Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Η Apple λέει όχι σε iPhone με USB-C θύρα για το κοντινό μέλλον


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Να το πω υπερβολικά απλά. Έχεις στο χέρι σου περισσότερες δυνατότητες χωρίς επιπλέον κόστος, βάρος, όγκο ή οτιδήποτε άλλο (usb-c).

να απαντήσω απλά :

ναι αλλά να το βράσω ,για μένα ως χρήστη είναι δύσχρηστο (σε σχέση με το lighting) και ανούσιο

Σε χαρακτηριστικά φυσικά και συμφωνώ , το usbC έχει καλύτερα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ωραία. Θες να μιλήσουμε και για το μπάχαλο μεταξύ των καλωδίων usb type c? Νομίζεις πως επειδή το βυσματακι στα 2 άκρα είναι ίδιο πως έχεις ένα τέτοιο και καθάρισες; Για δοκίμασε να κανεις data transfer και να το μετρήσεις κιόλας με διαφορα usb type c καλώδια. Και μετά δοκίμασε να μετρήσεις και τι ρεύμα μπορεί να περάσει από το κάθε καλώδιο... 

Καλή η θεωρία αλλά κι εσείς στην πράξη παραβλέπετε μερικά πραγματάκια... 

Πολύ θα ήθελα συγκριτικο με data transfer και επίπεδα ισχύος που παραδίδει το usb-c σε σχέση με το lightning. Το usb-c σηκώνει από την κατώτερη ταχύτητα μέχρι Thunderbolt 40gbps. Το lightning σηκώνει περί τα 480mbs. Δηλαδή το πολύ μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας που έχει το usb-c (αν έχεις απλό usb-a στην άλλη πλευρά του καλωδίου το συνδέεις και σε πανάρχαια μηχανήματα) είναι αρνητικό τώρα; Τίποτα άλλο σαν επιχείρημα;

7 λεπτά πριν, korakios είπε

να απαντήσω απλά :

ναι αλλά να το βράσω ,για μένα ως χρήστη είναι δύσχρηστο (σε σχέση με το lighting) και ανούσιο

Σε χαρακτηριστικά φυσικά και συμφωνώ , το usbC έχει καλύτερα :)

Αυτό λέμε φίλε. Ακριβώς επειδή εκεί έξω υπάρχουν χιλιάδες κατηγορίες χρηστών, ρώτησε κάποιος ποιο είναι καλύτερο. Από τη στιγμή που ένα καλώδιο θα μπορούσε να εξυπηρετεί πολλές χρήσεις χωρίς κάποιο μειονέκτημα σε σχέση με ένα άλλο (και με μικρότερο κόστος από όσο διαβάζω), το λογικό θα ήταν να τρέχει να το βάλει η Apple. Φαντάζομαι (και είναι το δικό μου συμπέρασμα) ότι δεν το βάζει επειδή η θύρα lightning είναι proprietary και έχει κάποια έσοδα από τα δικαιώματα των κατασκευαστών προϊόντων για lighting, συναρτήσει του market share που έχει το iPhone.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που η apple έχει ακόμα lighting στα iPhone, είναι για τα λεφτά (το επιχείρημα της αδιαβροχοποίησης είναι για κλάματα). Έβαλε και στο ipad air type-c, και λογικά κάποια στιγμή στο μέλλον και στο απλό, απλά εκεί ξέρει ότι είναι αρκετά πιο χρήσιμο απ'ότι στα iphone και δεν την παίρνει.

Τώρα εσείς που βρίσκετε το lightning πιο εύχρηστο είστε ακόμα περισσότερο για κλάματα.

Και το επιχείρημα με τα καλώδια πάλι δεν στέκει και πολύ, μιας και το πιο απλά καλώδια type-c σε type-c θα έχουν τουλάχιστον αντίστοιχες δυνατότητες. Υπήρξε ένα πρόβλημα με τα type-A σε type-c καλώδια στις αρχές του προτύπου, αλλά πλέον δεν έχω ακούσει για προβληματικά καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

απαπα, με πλήγωσες τώρα....

