Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Η Apple λέει όχι σε iPhone με USB-C θύρα για το κοντινό μέλλον


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, MikeKata said:

Το usb-c ΠΡΌΤΥΠΟ έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. De facto.

Υπάρχει USB C πρότυπο επικοινωνίας; Το βύσμα δεν είναι το C και τα USB 3, 3.1, 3.2, Thunderbolt τα πρότυπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μεταξύ iphone με ίδια χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά στη θύρα , θα επέλεγα lighting ή μακάρι και καθόλου θύρα (μόνο ασύρματη φόρτιση)

Ειλικρινά, θα ήθελα να μάθω γιατί. Αν εννοείς επειδή έχει συμβατότητα με άλλα προϊόντα της Apple έτσι, πάω πάσο γιατί εκεί μιλάμε για εταιρική κατεύθυνση και όχι για τις δυνατότητες της κάθε θύρας. Δηλαδή, ιδανικά, αν είχες δύο περιβάλλοντα α) Apple με USB-C και β) Apple με lightning, θα διάλεγες το 2ο;

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Υπάρχει USB C πρότυπο επικοινωνίας; Το βύσμα δεν είναι το C και τα USB 3, 3.1, 3.2, Thunderbolt τα πρότυπα;

Σωστά. Ήθελα να μιλήσω για το specification και έμπλεξα τα μπούτια μου (ειδικά με τα κεφαλαια), ευχαριστώ για τη διόρθωση. Το έχω γράψει και πιο πάνω π.χ για το Thunderbolt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Δηλαδή, ιδανικά, αν είχες δύο περιβάλλοντα α) Apple με USB-C και β) Apple με lightning, θα διάλεγες το 2ο;

ναι το 2ο , έχω αναφέρει ,με βολεύει σαν φυσική θύρα περισσότερο απο κάθε άλλο ... ίσως συνήθισα , δεν ξέρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι το 2ο , έχω αναφέρει ,με βολεύει σαν φυσική θύρα περισσότερο απο κάθε άλλο ... ίσως συνήθισα , δεν ξέρω :)

Κανένα πρόβλημα. Περί ορεξεως του καθενός λοιπόν :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

 Άρα σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεις όλες τις ανάγκες με όλες σου τις συσκευές χρησιμοποιώντας απλά ΕΝΑ μόνο καλώδιο. 

Αυτό δεν είναι αλήθεια, αν πάρεις ένα thunderbolt 3 usb-c καλώδιο 100w(5A), αν και ακριβό και χοντρό ανάλογα και το μήκος, θα σε καλύπτει σε όλα.

Μετά όντως υπάρχουν διάφορα σπεκ σε καλώδια σε διαφορετικές τιμές, είναι λίγο χάος.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

1. Κάποιος ρώτησε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γιατί το usb-c είναι καλύτερο από το lightning. Επάνω σε αυτό απαντήσαμε. Τόσο απλό.

2. Έτυχε, χωρίς να διαβάσω και τα υπόλοιπα σχόλια, να ποσταρω το ίδιο site. Έγκλημα, το ξέρω.

3. Άντε να δεχτώ ότι έπιασε τα όρια του lightning με τα 20W (μα τι ταχύτης!!). Άσχετα αν το USB-C πιάνει 100,ε; Ή μήπως να πούμε 120 (σωστά, είναι παλιό το άρθρο, το Mi10 Ultra φορτίζει με 120W).Τα παραβλέπουμε. Μας εγκαλεις να πούμε κάτι ουσιαστικό, παρ'ολα αυτά, δε βρίσκεις κάτι να καταρρίψεις τα υπόλοιπα που λέμε. Απλώς πετάς προσωπικές απόψεις στην προσπάθεια σου να υπερασπιστείς την επιλογή μιας εταιρίας που, αντικειμενικά, σου προσφέρει μειονεκτικο προϊόν.

Θα επαναλάβω. Απαντήσαμε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γιατί το usb-c είναι καλύτερο από το lighting. Το αν εσένα ή εμένα μας αρέσει ή όχι το να μπορείς να βάζεις το βύσμα κι από τις 2 πλευρές, δεν αφορά κανέναν. Αντικειμενικά, το ένα έχει μια πλευρά φόρτισης, το άλλο 2, ίδιο μέγεθος, φορτίζει γρηγορότερα και έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. Επομένως, είναι καλύτερο. Το πώς εσύ το θεωρείς ανούσιο, δεν το καταλαβαινω. Προφανώς για να έχει τόσο μεγάλη αποδοχή το usb-c, η πλειονότητα των χρηστών το βρίσκει πολύ χρησιμο. Την επόμενη φορά, όταν προσπαθείτε να υπερασπιστείτε κάποια επιλογή οποιασδήποτε εταιρείας, καλό είναι να βρίσκετε στιβαρά επιχειρήματα, όχι προσωπικές απόψεις.

Κατ'αρχάς, κανείς δεν έκανε έγκλημα!

