Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 minutes ago, Thresh said:

Δεν είναι μόνο θέμα χαμηλής κάλυψης αλλά και θέμα υιοθέτησης από τον καταναλωτή. Δεν βάζουν είτε γιατί δεν μπορούν να δώσουν 29 ευρώ το μήνα, είτε γιατί δεν θέλουν, είτε γιατί δεν έχουν ανάγκη τα περισσότερα mbps, είτε γιατί δεν θέλουν να γίνουν έργα στο κτήριο, είτε γιατί οι οπτικές έχουν "ραδιενέργεια".

Εγώ πάντως στα 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας δεν βάζω απλά γιατί δεν έχουμε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υποθέσουμε ότι πιανουμε την ονομαστική ταχυτητα της συνδεσης μας στην περιοχη που μενω και έχουμε 3-5 αποσυνδεσεις την ημέρα τι να πω ? Είναι καλά επειδή όταν δουλευει πιανει καλή ταχυτητα? By the way δεν νομίζω ότι παιζει και ιδιαίτερο ρόλο ποια εταιρία χρησιμοποιείται γιατί το δίκτυο έχω ακουσει ότι το μοιράζονται μεταξυ τους. Για την ιστορία έχω Nova αλλά και ο απέναντι έχει Vodafone ίδια χάλια. Περιμένω την ώρα που θα μπορέσω να βάλω οπτική ίνα στο σπίτι, πιστεύω ότι τότε θα λυθουν όλα.  Η συνδεση μου είναι vdsl 100 και στο speed test δείχνει 91mbps

Επεξ/σία από soter79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soter79 είπε

Αν υποθέσουμε ότι πιανουμε την ονομαστική ταχυτητα της συνδεσης μας στην περιοχη που μενω και έχουμε 3-5 αποσυνδεσεις την ημέρα τι να πω ? Είναι καλά επειδή όταν δουλευει πιανει καλή ταχυτητα? By the way δεν νομίζω ότι παιζει και ιδιαίτερο ρόλο ποια εταιρία χρησιμοποιείται γιατί το δίκτυο έχω ακουσει ότι το μοιράζονται μεταξυ τους. Για την ιστορία έχω Nova αλλά και ο απέναντι έχει Vodafone ίδια χάλια. Περιμένω την ώρα που θα μπορέσω να βάλω οπτική ίνα στο σπίτι, πιστεύω ότι τότε θα λυθουν όλα

Περίμενε :)

Έως τότε googlαρε Starlink 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, NickTG said:

Εγώ πάντως στα 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας δεν βάζω απλά γιατί δεν έχουμε.

Δεν το βρίσκω παράξενο, εδώ δεν έχει FTTC/FTTH ο δήμος Αθηναίων σε αρκετά σημεία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εγώ πάντως στα 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας δεν βάζω απλά γιατί δεν έχουμε.

Τσέκαρε να δεις μπορεί να έχει στο χωριό σου :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

έλα ρε τσιγκούνη σταμάτα την γκρίνια και βάλε με 29 ευρώ FTTH ! :P  

Είναι σε σπίτι φίλου.

Όταν τα παιδιά έχουν σχολείο εξ αποστάσεως, πρέπει να σταματήσουν όλες οι δραστηριότητες με το internet.

Σε επικοινωνία με τον πάροχο, είπε ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα και έδωσαν απεριόριστα στο κινητό, για όσο κρατάνε τα μαθήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Dr_Pepper said:

Το στάδιο ειναι μεγάλη απόσταση εγώ θα έλεγα επεκτείνονται σπιρτοκουτικά :P  μέχρι το 2030 θα έχουν μέχρι και το 20% πρόσβαση FTTH

Οι ρυθμοί επέκτασης είναι ανάλογοι με το  ενδιαφέρον που υπάρχει από τους καταναλωτές. Από την στιγμή που βλέπουν ότι 10-15% των κατοίκων μιας περιοχής που υποστηρίζουν βάζει το προϊόν, γιατί να ξοδέψουν παραπάνω χρήματα για πιο γρήγορη επέκταση? Το ίδιο έκαναν και με το FTTC, τέλειωσαν ότι είχαν να κάνουν κι ακόμα να βάλουν οι μισοί, ίσως να λέω και πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Dr_Pepper said:

Τσέκαρε να δεις μπορεί να έχει στο χωριό σου :P 

Κάπου διάβαζα ένα άρθρο ότι θα έβαζαν.

Δεν έψαξα παραπάνω να δω τι έκαναν τελικά για να μην μου σπάσουν παραπάνω τα νεύρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οι ρυθμοί επέκτασης είναι ανάλογοι με το  ενδιαφέρον που υπάρχει από τους καταναλωτές.

Κύκλους θα κάνουμε τώρα; Είπαμε τι φταίει για αυτούς που δεν υιοθετούν μεγάλες ταχύτητες βάλανε και στο χωριό μου VDSL (μόνο rural OTE) με 140 άτομα ποιος θείος θα σκάσει 50 ευρώ για να βάλει VDSL ειδικά στις εποχές μας που τα χωράφια δεν αποφέρουν αξιοπρεπές εισόδημα; Μόνο εγώ... άντε να έχει και κάνας άλλος που να μην έχουμε πολλές επαφές και γιαυτό να μην ξέρω... 

 

Είτε δεν υπάρχει πρόσβαση γενικά ή υπάρχει υπό όρους και υψηλές τιμές (πχ μόνο rural OTE χωρίς τρίτους παρόχους) σε κατσάβραχα και λαγκάδια.

 

 μπας και έχεις μετοχές σε κάποιον ISP ή τρως ψωμί και θες να τα παρουσιάζεις όλα ρόδινα; :P 

 

Οτι δεν υπάρχει ενδιαφέρον απο τους καταναλωτές στην ελλάδα ειναι το πρόβλημα (γιαυτό ρωτάω το απο πάνω μιας και αυτό το επιχείρημα το βρίσκω τουλάχιστον φτωχό) γιαυτό ειμαστε σε αυτή την μιζέρια που το 50% αν όχι παραπάνω του πληθυσμού δεν μπορεί να βάλει κάτι καλύτερο απο ADSL και απο αυτούς οι περισσότεροι έχουν χρέπια ADSL με συγχρονισμούς μονοψήφιων mbps ή πολύ κοντά στο 10... 

 

Πρόσβαση δεν υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.Για να ακουγονται ομως ολες οι αποψεις εμενα 50αρα μου κλειδωνε στα 28 και μετα που επικοινωνησα με την cosmote και αλλαξαν το καλωδιο(εβαλαν και κολωνα μονο για μενα και πιστεψτε με δεν εχω κανενα γνωστο στον OTE )κλειδωνει απο 45 και πανω αναλογα με την ωρα.Συνηθως κλειδωνει στα 49!!!

speedtest.png

Επεξ/σία από mankal67
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Dr_Pepper said:

Κύκλους θα κάνουμε τώρα;

Αν ξοδέψεις χρόνο σε αντίστοιχα topics είτε εδώ είτε στο adslgr θα δεις κι από μόνος σου αυτό που λέω.

Από εκει και πέρα, έχεις σχηματίσει την άποψή σου, ακόμα και "αποδείξεις" με τα ποσοστά συνδέσεων ανα ΚΑΦΑΟ να σου δείξει κάποιος δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη.

Οπότε ναι, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...