Δεν ξέρω τι επιχείρημα έχεις σε αυτό, μπαίνει ελάχιστα πιο εύκολα; 

Γιατί να είναι πιο durable δεν έχω δει κάπου στοιχεία, άσχετα αν έτσι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, MikeKata said:

Πολύ θα ήθελα συγκριτικο με data transfer και επίπεδα ισχύος που παραδίδει το usb-c σε σχέση με το lightning. Το usb-c σηκώνει από την κατώτερη ταχύτητα μέχρι Thunderbolt 40gbps. Το lightning σηκώνει περί τα 480mbs. Δηλαδή το πολύ μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας που έχει το usb-c (αν έχεις απλό usb-a στην άλλη πλευρά του καλωδίου το συνδέεις και σε πανάρχαια μηχανήματα) είναι αρνητικό τώρα; Τίποτα άλλο σαν επιχείρημα;

Κακώς συνεχίζω αλλά αφού δεν βαρέθηκα ακόμη θα το κρατήσω λίγο ακόμη. 
 

Εξακολουθεις να μιλάς για το πρότυπο και όχι για την πράξη! Αυτή τη στιγμή έχω εδώ 5-6 διαφορετικά type c σε type c καλώδια. Από το MacBook Pro, από το iPad, από έναν δίσκο Samsung T7, από ένα Samsung smartphone που περίσσεψε στο γραφειο, ένα έξτρα που αγόρασα εγώ. Το ΚΑΘΕ ένα λοιπόν από αυτά συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά στη μέγιστη ταχύτητα data transfer και στο μέγιστο ρεύμα που επιτρέπουν να περνάει. Άρα σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεις όλες τις ανάγκες με όλες σου τις συσκευές χρησιμοποιώντας απλά ΕΝΑ μόνο καλώδιο. 
 

Το lightning ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχει τα σύγχρονα specs που έχει το νέο usb αλλά υπάρχει μόνο σε συσκευές της apple και αφορά τους χρήστες της και όχι τους υπόλοιπους. Για εμάς λοιπόν που χρησιμοποιούμε για χρόνια τις συσκευές της Apple ήταν και είναι ακόμη ενα πολύ πρακτικό βύσμα, που μας προσέφερε στιβαρή σύνδεση όσο εσείς παλεύατε για χρόνια με τα παλιά usb που δεν έμπαιναν από οποιαδήποτε πλευρά και οι συνδέσεις τους ήταν υπερβολικά χαλαρές με φθορές όσο περνούσε ο καιρός (micro usb).
 

Οι συσκευές που έχουν ακόμη lightning σύνδεση, δεν έχουν τρελές απαιτήσεις σε ενέργεια και το data transfer γίνεται μεταξύ των συσκευών του οικοσυστήματος της apple με πολύ πιο πρακτικούς και γρήγορους τρόπους χωρίς καν καλώδιο! Θα καταργηθεί κάποια στιγμή εντελώς αλλά αυτή τη στιγμή αν ένας χρήστης της Apple έχει ένα τηλέφωνο και ένα ζευγάρι ακουστικών που έχουν lightning, δεν θα συναντήσει απολύτως κανένα πρόβλημα ή δυσκολία. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Το lightning σηκώνει περί τα 480mbs.

σε iphone ,ναι ,τρελή πατάτα που δε βάζει usb3 controller. Σε κάποια ipad pro πάντως ήταν σίγουρα usb3 ταχύτητες μέσω lighting

Μόλις τώρα, Jts είπε

Δεν ξέρω τι επιχείρημα έχεις σε αυτό, μπαίνει ελάχιστα πιο εύκολα; 

δηλαδή σχολιάζεις χωρίς καν να έχεις χρησιμοποιήσει θύρα lighting ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Jts said:

Δεν ξέρω τι επιχείρημα έχεις σε αυτό, μπαίνει ελάχιστα πιο εύκολα; 

Γιατί να είναι πιο durable δεν έχω δει κάπου στοιχεία, άσχετα αν έτσι φαίνεται.

