Προς το περιεχόμενο

Αγορα αυτοκινητου εως 22 χιλιαρικα.


anso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ανα τα χρονια ολες η εταιριες στην σταδιοδρομια τους να βγαλουν και κάποια προβλήματα,,

και κανανε την τριχα τριχια που λεμε οι πιο πολλοί και τους έβγαινε το όνομα,, αλλα  τα χρονια περασαν και η τεχνολογια προχώρησε και πανω κατω ολες η εταιρίες βελτιώθηκαν,

και κατι ακόμα ,, τα περισσότερα ανταλλακτικά που εισάγονται στην ελλαδα απο το ετως 2007 και μετα είτε γνήσια είτε ιμιτασιον

ειναι για γερμανικά αυτοκίνητα . ενω σε πωλησης και περισοτερα σε  κυκλοφορια απο το 2009 ειναι toyota nissan hundai , πως γίνεται αυτο?

συμπεράσματα δικα σου (αφορα την αξιοπιστία)

Επεξ/σία από sharke
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, sharke είπε

ανα τα χρονια ολες η εταιριες στην σταδιοδρομια τους να βγαλουν και κάποια προβλήματα,,

και κανανε την τριχα τριχια που λεμε οι πιο πολλοί και τους έβγαινε το όνομα,, αλλα  τα χρονια περασαν και η τεχνολογια προχώρησε και πανω κατω ολες η εταιρίες βελτιώθηκαν,

και κατι ακόμα ,, τα περισσότερα ανταλλακτικά που εισάγονται στην ελλαδα απο το ετως 2007 και μετα είτε γνήσια είτε ιμιτασιον

ειναι για γερμανικά αυτοκίνητα . ενω σε πωλησης και περισοτερα σε  κυκλοφορια απο το 2009 ειναι toyota nissan hundai , πως γίνεται αυτο?

συμπεράσματα δικα σου (αφορα την αξιοπιστία)

Συμφωνώ!!!

Ψάχνω κι εγώ για παρόμοιο αυτοκίνητο αλλά με μικρότερο μπάτζετ κι επειδή καταλήγω σε μεταχειρισμένο που θα του βάλω LPG, ρώτησα φίλο έμπειρο μηχανικό αλλά και τον τεχνικό που μου πέρασε το LPG στο αυτοκίνητό μου(το ίδιο έμπειρος) και μου είπαν και οι δυο το ίδιο πράγμα.Μακριά από TSI,FSI,TFSI κινητήρες.Βγάζουν προβλήματα, καίνε λάδια κι έχουν και ακριβά ανταλλακτικά.Αν θες αξιοπιστία, πας σε Ιάπωνα ή σε KIA Hyundai που πλέον δεν αποτελούν έκπληξη αφού οι χρήστες τα ψηφίζουν για πολλές χρονιές σαν τ' αυτοκίνητα με τα λιγότερα θέματα.

Συνεπώς εγώ για καινούργιο θα κατέληγα σε Hyundai i30 Fastback που το θεωρώ πολύ κομψό ειδικά στην έκδοση N Line αλλά και το Kona σαν πιο νεανικό και παιχνιδιάρικο.Από τιμές δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι είναι κοντά σ'αυτά που δίνεις.Για TOYOTA αν και υπερευχαριστημένος κάτοχος του Corolla για 15 χρόνια, ακούω από πολλούς ότι το CVT σπάει @@ από θόρυβο.

Τέλος αφού έχεις αυτοκίνητο για να κάνεις τη δουλειά σου, μην αποκλείεις και την περίπτωση του ελαφρώς μεταχειρισμένου.Βέβαια θέλει υπομονή κι επιμονή καθώς ο Έλληνας θέλει να πουλήσει όσο σχεδόν αγόρασε αλλά αφού έχεις λειτουργικό αυτοκίνητο, θα μπορούσες να βρεις κάνα διαμαντάκι σε πολύ καλή κατάσταση και τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, anso είπε

Σε επαρχία είμαι καθως και σε ταξιδια το χρησιμοποιώ το αμάξι συνήθως

Πόσο επαρχία είσαι; Τι ταξίδια κάνεις; 

999κ και 90 ps έχω, παω άνετα τα ταξίδια μου, ακόμα και τα μηνιαία 420+420χλμ για 3-4ημερο

θα ήθελα βέβαια 120-130 ps για μεγαλύτερη άνεση...

