Προς το περιεχόμενο

Αγορα αυτοκινητου εως 22 χιλιαρικα.


anso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, anso είπε

Τι ειχες ανεβασει και στο εκλεισαν;αν επιτρέπεται;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/738752-αγορά-νέου-αυτοκινήτου-ιδέες-προτάσεις/

849 σελίδες 

1.000.000 εμφανίσεις 

Ακόμα και εμείς με καινούργια αυτοκίνητα, ειμασταν έτοιμοι να αγοράσουμε πιο καινούριο, το ζούσαμε κι εμείς μαζί με τον Θωμά,κάποιοι είχαμε και περισσότερες πληροφορίες μέσω πμ 🤣😎

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anso είπε

Τι ειχες ανεβασει και στο εκλεισαν;αν επιτρέπεται;

Με κάλυψε ο terry σε περίληψη η ιστορία μου για αγορά αυτοκινήτου , ξεκίνησε σαν το δικό σου ποστ και μαζεύτηκε ωραία παρέα για ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων και γενικά περί αυτοκίνησης Αλλά πάνω από όλα μας κρατούσε παρέα τον τελευταίο χρόνο που δεν έχουμε και πολλές επιλογές για ωραίες συζητήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με κάλυψε ο terry σε περίληψη η ιστορία μου για αγορά αυτοκινήτου , ξεκίνησε σαν το δικό σου ποστ και μαζεύτηκε ωραία παρέα για ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων και γενικά περί αυτοκίνησης Αλλά πάνω από όλα μας κρατούσε παρέα τον τελευταίο χρόνο που δεν έχουμε και πολλές επιλογές για ωραίες συζητήσεις

Τραγικό .και δηλαδη το κατεβασαν;

41 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με κάλυψε ο terry σε περίληψη η ιστορία μου για αγορά αυτοκινήτου , ξεκίνησε σαν το δικό σου ποστ και μαζεύτηκε ωραία παρέα για ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων και γενικά περί αυτοκίνησης Αλλά πάνω από όλα μας κρατούσε παρέα τον τελευταίο χρόνο που δεν έχουμε και πολλές επιλογές για ωραίες συζητήσεις

 

1 ώρα πριν, terry308 είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/738752-αγορά-νέου-αυτοκινήτου-ιδέες-προτάσεις/

849 σελίδες 

1.000.000 εμφανίσεις 

Ακόμα και εμείς με καινούργια αυτοκίνητα, ειμασταν έτοιμοι να αγοράσουμε πιο καινούριο, το ζούσαμε κι εμείς μαζί με τον Θωμά,κάποιοι είχαμε και περισσότερες πληροφορίες μέσω πμ 🤣😎

Ωραια φάση ηταν δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικό thread που δεν έπρεπε να κλειδωθεί ως φόρος τιμής. Ακομα και εγω που δεν είχα σκοπό να αγοράσω κάτι κάθε μερα έμπαινα και το διάβαζα και μετα πηγαινε και έφτιαχνα στα site των κατασκευαστων αμαξια 😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 12/3/2021 στις 1:14 ΠΜ, anso είπε

Καλησπερα σας.εδω και λιγο καιρό σκέφτομαι σοβαρα να αγοράσω νεο αυτοκίνητο .

Μπορω να κοιτάξω μαξ εως 22 χιλιαρικα ειτε καινούριο ειτε ελαφρως μεταχειρισμενο.

Ειμαι σε επαρχία, κύριος λόγος μετακινησης ειναι σπιτι δουλειά και γενικα οτι χιλιόμετρα κανω σε βόλτες ή διακοπές. Κάνω περίπου 10-14 χιλιάδες χλμ το χρόνο απ οσο μπορω να υπολογισω, όπως τα υπολόγισα με το προηγούμενο οχημα.Οικογενεια δεν εχω ακομα. Τα αυτοκίνητα που μου χουν κεντρίσει το ενδιαφέρον ειναι η Τζουλιέτα μοντέλα 19+ , honda civic,audi a3 το νεο μοντελο και το c-hr.Αλλα μοντελα που μου εκαναν εντύπωση ηταν το 208,arona,focus,puma,a-class,stonic,xceed,ceed, corolla κ corsa.

