Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Herald είπε

26 games είναι αυτή τη στιγμή, και λίαν συντόμως φτάνουν τα 40. Τα 2/3 από τα 26 να είναι εντελώς μάπα σαν παιχνίδια, σου μένουν 9.

Άρα όντως είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Άρα όντως είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

20 δάχτυλα έχουμε, έχουμε δρόμο ακόμα να τα ξεπεράσουμε :P 

Δλδ κάπου εκεί στη σειρά RTX6000 δεν θα μας φθάνουν τα δάχτυλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Άρα όντως είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

Αν αφαιρέσεις τα 2/3 + 3 ναί. 


Αν μείωσεις το βάρος μου κατά 2/3 + 3 θα πάσχω από νευρική ανορεξία. Στην πραγματικότητα είμαι 150 κιλά βουβάλι ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Το 1440p DLSS Q είναι οπτικά πολύ ανώτερο από το native 1080p. Σε οποιοδήποτε παιχνίδι της επιλογής σου σου βγάζω screenshot και στο δείχνω. Ταυτόχρονα πέρα από οπτικά πολύ ανώτερο έχει και καλύτερες επιδόσεις, οπότε η 2070 με καλύτερο image quality έχει ταυτόχρονα και καλύτερο framerate από μια 5700xt. Αυτή είναι η πραγματικότητα, τα υπόλοιπα που γράφεις για 6900xt και DLSS3 είναι επειδή δεν έχεις επιχειρήματα να αντικρούσες αυτά που ήδη ειπώθηκαν. Η τρολλάρις. Άλλη εξήγηση δεν έχω. 

Θελω video με την 2060 να πεφτει μεχρι 50 καρε στο cp77 2K ultra με quality dlss, το οποιο ναι ειναι ανωτερο φυσικα απο το να παιζεις 1080p σε 2Κ monitor. To 60% που εγραψες πριν ηταν με performance παντως, εξου και η ειρωνεια, αν ειναι να βαλουμε και 360p rendering στο τελος για να δικαιολογησουμε την αγορα μιας κατωτερης καρτας, στην πλειοψηφια των παιχνιδιων, anyway, βαρια βαρια να το δεχτω μεχρι quality.

Για το cp συγκεκριμενα εγω με την 2070s εβλεπα με τα χιλια ζορια 55-60 καρε (2Κ ultra rtx off)  και με την 3070 γυρω στα 80-90 σε πολυ χαλαρες σκηνες και 70 σε πιο βαριες σκηνες, με rtx on + ultra + dlss balance η 3070 επεφτε και κατω απο 50 καρε, φιλος την πηρε και θα φυγει αγγελια γιατι δεν εμεινε ικανοποιημενος, ουτε απο το raster, ουτε απο το rt, οποτε εσκασε 1600 για την 3080 και την περιμενει, οποτε ναι στον σκιζει ασαλιωτα τον πωλο η nvidia αυτη την στιγμη, ακομα και με την 5700xt που φαγωθηκες πολλοι τις πηραν ουτε 350, την στιγμη που η 2070s επαιζε στα 550, μπορει εσυ να πετας ανετα τα 2Κ για καρτα γραφικων, αλλοι τα μετρανε και δεν προπληρωσαν πριν 2 χρονια ενα performance boost που θα παρουν σημερα σε καποια games, δεν μιλαω καν οτι εχουν γραψει χιλιαδες ωρες σε non rt/dlss games και τις σπρωχνουν σημερα σε χρηματα που αγοραζουν με λιγη υπομονη κατι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αφού οι τιμές είναι ίδιες βρε bro τώρα. Τι πειράζει να το έχεις και ας το υποστηρίζει 1 παιχνίδι;

Με την ίδια λογική σε λίγο θα έχει και η AMD το Super Resolution, άρα να το βάλουμε και στις RDNA2 σαν feature για μελλοντικά παιχνίδια ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Με την ίδια λογική σε λίγο θα έχει και η AMD το Super Resolution, άρα να το βάλουμε και στις RDNA2 σαν feature για μελλοντικά παιχνίδια ??

