Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Herald είπε

Και για να μη λέω ψέμματα, και εμένα αρχικά αδιάφορα μου ήταν τα RT και DLSS επί εποχές turing. Αλλά αφού στην ίδια τιμή (2070) παίρνεις κάρτα με αυτά και θυσιάζεις 3% raster, ε σίγα τα αυγά. Το ίδιο ισχύει και σήμερα. Όταν είσαι πίσω σε RT / DLSS εγώ θέλω +20% raster για να σε προτιμήσω στην ίδια τιμή.

5% είχε όταν βγήκαν.

Για κοίτα τα τελευταία παιχνίδια.

Α, και που είσαι ... δεν υπάρχει μόνο το CP2077.

Και θα μιλήσω τώρα και λίγο με τα δικά σου επιχειρήματα:

Οι 5700XT βγάζουν 55MH/s με 110W χωρίς modded BIOS. Με modded BIOS βγάζει 60+.

Οι Turing είναι παλτά στο mining. Σε 2 μήνες έχει βγάλει 100€ παραπάνω από την 2070 με λιγότερα W.

Άρα;;;;;;; 🤣

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν έχει μόνο 3% raster διαφορά η 2070 απλή με την 5700xt. Μη κοιτάμε μόνο το CP2077 που είναι nvidia τίτλος.

Θυμαάμαι review της εποχής τόσο έβγαζε. Τώρα προφανώς αυτά εξαρτόνται από το τι παιχνίδια έτρεξε ο κάθενας, κατανοητό, άλλο review θα έβγαζε άλλα νούμερα.. Δεν είναι 3% και είναι 5? Κομπλέ. Παραπάνω δεν μπορεί να είναι, αφού η 2060s που είναι πίσω από 2070 ήταν 9% κάτω από 5700xt. Τρίχες διαφορές δηλαδή όταν το DLSS σου δίνει ~50-60% πάνω performance. 

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Οι Turing είναι παλτά στο mining. Σε 2 μήνες έχει βγάλει 100€ παραπάνω από την 2070 με λιγότερα W.

Άρα;;;;;;; 🤣

Άρα οι 5700xt είναι καλύτερες για mining. Εγώ το έχω πεί, ***νούς τους έχει τους gamer η AMD. Τα black screen κάτι μήνες να τα φτιάξει, το πρόβλημα που υπήρχε στο mining με τα epoch έβγαλε driver fix μέσα σε 2-3 μέρες :P :D 

Priorities people. 

Τώρα στα σοβαρά, διαφωνείς με το ότι η 2070 παρομοίου τιμής ήταν μακράν καλύτερη επιλογή της 5700xt? Για να καταλάβω δηλαδή...

Oρίστε νούμερα σε 2 καινούργια παιχνίδια, το 1 είναι το πιο επιτυχημένο στο steam αυτή τη στιγμή. Χωρίς DLSS και λοίπα

Spoiler

1308716610_themedium.jpg.b355e264ddb6f76f2bf134d6f849a231.jpg

Spoiler

valheim.jpg.070381d972f331869b9af5d68415ca6b.jpg

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Τώρα στα σοβαρά, διαφωνείς με το ότι η 2070 παρομοίου τιμής ήταν μακράν καλύτερη επιλογή της 5700xt? Για να καταλάβω δηλαδή...

Εννοείται διαφωνώ. Γιατί το "τότε" δεν είναι "τώρα". Τότε δεν υπήρχαν αυτά που υπάρχουν τώρα. So simple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Εννοείται διαφωνώ. Γιατί το "τότε" δεν είναι "τώρα". Τότε δεν υπήρχαν αυτά που υπάρχουν τώρα. So simple

E όντως, αν παίρνεις κάρτα για 1 έτος τότε συμφωνώ. Επειδή φαντάζομαι όμως δεν παίρνεις κάρτα, και μάλιστα των 400€ για 1 χρόνο δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω. Και για να μην είμαστε offtopic, το ίδιο σκηνικό ισχύει και σήμερα. Το raster που δίνει η AMD είναι αστείο για να θυσιάσεις τα extra features των nvidia (καλύτερο RT / DLSS), και σε 1 χρόνο θεατές στο ίδιο σκηνικό θα είμαστε. Απλά μέχρι τότε θα κράζουμε nvidia που μας πιάνει τον πισινό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μπαααα...

