Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

1.οι περισσότεροι server στο εξωτερικού έχουν τουλάχιστον 1gbps throughput 

 

2. δεν σημαίνει επίσης όμως ότι αναγκαστικά θα πρέπει να κατεβάζεις πολύ χαμηλότερα ειδικά όταν δεν μιλάμε για 100% χαλκό δηλαδή (FTTC και FTTH) 

 

τέλος για FTTC που συγχρονίζει στα 50mbps λίγο ειναι εγώ στο σ

 

Εκεί περίπου και εγώ αν και στο steam και sto uplay συνήθως πάει και 6,5 αλλά αυτό συμβαίνει γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις ο Ο.Τ.Ε έδωσε πραγματική ταχύτητα μεγαλύτερη της ονομαστικής το γράφει και στο menu του router.

Οπότε όσοι δεν πήραν την δωρεάν πραγματική αύξηση ταχύτητας και έμειναν στα 50 όταν κατεβάζουν με 46,5- 47 είναι μια χαρά.

Οι υπόλοιποι δεν έχουμε 50άρα γραμμή πια αλλά 55 και όσοι την τερματίζουμε βλέπουμε ευχάριστες εκπλήξεις και στο down αλλά και στο up.

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Εκεί περίπου και εγώ αν και στο steam και sto uplay συνήθως πάει και 6,5 αλλά αυτό συμβαίνει γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις ο Ο.Τ.Ε έδωσε πραγματική ταχύτητα μεγαλύτερη της ονομαστικής το γράφει και στο menu του router.

Οπότε όσοι δεν πήραν την δωρεάν πραγματική αύξηση ταχύτητας και έμειναν στα 50 όταν κατεβάζουν με 46,5- 47 είναι μια χαρά.

Οι υπόλοιποι δεν έχουμε 50άρα γραμμή πια αλλά 55 και όσοι την τερματίζουμε βλέπουμε ευχάριστες εκπλήξεις και στο down αλλά και στο up.

ούτε εγώ έχω αύξηση στα 49999 συγχρονίζω. 

 

Δεν έχει σχέση αυτό κατεβάζεις θεωρητικά όσο συγχρονίζεις πρακτικά σε FTTC είσαι κανα 2,3 Mbps πιο κάτω στην χειρότερη εκτός αν έχεις τιποτα 200 μέτρα απόσταση απο την καμπίνα...

 

Τέλος δεν θυμάμαι αν το είχες αναφέρει εσύ η κάποιος άλλος όσο αφορά το overhead πέρα ότι ειναι μικρό (8byte head και 8 byte tail ανα πακέτο) ένας downloadmanager όπως αυτός των windows δεν ξέρει ποιο κομμάτι ειναι το overhead αν σου δείχνει πχ 5MB/s σημαίνει ότι απο το router στον υπολογιστή έρχονται 5MB κάθε δευτερόλεπτο (εκ των οποίων κάποια kilobyte ειναι overhead ) δεν είναι ότι σου λέει πχ 5MB/s αλλά εσύ κατεβάζεις και καλά "πραγματικά" με πχ 5.5ΜΒ/s και ότι και καλά τα 0.5 ειναι overhead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dr_Pepper said:

Άσχετο εγώ το ανέφερα για να σου δείξω πόσο συνυφασμένο/αναγνωρισμένο/δημοφιλές είναι σαν μετρητής γιατί σου λένε να πας στο speedtest.net όχι οποιοδήποτε τυχαίο speedtest ή στην χειρότερη σου λένε να googlάρεις speedtest και να πατήσεις το πρώτο αποτέλεσμα, που πάλι λόγω δημοφιλίας αυτό θα ειναι πρώτο αποτέλεσμα (που έχει και αυτό την βαρύτητα του το google παρουσιάζει αποτελέσματα με βάση το τι επιλέγουν οι περισσότεροι να ανοίξουν μετά απο συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά όσο περισσότεροι κάνουν click σε ένα site τόσο πιο πάνω στα αποτελέσματα ανεβαίνει! = μεγάλη δειγματοληψία στις μετρήσεις εν προκειμένω

fbd3979c41660c36f63b0c9f414c99eb.png

 

Και γενικά ειναι το πρώτο πράγμα που κάνουν οι περισσότεροι μετά απο κάποιο θέμα με την γραμμή ή μετά απο αναβάθμιση γραμμής για να δούνε πόσο καλά πάει το γεγονός ότι δεν το γνωρίζεις αυτό πάει να πει ότι ή εσκεμμένα το κάνεις γαργάρα για ιδιοτελείς λόγους ή ότι δεν ξέρεις πολλά επι του θέματος για να έχεις σημαντική κρίση. 