Το σχόλιο μου είχε κυρίως να κάνει με το ότι για να απαντήσετε απλά γκουγκλάρατε και βάλατε το πρώτο λινκ κι ας έχει παλιές πληροφορίες #notacrime Το πάτησα, ξεκίνησα να διαβάζω και ήμουν σε φάση από πότε είναι αυτή η εφημερίδα;

Anyway...

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Όχι πως δεν είναι καλύτερο το USB-C γενικώς...

πάντως δεν εντυπωσιάζομαι από την φόρτιση ενός κινητού στα 120W, και ναι, το θεωρώ sales gimmick.

Tα πλεονεκτήματα του USB-C τα ξέρεις κι εσύ, μην τα ξαναλέμε, αλλά δεν ξέρω αν έχει ακόμα τόσο μεγάλη αποδοχή όσο νομίζεις, πιο πολύ μας το σπρώχνουν παρά το ζητάμε και το USB-A δεν πεθαίνει εύκολα... Ναι, υπάρχει φοβερό hardware βασισμένο στο USB-C αλλά είμαστε ακόμα στην φάση που για τον πολύ κόσμο είναι απλά η θύρα φόρτισης στα νέα κινητά.

Το lightning είναι το gimmick της Apple - που κάποτε ήταν και φοβερό προτέρημα - και για μην βάζουν ακόμα USB-C παίζει και να κόψουν τις θύρες τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, mtifosi said:

Δεν δειχνει σεβασμο επειδη δεν εχει typec και το δειχνουν αλλες εταιριες που σε παρακολουθουν για το παραμικρο....δεν πειραζει μαλλον κατι θα ξερουν τα πολλα εκατομμυρια που την προτιμουν...

Γιατί η apple τι κάνει? lmao...

κάτι ξέρουν οι εκατομμύρια? συμφωνώ! btw οι android users είναι δισεκατομμύρια. lmao και πάλι.

6 hours ago, billdanos said:

Συγγνώμη αλλά μιλάμε για το usb και το lightning σε mobile συσκευές και όχι για το πρότυπο usb γενικότερα! :) Πες μου τι σχέση έχει το backup του δίσκου σου και το bootable iso με το κινητό σου...

Fast data transfer προφανως και θέλω από το κινητό και το tablet μου και το έχω μέσω του airdrop με το laptop και το desktop μου. 

Αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, το lighting δεν συγκρίνεται με το usb, είναι απλά ένα κακό πρότυπο που κάποια εταιρία το έβγαλε για να "διαφέρει". Είναι irrelevant θύρα και πιστεύω δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε. (έχει ημερομηνία λήξης)

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Λογικό... η Apple βασίζεται στην "διαφορετικότητα"... (όχι στην ουσία)

Μα η διαφορετικότητα είναι η ουσία . Η διαφορετικότητα φέρνει καινοτομία και δημιουργικότητα και έχει αποδειχθεί πως καλλιεργεί τη δημιουργική σκέψη και προωθεί την καινοτομία , συμβάλλοντας σε αποτελεσματική επίλυση προβλημάτων .... 😜 τι έγραψα ο άνθρωπος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Γιατί η apple τι κάνει? lmao...

κάτι ξέρουν οι εκατομμύρια? συμφωνώ! btw οι android users είναι δισεκατομμύρια. lmao και πάλι.

Κανει και κατι τετοια ας πουμε 

Μαλλον αγνωστα για σας αλλα τι να κανουμε ειστε δισεκατομμυρια με κινεζιες του 1ευρου με διαφημισεις μεχρι και στο καπακι για στα σοβαρα αστο καλυτερα https://www.digitalinformationworld.com/2020/02/apple-iphone-xr-iphone-11-samsung-galaxy-a50-ranked-as-the-most-successful-smartphone.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, bringmevictims said:

Μα η διαφορετικότητα είναι η ουσία . Η διαφορετικότητα φέρνει καινοτομία και δημιουργικότητα και έχει αποδειχθεί πως καλλιεργεί τη δημιουργική σκέψη και προωθεί την καινοτομία , συμβάλλοντας σε αποτελεσματική επίλυση προβλημάτων .... 😜 τι έγραψα ο άνθρωπος 

 

βρε μαζί σου, αλλά όταν υπάρχει λόγος...

2 hours ago, mtifosi said:

Κανει και κατι τετοια ας πουμε 

Μαλλον αγνωστα για σας αλλα τι να κανουμε ειστε δισεκατομμυρια με κινεζιες του 1ευρου με διαφημισεις μεχρι και στο καπακι για στα σοβαρα αστο καλυτερα https://www.digitalinformationworld.com/2020/02/apple-iphone-xr-iphone-11-samsung-galaxy-a50-ranked-as-the-most-successful-smartphone.html

δεν έχω μετοχές του facebook και δεν με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια. επίσης samsung έχω (δεν αγοράζω κινέζικα γιατί θεωρώ είναι χαμηλής ποιότητας. αλλά μην ανοίξουμε θέμα τώρα)

