Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Tribal21 είπε

Όσοι έχουμε fttc/ftth πάμε όλοι μαζί σε συνεχόμενα speedtest στο ΟΟΚLA να ανέβει ο μέσος όρος!  😂

Δεν πάει έτσι :P θα πρέπει να αλλάξει η IP σου για να γίνει αυτό (απο 30+ ώρες έως 30+ μέρες ) 

Αλλά και εκτός αυτού πιστεύω θα έχουν καλύτερο αλγόριθμο δηλαδή θα παίρνουν το quadratic mean κάθε περιοχής (πχ νομού) του κάθε παρόχου στην κάθε χώρα απο το απλά να μετράνε όλα τα μοναδικά (δηλαδή της κάθε IP) αποτελέσματα και να τα διαιρούνε με τον αριθμό τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως απο τον Φεβρουάριο 2013 που έβαλα 50αρι VDSL στην Forthnet στο router κλειδώνει στα 49999 και κατεβάζω πάντα με 5 MB/sec στο PC ή στο PS4 εδω και 8 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vorlon είπε

Εγώ πάντως απο τον Φεβρουάριο 2013 που έβαλα 50αρι VDSL στην Forthnet στο router κλειδώνει στα 49999 και κατεβάζω πάντα με 5 MB/sec στο PC ή στο PS4 εδω και 8 χρόνια 

1MB = 8Μbps 

 

5ΜΒ * 8mbps = 40Mbps εδώ και 10 χρόνια κατεβάζεις με 10Mbps κάτω απο την ονομαστική σου ταχύτητα που αν εισαι με FTTC δεν ειναι καλά στατιστικά  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μερικές παρατηρήσεις. Ούτε όλα τα χωριά έχουν rural ούτε πρόκειται να έχουν. Οι 80 οικογένειες στο χωριό μου που βρίσκεται 20 χιλιόμετρα έξω από την Λάρισα και λόγω υψομέτρου (μόλις 240) δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ορεινό ειδικά από την στιγμή που το διατρέχει η παλιά Π.Α.Θ.Ε δεν πρόκειται να δει καμπίνα ούτε του αγίου τέτοιου ανήμερα και ας απέχει 7,5 km από το πλησιέστερο αστικό κέντρο.

 

Δεύτερον πολλοί γράφεται για το internet σε χώρες το ανατολικού μπλοκ βλέποντας τις μέγιστες ονομαστικές. Ζώντας στην Τσεχία στο Plzen για δύο χρόνια ναι είχαν καλωδιακό internet  με 500/mbps down up αλλά κανείς δεν ασχολούταν καν.

Οι περισσότεροι που δουλεύαμε στην S.ON.Y DACD  λέγαμε ότι μας είναι υπέρ αρκετό τα 20mbps που έδινε ο δήμος έπιανε παντού αλλά η πόλη ήταν γεμάτη κεραίες.

Φανταστείτε τι θα γινότανε στην Ελλάδα αν βάζαμε τόσες κεραίες τόσο κοντά την μία με την άλλη στην Αθήνα. Και επιτέλους οι περισσότερες  χώρες του ανατολικού Μπλοκ είναι δίπλα στο κεντρικό κορμό διασύνδεσης της Ηπείρου μας  και είναι ταψί για να δεις βουνό κάνεις αίτηση.

Πολύ πιο απλό να στήσεις δίκτυα τα οποία δεν χρειάζονται καν σκάψιμο γιατί στο καλωδιακό internet το πάχος του καλωδίου είναι όπως του ομοαξονικού της κεραίας περίπου, τα βάζουν στην κορυφή από τις προσόψεις των σπιτιών.

Επίσης όντως σε μεγάλο ποσοστό της Ρουμανίας της Βουλγαρίας κ.τ.λ δεν υπάρχει επί 24ώρου βάσεως σταθερή παροχή σε ρεύμα η Ελλάδα έχει παντού και με σταθερή παροχή από το 1969 και μετά, οπότε όποια σύγκριση με πρώην Σιοβιετίες είναι τουλάχιστον αστεία. Ούτε σε έναν αιώνα δεν μας φτάνουν ακόμα και αν εμείς δεν τοποθετήσουμε ούτε ένα καρφί στην χώρα τα επόμενα δέκα χρόνια

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Dr_Pepper said:

Ποιές ειναι αυτές οι στατιστικές; η OOKLA (μαμα του speedtest) ειναι μια απο τις μεγαλύτερες εταιρίες στον χώρο και το speedtest.net της βασικός μετρητής με διαφορά έναντι άλλων τυχαίων (μέχρι και οι εδώ πάροχοι σου ζητάνε καμια φορά να το τρέξεις για να δουν πόσο κατεβάζεις εφόσον λες ότι έχεις πρόβλημα) 

 

