Προς το περιεχόμενο

Καλό ταξίδι Fotis13


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συμμετέχω και τόσο στο forum πια και διαβάζοντας τον τίτλο ταράχτηκα.

Αποφάσισα να γράψω σαν ένα φόρο τιμής σε έναν άνθρωπο που έστω και ιντερνετικα είχαμε συζητήσει. Σε αρκετά άρθρα είχαμε διαφωνήσει και είχαμε ανταλλάξει ειρωνίες, καθώς ειδικά σε θέματα Apple είχαμε αντίθετες απόψεις, αλλά τι σημασία έχει.

Απ'ότι διαβάζω κ βλέπω ήταν ένας τιτάνας, κάνοντας πράγματα που λίγοι έχουν τη θέληση ή την ικανότητα να κάνουν.

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του και σε όσους είχαν την τύχη να τον γνωρίσουν.

Καλό ταξίδι Fotis13

 

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις είδα την είδηση και σοκαρίστηκα.. Ήταν από τα ελάχιστα άτομα που έχουμε πει δυο κουβέντες παραπάνω εδώ μέσα. Κρίμα μεν, από την άλλη εύχομαι στην ζωή του να έκανε όσα επιθυμούσε. Καλό ταξίδι μαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Η ζωή σταματάει όταν σταματήσει να λειτουργεί η καρδιά και αφού προηγουμένως έχει προηγηθεί η  γνωστή μεθοδολογία με ηλεκτρικό ρεύμα για την επαναφορά χωρίς αποτέλεσμα. 

Σε ορισμένες περιπτώσεις άνθρωποι πέφτουν σε κόμμα υπό μηχανική υποστήριξη και μετά επανέρχονται.

Πέραν από αυτό είχα διαβάσει κιόλας κάποτε ότι όταν σταματήσει η καρδιά ο εγκέφαλος λειτουργεί και υπάρχει συνείδηση στον άνθρωπο για κάποια δευτερόλεπτα, αλλά αυτό δεν ξερω αν ισχύει η ήταν ράδιο αρβύλα, το αναφέρω περισσοτερο μήπως μπορεί να το επιβεβαιώσει η διαψεύσει κάποιος που ξέρει από ιατρικά θέματα.

θα βγω εκτος θεματος λιγακι.απο την στιγμη που σταματησει η καρδια ο εγκεφαλος δεν σταματαει να λειτουργει αμεσως.εχεις 2-3-4 λεπτα πριν αρχισουν οι μονιμες βλαβες στον εγκεφαλο και επελθει ο θανατος (εγκεφαλικος και σωματικος αφου δεν περναει το οξυγονο στον οργανισμο για την λειτουργια των οργανων). αν μεσα σε αυτα τα 2-3 λεπτα επαναφερεις την λειτουργια της καρδιας με απινιδωτη τοτε ολα μια χαρα. Οποτε κάτα καποιο τρόπο οταν σταματησει η καρδια δεν θεωρειται οτι εχεις πεθανει. Έχει ακόμα λίγο.

Από τις συζητήσεις με τον Φώτη στο θεμα με τα extreme hobbies μου έχει μείνει που πάντα με έλεγε Poulino ενώ ήξερε οτι με λένε Αλέξανδρο και πολλές φορές ήθελα να του γράψω μα γιατί δεν με λες με το όνομα μου :P

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, poulinos said:

θα βγω εκτος θεματος λιγακι.απο την στιγμη που σταματησει η καρδια ο εγκεφαλος δεν σταματαει να λειτουργει αμεσως.εχεις 2-3-4 λεπτα πριν αρχισουν οι μονιμες βλαβες στον εγκεφαλο και επελθει ο θανατος (εγκεφαλικος και σωματικος αφου δεν περναει το οξυγονο στον οργανισμο για την λειτουργια των οργανων). αν μεσα σε αυτα τα 2-3 λεπτα επαναφερεις την λειτουργια της καρδιας με απινιδωτη τοτε ολα μια χαρα. Οποτε κάτα καποιο τρόπο οταν σταματησει η καρδια δεν θεωρειται οτι εχεις πεθανει. Έχει ακόμα λίγο.