Η πράσινη βγήκε και είπε πως το RAL (Radeon AntiLag) είναι σα να αλλάζεις το flip queue size όταν το εμφάνισε η κόκκινη και εννοείται ότι το "μάθαμε" από όλα τα σοβαρά μέσα, αυτό.

Μετρήσεις, δεν έκανε ποτέ κανείς.

Μετρήσεις, δεν έκανε ποτέ κανείς και για το reflex, αλλά δεχόμαστε τα γραφήματα που βγάζει η nvidia...έχει ιστορία αξιοπιστίας (βλ. 8K gpu, 2x 2080 κλπ).

Εγώ στο Warzone που παίζω καταλαβαίνω διαφορά με το reflex και χωρίς να κάνω μέτρηση με πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το κακό είναι ότι ενώ αυτή η συζήτηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα (αν γίνεται φυσικά σε κόσμιο επίπεδο), τα μηνύματα θα σβηστούν και θα μείνει μόνο η γκρίνια για τις τιμές και τα κουτιά των καρτών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε συνοψίζουμε: 

Value for money η 2060  που είναι καλύτερη στο gaming από 5700xt.
Όπου gaming βέβαια:cyberbug και γενικά ότι είναι nvidia friendly.
Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκεί έξω, το gaming εφευρέθηκε με την εμφάνιση του cyberbug. 
Μέχρι το 2020, μόνο ναρκαλιευτή και γκρινιάρη παίζαμε. 

Φυσικά το τι παίζει πραγματικά ο κόσμος δεν είναι μυστικό (με μια βόλτα στο google για παράδειγμα).

Κερασάκι στη τούρτα το νέο feature Reflex, που αλλάζει τελείως το fps gaming με τουλάχιστον +20 κιλ για τον καθένα μας. 

Το marketing στα καλύτερα του 
 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Οπότε συνοψίζουμε: 

Value for money η 2060  που είναι καλύτερη στο gaming από 5700xt.
Όπου gaming βέβαια:cyberbug και γενικά ότι είναι nvidia friendly.
Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκεί έξω, το gaming εφευρέθηκε με την εμφάνιση του cyberbug. 
Μέχρι το 2020, μόνο ναρκαλιευτή και γκρινιάρη παίζαμε. 

Φυσικά το τι παίζει πραγματικά ο κόσμος δεν είναι μυστικό (με μια βόλτα στο google για παράδειγμα).

Κερασάκι στη τούρτα το νέο feature Reflex, που αλλάζει τελείως το fps gaming με τουλάχιστον +20 κιλ για τον καθένα μας. 

Το marketing στα καλύτερα του 
 

 

Που είναι το CP77 οεεεοοοοο ???

Έχει κάποιο από τα παρακάτω RT ??

https://store.steampowered.com/stats/Steam-Game-and-Player-Statistics?l=t

Steam-Games-Stats.png

Ααα εκεί κάτω είναι ??

Steam-Games-Stats-cp77.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Που είναι το CP77 οεεεοοοοο ???

Έχει κάποιο από τα παρακάτω RT ??

Steam-Games-Stats.png

Καλά βασικά σχεδόν για κανένα από αυτά δεν χρειάζεσαι σοβαρή gpu. Είναι είτε πανάρχαια, είτε πανάλαφρα.

Το DLSS απλά δίνει "επιπλέον ζωή" στην κάρτα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Πριν 2 χρόνια ε προφανώς δεν ήταν killer feature που με βάση αυτό να αποφασίσεις να πάρεις κάρτα. Εγώ αν έπαιρνα τον βέγγο 56 που ήταν τότε η εναλλακτική επιλογή, σε όσα games έχουν DLSS θα είχα χειρότερα fps και στα υπόλοιπα αλλού πιο πάνω η vega αλλού η 2060. Τώρα όμως, ειδικά αν η τιμή είναι ίδια πιστεύω αξίζει. Το RT κλάιν μάιν γενικά. Αλλά και πάλι αν μιλάμε για ίδιες τιμές το προτιμάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καλά βασικά σχεδόν για κανένα από αυτά δεν χρειάζεσαι σοβαρή gpu. Είναι είτε πανάρχαια, είτε πανάλαφρα.