Δείχνει μια χαρά τις πραγματικές ταχύτητες γιατί οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν και κατασυνέπεια ο μέσος όρος ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και όχι τα καλύτερα σενάρια (πχ στην βουλγαρία ένα σεβαστό μέρος του πληθυσμού έχει πρόσβαση σε έως 1Gbps συνδέσεις -χαλαρά πάνω απο 400Μbps πραγματική ταχύτητα-  και μάλιστα με 20 ευρώ αλλά ο μέσος όρος της στο speedtest ειναι στα 76 πολύ απλά γιατί το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού δεν έχει τέτοιες συνδέσεις και έτσι κατεβαίνει ο μέσος όρος της 

 

Το ίδιο ισχύει και για την ελλάδα μιας και VDSL πλέον έχει ένα σεβαστό μέρος του πληθυσμού (γύρο στο 40%) και κάποιοι μάλιστα FTTH ή/και άλλους παρόχους πχ inalan ή WISPs αλλά επειδή οι περισσότεροι έχουν χαμηλές ADSL μας κατεβάζει στα 33Mbps περίπου που ακούγεται μια χαρά λογικό και πιστευτό για τα δεδομένα της χώρας μας. 

 

Τώρα για τα άλλα περι ιστορικό κρατών κτλ συνήθεις δικαιολογίες η ελλάδα έχει τα αρνητικά των πλούσιων χωρίς τα θετικά και τα αρνητικά των φτωχών χωρών χωρίς τα θετικά ανάλογα πως συμφέρει σε αυτόν που πάει να δικαιολογήσει την κατάσταση. 

 

Δεν είμαστε σαν την Χ χώρα γιατί εκει έχουν καλύτερες υποδομές και περισσότερα χρήματα

Δεν είμαστε σταν την Υ χώρα που ειναι φτωχή σαν εμάς γιατί εκει δεν έχουν υποδομές ο καθένας κάνει ότι θέλει

 

Και στην τελική είμαστε χειρότεροι και απο την Χ και απο την Υ πωτς γκενιν ατο; 

Ο τεχνικός του παρόχου έχει πρώτα ελέγξει την γραμμή σου (ηλεκτρικές μετρήσεις) και τον συγχρονισμό της (upstream/downstream, attenuation, μέσο όρο περιοχής κτλ), άρα έχει αποκλείσει κάποιο θέμα υποδομής/καλωδίωσης, οπότε ζητάει ένα speedtest σαν πλαίσια troubleshooting και για να δει αν η συσκευή σου και η διασύνδεση της με το router μπορεί να πετύχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα. 

Δεν χρησιμοποιείται για αξιολόγηση της γραμμής αλλά σαν ένδειξη πιθανού θέματος που επηρεάζει την εμπειρία σου σαν χρήστη και ο τεχνικός θα εστιάσει πια στην χρήση που κάνει ο πελάτης και όχι στο δίκτυο.

Σαν παράδειγμα θα χρησιμοποιήσω τις μετρήσεις που παρέθεσε νωρίτερα ο Giorgos21, όπου σε speedtest δίπλα στο router πιάνει 97Mbps, ενώ σε πιο μακρινή απόσταση περιορίζεται στα 14Mbps. Ποια είναι η πραγματική του ταχύτητα σύμφωνα με την άποψη σου? Αυτή που θα δείξει ο μέσος όρος των speedtest που έχει κάνει ή ότι συγχρονίζει και μπορεί να κατεβάσει σταθερά στα 100? 

Με απλά λόγια σαν χώρα σε speedtest είμαστε εξαιρετικά χαμηλά σε βαθμολογία αλλά σε πραγματικά data από μέσες ταχυτήτες συγχρονισμού σε επίπεδο υποδομών είμαστε σε αρκετά καλύτερη θέση (με ανοδικές τάσεις). 

Για να υπάρχει αυτή η διαφορά ανάμεσα στις 2 στατιστικές για μένα αυτό δείχνει άγνοια του μέσου χρήστη να διαχειριστεί αποτελεσματικά τις συσκευές του και την διασύνδεση του. 
 

 

32 minutes ago, Dr_Pepper said:

1MB = 8Μbps 

 

5ΜΒ * 8mbps = 40Mbps εδώ και 10 χρόνια κατεβάζεις με 10Mbps κάτω απο την ονομαστική σου ταχύτητα που αν εισαι με FTTC δεν ειναι καλά στατιστικά  

1MB = 8Μbps ισχύει όταν είναι για αποθήκευση.

Όταν είναι να το κάνεις downloading/μεταφέρεις πρέπει να υπολογίσεις με το overhead.

