Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24αρα γραμμη. Εδω και τοσα χρονια πιανω 5-6mbps μαξιμουμ και αυτα με το ζορι και με προβληματα και καθε μηνα να σκαω 22αρια για μια ταχυτητα της φουτσας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
22 hours ago, planelover said:

Συμπασχω, στην Πεντελη κλειδωνω 12/3.5 (ΟΤΕ), κ χωρίς 4G σήμα στο σπίτι για πιθανό speedbooster. 

 

22 hours ago, Thresh said:

Ο δήμος Πεντέλης (Μελίσσια + Νέα/Παλιά Πεντέλη) έχει καμπίνες για VDSL από το 2013 πάντως, από τότε έχω 50αρα και το 2019, 100αρα.

Το σήμα της κινητής στη Νεα και στην Παλιά βέβαια είναι χάλι τρισάθλιο.

Εγώ πάντως στα Μελίσσια σε δύο συνδέσεις κλειδώνω στη μία (σε κεντρικό σημείο) στα 100 ακατέβατα και στην δεύτερη (κέντρο-απόκεντρο) στα 88-91, αλλά και η δεύτερη με 10 MB/sec κατεβάζει παραδόξως.

Τώρα, αν με το «Πεντέλη» εννοούμε «τέρμα βουνό στο μοναστήρι», φαντάζομαι ότι δεν θα έχει 100άρα εκεί πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Βλέπεις τον μέσο όρο upload του δικτύου κινητής. Δίπλα είναι των συνδέσεων ADSL/VDSL 😁

 

Μέσα σε αυτά είναι κ εταιρείες;

Γιατί κάτι δεν πάει καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, Malthador said:

Τώρα, αν με το «Πεντέλη» εννοούμε «τέρμα βουνό στο μοναστήρι», φαντάζομαι ότι δεν θα έχει 100άρα εκεί πάνω.

Παλιά Πεντέλη είμαι, αλλά έχει πυκνά τα ΚΑΦΑΟ στα τετράγωνα εδώ.

Πλάκα πλάκα πάντως στη μονή Παντελεήμονα που είναι πάνω στο βουνό (πλευρά Ν.Πεντέλης-Κεφαλάρι), ανεβαίνει οπτική κι έχει και καμπίνα αν δεν κάνω λάθος. 😆

2 minutes ago, evagelos_21 said:

Μέσα σε αυτά είναι κ εταιρείες;

Γιατί κάτι δεν πάει καλά 

Ό,τι ισχύει για το μ.ο. των υπολοίπων χωρών ισχύει και για την δικιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Thresh είπε

Παλιά Πεντέλη είμαι, αλλά έχει πυκνά τα ΚΑΦΑΟ στα τετράγωνα εδώ.

Πλάκα πλάκα πάντως στη μονή Παντελεήμονα που είναι πάνω στο βουνό (πλευρά Ν.Πεντέλης-Κεφαλάρι), ανεβαίνει οπτική κι έχει και καμπίνα αν δεν κάνω λάθος. 😆

Ό,τι ισχύει για το μ.ο. των υπολοίπων χωρών ισχύει και για την δικιά μας.

Κι εγώ στη τριτοκοσμική Ανθούσα μένω, ψηλά μάλιστα, και έχοντας τραβήξει του Χριστού τα πάθη με την ADSL σύνδεση σε βαθμό να μην τη χρησιμοποιώ και να δουλεύω με το internet του αδερφού μου στο διπλανό σπίτι, έτριβα τα μάτια μου όταν έσκαψαν και πέρασαν οπτικές ίνες και τόλμησα να βάλω VDSL ΑΦΟΥ έκανα συμφωνία ότι αν έχω προβλήματα θα το διακόψουν χωρίς συνέπειες γιατί η γραμμή μου είχε ιστορικό προβλημάτων και αποσυνδέσεων σε μέγεθος τόμου.

Αυτόματα ήμουν καλύτερα και από όταν μοιραία άρχισαν κάτι παρατράγουδα το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το σπίτι μου που είχε καεί 1000000 φορές από τις φωτιές, άσε που πριν τριάντα χρόνια ο τεχνικός του ΟΤΕ ενώ όλα τα σπίτια παίρνουν τηλέφωνο από την μπροστινή πλευρά στην κολώνα σε εμένα τράβηξε 150 μέτρα καλώδιο από πίσω, δύο τετράγωνα πιο πέρα. Όταν φτιάχτηκε και αυτό, και επειδή είχε πρόβλημα και η εσωτερική καλωδίωση τελικά, πλέον το καλώδιο του ΟΤΕ φτάνει στην πρίζα και προβλήματα τέλος. 

Vodafone έχω, είχα 50 χωρίς κανένα πρόβλημα και εδώ και τρεις μήνες 100 πάλι χωρίς πρόβλημα. Δηλώνω ευχαριστημένος και όσες φορές έχει χρειαστεί με τη Vodafone βρίσκω άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, grgz said:

Αυτόματα ήμουν καλύτερα και από όταν μοιραία άρχισαν κάτι παρατράγουδα το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το σπίτι μου που είχε καεί 1000000 φορές από τις φωτιές, άσε που πριν τριάντα χρόνια ο τεχνικός του ΟΤΕ ενώ όλα τα σπίτια παίρνουν τηλέφωνο από την μπροστινή πλευρά στην κολώνα σε εμένα τράβηξε 150 μέτρα καλώδιο από πίσω, δύο τετράγωνα πιο πέρα. Όταν φτιάχτηκε και αυτό, και επειδή είχε πρόβλημα και η εσωτερική καλωδίωση τελικά, πλέον το καλώδιο του ΟΤΕ φτάνει στην πρίζα και προβλήματα τέλος. 