 

το overhead δεν ειναι 1 ολόκληρο MB αυτό ειναι αστείο, και εξαρτάται και απο το πρωτόκολλο (P2P FTP κτλ)  

Θα σου επαναλάβω μπορείς να κρίνεις την υποδομή μιας χώρας κρίνοντας τις μέσες ταχύτητες συγχρονισμού με βάση το είδος πρόσβασης, τις διασυνδέσεις με το εξωτερικό και με πλειάδα άλλων KPIs που έχουν αναφέρει και άλλοι φίλοι. Με βάση αυτούς τους δείχτες σκοράρουμε σαν χώρα μέτρια προς ικανοποιητικά με βάση τις ιδιομορφίες μας και με ανοδική τάση. 

Θα σου παραθέσω και μια ακόμα οπτική, αρκετές χώρες της ανατολικής Ευρώπης, έχουν επενδύσει σε coaxial ή optical λύσεις και πετυχαίνουν εξαιρετικά αποτελέσματα σε speedtest με local servers. Όμως φαινόμενο congestion στις εξωτερικές τους διασυνδέσεις είναι αρκετά διαδεδομένα όταν βγαίνεις εκτός χώρας. 

To country speedtest ranking δείχνει περισσότερο την εμπειρία που λαμβάνει ένας τελικός πελάτης ή οποία δεν σχετίζεται ολοκληρωτικά με την υποδομή της χώρας αλλά και με τις γνώσεις που έχει στην διασύνδεση των συσκευών του. Για αυτό τεχνικά δεν χρησιμοποιείται σαν δείκτης αξιολόγησης. Το ότι είναι διαδεδομένο μεταξύ των απλών χρηστών που δεν μπορούν να μπουν καν στο router τους δεν το κάνει και αξιόπιστο τρόπο σύγκρισης. Για αυτό θα δεις να χρησιμοποιείται μόνο σε ΜΗ τεχνικές αναλύσεις. 

 


Αναφέρθηκα στο DSL Overhead (ATM, IP ktl) αλλά επειδή το βρίσκεις αστείο σε αφήνω να το βρεις μόνος σου.

(για να κατεβάζεις με 6ΜΒ/sec συγχρονίζεις πια σε 54999 και όχι 49999 – μετά την αλλαγή profiles στις VPU OTE)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nasos74 είπε

κρίνοντας τις μέσες ταχύτητες συγχρονισμού

Ναι έτσι θα ήθελε να ήταν ο ΟΤΕ γιατί φαίνεται λίγο καλύτερος (πχ ο φίλος πιο πριν που συγχρονίζει στα 49999 αλλά κατεβάζει με 5ΜΒ/s) 

 

Η υποδομή ενός δικτύου φαίνεται απο τις πραγματικές ταχύτητες που έχει κατα μέσο όρο η μάζα που το χρησιμοποιεί. 

 

Αν ήταν έτσι και στις χώρες που έχουν 1Gbps θα λέγαμε έχουν 1 Gbps άσχετα αν πραγματικά μπορούν να κατεβάσουν 400-700mbps

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Φιλε inalan έχεις δεν εισαι χαρακτηριστικό δειγμα όσο αφορά την διαθεσιμότητα... :P είναι σαν να πετάγεται κάποιος που παίρνει 1gbps απο το πανεπιστήμιο του και να λέει τα ίδια :P  

Το παράδειγμα για την διαθεσιμότητα είναι σχετικό με την εταιρία που εργάζομαι. Βλέπω πάρα πολλούς με FTTC να κλειδώνουν 54 στην 50άρα καθημερινά, και εγώ πάντα προτείνω αλλαγή καλωδίωσης σπίτι, ειδικά όταν υπάρχει αλλοίωση απο το cab. Δεν λέω οτι θα κλειδώνουν όλοι τόσο αλλα ειδικά μέσα στην πόλη αν υπάρχει σωστή καλωδίωση με τα cabs, έτσι όπως έχουν διανεμηθεί με τις αποστάσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος κάτω απο 42 και να μη φταίει η καλωδίωση του. 