Μια χαρά κατεβάζει ο φίλος (~5-5.4 είναι το όριο για 50άριο VDSL)  

Επεξ/σία από nasos74
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εδώ και 6 μήνες (μάλλον παραπάνω απλά τότε είναι που με σιγουριά μπορώ να πω ότι έχουν έτσι τα πράματα γιατί απο τότε είχα τσεκάρει τους αριθμούς)  η κάλυψη FTTH είναι η ίδια https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

 

Δηλαδή 179 χιλιάδες κτήρια που αντιπροσωπεύουν  (αν υποθέσουμε ότι δεν αυξήθηκαν μετά απο 6 χρόνια γιατί η απογραφή έγινε το 2015) περίπου το 4% των κτιρίων της χώρας https://www.statistics.gr/documents/20181/1204362/A1601_SKT01_DT_DC_00_2011_01_F_GR.pdf/33bc3e1f-ea63-47ec-93b8-a96179b2ee59

 

 

Και επειδή τα περισσότερα σημεία που προσφέρει ο ΟΤΕ FTTH είναι χωρία και κατσάβραχα (γιατί εκει παίρνει επιδότηση για να τα βάλει απο την ΕΕ και δεν τον νοιάζει αν δεν υπάρχουν πολλά άτομα στην περιοχή ή/και ενδιαφέρον για να συνδεθούν πχ στο χωριό μου 140 άτομα έχει καμπίνα VDSL και παίζει να ειμαι ο μόνος που έχει vdsl... ενώ σε πολλά κέντρα πόλεων όχι vdsl ,, ADSL που να μην σέρνεται κάτω απο 12 mbps το ψάχνουν με το ντουφέκι! :P

 

άρα σίγουρα η πληθυσμιακή κάλυψη ειναι αρκετά κάτω απο 4% ....

 

Εσύ μπορεί να βλέπεις να σκάβουν.. αυτό δεν σημαίνει ότι ειναι για να περάσουν FTTH μπορεί να ειναι για το δημόσιο, ή τιποτα συντηρήσεις ή περνάνε οπτικές για να συνδέσουν εταιρικούς πελάτες με dedicated συνδέσεις που κοστολογούν αρκετά εκατοστάρικα τον μήνα (και ένα άλλο στενάχωρο ειναι ότι δεν βάζουν καν μια καμπίνα για να εξυπηρετεί την περιοχή όταν μπαίνουν στον κόπο κατόπιν παραγγελίας και συμβολαίου να περάσουν οπτικές σε μια επιχείρηση... δηλαδή με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια... αλλά δεν έχει εκει επιδότηση απο την ΕΕ και μια χαρά πληρώνουν τα κορόιδα ADSL οπότε γιατί να ξοδέψουμε το τεράστιο ποσό των 10.000 ευρώ το πολύ για να βάλουμε καμπίνα μιας και ήδη μας πληρώσανε για να περάσουμε οπτικές στο κτίριο της περιοχής;) 

Καταρχήν οι δευτερες φασεις θα γίνουν κατα 99% στα ιδια ΤΚ αρα να κοιτάς τις εμπορικά διαθέσιμες πορτες που ανακοινωνουν οι πάροχοι . Δευτερον...δεν μπαινει ftth σε rural αλλά fttC αρα είσαι ολίγον τι τρολ. Κατα τρίτον πρεπει να αντιληφθείς οτι το ftth θα αναπτυχθει πρωτίστως στις αστικές περιοχές και η καθε περιοχή ανήκει σε συγκεκριμένο παροχο. ΠΧ στην Πολη της θεσσαλονικης δειγματοληπτικά αναφέρω Κέντρο-Τουμπα-Καλαμαρια-Επανομη εχει ftth ΟΤΕ  και μαλιστα ολοκληρωνεται και η δευτερη επεκταση και συντομα θα ξεκινησουν οι εμπορικες ενεργοποιησεις της δευτερης φασης . Στις περιοχές πχ Δυτικα οπως Ευοσμος-Αμπελοκηποι που τις έχει η voda, παρά οτι είναι περιοχές με απίστευτη ζητηση σε high speed internet η μονη επενδυση παραμένη fttc με ταχύτητες έως 100 και εξαιρειται η inalan που δεν ειναι παντου. Αρα εξαρταται αν η περιοχή σου είναι ελκυστική για ftth και κατα δευτερον σε ποιον παροχο ειναι η υπευθυνοτητα να το αναπτυξει. Επειδη ξερω τις εργολαβικες που ασχολούνται γίνεται οργασμός εργασιών ...μιλάμε για πλήρως νεο δικτυο απο το κεντρο....στην καμπίνα και απο εκει στο κτιριο-στον οροφο-στο διαμέρισμα. Αυτα τα στοιχεία του 2015 ειναι πλέον παλαιοντολογία δεν εμπεριεχουν καν τις 300.000 πορτες ftth μονο του ΟΤΕ + τις αλλες των αλλων παρόχων. έως τέλος χρόνου θα ενεργοποιηθουν εμπορικά οι δευτερες φάσεις σχεδόν σε κάθε μεγάλη πολη της Ελλάδας ...Δεν υπάρχει ανθρωπος στην Ελλάδα που ξέρει να κολλάει ίνες και να μην εργάζεται !!! Επίσης ΗΔΗ παιζει εμπορικά ftth σε μικρές περιοχές πχ (Διαβατά Θεσσαλονικη, Ευκαρπία, Ρετζικι κτλ κτλ...). Επίσης καλύτερα δείξε λίγο σεβασμό διότι χιλιάδες ανθρωποι εργάζονται ακόμη και νυχτερινές βάρδιες επι πάνω απο 3 χρόνια πλέον για να φτάσουμε έδω που είμαστε με πολύ εντατικούς ρυθμούς για όλους τους παρόχους. Μέχρι τέλος 21 ο στόχος είναι 500Κ μονο για τον οτε...Διαθεσιμότητα 325.000 γραμμών FTTH από τον ΟΤΕ — InfoCom + τους αλλους παρόχους είναι ενα τεράστιο βήμα. Είναι ενα εξαιρετικά δύσκολο και δαπανηρό έργο, έαν όμως αυριο εβγαινε ο Χ προθυπουργός και έλεγε να συσταθεί ταμείο υποδομών και κάθε Έλληνας πολίτης να δώσει 10e και άλλα 50 να αφαιρεθούν σταδιακά 5e το μηνα για ένα χρόνο απο κάθε ΑΦΜ... με 0.7Δις θα έβαζες και τα συνεργεία απο τις γειτονικές χωρες να δουλεψουν για σένα και θα συντομευες την επιστευξη 50% σε ftth κατα 5-7 χρόνια... αλλά εδω αρκούμαστε στους λαικισμούς και στις γενικευσεις...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Ο τεχνικός του παρόχου έχει πρώτα ελέγξει την γραμμή σου (ηλεκτρικές μετρήσεις) και τον συγχρονισμό της (upstream/downstream, attenuation, μέσο όρο περιοχής κτλ), άρα έχει αποκλείσει κάποιο θέμα υποδομής/καλωδίωσης, οπότε ζητάει ένα speedtest σαν πλαίσια troubleshooting και για να δει αν η συσκευή σου και η διασύνδεση της με το router μπορεί να πετύχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα. 