Από τις συζητήσεις με τον Φώτη στο θεμα με τα extreme hobbies μου έχει μείνει που πάντα με έλεγε Poulino ενώ ήξερε οτι με λένε Αλέξανδρο και πολλές φορές ήθελα να του γράψω μα γιατί δεν με λες με το όνομα μου :P

 

 

Ναι ούτε κι εγώ θα ήθελα να μεταφερθεί η συζήτηση εδώ σε τέτοια θέματα. Έγραψα απλά το πως αντιλαμβάνομαι εγώ το θάνατο σε σχέση με την παύση της λειτουργίας του εγκεφάλου μας, με την έννοια πως σε αυτόν βασίζεται η "επικοινωνία" μας με τον έξω κόσμο, τα συναισθήματα, οι αναμνήσεις μας, το "εγώ" μας γενικότερα... Το ότι θα χτυπάει η καρδιά μου λίγη σημασία θα έχει αν δεν θα μπορώ να σκέφτομαι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αφού πέρασαν 2-3 μέρες μετά το πρώτο "σκατά" που έγραψα με το που το έμαθα, τώρα νομίζω πως μπορώ να γράψω κι εγώ κάτι πιο ψύχραιμο (λέμε τώρα)...

Μεγαλώνοντας, πιάνω τον εαυτό μου να "σκαλώνει" όλο και περισσότερο κάθε φορά που συμβαίνουν τέτοια τραγικά γεγονότα ακόμη κι αν αφορούν άτομα που δεν έτυχε να τα γνωρίσω από κοντά. Δεν είναι τόσο συναισθήματα λύπης ή στεναχώριας αλλά κυρίως κάτι σαν σοκ ή ακόμη και εκνευρισμός όταν συνειδητοποιώ το πόσο εύκολα αλλάζουν πράγματα που θεωρούμε δεδομένα και μάλιστα μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα! Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν σε ψυχές (με τη μεταφυσική έννοια), μοίρα, παράδεισο & κόλαση, σε θεωρίες του στυλ “τον αγάπησε ο Θεός και τον πήρε μαζί του” καθώς και σε φράσεις τύπου “καλό ταξίδι, καλό παράδεισο, καλή αντάμωση, κλπ κλπ”. Μπορώ φυσικά να καταλάβω πως για πολλούς ανθρώπους όλα αυτά είναι μια κάποια παρηγοριά ώστε να ξεπεράσουν το σοκ μιας απώλειας και να διαχειριστούν κάπως την όλη κατάσταση αλλά μέσα στο δικό μου μυαλό, η ζωή μας τελειώνει όταν ο εγκέφαλος μας παύει να λειτουργεί οπότε χάνονται ταυτόχρονα και η αντίληψη μας, οι σκέψεις μας, οι αναμνήσεις μας, οι εμπειρίες, κλπ κλπ (εκνευρίζομαι όταν βάζω αυτό το “κλπ” στο τέλος των προτάσεων αλλά διαφορετικά νομίζω πως θα έγραφα για πάντα…). Μετά από αυτή τη στιγμή “υπάρχουμε” μόνο στις σκέψεις των ανθρώπων που μας γνώριζαν, μας αγαπούσαν ή ακόμη και μας μισούσαν…

Με τον Φώτη “γνωριζόμασταν” για πολλά χρόνια και τα εισαγωγικά τα βάζω γιατί δεν έτυχε ποτέ να τα πούμε από κοντά. Μάλιστα νόμιζε πως ήταν και αρκετά μεγαλύτερος μου μέχρι που σε μια τυχαία συζήτηση ανακάλυψε πως είχαμε την ίδια ηλικία!  Ήταν ο πρώτος που έβαζε likes όταν με έπιανε ο …οίστρος για την Apple και πάντα όταν άναβαν τα αίματα έστελνε pm του στυλ “για να μην γράψω καμιά χοντράδα δημόσια, κάνε κάτι για τους ηρεμήσεις γιατί πλέον η κουβέντα γυρίζει σε προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς”! Και ο ίδιος πολλές φορές έφτανε στο σημείο να παρασυρθεί από το “πάθος” αλλά δύσκολα θα έφτανε στο σημείο να προσβάλλει κάποιον ή να κάτσει να κάνει επίδειξη της ζωής του ή των εμπειριών του. Αυτά τα κρατούσε μόνο για τον εαυτό του και την κ@ύλα του και όχι για να κάνει επίδειξη στους άλλους. :) Άντε το πολύ πολύ να εκνεύριζε κάποιους όταν έγραφε για “τσιν τσαν τσον” συσκευές του ανταγωνισμού, όταν ούτως ή άλλως οι συζητήσεις μας είχαν ξεφύγει από το βασικό θέμα… 😛  