καλή η γκρίνια αλλα να γνωρίζουμε και γιατί γκρινιάζουμε, και πριν δεχτώ επίθεση γιατί είμαι ιναλάν και όχι αλλού, να ενημερώσω οτι έβαλα ftth πριν 3 χρόνια όταν δεν υπήρχε η δυνατότητα αλλού και εφόσον είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση δεν έχω λόγο να πάω αλλού. Πλέον η ιναλαν είναι "ακριβή", μπήκα με 28ε το ιντερνετ και 9ε yuboto voip (7 ώρες)όταν οι άλλες εταιρίες είχαν την 100άρα στα 50-60ε, τώρα με κουπόνι μπορώ να πάω πχ στην cosmote με 28.90 FTTH 100mbps Απερ/420 για 2 χρόνια. Η ιναλαν έχει κρατήσει την ίδια τιμή τα τελευταία 3 χρόνια όταν οι άλλες εταιρίες έριξαν την τιμή αρκετά, πιστεύω πρέπει να έχει πιο ανταγωνιστικό πακέτο απο τα 37ε το μήνα για ίντερνετ + τηλεφωνία (άποψη μου πάντα) 

 

Επεξ/σία από skanjos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, skanjos είπε

Το παράδειγμα για την διαθεσιμότητα είναι σχετικό με την εταιρία που εργάζομαι. Βλέπω πάρα πολλούς με FTTC να κλειδώνουν 54 στην 50άρα καθημερινά, και εγώ πάντα προτείνω αλλαγή καλωδίωσης σπίτι, ειδικά όταν υπάρχει αλλοίωση απο το cab. Δεν λέω οτι θα κλειδώνουν όλοι τόσο αλλα ειδικά μέσα στην πόλη αν υπάρχει σωστή καλωδίωση με τα cabs, έτσι όπως έχουν διανεμηθεί με τις αποστάσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος κάτω απο 42 και να μη φταίει η καλωδίωση του. 

καλή η γκρίνια αλλα να γνωρίζουμε και γιατί γκρινιάζουμε, και πριν δεχτώ επίθεση γιατί είμαι ιναλάν και όχι αλλού, να ενημερώσω οτι έβαλα ftth πριν 3 χρόνια όταν δεν υπήρχε η δυνατότητα αλλού και εφόσον είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση δεν έχω λόγο να πάω αλλού. Πλέον η ιναλαν είναι "ακριβή", μπήκα με 28ε το ιντερνετ και 9ε yuboto voip (7 ώρες)όταν οι άλλες εταιρίες είχαν την 100άρα στα 50-60ε, τώρα με κουπόνι μπορώ να πάω πχ στην cosmote με 28.90 FTTH 100mbps Απερ/420 για 2 χρόνια. Η ιναλαν έχει κρατήσει την ίδια τιμή τα τελευταία 3 χρόνια όταν οι άλλες εταιρίες έριξαν την τιμή αρκετά, πιστεύω πρέπει να έχει πιο ανταγωνιστικό πακέτο απο τα 37ε το μήνα για ίντερνετ + τηλεφωνία (άποψη μου πάντα) 

 

Δεν γκρινιάζει κανείς για τα 1,2 άντε 3,4 Mbps διαφορά που θα του δώσει η καλωδίωση του ή που χάνει αν και συγχρονίζει ψηλότερα γκρινιάζει γιατί οι μισοί έλληνες και παραπάνω δεν έχουν πρόσβαση σε κάτι καλύτερο απο μια ADSL και παρα πολλοί εξ αυτών αν όχι οι περισσότεροι έχουν και χάλια ταχύτητες ακόμη και για ADSL. 

