Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Η Apple λέει όχι σε iPhone με USB-C θύρα για το κοντινό μέλλον


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η apple το ξέρει πως η type-c είναι καλύτερη. Ήταν από τους βασικούς αν όχι ο βασικότερος παίκτης στη δημιουργία και εξέλιξη της θύρας. 
Και ναι ακόμα υπάρχει μπέρδεμα με τα usb-c καλώδια. Για να βρεις το one to rule them all πρέπει να ξέρεις και να πας σε c με usb 3.2 2x2 η όπως στο καλό το έχουν ονομάσει και να στηρίζει 100w. Αλλιώς καταλήγεις με type-c με πρωτοκολλο usb 2 και απορείς γιατί όλοι λένε πως είναι πιο γρήγορο από lighting.

Δεν νομίζω πως η apple έκρυψε ποτέ πως στο iPhone αφήνει lightning λόγω royalties. Επίσης πρέπει κανείς να εθελοτυφλεί για να μην το βλέπει αυτό. Όπως και να χει σαν εταιρία κέρδους καλά κάνει. Τα περί περιβάλλοντος είναι αστεία της apple που ούτε η ίδια δεν πιστεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Από τη στιγμή που εκεί έξω υπάρχουν δεκάδες εκατομμύρια συσκευές με lightning, σημαίνει πως έχεις ταυτόχρονα και πολλαπλάσια εκατομμύρια συμβατά αξεσουάρ για τα οποία οι κατασκευαστές πλήρωσαν στην Apple τα σχετικά δικαιώματα! Δεν μπορεί ξαφνικά να αλλάξει πρότυπο στη συσκευή της με τις μεγαλύτερες πωλήσεις... 

Αυτό λύνεται με έναν απλό αντάπτορα. Θα συμφωνούσα μαζί σου αν: 1) η Apple δεν είχε κάνει αντίστοιχη μετάβαση από το προηγούμενο βύσμα-γκουμουτσα το 2012 (που και τότε θυμάμαι να υπάρχουν αντίστοιχες συζητήσεις περί συμβατότητας των παλιών αξεσουάρ), και 2) δεν είχε κάνει την αντίστοιχη μετάβαση σήμερα στο iPad.

Το επιχείρημα αυτό, μάλιστα, υπονοεί ότι το η Apple δεν πρέπει να καταργήσει ποτέ το lightning, πολλώ δε μάλλον για να βάλει στη θέση του ασύρματη φόρτιση! Τουλάχιστον αν είχε κάνει τη μετάβαση σε USB-C, θα έδινε ένα απλό ανταπτορα τα πρώτα 2-3 χρόνια και είχε λύσει το πρόβλημα. Τώρα, με τη δική σου λογική, η πλήρης κατάργηση της θύρας θα είναι "έγκλημα" σε βάρος των καταναλωτών και των συνεργατών της.

10 ώρες πριν, SeaLion είπε

Όντως, το mini usb ήταν ψιλοάκυρο για κινητά - ίσως και να μην μπήκε ποτέ σε smartphones? Δεν θυμάμαι.

Το Micro-USB de facto δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα, όταν υπήρχαν ξεκάθαρα μπερδέματα, που μέχρι και πρόσφατα έτυχε να αντιμετωπίσω με ένα παλιό smartphone και καλώδια που δεν το φόρτιζαν...

Ας μην αναρωτιόμαστε λοιπόν γιατί η Apple πήγε με δική της υλοποίηση το 2012. 

Το γιατί υπάρχει ακόμα έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts νομίζω.

Δεν μπαίνω στη συζήτηση για το αν το lightning ήταν καλύτερο από το microUSB το 2012. Ενδεχομένως να ήταν. Πάντως θέμα συμβατότητας microUSB σε μέγεθος/σχήμα δεν υπήρχε.

Το ερώτημα είναι γιατί δεν κάνει τη μετάβαση η Apple εδώ και 2-3 χρόνια.

FYI, πριν το 2010 υπήρχαν κάποια κινητά με mini USB (πχ το HTC Diamond) αλλά μέχρι το 2012 το microUSB είχε κυριαρχήσει τελείως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανασταλτικος παράγοντας για εμένα εδώ και χρόνια για να επιστρέψω σε iOS κ iPhone. Όσο αστείο κ εάν ακούγεται, δεν θέλω να μπλέξω με lightning cables ενώ ήδη έχω γεμίσει micro usb και type c.

Κάθε χρόνο είμαι με την ελπίδα ότι θα γίνει η μετάβαση σε type c, η κίνηση τους με τα iPad ήταν θετικότατο βήμα αλλά μάλλον εκεί θα μείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...