Άσχετο εγώ το ανέφερα για να σου δείξω πόσο συνυφασμένο/αναγνωρισμένο/δημοφιλές είναι σαν μετρητής γιατί σου λένε να πας στο speedtest.net όχι οποιοδήποτε τυχαίο speedtest ή στην χειρότερη σου λένε να googlάρεις speedtest και να πατήσεις το πρώτο αποτέλεσμα, που πάλι λόγω δημοφιλίας αυτό θα ειναι πρώτο αποτέλεσμα (που έχει και αυτό την βαρύτητα του το google παρουσιάζει αποτελέσματα με βάση το τι επιλέγουν οι περισσότεροι να ανοίξουν μετά απο συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά όσο περισσότεροι κάνουν click σε ένα site τόσο πιο πάνω στα αποτελέσματα ανεβαίνει! = μεγάλη δειγματοληψία στις μετρήσεις εν προκειμένω

fbd3979c41660c36f63b0c9f414c99eb.png

 

Και γενικά ειναι το πρώτο πράγμα που κάνουν οι περισσότεροι μετά απο κάποιο θέμα με την γραμμή ή μετά απο αναβάθμιση γραμμής για να δούνε πόσο καλά πάει το γεγονός ότι δεν το γνωρίζεις αυτό πάει να πει ότι ή εσκεμμένα το κάνεις γαργάρα για ιδιοτελείς λόγους ή ότι δεν ξέρεις πολλά επι του θέματος για να έχεις σημαντική κρίση. 

 

 

1 ώρα πριν, xstreamgamer είπε

Δεύτερον πολλοί γράφεται για το internet σε χώρες το ανατολικού μπλοκ βλέποντας τις μέγιστες ονομαστικές. Ζώντας στην Τσεχία στο Plzen για δύο χρόνια ναι είχαν καλωδιακό internet  με 500/mbps down up αλλά κανείς δεν ασχολούταν καν.

όχι όσες φορές αναφέρθηκαν αυτές οι χώρες ήταν με βάση μέσο όρο download όχι τις μέγιστες ονομαστικές αν το πηγαίναμε με μέγιστες ονομαστικές η βουλγαρία και η ρουμανία αλλά και άλλες έχουν 1 Gbps πρόσβαση με 20 ευρώ... 

αλλά αναφερόμασταν σε μέσο όρο γενικά (δηλαδή πχ βουλγαρία 70 κάτι mbps ) 

 

 

1 ώρα πριν, xstreamgamer είπε

Φανταστείτε τι θα γινότανε στην Ελλάδα αν βάζαμε τόσες κεραίες τόσο κοντά την μία με την άλλη στην Αθήνα. Και επιτέλους οι περισσότερες  χώρες του ανατολικού Μπλοκ είναι δίπλα στο κεντρικό κορμό διασύνδεσης της Ηπείρου μας  και είναι ταψί για να δεις βουνό κάνεις αίτηση.