 

Γκρινιάζει γιατί αν ειναι "τυχερός" και ειναι στους άλλους μισούς που μπορούν να βάλουν VDSL πρέπει να σκάσει κάνα 40άρι (με TV 2,3 κανάλακια της πλάκας πάει 50+) τον μήνα ενώ ο βούλγαρος (και ένα σωρό άλλοι τους είπαμε πριν μην γράφουμε ξανά λίστες) μπορεί να βάλει 1Gbps με τηλεόραση 4K κανάλια και απεριόριστα προς άλλες χώρες με καμια 30ριά ευρώ. 

 

 

Άσε που αυτές οι ταβάνι τιμές ειναι με διετές συμβόλαιο (και σου αποκρύπτουν το γεγονός ότι μπορείς να βάλεις για 1 έτος βέβαια με ακόμη πιο τρελό πάγιο) 

 

Σε άλλες χώρες μπορείς να έχει internet ακόμη και με τον μήνα ή το 6μηνο ή ετος κτλ αν ειναι να βάλεις 2ετές σε αρκετές χώρες σου δίνουν δώρο 50άρες oled,playstation 4 κινητά ή τιποτα τέτοιο εδώ τους λέμε και ευχαριστώ που μας δένουν για 2 χρόνια. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Dr_Pepper said:

Ναι έτσι θα ήθελε να ήταν ο ΟΤΕ γιατί φαίνεται λίγο καλύτερος (πχ ο φίλος πιο πριν που συγχρονίζει στα 49999 αλλά κατεβάζει με 5ΜΒ/s) 

 

Η υποδομή ενός δικτύου φαίνεται απο τις πραγματικές ταχύτητες που έχει κατα μέσο όρο η μάζα που το χρησιμοποιεί. 

 

Αν ήταν έτσι και στις χώρες που έχουν 1Gbps θα λέγαμε έχουν 1 Gbps άσχετα αν πραγματικά μπορούν να κατεβάσουν 400-700mbps

Σαφώς θα συμφωνήσουμε σε αυτό, o OTE διαχρονικά προσπαθούσε να μην απαξιωθεί το χάλκινο δίκτυο (με τις ανάλογες βοήθειες του διεφθαρμένου πολιτικού κόσμου) με αποτέλεσμα να καθυστερήσει σημαντικά το NGA στην χώρα μας.

 

Για αυτό και σε ρώτησα προηγούμενος , τι εννοείς πραγματική ταχύτητα στο παράδειγμα του φίλου με το πρόβλημα στο WiFi. Ο πάροχος στην συγκεκριμένη περίπτωση δίνει την σωστή ταχύτητα (συγχρονίζει στα 100) και κατεβάζει σωστά. Μακριά από το router λόγο περιορισμών του WiFi με δυσκολία περνάει τα 15. 
Τεχνικά και από μεριάς παρόχου/υποδομής/διεθνή διασύνδεση είναι ΟΚ. Σαν εμπειρία ο φίλος είναι δυσαρεστημένος αλλά είναι ευθύνη του να ερευνήσει και να βρει την λύση. 

 

Διακρίνω στις τοποθετήσεις σου να είσαι λίγο προκατειλημμένος ενάντια στους παρόχους. Επέτρεψε μου με βάση την εμπειρία μου να σου πω, ότι για την μέτρια κατάσταση στην χώρα μας ευθύνεται με σειρά προτεραιότητας 1) κράτος/νομικό πλαίσιο/φορολογία 2) τοπική αυτοδιοίκηση 3) πελάτης 4) ΟΤΕ 5) υπόλοιποι πάροχοι.
 

46 minutes ago, Dr_Pepper said:

Δεν γκρινιάζει κανείς για τα 1,2 άντε 3,4 Mbps διαφορά που θα του δώσει η καλωδίωση του ή που χάνει αν και συγχρονίζει ψηλότερα γκρινιάζει γιατί οι μισοί έλληνες και παραπάνω δεν έχουν πρόσβαση σε κάτι καλύτερο απο μια ADSL και παρα πολλοί εξ αυτών αν όχι οι περισσότεροι έχουν και χάλια ταχύτητες ακόμη και για ADSL. 