Φυσικά όταν βγει και αρχίσει να υιοθετείται στα games εννοείται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω RTX 3080. Όταν βλέπω μετρήσεις σε reviews δε με ενδιαφέρει να δω πόσο αποδίδει με DLSS. Το DLSS θα το ενεργοποιήσω ΑΝ υπάρχει διαθέσιμο στο παιχνίδι που θέλω να παίξω και ΑΝ η απόδοση που έχω χωρίς το DLSS είναι πολύ χαμηλή. Μόνο τότε. Πχ στο SOTTR δε το ενεργοποίησα ποτέ, δε χρειάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιστεύω ότι στα συγκριτικά πρέπει οι NVIDIA να είναι με DLSS ON (στα games που έχουν 2.0) και αντίστοιχα οι AMD να έχουν το SAM ON, ώστε να βλέπουμε το full potential σε fps της κάθε κάρτας..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Θελω video με την 2060 να πεφτει μεχρι 50 καρε στο cp77 2K ultra με quality dlss, το οποιο ναι ειναι ανωτερο φυσικα απο το να παιζεις 1080p σε 2Κ monitor. To 60% που εγραψες πριν ηταν με performance παντως, εξου και η ειρωνεια, αν ειναι να βαλουμε και 360p rendering στο τελος για να δικαιολογησουμε την αγορα μιας κατωτερης καρτας, στην πλειοψηφια των παιχνιδιων, anyway, βαρια βαρια να το δεχτω μεχρι quality.

Για το cp συγκεκριμενα εγω με την 2070s εβλεπα με τα χιλια ζορια 55-60 καρε (2Κ ultra rtx off)  και με την 3070 γυρω στα 80-90 σε πολυ χαλαρες σκηνες και 70 σε πιο βαριες σκηνες, με rtx on + ultra + dlss balance η 3070 επεφτε και κατω απο 50 καρε, φιλος την πηρε και θα φυγει αγγελια γιατι δεν εμεινε ικανοποιημενος, ουτε απο το raster, ουτε απο το rt, οποτε εσκασε 1600 για την 3080 και την περιμενει, οποτε ναι στον σκιζει ασαλιωτα τον πωλο η nvidia αυτη την στιγμη, ακομα και με την 5700xt που φαγωθηκες πολλοι τις πηραν ουτε 350, την στιγμη που η 2070s επαιζε στα 550, μπορει εσυ να πετας ανετα τα 2Κ για καρτα γραφικων, αλλοι τα μετρανε και δεν προπληρωσαν πριν 2 χρονια ενα performance boost που θα παρουν σημερα σε καποια games, δεν μιλαω καν οτι εχουν γραψει χιλιαδες ωρες σε non rt/dlss games και τις σπρωχνουν σημερα σε χρηματα που αγοραζουν με λιγη υπομονη κατι καλυτερο.

Έχω βάλει τις μετρήσεις από cyberpunk σε προηγούμενη σελίδα. Το ξαναβάζω πιο κάτω σε spoiler. Η 5700xt βγάζει 59 fps σε 1080p ultra. Η 2070 (όχι η S) βγάζει 61 σε 1440p ultra DLSS Q. Δηλαδή και ανώτερο IQ και καλύτερο framerate. Σε 1440p native η 5700xt πέφτει στα 35 btw. Πάλι μετρήσεις από techspot.

Το πόσο έβλεπες με την 2070S δεν έχει σημασία γιατί προφανώς θα τεστάρις σε διαφορετική περιοχή από ότι το hwunboxed. Και με την 5700xt αντίστοιχα δεν θα έβλεπες 35 που έβγαλε το hwunboxed αλλά 25 στις περιοχές που τέσταρες εσύ, ή οποίες μπορεί να ήταν πιο βαριές. Ας πούμε στην περιοχή που τέσταρε το hwunboxed η 2070s έβγαζε 69 average. 

Δεν μίλησα για την 2070s αλλά για την 2070 η οποία στο launch της 5700xt ήταν φτηνότερη.

Το 50-60% που έγραψα πριν δεν είναι με performance DLSS. Πάλι θα σε παραπέμψω στις μετρήσεις του hwunboxed. Η 2060 βγάζει 34 με DLSS OFF και 50 με DLSS Quality. Με πρόχειρα μαθηματικά είναι 50% αύξηση. 