το leon fr σα του tsofras νομίζω ότι πρέπει να το δεις από κοντά 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου, γιατί δεν προτείνεται πουθενά σε κανένα θέμα το Suzuki Vitara hybrid;

 

Στα 21Κ με το κλειδί στο χέρι η GL+ έκδοση με τίμιο εξοπλισμό και από ότι βλέπω στον τύπο ένα από τα πιο vfm αμάξια σε αυτήν τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sharke είπε

και κατι ακόμα ,, τα περισσότερα ανταλλακτικά που εισάγονται στην ελλαδα απο το ετως 2007 και μετα είτε γνήσια είτε ιμιτασιον

ειναι για γερμανικά αυτοκίνητα .

Αυτό από που το έβγαλες;

Όσο για τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν Ελλάδα,καινουρια,

τα τελευταία 15 χρόνια οι Toyota και VW παίζουν μόνες τους,λόγω του ότι προσφέρουν το καλύτερο πακέτο σε κόστος αγοράς,ποιότητας,αξιοπιστίας και μεταπώλησης.Αν βάλεις και το σύνολο Vag group,τότε είναι πιθανόν πρώτο σε πώλησεις.

Αυτά για τον μέσο Έλληνα.

Σε άλλες χώρες οι αριθμοί είναι αλλιώς,οπότε το ότι κάτι κυκλοφορεί πολύ δεν εχει να κάνει μόνο με την αξιοπιστία αλλά και το πόσο κοστίζει,και σε ποια χώρα κυκλοφορεί.

Ακολουθουν Peugeot,Opel,Nissan,Citroen,Huyndai.

Στην Ευρώπη γενικα τα ασιατικά είναι σχεδόν ανύπαρκτα σε σχέση με τα γερμανικα και γαλλικά.

Σόρρυ για το off topic 

Σχετικά με το θέμα,εγώ προσωπικά θα κοιτούσα καινούρια A3,Toyota Corolla,Golf και ελαφρώς μεταχειρισμένο A-class.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vtsuk είπε

Ερώτηση άσχετου, γιατί δεν προτείνεται πουθενά σε κανένα θέμα το Suzuki Vitara hybrid;

 

Στα 21Κ με το κλειδί στο χέρι η GL+ έκδοση με τίμιο εξοπλισμό και από ότι βλέπω στον τύπο ένα από τα πιο vfm αμάξια σε αυτήν τιμή.

Την ιδια απορια εχω, μονο γερμανικα βλεπω .Για vfm δεν ξερω αν ισχυει η εκδοση gl με δωρο ζαντες αλουμινιου στα 17Κ. Απλως με τα hybrid ψαξε αν σου κανουν για το  θεμα μπαταριας ,ηλεκτροκινητηρα, τουρμπο για 120-130 ιππους.

Επεξ/σία από kostasathv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Αυτό από που το έβγαλες;

Όσο για τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν Ελλάδα,καινουρια,

τα τελευταία 15 χρόνια οι Toyota και VW παίζουν μόνες τους,λόγω του ότι προσφέρουν το καλύτερο πακέτο σε κόστος αγοράς,ποιότητας,αξιοπιστίας και μεταπώλησης.Αν βάλεις και το σύνολο Vag group,τότε είναι πιθανόν πρώτο σε πώλησεις.

Αυτά για τον μέσο Έλληνα.

Σε άλλες χώρες οι αριθμοί είναι αλλιώς,οπότε το ότι κάτι κυκλοφορεί πολύ δεν εχει να κάνει μόνο με την αξιοπιστία αλλά και το πόσο κοστίζει,και σε ποια χώρα κυκλοφορεί.