 

Γκρινιάζει γιατί αν ειναι "τυχερός" και ειναι στους άλλους μισούς που μπορούν να βάλουν VDSL πρέπει να σκάσει κάνα 40άρι (με TV 2,3 κανάλακια της πλάκας πάει 50+) τον μήνα ενώ ο βούλγαρος (και ένα σωρό άλλοι τους είπαμε πριν μην γράφουμε ξανά λίστες) μπορεί να βάλει 1Gbps με τηλεόραση 4K κανάλια και απεριόριστα προς άλλες χώρες με καμια 30ριά ευρώ. 

 

 

Άσε που αυτές οι ταβάνι τιμές ειναι με διετές συμβόλαιο (και σου αποκρύπτουν το γεγονός ότι μπορείς να βάλεις για 1 έτος βέβαια με ακόμη πιο τρελό πάγιο) 

 

Σε άλλες χώρες μπορείς να έχει internet ακόμη και με τον μήνα ή το 6μηνο ή ετος κτλ αν ειναι να βάλεις 2ετές σε αρκετές χώρες σου δίνουν δώρο 50άρες oled,playstation 4 κινητά ή τιποτα τέτοιο εδώ τους λέμε και ευχαριστώ που μας δένουν για 2 χρόνια. 

Μέσο μηνιαίο πάγιο ΑDSL στην Ελλάδα είναι ~19€. 
Ας αρχίσουμε την αφαίρεση, 
~6€ πάνε στο ΟΤΕ για τον βρόχο και την συντήρηση του.
24% ΦΠΑ (4.5€)
5% Φόρος τηλεφωνίας/internet (0.90€)
Μένουν ~7€ για τον πάροχο. Αν βάλουμε λειτουργικά έξοδα, έξοδα διατήρησης δικτύου και φορολογία του μένουν κάτι ψιλά για καφέ/τυρόπιτα.

Αποτέλεσμα όλοι θα προσπαθούν να σε δέσουν με μακροχρόνια συμβόλαια μήπως κερδίσουν στο τέλος από την χρήση τηλεφωνίας κτλ. Πως θα σου βάλει μηνιαίο συμβόλαιο όταν μέχρι πρότινος προσπαθούσαν να απορροφήσουν το τέλος ενεργοποίησης ΟΤΕ για να προσελκύσουν πελάτες?

 

Άρα το πρόβλημα είναι το γενικότερο business μοντέλο. Με το NGA δείχνει να αλλάζει.
(Πάλι καλά που δεν έχουμε στην σταθερή στην Ελλάδα ογκο-χρέωση)
 

Επεξ/σία από nasos74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

1.οι περισσότεροι server του εξωτερικού έχουν τουλάχιστον 1gbps throughput 

2. δεν σημαίνει επίσης όμως ότι αναγκαστικά θα πρέπει να κατεβάζεις πολύ χαμηλότερα ειδικά όταν δεν μιλάμε για 100% χαλκό δηλαδή (FTTC και FTTH) 

τέλος για FTTC που συγχρονίζει στα 50mbps λίγο ειναι εγώ στο σπίτι κατεβάζω με 6MB κατα μέσο όρο 

1Gbps = 20 x 50άρες. Οπότε στα 20 αιτήματα από 50άρες, ο server θα τερματίσει ή μήπως έχουν κά-
ποιο limit per session ώστε να εξυπηρετούν περισσότερα από 20 άτομα ταυτόχρονα;

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και 500Gbps να είχε ο "server", η υπηρεσία "Internet" δεν είναι εγγυημένη.
Στην καλύτερη περίπτωση όπου θα πλήρωνες για μισθωμένο Internet, ίσως σου έδιναν μια εγγύηση
ότι η ταχύτητα που πληρώνεις θα είναι εφικτή εντός του δικτύου του παρόχου σου. Από εκεί και
μετά, ακόμα και στο 1ο hop έξω από το δίκτυο του παρόχου σου, δεν υπάρχει καμία εγγύηση.