έχουμε ένα σωρό ειδικά σε μεγάλες πόλεις (wifi που ζητάς κωδικό για να μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση) σε κάποιες πόλεις ακόμη και ο δήμος δίνει δωρεάν (πχ ηράκλειο) 

 

Αλλά η διαφορά είναι ότι σέρνεται τόσο το πληρωμένο όσο και το δωρεάν (καλά όσο αφορά το δωρεάν απλά ειναι σαν να έχεις PSTN επειδή λογικά έχουν μερικά ρούτερ της πλάκας να τραβάνε απο μια ADSL και έχεις καμια 1000 φοιτητές να το χρησιμοποιούν... το πληρωμένο σέρνεται αλλά σε νορμαλ -για την ελλάδα- δεδομένα δηλαδή 4 με 12 mbps αν είσαι τυχερός) 

1 ώρα πριν, xstreamgamer είπε

Και επιτέλους οι περισσότερες  χώρες του ανατολικού Μπλοκ είναι δίπλα στο κεντρικό κορμό διασύνδεσης της Ηπείρου μας

Άσχετο δεν είναι ότι έχουμε τεράστιες ταχύτητες στο εσωτερικό μας bandwidth και απλά δεν κατεβάζουμε γρήγορα όταν συνδεόμαστε προς τα έξω.. ένας με ADSL στα 8mbps θα κατεβάζεις με καμιά 4 είτε το κάνει απο το in.gr είτε το κάνει απο nvidia.com 

 

1 ώρα πριν, xstreamgamer είπε

  και είναι ταψί για να δεις βουνό κάνεις αίτηση.

ναι οκ καταρχήν πέρα ότι η κεντρική ευρώπη ειναι μέσα στα βουνά.. στην ελλάδα το 50% του πληθυσμού βρίσκεται στο λεκανοπέδιο αττικής δεν νομίζω να το λένε λεκανοπέδιο επειδή ειναι οροσειρά... και η έκταση ειναι σχετικά μικρή και πάλι όμως είδαμε τα χαίρια... 

 

1 ώρα πριν, xstreamgamer είπε

.τ.λ δεν υπάρχει επί 24ώρου βάσεως σταθερή παροχή σε ρεύμα η Ελλάδα έχει παντού και με σταθερή παροχή από το 1969 

χαχαχα ναι οκ μπορεί στην αθήνα (άσε πρόσφατα στις ειδήσεις που ακουγόταν για διάφορες περιοχές να μην έχουν ρεύμα για μέρες) εγώ στην Καστοριά μετράω 2ψίφιους αριθμούς blackout το εξάμηνο το ίδιο όταν ήμουν στην ΚΩ

Στην κρήτη λίγο καλύτερα αλλά άνετα είχαμε ένα κάθε τρίμηνο. 

57 λεπτά πριν, nasos74 είπε

1MB = 8Μbps ισχύει όταν είναι για αποθήκευση.

Όταν είναι να το κάνεις downloading/μεταφέρεις πρέπει να υπολογίσεις με το overhead.

Μια χαρά κατεβάζει ο φίλος (~5-5.4 είναι το όριο για 50άριο VDSL)  

το overhead δεν ειναι 1 ολόκληρο MB αυτό ειναι αστείο, και εξαρτάται και απο το πρωτόκολλο (P2P FTP κτλ)  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά μάλλον. Το να μην έχουν σταθερό ρεύμα τεράστιες περιοχές αυτών των χωρών είναι μέρος της καθημερινότητας τους όπως και σε πολλές περιοχές να μην έχουν καθόλου να οργώνουν ακόμα με τα βόδια κ.α.

Όταν αναφερόμουν σε κεραίες στην Τσεχία τουλάχιστον στο Plzen που ήμουν εγώ είχε κεραία τεράστια κάθε 10 πολυκατοικίες εδώ που μένω Λάρισα δεν έχω δει κάτι τέτοιο ούτε πουθενά αλλού στην Ελλάδα μιλάμε ήταν σαν Δάσος.

Εγώ δεν ξέρω τι ζηλεύεται σε αυτές τις χώρες πραγματικά όμως, με εξαίρεση μία Τσεχία που αποσχίστηκε πολύ νωρίς από το τύπο κουμμουνισμού του υπόλοιπου ανατολικού μπλοκ και είχε πάντα βαριά βιομηχανία,  σε κάθε άλλη περίπτωση όλα τα κορίτσια εκεί την έπεφταν σε Έλληνες Ιταλούς και Ισπανούς, έκανα κρα να φύγουν μόνιμα μαζί τους για την Ελλάδα, ειδικά Ουκρανές Ρωσίδες Ρουμάνες, λίγο λιγότερο οι Τσέχες.

Τις έβλεπα μέσα στην αποθήκη της Sony να είναι έτοιμες να παρατήσουν την οικογένεια τους και να να έρθουν στις χώρες του νότου. Λίγο λιγότερο οι Τσέχες αλλά και αυτές ειδικά οι ελεύθερες  φεύγαν την επόμενη στιγμή.