ΥΓ1. Αν δεν διαθέτεις εισόδημα για να αλλάζεις κάρτες σαν τα πουκάμισα όπως λές ότι κάνω εγώ δεν θαμπώνεσαι με το 3% raster ούτε κούνας σημαίες στο μπαλκόνι για να υποστηρίξεις την αγαπημένη σου εταιρία. Παίρνεις αυτή που σου επιτρέπει με μεσαίο πυρήνα να είσαι high end 1.5 χρόνο μέτα. Μάντεψε ποιά από τις 2 το κάνει αυτό, έστω και στα 26 αυτά παιχνίδια, αντί για τα 0 της άλλης.

Spoiler

6.png

Spoiler

1440p_Ultra.png

 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Η λίστα μπορεί να γίνει 1000άδες αν μετρήσεις και τα pac man και space invaders.

Για αυτά τα 100+ παιχνίδια δεν θες κάρτα του 500άρικου. Ότι και να ΄χεις παίζει.

Στα παιχνίδια που έχει νόημα ήδη είναι εδραιωμένα τα features κι η λίστα μεγαλώνει.

Το είπαμε , σε αυτά τα 3-5 με RT/DLSS 2.0 ναι , αλλά μπορώ να σου γράψω 3-4 φορές άλλα τόσα που δεν τρέχουν με όποια κάρτα θέλεις και δεν έχουν DLSS 2.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ έχω RTX 3080. Όταν βλέπω μετρήσεις σε reviews δε με ενδιαφέρει να δω πόσο αποδίδει με DLSS. Το DLSS θα το ενεργοποιήσω ΑΝ υπάρχει διαθέσιμο στο παιχνίδι που θέλω να παίξω και ΑΝ η απόδοση που έχω χωρίς το DLSS είναι πολύ χαμηλή. Μόνο τότε. Πχ στο SOTTR δε το ενεργοποίησα ποτέ, δε χρειάζεται.

Kαλά γενικότερα όντως το DLSS βοηθάει περισσότερο τις μεσαίες κάρτες, η τις μεγάλες αν παίζεις σε 4k. Η nvidia σέβεται δηλαδή και αυτόν που δίνει 350-400€ και του δίνει μακροζωία, όχι αναβάθμιση κάρτας ή downgrade σε 1080p monitor σε 1.5 χρόνου κάρτα. 

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Το είπαμε , σε αυτά τα 3-5 με RT/DLSS 2.0 ναι , αλλά μπορώ να σου γράψω 3-4 φορές άλλα τόσα που δεν τρέχουν με όποια κάρτα θέλεις και δεν έχουν DLSS 2.0.

Μα δεν είναι 3-5, 26 είναι. Μετρημένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πόστ μου το έγραψα γιατί έχω κουραστεί να διαβάζω ποστ σαν να είναι ανακοίνωση τύπου των εταιριών, που προσπαθούν να μας πείσουν για features σαν να έχουν γίνει καθολικά αποδεκτά από το σύνολο της gaming βιομηχανίας.

Το κακό δεν είναι τα λένε οι εταιρίες, δουλειά τους είναι να μας παραμυθιάζουν, το κακό είναι να τα λέμε εμείς και να παραμυθιαζόμαστε μόνοι μας.

Υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι να επιλέξει κανείς nvidia,
1) Σταθερότεροι drivers - γρηγορότερη επίλυση  των προβλημάτων (ειδικά αν έχεις καεί από amd).
2) Καλύτερο gaming perfomance, και λογικό γιατί μιλάμε για τεράστια σε μέγεθος εταιρεία.
3) Καλύτερο streaming , γιατί και αυτό έχει μπει στη ζωή μας και αποτελεί κριτήριο για πολλούς.

 

 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι να επιλέξει κανείς nvidia,

1) Σταθερότεροι drivers - γρηγορότερη επίλυση  των προβλημάτων (ειδικά αν έχεις καεί από amd).
2) Καλύτερο gaming perfomance, και λογικό γιατί μιλάμε για τεράστια σε μέγεθος εταιρεία.
3) Καλύτερο streaming , γιατί και αυτό έχει μπει στη ζωή μας και αποτελεί κριτήριο για πολλούς.

Οπότε καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα αλλά από διαφορετικούς δρόμους. Άντε σιγά σιγά πιάνει ο προσηλυτισμός :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...