Αντίστοιχα ήταν και τα PMs κάθε φορά που περιμέναμε την κυκλοφορία νέων προϊόντων που ξεκινούσε ένας αστείος “ανταγωνισμός” μεταξύ μας για το ποιος θα το παραλάβει πρώτος, ειδικά στις περιπτώσεις που είχαμε καθυστερήσεις σε λίστες αναμονής κλπ και μας έπιανε "απελπισία"…

Και ξαφνικά μέσα σε μια στιγμή ανατρέπονται όλα και μπροστά στην ίδια τη ζωή όλα τα άλλα μοιάζουν ...τσιχλόφουσκες.

Πέρα από ένα “αντίο” στον ίδιο, οφείλω να πω και τα συλλυπητήρια μου στους δικούς του ανθρώπους και εύχομαι να διαχειριστούν την τραγική του απώλεια αναπολώντας όλες τις στιγμές που έζησαν μαζί του και που κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ πολύ πολύ περισσότερες… :( 

Τι τωρα για καποιους μας πιανει το γαμωτο επειδη ενω ειχαμε μια τοσο μεγαλη επικοινωνια μεσα απο φορουμ δεν τον γνωρισαμε απο κοντα!!! Οχι δεν ετυχε απλα ετσι εχουμε μαθει..!!! Ανωμαλια,κομπλεξ,στερεοτυπα,στεγανά πεστε το οπως θελετε!!! Ωρες ατελειωτες στα πληκτρα ενος υπολογιστη να κανουμε εκτενεις συζητησεις.. να ανταλλασουμε ιδεες και αποψεις.. και ετσι με τον καιρο να δημιουργειται μια αισθηση παρεας/φιλιας μεσα απο το διαδικτυο!!! Αν μη τι αλλο σιγουρα παραταιρο και θλιβερο αυτο που συμβαινει!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Τι τωρα για καποιους μας πιανει το γαμωτο επειδη ενω ειχαμε μια τοσο μεγαλη επικοινωνια μεσα απο φορουμ δεν τον γνωρισαμε απο κοντα!!! Οχι δεν ετυχε απλα ετσι εχουμε μαθει..!!! Ανωμαλια,κομπλεξ,στερεοτυπα,στεγανά πεστε το οπως θελετε!!! Ωρες ατελειωτες στα πληκτρα ενος υπολογιστη να κανουμε εκτενεις συζητησεις.. να ανταλλασουμε ιδεες και αποψεις.. και ετσι με τον καιρο να δημιουργειται μια αισθηση παρεας/φιλιας μεσα απο το διαδικτυο!!! Αν μη τι αλλο σιγουρα παραταιρο και θλιβερο αυτο που συμβαινει!!!

 

 

 

 

Δεν μας πιάνει κανένα "γαμώτο" και καλό θα ήταν να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι γράφουμε. Σε μια κοινότητα χιλιάδων ατόμων που ξεκίνησε και συνεχίζει ηλεκτρονικά, είναι αδύνατον να έχεις πραγματική επαφή και γνωριμία με όλους.

Στα 20+ χρόνια της συγκεκριμένης κοινότητας έχουμε γνωριστεί με πάρα πολλούς αλλά με πολύ λίγους γίναμε αυτό που λέμε "πραγματικοί φίλοι" και στην πραγματική μας ζωή. Και είναι απολύτως φυσιολογικό. Η πραγματική μας ζωή δεν βρίσκεται εδώ μέσα και αν συμβαίνει το αντίθετο τότε όντως υπάρχει πρόβλημα...