Να παω βενζίνη ή πετρελαιο;

Τι γνωμη εχετε για τα προαναφερθέντα και αν εχετε να προτείνετε κατι αλλο δεκτο.

ΤΟ αμαξι πουχω τωρα ειναι ενα civic 2003 sedan και το χω απο 2010 κ εχω κανει γυρωστα 130 χιλιαδες χιλιομετρα.

ευχαριστώ.

Πρόσφατα φίλος αποφάσισε να αγοράσει καινούργιο αυτοκίνητο. 

Ήταν ανάμεσα στο Nissan Juke, Renault Capture και Peugeot 2008. Κοινός παρονομαστής τα 1000cc , ο τρικυλινδρος κινητήρας, καθώς και ο χαρακτηρισμός SUV. 

Αφού ξημεροβραδιαστηκε στις αντιπροσωπείες μετά από πολλά test drive δεν μπορούσε να αποφασίσει καθως μεγάλο πρόβλημα ήταν και οι εκδόσεις που πρόσφερε η κάθε μαρκα. Αλλες έδιναν ηλεκτρικά χειροφρενα, κάρτες αντί για κλειδι, δισκόφρενα πίσω κλπ κλπ.

Μετά από πολύ κουβέντα καταλήξαμε (εγώ είχα συμμετοχή στη κουβέντα από την άποψη ότι με ενδιέφερε το πώς θα κινηθεί για την αγορά επειδή δεν θα μου δοθεί η ευκαιρια να αγοράσω καινούργιο αυτοκινητο οπότε εμπειρικά ήθελα μάθω τη διαδικασία καθώς και το τρόπο σκέψης) στο Toyota CHR.

Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογη και αιτιολογω (τα παρακάτω αντιπροσωπεύουν το δικό μου σκεπτικό και μόνο)

1)Το πετρέλαιο θεωρώ ότι φτάνει προς το τέλος του όσον αφορά τα συμβατικά αυτοκίνητα. Όλες οι εταιρίες προσπαθούν να το αποφύγουν, οι εισαγωγές που έρχονται από Γερμανία τουλάχιστον αφορούν πετρέλαια από το 2013 και μετά γιατί τους τα απαγορευουν ακόμα και σε μικρές πόλεις. Το car έχει γεμίσει με "καινούργια" πετρέλαια και όλοι προσπαθούν να τα σπρώξουν. Τώρα θα μου πεις για Ελλάδα αυτό είναι σχετικά..Μπορεί να έχουμε για άλλα 10-20 χρόνια. Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα.

2) Τα περισσότερα μοντέλα βγαίνουν σε 1000cc και τρικυλινδρα είναι η νέα μόδα?είναι η νέα τεχνολογία?( Υπάρχει σχεδόν από το 60' αλλά προφανώς κάποιος δεν τη ήθελε σαν την αρχιτεκτονική arm ένα πράγμα) και εγώ θεωρώ ότι μπορεί να είναι λίγα σαν κυβικά αλλά μάλλον κάνω λάθος. Ένα καινούργιο αυτοκίνητο με αυτά τα χαρακτηριστικά θα πετάει και θα ζοριζεται αναλόγως τη χρήση. Οπότε επικεντρωσου στη χρήση. 