Απορώ πραγματικά  του πως συγκρίνετε το επίπεδο της ζωής σε μία χώρα με βάση το internet.Όπως είπα και πριν δεν τους ενδιάφερε καν και ήταν νεολαία οι περισσότεροι από αυτούς .Επειδή εκεί και οι επιγραφές ήτο στα Τσέχικα στην αρχή ρωτούσα σε πιο πάροχο internet να πάω και αυτοί μου πρότεινα τον πιο οικονομικό. Όταν τους ρωτούσα ποιος δίνει το μεγαλύτερο download speed όλοι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο μου έλεγαν τι σε νοιάζει κάτι τέτοιο.

Που να τους εξηγούσα ότι από το χωριό μου που είχα δυο mbps δεν μπορούσα να δω youtube πάνω από 20 λεπτά. Για αυτούς ήταν αυτονόητο αλλά αυτονόητο ήταν ότι καθένας σχεδόν δεν ασχολούνταν και με τις super duper ταχύτητες, όλοι άπαντες σχεδόν ήταν ικανοποιημένοι με το 20 mbps που είχαν σταθερά.

Αλλά κατά τα άλλα φτωχή χώρα  και η Τσεχία με άθλια κτίρια ως επί το πλείστο άθλια διασκέδαση ο Μαικλ Τζάκσον τώρα έφτασε εκεί, άθλιο φαγητό η πίτσα είχε πάχος που μετράτε σε νανόμετρα και τα κηπευτικά τους πλαστικά το πιο επιεικής που μπορώ να βρω.

Τι ζηλεύουμε ώρες ώρες σαν λαός δεν μπορώ να το πιστέψω μόλις βρέθηκε δουλειά ξανά στην Ελλάδα εγώ και η σύζυγος φύγαμε με την ταχύτητα του φωτός χωρίς δεύτερη σκέψη καν...

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

 

Απορώ πραγματικά  του πως συγκρίνετε το επίπεδο της ζωής σε μία χώρα με βάση το internet.Όπως είπα και πριν δεν τους ενδιάφερε καν και ήταν νεολαία οι περισσότεροι από αυτούς .Επειδή εκεί και οι επιγραφές ήτο στα Τσέχικα στην αρχή ρωτούσα σε πιο πάροχο internet να πάω και αυτοί μου πρότεινα τον πιο οικονομικό. Όταν τους ρωτούσα ποιος δίνει το μεγαλύτερο download speed όλοι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο μου έλεγαν τι σε νοιάζει κάτι τέτοιο.

 

Κανένας δεν το κάνει αυτό εσύ το κάνεις αυτό.

 

Τέλος τα πράματα δεν είναι τόσο άσχημα στην τσεχία όπως τα λες δεν ειναι κοσοβο... 

 

Και στην τελική ένας λόγος παραπάνω αν είναι τόσο άσχημα να έχουν τέτοιες χώρες καλύτερη υποδομή απο εμάς. (όσο για τις κεραίες αυτές μάλλον για τα κινητά ήταν για internet δεν ειναι μεγάλες και μιλάμε για σταθερό βασικά) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

5ΜΒ * 8mbps = 40Mbps εδώ και 10 χρόνια κατεβάζεις με 10Mbps κάτω απο την ονομαστική σου ταχύτητα που αν εισαι με FTTC δεν ειναι καλά στατιστικά  

1. Το internet ειναι αμφίδρομο. Για να κατεβάσεις εσύ
με 10 θα πρέπει και ο απέναντι να ανεβάζει με 10.

2. Το internet είναι best effort. Το ότι κλειδώνεις στα
50/100/200 δεν σημαίνει ότι θα κατεβάζεις με τα α-
ντίστοιχα MB/sec ακόμα και εντός της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λες να κάνουμε μια συμφωνία; Εγώ να θεωρώ τον εαυτό μου πιο κατάλληλο να εκφέρω άποψη για αυτές τις χώρες έζησα εκεί αρκετό καιρό, και εσύ να διαφωνείς όσο θέλεις μαζί μου και να το λήξουμε εδώ η κουβέντα μαζί σου δεν οδηγεί πουθενά όπως είπαν και οι προηγούμενοι από μένα.

Εδώ άλλοι μας έλεγαν ότι είναι καλύτερα να ζούνε σε χώρες που τελειώνουν σε σταν μόνο και μόνο γιατί έχουν ονομαστικά και μόνο καλύτερες επιδώσεις στο internet σε πολύ μεμονωμένες περιπτώσεις και σε πολύ ιδιαίτερες συνθήκες.

Σου μιλάνε άνθρωποι με ιδία εμπειρία από το εξωτερικό ότι ο πάροχος π.χ στο Plzen που έδινε 500/up/down είχε ελάχιστες αιτήσεις και μία από αυτές ήμουν και εγώ μου το έλεγε ο τεχνικός που ήρθε σπίτι. Και εδώ στην Λάρισα που μένω έχω fthh 200 από το Αστικό κέντρο στο οποίο υπάγεται η συνοικία Νεράιδα Λάρισας.