Το DLSS απλά δίνει "επιπλέον ζωή" στην κάρτα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Πριν 2 χρόνια ε προφανώς δεν ήταν killer feature που με βάση αυτό να αποφασίσεις να πάρεις κάρτα. Εγώ αν έπαιρνα τον βέγγο 56 που ήταν τότε η εναλλακτική επιλογή, σε όσα games έχουν DLSS θα είχα χειρότερα fps και στα υπόλοιπα αλλού πιο πάνω η vega αλλού η 2060. Τώρα όμως, ειδικά αν η τιμή είναι ίδια πιστεύω αξίζει. Το RT κλάιν μάιν γενικά. Αλλά και πάλι αν μιλάμε για ίδιες τιμές το προτιμάς..

H V56 ήταν αρχαία κάρτα όταν αγόρασες την 2060 και καλά έκανες και διάλεξες την 2060 εκείνη την εποχη.

Όσο αφορά το DLSS, το έχω πει άπειρες φόρες ότι είναι ωραίο feature αλλά τα παιχνίδια που έχουν DLSS 2.0 και το υλοποιούν σωστά ακόμα και σήμερα είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

Όπου χρησιμοποιείτε σωστά δίνει πλεονέκτημα στις NVIDIA κάρτες αλλά όπως είπαμε, 3-5 παιχνίδια αυτήν την στιγμή σε σύνολο 100+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Οπότε συνοψίζουμε: 

Value for money η 2060  που είναι καλύτερη στο gaming από 5700xt.
Όπου gaming βέβαια:cyberbug και γενικά ότι είναι nvidia friendly.
Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκεί έξω, το gaming εφευρέθηκε με την εμφάνιση του cyberbug. 
Μέχρι το 2020, μόνο ναρκαλιευτή και γκρινιάρη παίζαμε. 

Φυσικά το τι παίζει πραγματικά ο κόσμος δεν είναι μυστικό (με μια βόλτα στο google για παράδειγμα).

Κερασάκι στη τούρτα το νέο feature Reflex, που αλλάζει τελείως το fps gaming με τουλάχιστον +20 κιλ για τον καθένα μας. 

Το marketing στα καλύτερα του 
 

 

Ποια 5700xt, παει αυτη τελειωσε ειναι ειδη 60% πισω, μελλοντικα η 2060 θα ειναι καλυτερη και απο την 6900xt, ερχεται dlss 3.0 με ultra super performance mode, οπου με μολις 160p rendering αναλυση θα σου φερνει καλυτερη εικονα σε 2Κ απο native και θα πατσιζεις και στα καρε, οποτε τωρα με ενα 500αρικακι ετοιμοπαραδοτη παιρνεις καρταρα που θα πληρωσει στο μελλον και θα ειναι αντιστοιχη με τις φετινες AMD που κοστιζουν τα διπλασια και βαλε.

13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Που είναι το CP77 οεεεοοοοο ???

Έχει κάποιο από τα παρακάτω RT ??

https://store.steampowered.com/stats/Steam-Game-and-Player-Statistics?l=t

Steam-Games-Stats.png

Ααα εκεί κάτω είναι ??

Steam-Games-Stats-cp77.png

Αν ειναι ολοι πλεμπαιοι με pascal και polaris, τι περιμενεις; Το cp77 ειναι μονο για 3080 και πανω, με οτιδηποτε λιγοτερο δεν επρεπε καν να σε βαζει στο μενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ στο Warzone που παίζω καταλαβαίνω διαφορά με το reflex και χωρίς να κάνω μέτρηση με πρόγραμμα.

Ναι, κι εγώ (νομίζω ότι) καταλαβαίνω στα BF με τη Vega και το RAL.

Και?

Μετρήσεις πραγματικές και ανεξάρτητες, έχουμε, και για τα δύο?

Άσε που όσο πιο ισχυρό το σύστημα (καλή ώρα το δικό σου) , τόσο λιγότερη διαφορά θα βλέπεις  (το δείχνουν ακόμα και τα πράσινα γραφήματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να γράφουμε σεντόνια είναι οκ, όποιος έχει διάθεση διαβάζει, αυτή η ασέβεια με τα συνεχόμενα media είναι πολύ ενοχλητική. Γεμίζει τις οθόνες με το team fortress και τη dota και δε ξέρω τι άλλο για να ικανοποιήσει τον οπαδισμο του. Ρε παιδιά μην παιρνετε 3080. Δεν φτάνουν για όλους. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...