+ τα τελευταια χρονια εχουν ανεβει αρκετα οι τιμες τους, οποτε γιατι να μην πας σε safe-μαρκα.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ καταλάβω για ποιο λόγο να θέλει οποιοσδήποτε να παραμείνει το lighting. Από τη στιγμή που πήρα το MBP πριν 4 χρόνια και ξεκίνησα τη μετάβαση σε USB-C, πλέον φορτίζω laptop, tablet, κινητό ασύρματα ακουστικά ακόμα και το χειριστήριο του PS5 με τον ίδιο φορτιστή και το ίδιο καλώδιο. Το θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει κόσμος που γουστάρει να έχει επιπλέον βύσματα και φορτιστές γύρω του!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mtifosi είπε

Μαλλον αγνωστα για σας αλλα τι να κανουμε ειστε δισεκατομμυρια με κινεζιες του 1ευρου με διαφημισεις μεχρι και στο καπακι για στα σοβαρα αστο καλυτερα 

Πολλοί "εμείς" με τις "κινεζιες του 1ευρου", χρησιμοποιούμε Linux στο PC για main σύστημα για να αποφύγουμε το tracking και στο κινητό πειραματιζόμαστε με τα πάντα, από /e/ os μέχρι GrapheneOS με προστασία από tracking που ούτε την έχεις διανοηθεί αντί να στηριζόμαστε στις ορέξεις μιας εταιρείας. Ακριβώς επειδή ξέρουμε το hardware που χρησιμοποιούμε και δεν καταπίνουμε αμασητο ο,τι μας πει η μαμά Apple, Samsung, Xiaomi κλπ. Αντί λοιπόν να προσπαθείς να "επιτεθείς" στους άλλους με επιχειρήματα άσχετα με το θέμα (μιλάμε για usb και lightning και πετάς ξαφνικά privacy), καλύτερα να ασχοληθείς με το ζήτημα του άρθρου.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Πολλοί "εμείς" με τις "κινεζιες του 1ευρου", χρησιμοποιούμε Linux στο PC για main σύστημα για να αποφύγουμε το tracking και στο κινητό πειραματιζόμαστε με τα πάντα, από /e/ os μέχρι GrapheneOS με προστασία από tracking που ούτε την έχεις διανοηθεί αντί να στηριζόμαστε στις ορέξεις μιας εταιρείας. Ακριβώς επειδή ξέρουμε το hardware που χρησιμοποιούμε και δεν καταπίνουμε αμασητο ο,τι μας πει η μαμά Apple, Samsung, Xiaomi κλπ. Αντί λοιπόν να προσπαθείς να "επιτεθείς" στους άλλους με επιχειρήματα άσχετα με το θέμα (μιλάμε για usb και lightning και πετάς ξαφνικά privacy), καλύτερα να ασχοληθείς με το ζήτημα του άρθρου.

Πρώτον το τι κάνετε εσείς δικαίωμα σας όπως δικαίωμα είναι όσοι είναι σοβαροί επαγγελματίες και ειδικά στο εξωτερικό χρησιμοποιούν macOS. Και δεύτερον μεγάλη ευαισθησία δεν είχατε όταν άλλοι λέγανε υπονοούμενα ότι δήθεν δεν σέβεται τους πελάτες της επειδή δεν βάζει typec και έχει lighting . Πραγματικά έλεος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MikeKata είπε

Το ζήτημα δεν είναι ο ίδιος ο φορτιστής, αλλά να μπορείς να έχεις κοινό φορτιστή για όλες τις συσκευές. Δηλαδή να έχεις κοινό πρότυπο φόρτισης (π.χ usb-c). Αυτό έλεγε και η οδηγία

Η Apple το τηρεί αυτό, μπορείς να παρεις φορτιστη samsung και να φορτίσεις το iphone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Πρώτον το τι κάνετε εσείς δικαίωμα σας όπως δικαίωμα είναι όσοι είναι σοβαροί επαγγελματίες και ειδικά στο εξωτερικό χρησιμοποιούν macOS. Και δεύτερον μεγάλη ευαισθησία δεν είχατε όταν άλλοι λέγανε υπονοούμενα ότι δήθεν δεν σέβεται τους πελάτες της επειδή δεν βάζει typec και έχει lighting . Πραγματικά έλεος ...

Τράβα και διάβασε τα δικά μου σχόλια, μιας και εγώ πουθενά δε χαρακτήρισα τις επιλογές κάποιου. Το ποιος έγινε triggered και προσπάθησε να γυρίσει την κουβέντα αλλού επειδή δεν είχε επιχειρήματα, ενώ επιπρόσθετα "επιτέθηκε" στις επιλογές αγοράς άλλων με σχόλια "κινεζιες του 1ευρου", το είδαμε. Για 2ο συνεχόμενο σχόλιο βέβαια, δεν αναφέρεσαι στο θέμα που αναλύουμε, αλλά προσπαθείς να πας την κουβέντα αλλού γιατί κατανοείς ότι η Apple δίνει υποδεέστερο προϊόν (lightning) χωρίς να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως λόγος. Και απλώς δε βρίσκεις κάτι για να το υπερασπιστείς.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...