συγκεκριμένα παιχνίδια βγάζω καλύτερα νούμερα.

Τα τελευταία παιχνίδια όχι, έχω δώσει την κάρτα από τον Νοέμβριο 2020.   

Για πια διαγράμματα μιλάς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

πότε ακριβώς υπήρχε άμεσα διαθέσιμη η 2070s στα 450? γιατί εγώ θυμάμαι 550 minimum... 

Επαιξαν τελη καλοκαιριου απο το πλαισιο κιολας, κατι blower βεβαια, αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη πρώτη καραντίνα που έψαχνε φίλος 2070S για να παίξει Warzone κάτι 520-530+αρες βλέπαμε σε κάτι MSI VENTUS νομίζω και από μικρά skroutzομαγαζα (30 μέρες μπλα μπλα).

Έπειτα όμως που ξεκίνησε από το πουθενά να μένει μέσα σπίτι του ο κοσμακης, όπως ήμασταν όντας όλοι ψαρωμενοι φουλ, σε μια βδομάδα θυμάμαι είχαν εκτιναχτεί κανα 15-20 ευρώ πάνω. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τα τελευταία παιχνίδια όχι, έχω δώσει την κάρτα από τον Νοέμβριο 2020.   

Για πια διαγράμματα μιλάς ??

Να την ξαναπάρεις δεν είναι καλές οι nvidia. Δεν θα μπω στη διαδικασία, τα διαγράμματα που παρουσιάζεις έχουν μεγάλη απόκλιση από τα νούμερα που βγάζει τουλάχιστον η δική μου κάρτα. Μπορεί να έχω πέσει σε diamond sample και η κακιά nvidia να δίνει σαπιλα στους υπόλοιπους μαζί και στον Ρώσο που μας ποσταρεις συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...