3)Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή η επιλογή mild-υβριδικου είναι η καλύτερη. Το mild- υβριδικό είναι η κατηγορία που διαχωρίζει τα βενζινοκίνητα και τα αμιγώς ηλεκτρικά τα οποία είναι απλησίαστα σε τιμές καθώς και υποδομές. Εχεις και τη βενζίνη καθώς και τη μπαταρία που φορτίζει κατά τη πέδηση οπότε δεν αντιμετωπίζεις άμεσα το πρόβλημα της φόρτισης. Επίσης θα προτιμούσα μια εταιρία όπως η Toyota που έχει αναπτύξει τη τεχνολογία των υβριδικων αυτοκινήτων από το πρώτο Prius (1997 αν δεν κάνω λάθος) μεχρι σήμερα σε σχέση με άλλες εταιρίες που μπήκαν πρόσφατα στην υβριδική τεχνολογία. (οχι δεν είμαι fanboy ) 

Εν κατακλείδι, κάνε test-drive ότι και αν επιλέξεις, σε περίπτωση που πας σε υβριδικό δες εγγυησεις, χρόνο ζωής μπαταριων και κόστος αλλαγής όταν με το καλό ερθει η ώρα τους. Επίσης μιας και μιλάμε για επαρχία (εγώ είμαι Ιωάννινα) δες τι γίνεται με το σέρβις η τυχόν προβλήματα, αναλαμβάνει συνεργείο στη περιοχή σου?υπάρχει γνώση? Η απλά θα πηγαίνει Αθήνα κάθε φορά που έχει κάτι?

Συγνώμη για την έκταση.😛

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, anso είπε

900 κοντά σχόλια απαππ

Αλλά κατέληξε στο λέοντα.... 

Διάβασε και ένα φρέσκο άρθρο για το λέοντα στην έκδοση που πήρε ο @godslayerxp

https://autoholix.com/2021/03/13/seat-leon-fr-dokimi-test-drive/?fbclid=IwAR3VPfkFW-CpLORCwhQiaSF23hIKtZlVcSuLorQNvdfyQopLdlzd9gwn2mM

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εργένης είναι και θέλει βόλτες ταξίδια. Τι να το κάνει το suv. Άμα γίνει 50 με παιδιά τι θα πάρει τροχοβίλα? 

Κοίτα πάρε ένα αυτοκίνητο να το ευχαριστηθείς. 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλικια δεν εχει σχεση με το τι αυτοκινητο θα παρεις, αλλα οι αναγκες σου για την μετακινηση και χρηση. Οταν θελει αυτοκινητο για ταξιδια θα παρει ενα ανετο και ησυχο, και οχι καποιο που στις λακουβες θα σου φευγουν τα σφραγισματα απο τα δοντια και θα φορας ωτοασπιδες απλα και μονο επειδη ειναι 25 χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, c-max είπε

και οχι καποιο που στις λακουβες θα σου φευγουν τα σφραγισματα απο τα δοντια και θα φορας ωτοασπιδες

Σε ποιο από τα 4-5 μοντέλα που έχει καταλήξει ο ts συμβαίνει αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Σε ποιο από τα 4-5 μοντέλα που έχει καταλήξει ο ts συμβαίνει αυτό?

Δεν αφορα γαι τον ts η απαντηση αλλα για τον adi32 που αναφερει σαν το κυριοτερο λογο την ηλικια του αγοραστη γενικα, και θελω να τονισω οτι εχει την μειζονα σημασια.