Vodafone έχω, είχα 50 χωρίς κανένα πρόβλημα και εδώ και τρεις μήνες 100 πάλι χωρίς πρόβλημα. Δηλώνω ευχαριστημένος και όσες φορές έχει χρειαστεί με τη Vodafone βρίσκω άκρη.

Το δικό μου εναέριο (από κολώνα σε κολώνα, όχι απο κολώνα στο σπίτι) είχε βιαστεί 20 χρόνια από κυπαρίσσια με αποτέλεσμα πριν 3-4 χρόνια να έχει φύγει τελείως η μόνωση σε 2-3 σημεία το οποίο είχε ως συνέπεια disconnects και διακοπές κλήσης ανάλογα με τον αέρα ή  την υγρασία/νερό. Αντικαταστάθηκε όλο και πλέον δεν υπάρχει θέμα, κόπηκαν και τα κλαδιά  just to be sure.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Το δικό μου εναέριο (από κολώνα σε κολώνα, όχι απο κολώνα στο σπίτι) είχε βιαστεί 20 χρόνια από κυπαρίσσια με αποτέλεσμα πριν 3-4 χρόνια να έχει φύγει τελείως η μόνωση σε 2-3 σημεία το οποίο είχε ως συνέπεια disconnects και διακοπές κλήσης ανάλογα με τον αέρα ή  την υγρασία/νερό. Αντικαταστάθηκε όλο και πλέον δεν υπάρχει θέμα, κόπηκαν και τα κλαδιά  just to be sure.

Εγώ ήξερα - έβλεπα που ήταν το πρόβλημα. Μάλιστα για κάποιους μήνες πριν από 15 χρόνια έκανα μετάβαση στον ΟΤΕ αφού η αρχική μου σύνδεση ήταν HOL Broadband Pack. Με τον ΟΤΕ δεν είχα ούτε 1Mbps και αναγκάστηκαν οι ίδιοι να με αποδεσμεύσουν ενώ η επίσημη απάντησή τους τότε ήταν ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. 

Πήρε 15 χρόνια για να αλλαχτεί ένα καλώδιο αλλά έγινε τελικά. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, grgz said:

Πήρε 15 χρόνια για να αλλαχτεί ένα καλώδιο αλλά έγινε τελικά. 

Κι εγώ το έβλεπα αλλά μέσα σε λίγο καιρό η κατάσταση χειροτέρεψε σε τρομακτικό βαθμό. Είχαν έρθει ΟΤΕτζήδες παλιότερα, για ένα άλλο θέμα κι όλοι έλεγαν ότι αν δεν κοπεί δεν αλλάζει εύκολα. Ε κάτι "ετυχε" και κόπηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδώ στον εξωτικό δήμο Αθηναίων δεν είδαμε ποτέ VDSL.

Στη περιοχή μου πήγαμε από ADSL απευθείας σε FTTH.

Δεν ήταν ποτέ διαθέσιμη η VDSL, επαναλαμβάνω ο εξωτικός δήμος Αθηναίων δεν είχε ποτέ όλος VDSL.

Έχοντας 100 Mbps εδώ και ένα μήνα, γιατί δεν μπορούσα εδώ και χρόνια στον εξωτικό δήμο Αθηναίων να βάλω VDSL, μπορώ να πω ότι και λίγα λένε οι Αμερικάνοι γερουσιαστές.

Η διαφορά ADSL με FTTH είναι η μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Εγώ πάντως στα Μελίσσια σε δύο συνδέσεις κλειδώνω στη μία (σε κεντρικό σημείο) στα 100 ακατέβατα και στην δεύτερη (κέντρο-απόκεντρο) στα 88-91, αλλά και η δεύτερη με 10 MB/sec κατεβάζει παραδόξως.

Τώρα, αν με το «Πεντέλη» εννοούμε «τέρμα βουνό στο μοναστήρι», φαντάζομαι ότι δεν θα έχει 100άρα εκεί πάνω.

Προφανώς και δε θα είχα απαίτηση για 100 σε τέτοιο σημείο. Το σπίτι το έχουν συνδέσει σε καμπινα δίπλα στο waffle house (απόσταση ~800μ), ενω έχω και κοντινότερη καμπίνα. Τέλος πάντων το έχω τρέξει πολύ το θέμα και άκρη δε βγάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 1:39 ΜΜ, petranthe είπε

Λάρωσε. Ακόμα και δίκιο να έχεις κανείς δε σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλείς τη χώρα υποτιμητικά "Ελλαδισταν".

Αν θες να δεις πως είναι να ζεις σε χώρες που η ονομασία τους τελειώνει σε -σταν, μπορείς να πας να ζήσεις στο Πακισταν ή στο Αφγανιστάν να έχεις και το γρήγορο ίντερνετ που σου λείπει.

-Σταν ειμαστε και εδω και απο νοοτροπια και απο το "αφθονο εισαγομενο προιον"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...