Ως ιδιώτης, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις από τον πάροχό σου τις ελάχιστες
τιμές συγχρονισμού για την υπηρεσία σου και την περιοχή σου και

"4. Σε περίπτωση που διαπιστωθούν σημαντικές συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις και ο πάροχος δεν έχει αποκαταστήσει το πρόβλημα εντός 30 ημερών από την υποβολή του παραπόνου/καταγγελίας, ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης, είτε είναι ορισμένου είτε αορίστου χρόνου, αζημίως. Στην περίπτωση αυτή, εξακολουθούν να ισχύουν μόνο οι υποχρεώσεις των μερών όσον αφορά την καταβολή τυχόν υπολοίπων επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού, όπως αυτές ίσχυαν κατά την τελευταία συναφθείσα μεταξύ αυτών σύμβαση ορισμένου χρόνου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ο Ίλονας  και το λόμπι του έκανε το θαύμα αφού στη χωρα  των ρεντνέκς σε πολλά σημεία της τέτοιες ταχύτητες μόνο με starlink είναι εφικτές .

Ούτε 5G θα δούνε ποτέ εκεί μόνο εξ ' ουρανού connection...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nasos74 είπε

Διακρίνω στις τοποθετήσεις σου να είσαι λίγο προκατειλημμένος ενάντια στους παρόχους.

Εγώ διακρίνω στις τοποθετήσεις σου πως είσαι προκατειλημμένος υπέρ των "παρόχων" 

 

Καταρχήν δεν συμφωνούμε στο απο πάνω, εγώ μίλησα για πλασματικές εικόνες που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ για να πει "Όλα ειναι εντάξει"  και έχω δει δελτία τύπου που το κάνει αυτό (και φυσικά τέτοια στέλνει και στην ΕΕ) 

 

Στην Κρήτη για παράδειγμα πριν μερικά χρόνια είχα VDSL 30 συγχρόνιζα πάνω απο 29000 και κατέβαζα κάπου στα 2,5 ΜΒ (20Mbps) άντε 2,8-2,9 όταν είχε κέφια... 

 

και ήμουν με ethernet και εδώ να έρθω στο άλλο ακραίο παράδειγμα σου, δεν ειναι ο κανόνας των χαμηλών ταχυτήτων το να έχει ένας το wifi ρούτερ του στην κρεβατοκάμαρα και να κατεβάζει απο την τουαλέτα και να αναρωτιέται γιατί δεν κατεβάζει όσο γράφει η γραμμή του... 

 

αυτό είναι εξαίρεση και όχι ο κανόνας.  <-- δείγμα προκατάληψης 1 (μόνο για το προηγούμενο ποστ δεν θα αναφέρω για τα άλλα) 

 

και τέλος ακόμη και το χρέπι το speedport δεν έχει άσχημο wifi (καλά μπορεί να έχει άσχημο QoS και να κολλάει αν κανείς εξυπηρετεί πάνω απο μια συσκευή ή στρεαμάρεις ταινία και τα download σου πέφτουν υπερβολικά και ας μην τρώει πολλά mbps η ταινία κτλ αλλά αυτό άσχετο) αλλά αν το βάλεις να κατεβάζει κάτι μεγάλο συνεχόμενα χωρίς να κάνεις κάτι άλλο μια χαρά μπορεί να φτάσει και τα 70+Mbps πχ έχω streamάρει steam απο το laptop (μέσω του router) στην τηλεόραση ή να στείλω αρχεία μέσω wifi σε usb δίσκο συνδεδεμένο στο ρούτερ 

 

Τέλος δεν γίνεται να λες (έστω και αν δεν είναι εξαίρεση το απο πάνω) ότι ο μέσος όρος μας στην κατάταξη της ookla είναι χαμηλός επειδή μερικοί κατεβάζουν μέσω wifi απο την τουαλέτα τους  γιατί πολύ απλά αν δεν ειναι εξαίρεση σε εμάς δεν είναι εξαίρεση και στις άλλες χώρες <-- δείγμα προκατάληψης 2

 

Δηλαδή μόνο ο έλληνας βάζει το router στο ρετιρέ και μπαίνει με wifi απο το υπόγειο και ο βούλγαρος ο ρουμάνος ο τσέχος κτλ κτλ αγοράζουν CAT 7 καλώδια μισό μέτρο ή οπτικές ίνες απο το router στον υπολογιστή τους;;; 