Δεν έχω βάλει ακόμα και από ότι μου έλεγε τεχνικός του ΟΤ.Ε  ζήτημα να έβαλαν 5 σε πληθυσμό 3.000 περίπου που έχει η συνοικία αν όχι παραπάνω.

Άρα και αυτό που σου είπαν σχετικά με την διάθεση του κόσμου, και αυτό ισχύει προφανώς έχουμε διαθεσιμότητα για οπτική μέχρι την πρίζα του σπιτιού, και δεν βάζουμε κανένας. Τόσο απλά τόσο κατανοητά.

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα στα πρώτα κόμμεντς για την έλλειψη ενδιαφέροντος. Εγώ θα πω από προσωπική εμπειρία οτι ένας πελάτης που ενδιαφέρεται για ίντερνετ και μιλάει και με το τεχνικό τμήμα γιατί πιάνει 7mbps στην 24άρα, στην ανανέωση δεν πήγε στην 50άρα με 3ε διαφορά στο μηνιαίο πάγιο και ανανέωσε την 24αρα... σαφώς δικαίωμα του να γκρινιάζει που τα εως 24 δεν είναι 24, αλλά όπου υπάρχουν επιλογές και δεν επιλέγονται είμαστε εμείς άξιοι της μοίρας μας, δεν είναι ούτε 1 ούτε 2 αυτά τα περιστατικά...  "κάνεις τηλεδιασκέψεις? ναι, έχεις παιδιά με διαδικτυακά μαθήματα ? ναι, με 3ε πιο πάνω πας στο 50άρι και θα πιάνεις 40+ αντί για 7-12 που είσαι τώρα, όχι ευχαριστώ άστο στο 24...  

Εγώ είμαι λίγο στην άλλη πλευρά, πληρώνω 100άρα και κλειδώνω 145 ftth και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, γνωρίζω οτι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή για όλους, αλλά όπου υπάρχει είναι μονόδρομος, οι παλιές καλωδιώσεις είναι μεγάλο πρόβλημα και με fttc υπάρχει και εκεί μεγάλη χασούρα. Αν έχει κάποιος ενημέρωση οτι στο cabinet πιάνει 47 και στο σπίτι βλέπει 30 δε του φταίει η εταιρία... 

Είναι ακριβό το ίντερνετ στην Ελλάδα? ναι είναι, οι μισοί που γκρινιάζουν στα φόρουμ όμως δεν ξέρουν καν αν δέχονται ftth και αν δικαιούνται κουπόνι sfbb. 
 

Untitled.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, skanjos είπε

Διάβασα στα πρώτα κόμμεντς για την έλλειψη ενδιαφέροντος. Εγώ θα πω από προσωπική εμπειρία οτι ένας πελάτης που ενδιαφέρεται για ίντερνετ και μιλάει και με το τεχνικό τμήμα γιατί πιάνει 7mbps στην 24άρα, στην ανανέωση δεν πήγε στην 50άρα με 3ε διαφορά στο μηνιαίο πάγιο και ανανέωσε την 24αρα... σαφώς δικαίωμα του να γκρινιάζει που τα εως 24 δεν είναι 24, αλλά όπου υπάρχουν επιλογές και δεν επιλέγονται είμαστε εμείς άξιοι της μοίρας μας, δεν είναι ούτε 1 ούτε 2 αυτά τα περιστατικά...  "κάνεις τηλεδιασκέψεις? ναι, έχεις παιδιά με διαδικτυακά μαθήματα ? ναι, με 3ε πιο πάνω πας στο 50άρι και θα πιάνεις 40+ αντί για 7-12 που είσαι τώρα, όχι ευχαριστώ άστο στο 24...  

Εγώ είμαι λίγο στην άλλη πλευρά, πληρώνω 100άρα και κλειδώνω 145 ftth και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, γνωρίζω οτι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή για όλους, αλλά όπου υπάρχει είναι μονόδρομος, οι παλιές καλωδιώσεις είναι μεγάλο πρόβλημα και με fttc υπάρχει και εκεί μεγάλη χασούρα. Αν έχει κάποιος ενημέρωση οτι στο cabinet πιάνει 47 και στο σπίτι βλέπει 30 δε του φταίει η εταιρία... 

Είναι ακριβό το ίντερνετ στην Ελλάδα? ναι είναι, οι μισοί που γκρινιάζουν στα φόρουμ όμως δεν ξέρουν καν αν δέχονται ftth και αν δικαιούνται κουπόνι sfbb. 
 