Επεξ/σία από c-max
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google -> Euro 7 ... Αν έχεις φράγκα να αλλάζεις πάρε ό,τι θες ό,τι σου αρέσει στο μάτι ή σου κάνει κλικ στο  test drive ... όλα είναι καλά πια για 5 χρόνια τουλάχιστον ... αν είσαι Έλληνας όμως και το κρατάς 12-15 χρόνια σκέψου το... Τη βενζίνη τη βλέπετε που τσιμπάει 1,6; Με τι θα ταΐζετε τα 150 άτια; Με σανό; Είπαμε αν τα έχεις και θα το αλλάξεις σύντομα ναι... ας πάει και 2 ευρά η βενζίνη... αλλιώς τι συζητάμε; ... Το πετρέλαιο το δίνουν σχεδόν μπιρ παρά πια... δεν το βλέπετε; τα υβριδικά τα τσιμπάνε σαν το πετρέλαιο παλιά... δεν το βλέπετε; τη σχεδίαση κοιτάμε; Σχεδόν όλες οι εταιρείες βγάζουν διαστημικά οχήματα.. .το πενάκι έχει τρελαθεί μέσα έξω βγάζουν πανέμορφα λειτουργικά κομψά έργα τέχνης με σαλόνι σπιτιού για όλα μα όλα τα γούστα... αλλά από κινητήρα;;; για την επόμενη 10ετία + ;; τροφή για σκέψη καθόσον υπάρχει και ο κλασσικός αντίλογος ... τόσα αυτοκίνητα μωρέ κυκλοφορούν και πιο αρχαία.. εμένα θα βαρέσουν; Οι Ευρωπαίοι που τα αλλάζουν κάτω από 10ετία; Ναι.. Η Ελλάδα που κάθεται σούζα;;; Ναι ... Η Ελλάδα που έχει το ακίνητο και το αυτοκίνητο για γελάδα; Ναι... Ακόμα και λεφτά να είχα θα κοίταζα να προσαρμοστώ στη μιζέρια μας γιατί ακόμα και στο Alto χωρίς μεταλλικό χρώμα οι λακούβες από το super market και οι γρατζουνιές από ξεπαρκάρισμα τρίτων αγνώστων πονάνε και εκεί πολύ... καλή τύχη...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Gr.mac είπε

Google -> Euro 7 ... Αν έχεις φράγκα να αλλάζεις πάρε ό,τι θες ό,τι σου αρέσει στο μάτι ή σου κάνει κλικ στο  test drive ... όλα είναι καλά πια για 5 χρόνια τουλάχιστον ... αν είσαι Έλληνας όμως και το κρατάς 12-15 χρόνια σκέψου το... Τη βενζίνη τη βλέπετε που τσιμπάει 1,6; Με τι θα ταΐζετε τα 150 άτια; Με σανό; Είπαμε αν τα έχεις και θα το αλλάξεις σύντομα ναι... ας πάει και 2 ευρά η βενζίνη... αλλιώς τι συζητάμε; ... Το πετρέλαιο το δίνουν σχεδόν μπιρ παρά πια... δεν το βλέπετε; τα υβριδικά τα τσιμπάνε σαν το πετρέλαιο παλιά... δεν το βλέπετε; τη σχεδίαση κοιτάμε; Σχεδόν όλες οι εταιρείες βγάζουν διαστημικά οχήματα.. .το πενάκι έχει τρελαθεί μέσα έξω βγάζουν πανέμορφα λειτουργικά κομψά έργα τέχνης με σαλόνι σπιτιού για όλα μα όλα τα γούστα... αλλά από κινητήρα;;; για την επόμενη 10ετία + ;; τροφή για σκέψη καθόσον υπάρχει και ο κλασσικός αντίλογος ... τόσα αυτοκίνητα μωρέ κυκλοφορούν και πιο αρχαία.. εμένα θα βαρέσουν; Οι Ευρωπαίοι που τα αλλάζουν κάτω από 10ετία; Ναι.. Η Ελλάδα που κάθεται σούζα;;; Ναι ... Η Ελλάδα που έχει το ακίνητο και το αυτοκίνητο για γελάδα; Ναι... Ακόμα και λεφτά να είχα θα κοίταζα να προσαρμοστώ στη μιζέρια μας γιατί ακόμα και στο Alto χωρίς μεταλλικό χρώμα οι λακούβες από το super market και οι γρατζουνιές από ξεπαρκάρισμα τρίτων αγνώστων πονάνε και εκεί πολύ... καλή τύχη...

 

Ενα hondaki για πρωτο αμαξι εχω και το εχω 11 χρονια και το χα παρει μεταχειρισμένο και μοντελο του 2003.εκανα τις βλακείες μου αλλα νταξ οσο να ναι στα 32 και με τα οικονομικα δεδομένα στην ελλαδα δεν θεωρω πως ο μεσος Έλληνας μπορει να αλλαζει οχημα σε λιγοτερο απο δεκα χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...