Όπως επίσης είναι φυσιολογικό να μη νιώθουμε ευχάριστα ούτε και να αδιαφορούμε για το θάνατο ενός νέου ανθρώπου ακόμη κι αν δεν τον γνωρίζαμε προσωπικά...

:) 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Τι τωρα για καποιους μας πιανει το γαμωτο επειδη ενω ειχαμε μια τοσο μεγαλη επικοινωνια μεσα απο φορουμ δεν τον γνωρισαμε απο κοντα!!! Οχι δεν ετυχε απλα ετσι εχουμε μαθει..!!! Ανωμαλια,κομπλεξ,στερεοτυπα,στεγανά πεστε το οπως θελετε!!! Ωρες ατελειωτες στα πληκτρα ενος υπολογιστη να κανουμε εκτενεις συζητησεις.. να ανταλλασουμε ιδεες και αποψεις.. και ετσι με τον καιρο να δημιουργειται μια αισθηση παρεας/φιλιας μεσα απο το διαδικτυο!!! Αν μη τι αλλο σιγουρα παραταιρο και θλιβερο αυτο που συμβαινει!!!

 

 

 

 

Παρότι δεν γνώρισα τον Φώτη από κοντά παρά μόνο μέσα από το θέμα για τα Hobbies, εν τουτοις το δέσιμο και η ευχαρίστηση του να διαβάζω Post του και να συζηταμε για τα extreme  ήταν και είναι πολύ μεγαλύτερη από οτι με άτομα που βλέπω από κοντά και πάω για καφέ. Όσο και αν ακούγεται παράξενο ή οτι άλλο μπορεί να πει κάποιος.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν μας πιάνει κανένα "γαμώτο" και καλό θα ήταν να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι γράφουμε. Σε μια κοινότητα χιλιάδων ατόμων που ξεκίνησε και συνεχίζει ηλεκτρονικά, είναι αδύνατον να έχεις πραγματική επαφή και γνωριμία με όλους.

Στα 20+ χρόνια της συγκεκριμένης κοινότητας έχουμε γνωριστεί με πάρα πολλούς αλλά με πολύ λίγους γίναμε αυτό που λέμε "πραγματικοί φίλοι" και στην πραγματική μας ζωή. Και είναι απολύτως φυσιολογικό. Η πραγματική μας ζωή δεν βρίσκεται εδώ μέσα και αν συμβαίνει το αντίθετο τότε όντως υπάρχει πρόβλημα...

Όπως επίσης είναι φυσιολογικό να μη νιώθουμε ευχάριστα ούτε και να αδιαφορούμε για το θάνατο ενός νέου ανθρώπου ακόμη κι αν δεν τον γνωρίζαμε προσωπικά...

:) 

Γιατι το παιρνεις προσωπικα? Απ οτι βλεπεις μιλαω στον πληθυντικο! Αυτο που γραφω ειναι μια πραγματικοτητα και δεν μπορει κανεις να το αρνηθει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, PLACEBO_89 said:

Γιατι το παιρνεις προσωπικα? Απ οτι βλεπεις μιλαω στον πληθυντικο! Αυτο που γραφω ειναι μια πραγματικοτητα και δεν μπορει κανεις να το αρνηθει!!!

Whatever...

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχω και μια τέτοια περίπτωση από κοπέλα που πέθανε κατά την διάρκεια επέμβασης, έχει μείνει το account της και οι ομιλίες που κάναμε στο messenger. 