Untitled.png

Τα είπες όλα στο χωριό είχα γίνει ειδικός στα router και στα spiltter αν άλλαζες κάθε τρεις μέρες splitter είχες μία ελπίδα να γλιτώσεις την επίσκεψη του συνεργείου του Ο.Τ.Ε η οποία  μία φορά στο εικοσαήμερο ήταν στάνταρ .Τώρα με απόσταση από το αστικό κέντρο στα 125 μέτρα και με 6,5mbps κατέβασμα σε 50VDSL τι να το κάνω το ftth το 200αρι παρόλο που έχω δυο παιδιά στο σχολείο φέτος πιο πολύ κάνουν τήλε εκπαίδευση. Δεν μου χρειάζεται κάτι ,αν και για να πω την αλήθεια αν ήταν δικό μου το σπίτι και  όχι ενοίκιο μάλλον 200 θα έβαζα αλλά σήμερα είμαι εδώ αύριο όχι, αν και πάλι θα πω ότι με μία τερματισμένη σε απόδοση 50αρα γραμμή είσαι υπέρ καλυμμένος.

Edit:Δεν υπάρχει περίπτωση να σκαφτεί μια περιοχή για ftth και να μην το πάρεις χαμπάρι.

Κοντά στον έναν χρόνο που κράτησαν τα έργα γεμίσαμε αυλάκια χαντάκια ολόκληρα παντού stands του Ο.Τ.Ε και άπειρα χαρτιά που να μας λένε σε ποιο δρόμο απαγορεύεται η στάθμευση κάθε φορά.

Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που μπαίνει σε τεχνολογικό forum να μην έχει πάει είδηση ότι στην γειτονία του γίνονται έργα ftth..

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, supernino είπε

αθηνα wind με τσουγκράνα  σκαβει απο το 2017 για να βαλει vdsl και σε καποιες περιοχες δεν εχει αρχίσει αλλα στο μπακλαντες που ζουμε βρισκουν και τα κανουν

 

Μη λες Μπαγκλαντές την Ελλαδα γιατί θα σε κατακεραυνώσει η "insomnia-police" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, eaglos είπε

1. Το internet ειναι αμφίδρομο. Για να κατεβάσεις εσύ
με 10 θα πρέπει και ο απέναντι να ανεβάζει με 10.

2. Το internet είναι best effort. Το ότι κλειδώνεις στα
50/100/200 δεν σημαίνει ότι θα κατεβάζεις με τα α-
ντίστοιχα MB/sec ακόμα και εντός της χώρας.

1.οι περισσότεροι server του εξωτερικού έχουν τουλάχιστον 1gbps throughput 

 

2. δεν σημαίνει επίσης όμως ότι αναγκαστικά θα πρέπει να κατεβάζεις πολύ χαμηλότερα ειδικά όταν δεν μιλάμε για 100% χαλκό δηλαδή (FTTC και FTTH) 

 

τέλος για FTTC που συγχρονίζει στα 50mbps λίγο ειναι εγώ στο σπίτι κατεβάζω με 6MB κατα μέσο όρο 

 

 

31 λεπτά πριν, skanjos είπε

Διάβασα στα πρώτα κόμμεντς για την έλλειψη ενδιαφέροντος. Εγώ θα πω από προσωπική εμπειρία οτι ένας πελάτης που ενδιαφέρεται για ίντερνετ και μιλάει και με το τεχνικό τμήμα γιατί πιάνει 7mbps στην 24άρα, στην ανανέωση δεν πήγε στην 50άρα με 3ε διαφορά στο μηνιαίο πάγιο και ανανέωσε την 24αρα... σαφώς δικαίωμα του να γκρινιάζει που τα εως 24 δεν είναι 24, αλλά όπου υπάρχουν επιλογές και δεν επιλέγονται είμαστε εμείς άξιοι της μοίρας μας, δεν είναι ούτε 1 ούτε 2 αυτά τα περιστατικά...  "κάνεις τηλεδιασκέψεις? ναι, έχεις παιδιά με διαδικτυακά μαθήματα ? ναι, με 3ε πιο πάνω πας στο 50άρι και θα πιάνεις 40+ αντί για 7-12 που είσαι τώρα, όχι ευχαριστώ άστο στο 24...  

Εγώ είμαι λίγο στην άλλη πλευρά, πληρώνω 100άρα και κλειδώνω 145 ftth και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, γνωρίζω οτι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή για όλους, αλλά όπου υπάρχει είναι μονόδρομος, οι παλιές καλωδιώσεις είναι μεγάλο πρόβλημα και με fttc υπάρχει και εκεί μεγάλη χασούρα. Αν έχει κάποιος ενημέρωση οτι στο cabinet πιάνει 47 και στο σπίτι βλέπει 30 δε του φταίει η εταιρία... 

Είναι ακριβό το ίντερνετ στην Ελλάδα? ναι είναι, οι μισοί που γκρινιάζουν στα φόρουμ όμως δεν ξέρουν καν αν δέχονται ftth και αν δικαιούνται κουπόνι sfbb. 
 

Untitled.png

Φίλε inalan έχεις δεν εισαι χαρακτηριστικό δειγμα όσο αφορά την διαθεσιμότητα... :P είναι σαν να πετάγεται κάποιος που παίρνει 1gbps απο το πανεπιστήμιο του και να λέει τα ίδια :P  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...