 

προφανώς, και όχι!!  άρα ακόμη και να αλλοιώνει αυτό τις μετρήσεις μας αλλοιώνει κατ'αντιστοιχία και τις μετρήσεις των άλλων χωρών!  (βέβαια δεν τις αλλοιώνει γιατί ειναι η εξαίρεση ειδικά αν μιλάμε για χαμηλές ταχύτητες όπως αυτες που έχουμε στην ελλάδα που δεν θα δυσκολέψουν ακόμη και παλιές γενιές wifi

 

και το αντίθετο μάλιστα! θα δούλευε υπέρ μας γιατί άλλο πχ απο μια 50άρα να κατεβάζεις με 35 λόγω κακού wifi και άλλο με αντίστοιχα κακο wifi ο ρουμάνος να κατεβάζει απο την 1 Gbps του.. δεν θα πέσει δηλαδή μόνο 15 mbps όπως του Έλληνα αλλά καμιά 600mbps! άρα βοηθάει το κακό wifi -υποτιθεστω πως ειναι κανόνας και όχι εξαίρεση τις αργές συνδέσεις και υπονομεύει τις γρήγορες με άλλα λόγια θα ήταν παράγοντας για να μας ανεβάσει στην κατάταξη και να κατεβάσει λιγο στην κατάταξη χώρες με πολύ πιο γρήγορες συνδέσεις.  ) 

 

Γιαυτό λέω διαλέγεις κατα το δοκούν (πχ πιο πριν με τις πολεοδομίες ή τι έλεγες) τι συμφέρει τι θέση σου ζικ ζακ.

 

η Χ χώρα ειναι πιο πλούσια γιαυτό έχει καλύτερο internet

η Υ χώρα ειναι πιο μπάχαλο γιαυτό έχει καλύτερο internet

 

Εμείς μπαίνουμε με wifi με 100 μέτρα απόσταση

Αυτοί δεν μπαίνουν με wifi :P 

και τελικά είμαστε χειρότεροι και απο την Υ και απο την Χ και με wifi και χωρίς :P όπως έγραψα και πριν. 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, petranthe είπε

Λάρωσε. Ακόμα και δίκιο να έχεις κανείς δε σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλείς τη χώρα υποτιμητικά "Ελλαδισταν".

Αν θες να δεις πως είναι να ζεις σε χώρες που η ονομασία τους τελειώνει σε -σταν, μπορείς να πας να ζήσεις στο Πακισταν ή στο Αγφανιστάν να έχεις και το γρήγορο ίντερνετ που σου λείπει.

Δεν εχω το δικαιωμα να εκφραστω? αρε Ελλαδισταννννννννννννν

14 ώρες πριν, petranthe είπε

Λάρωσε. Ακόμα και δίκιο να έχεις κανείς δε σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλείς τη χώρα υποτιμητικά "Ελλαδισταν".

Αν θες να δεις πως είναι να ζεις σε χώρες που η ονομασία τους τελειώνει σε -σταν, μπορείς να πας να ζήσεις στο Πακισταν ή στο Αγφανιστάν να έχεις και το γρήγορο ίντερνετ που σου λείπει.

Δεν εχω το δικαιωμα να εκφραστω? αρε Ελλαδισταννννν

αλλα εχουν το δικαιωμα να μου απαγορευει το ωραριο που θα βγω εξω, πιον θα συναντησω και τι θα αγορασω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η μέση ταχύτητα μιας χώρας είναι λίγο άχρηστο σαν στατιστικό, μερικές πολύ υψηλές ταχύτητες μπορεί να ανεβάζουν πολύ τον μ.ο. Μπορούμε να δούμε την ταχύτητα που έχει κάποιος που είναι στο 10%, 20%,50% κ.ο.κ της κατανομής σε μία χώρα;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, evagelos_21 είπε

15 upload;

Σε ποια χώρα;

Βλέπεις τον μέσο όρο upload του δικτύου κινητής. Δίπλα είναι των συνδέσεων ADSL/VDSL 😁

 

Επεξ/σία από Hellenicsun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...