Την έχω πάθει με συναδέλφους που ακούς στις ειδήσεις ότι έπεσε αεροπλάνο, και δεν πιάνει το κινητό του και μπαίνεις messenger και ούτε εκεί απαντάει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τι τωρα για καποιους μας πιανει το γαμωτο επειδη ενω ειχαμε μια τοσο μεγαλη επικοινωνια μεσα απο φορουμ δεν τον γνωρισαμε απο κοντα!!! Οχι δεν ετυχε απλα ετσι εχουμε μαθει..!!! Ανωμαλια,κομπλεξ,στερεοτυπα,στεγανά πεστε το οπως θελετε!!! Ωρες ατελειωτες στα πληκτρα ενος υπολογιστη να κανουμε εκτενεις συζητησεις.. να ανταλλασουμε ιδεες και αποψεις.. και ετσι με τον καιρο να δημιουργειται μια αισθηση παρεας/φιλιας μεσα απο το διαδικτυο!!! Αν μη τι αλλο σιγουρα παραταιρο και θλιβερο αυτο που συμβαινει!!!

 

 

 

 

Παραταιρο και θλιβερό εννοείς να δημιουργείται μια εικονική φιλια μέσω ίντερνετ η επειδή πέθανε κάποιος; Αν είναι το πρώτο διαφωνώ, είναι απλά μια συνέπεια που υπάρχει από την στιγμή που εμφανίστηκε το chat και οι συζητήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και το Web, άλλοι μπορούν να το θεωρήσουν αρνητικό άλλοι θετικό αυτό, εξαρτάται περισσότερο από τον άνθρωπο και όχι από το φαινόμενο η το Internet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Παραταιρο και θλιβερό εννοείς να δημιουργείται μια εικονική φιλια μέσω ίντερνετ η επειδή πέθανε κάποιος; Αν είναι το πρώτο διαφωνώ, είναι απλά μια συνέπεια που υπάρχει από την στιγμή που εμφανίστηκε το chat και οι συζητήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και το Web, άλλοι μπορούν να το θεωρήσουν αρνητικό άλλοι θετικό αυτό, εξαρτάται περισσότερο από τον άνθρωπο και όχι από το φαινόμενο η το Internet. 

Και βεβαια για το 1ο λεω! Παραταιρο ειναι αδιαμφισβητητο! Θλιβερο γιατι καταλαβαινεις τα κενα του κοσμου..!

Και δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα σε μενα αλλα στην πλειοψηφια..!

Ναι αυτη ειναι η συνεπεια που προσπαθει να αντικαταστησει την πραγματικοτητα γιατι ειτε ετσι το θελουμε ειτε εξαναγκαζομαστε να το κανουμε..!  Και προσωπικη μου αποψη η πλάστιγγα γερνει στον εξαναγκασμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ξέρω ότι χάρη στο ίντερνετ έχω επαφή με ανθρώπους από όλο το κόσμο, που ο καθένας προσφέρει το λιθαράκι του στο να διαμορφώσει το ποιός είμαι.

Τον Φώτη ποτέ δεν θα τον γνώριζα αν δεν υπήρχε το insomnia, αν δεν πόσταρε τις φωτογραφίες του στο μυαλό μου δεν θα ήταν κάτι παραπάνω από το avatar του και οι λέξεις του, και ούτε υπήρχε περίπτωση να τα πούμε από κοντά. Όμως έστω κάτι λίγο, ένα τόσο μικρό λιθαράκι το έβαλε μέσα μου, όπως και πολλά άλλα μέλη με τα οποία συνομιλούμε χρόνια τώρα ή απλά τα παρακολουθώ.

Μπορεί να μήν μπορούμε να αποκαλέσουμε ο ένας τον άλλο φίλο (με μία μόνο εξαίρεση), στην καλύτερη των περιπτώσεων είμαστε γνωστοί, όμως αυτή η καθημερινή εποικοινωνία που έχουμε, με τις ατελείωτες συζητήσεις και τις γελοίες διαφωνίες, είναι κάτι πραγματικό.

Εκπλάγηκα από το πόσο με στεναχώρησε ο θάνατός του. Εχθές που έμαθα τα τραγικά νέα, αργά το βράδυ είχαμε teleconference στον οργανισμό που εργάζομαι (κλειστές κάμερες, μόνο μικρόφωνα) και με ρώτησαν αν ήμουν καλά, γιατί ακουγόμουν ταραγμένος.

Χαίρομαι που στεναχωρήθηκα έτσι, γιατί φαίνεται ότι η ζωή δεν με αποκτήνωσε τελείως και παραμένω άνθρωπος.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...