Πάντως ο τρόπος που κουμπώνει το lightning εξακολουθεί να είναι πιο στιβαρός σε σχέση με το type c. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

δηλαδή σχολιάζεις χωρίς καν να έχεις χρησιμοποιήσει θύρα lighting ?

Αυτό εσύ το λες αυθαίρετα, αλλά δεν βλέπω επιχείρημα ως απάντηση, οπότε φυσικά δεν έχει νόημα περαιτέρω συζήτηση.

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πάντως ο τρόπος που κουμπώνει το lightning εξακολουθεί να είναι πιο στιβαρός σε σχέση με το type c. 

Γιατί είναι; Που είναι αυτά τα δεδομένα, αυτό ρώτησα και πριν.

Εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι πάντως για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και προσωπικά δεν μου έχει χαλάσει ακόμα usb-c connector, μόνο το ίδιο το καλώδιο.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

σε iphone ,ναι ,τρελή πατάτα που δε βάζει usb3 controller. Σε κάποια ipad pro πάντως ήταν σίγουρα usb3 ταχύτητες μέσω lighting

Για το ipad pro είχα δει ότι χτυπούσε το πολύ 650mbs, αν και δεν είναι τέρμα σίγουρο γιατί η Apple δεν παρουσιάζει specs ταχυτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Jts said:

 

Γιατί είναι; Που είναι αυτά τα δεδομένα, αυτό ρώτησα και πριν.

Εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι πάντως για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και προσωπικά δεν μου έχει χαλάσει ακόμα usb-c connector, μόνο το ίδιο το καλώδιο.

Γιατί τα έχω μπροστα μου και τα 2 και τα χρησιμοποιώ. Όταν λέω στιβαρό εννοώ σφιχτό και σταθερό. Δεν αναφέρομαι στην αντοχή στο χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Γιατί τα έχω μπροστα μου και τα 2 και τα χρησιμοποιώ. Όταν λέω στιβαρό εννοώ σφιχτό και σταθερό. Δεν αναφέρομαι στην αντοχή στο χρόνο. 

Αυτό δεκτό, το usb-c βέβαια έχει και την "σύνδεση" στο καλώδιο, άρα μπορεί να φταίει και το καλώδιό σου, πάντως χαλαρώνει σίγουρα λίγο με τη χρήση, αλλά πάλι και σε αυτό εγώ δεν είχα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κακώς συνεχίζω αλλά αφού δεν βαρέθηκα ακόμη θα το κρατήσω λίγο ακόμη. 
 

Εξακολουθεις να μιλάς για το πρότυπο και όχι για την πράξη! Αυτή τη στιγμή έχω εδώ 5-6 διαφορετικά type c σε type c καλώδια. Από το MacBook Pro, από το iPad, από έναν δίσκο Samsung T7, από ένα Samsung smartphone που περίσσεψε στο γραφειο, ένα έξτρα που αγόρασα εγώ. Το ΚΑΘΕ ένα λοιπόν από αυτά συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά στη μέγιστη ταχύτητα data transfer και στο μέγιστο ρεύμα που επιτρέπουν να περνάει. Άρα σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεις όλες τις ανάγκες με όλες σου τις συσκευές χρησιμοποιώντας απλά ΕΝΑ μόνο καλώδιο. 
 

Το lightning ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχει τα σύγχρονα specs που έχει το νέο usb αλλά υπάρχει μόνο σε συσκευές της apple και αφορά τους χρήστες της και όχι τους υπόλοιπους. Για εμάς λοιπόν που χρησιμοποιούμε για χρόνια τις συσκευές της Apple ήταν και είναι ακόμη ενα πολύ πρακτικό βύσμα, που μας προσέφερε στιβαρή σύνδεση όσο εσείς παλεύατε για χρόνια με τα παλιά usb που δεν έμπαιναν από οποιαδήποτε πλευρά και οι συνδέσεις τους ήταν υπερβολικά χαλαρές με φθορές όσο περνούσε ο καιρός (micro usb).
 

Οι συσκευές που έχουν ακόμη lightning σύνδεση, δεν έχουν τρελές απαιτήσεις σε ενέργεια και το data transfer γίνεται μεταξύ των συσκευών του οικοσυστήματος της apple με πολύ πιο πρακτικούς και γρήγορους τρόπους χωρίς καν καλώδιο! Θα καταργηθεί κάποια στιγμή εντελώς αλλά αυτή τη στιγμή αν ένας χρήστης της Apple έχει ένα τηλέφωνο και ένα ζευγάρι ακουστικών που έχουν lightning, δεν θα συναντήσει απολύτως κανένα πρόβλημα ή δυσκολία. 

Αντί για εκθέσεις ας κατηγοριοποιήσουμε τα δεδομένα:

1. Το usb-c ΠΡΌΤΥΠΟ έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. De facto. Αν θες να μιλήσουμε για εύρος, το lightning στο iphone τρέχει πιο αργά σε σχέση με το ipad pro ("διαφορετική συμπεριφορά"). Το usb-c τρέχει κυριολεκτικά απο ελάχιστες μέχρι τεράστιες ταχύτητες. Το τι controller θα έχει η κάθε συσκευή δεν έχει να κάνει με το τι δυνατότητες έχει το πρότυπο και η θύρα.

2. Μεταφέρει περισσότερη ισχύ. Τόσο η θύρα δέχεται πιο πολύ ισχύ, όσο και το καλώδιο.

3. Κουμπώνει από 2 πλευρές. Αντικειμενικό, σε σχέση με το υποκειμενικό "κουμπώνει πιο στιβαρά το lightning" (απορώ με τι όργανο μέτρησης μετρήσεις τη "στιβαρότητα").

4. Το "εσείς παλεύατε με τα usb-b είναι ανούσιο σαν επιχείρημα. Μιλάμε για συγκεκριμένα πρότυπα που χρησιμοποιούνται ΤΩΡΑ και την άρνηση της Apple να γυρίσει σε ένα καλύτερο πρότυπο. Σα να σου λέω "όταν εμείς είχαμε Intel και Athlon X64, εσείς παλεύατε με τα PowerPC". Εντελώς ΑΣΧΕΤΑ με τη συγκεκριμένη κουβέντα.

5. Από τη στιγμή που παραδέχεσαι ότι το lightning δεν έχει τα σύγχρονα specs του usb, προσπαθώ να καταλάβω γιατί συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι τη χρήση του. Άλλο "δε με ενοχλεί γιατί δε με κολλάει με βάση τη δική μου χρήση" και άλλο "είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς ανεξάρτητα από τη χρήση του καθενός". Να το πω πιο απλά, αν είχες usb-c,  θα είχες τις ίδιες και περισσότερες δυνατότητες χωρίς κανένα μείον. Και αστες εκεί να κάθονται για όταν και ΑΝ τις χρειαστείς. Ποιος ο λόγος να υπερασπίζεσαι με τόση θέρμη κάτι ξεκάθαρα υποδεέστερο;

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Να το πω πιο απλά, αν είχες usb-c,  θα είχες τις ίδιες και περισσότερες δυνατότητες χωρίς κανένα μείον. Και αστες εκεί να κάθονται για όταν και ΑΝ τις χρειαστείς. Ποιος ο λόγος να υπερασπίζεσαι με τόση θέρμη κάτι ξεκάθαρα υποδεέστερο;

Ξέρω σε άλλον απευθύνεσαι , αλλά έλεγα να το γράψω και είναι ευκαιρία,

μεταξύ iphone με ίδια χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά στη θύρα , θα επέλεγα lighting ή μακάρι και καθόλου θύρα (μόνο ασύρματη φόρτιση)

σε ipad θα επέλεγα usb C

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α για να προσθέσω και κάτι τελευταίο, για την φόρτιση μόνο η apple ξέρει τα όρια του spec, ενώ στα δεδομένα χρειάζεται παραπάνω pins.

Όπως και η OnePlus πχ είναι out of spec με τα καλώδια της, άσχετα αν είναι usb-A to usb-c, πριν το 8Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...