Ακολουθουν Peugeot,Opel,Nissan,Citroen,Huyndai.

Στην Ευρώπη γενικα τα ασιατικά είναι σχεδόν ανύπαρκτα σε σχέση με τα γερμανικα και γαλλικά.

Σόρρυ για το off topic 

Σχετικά με το θέμα,εγώ προσωπικά θα κοιτούσα καινούρια A3,Toyota Corolla,Golf και ελαφρώς μεταχειρισμένο A-class.

Πολύ πιθανόν να ευθύνετε  και  το vw group   για τα πολλά ανταλλακτικά, χαρας στο κουράγιο τους .

Απο τα logistics τον Εταιρειών  διανομή ανταλλακτικών στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vtsuk είπε

Ερώτηση άσχετου, γιατί δεν προτείνεται πουθενά σε κανένα θέμα το Suzuki Vitara hybrid;

 

Στα 21Κ με το κλειδί στο χέρι η GL+ έκδοση με τίμιο εξοπλισμό και από ότι βλέπω στον τύπο ένα από τα πιο vfm αμάξια σε αυτήν τιμή.

Γιατί το εσωτερικό του θυμίζει 10ετίας αυτοκίνητο. Επίσης στο μέγεθος του υπάρχουν πολλές B-SUV προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριτήρια : Κατανάλωση/Επιδόσεις , Φρενάρισμα 120-0 , Επιτάχυνση 0-100 , Ηχομόνωση , Αποτελεσματικότητα τεχνολογιών ασφάλειας και επάρκεια αισθητήρων, ακαμψία αμαξώματος , crash test, ποιότητα βαφής, δύναμη κλιματιστικού και μεταπωλητική αξία.

Golf  7.5 ή 8   1.5tsi 150 act  23Κ

Η πλατφόρμα mqb είναι απαλαγμένη απο τα προβλήματα που είχε το group εως το 2012 γιατί θα ακούσεις πολλά. Ολοκαίνουριοι κινητήρες, πολύ λιγότεροι αισθητήρες ,ιμάντας και οχι καδένες, απλοποιημένο συνολο και καταπληκτική αξιοπιστία για τα δεδομένα του group.

Δευτερη επιλογή το Hundai i30 fastback ...Ενα καταπληκτικό αυτοκίνητο που αν είχε μπροστά το αστεράκι θα είχε +5Κ εξαιρετικό δεν έχω ναπω ενα αρνητικο !!!

Chr: Υπερβολικά κλειστοφοβικό πίσω. Απίστευτα αργό φορτωμένο με οικογένεια δεν σκεφτεσαι προσπεράσεις σε δύσκολα σημεία (1.8). Σασμάν αυτόματο με εμπειρία χρήσης κατω του μετριου Τεχνολογικά προηγμένο αρκετά , σχετικά οικονομικό αν δεν το πατάς τέζα. Θελει 2- 3 test drive για να έισαι σίγουρος τι αγοράζεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτηματα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Γιατί το εσωτερικό του θυμίζει 10ετίας αυτοκίνητο. Επίσης στο μέγεθος του υπάρχουν πολλές B-SUV προτάσεις.

Καθαρά θέμα αισθητικής δηλαδή. Εγώ νόμιζα ότι είναι κακό αυτοκίνητο.

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσει αισθητικά μέσα, έξω και το ζαχαρωνω. Επίσης, πάλι προσωπικό γούστο και ανάγκες, συνδιάζει χαρακτηριστικά που στο σύνολό τους με καλύπτουν περισσότερο από άλλα.

 

Καλοταξιδο ότι διαλέξει ο συμφορουμιτης και καλούς δρόμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά από alfa romeo μιας και για το παραμικρό ανταλλακτικο θα πάρεις μόνο γνήσιο (ημιτασιον ελάχιστα).Έστω και μια φορά να μπείτε όλοι εσείς σε alfa 5ετιας θα καταλαβετε γιατί αυτή η μάρκα είναι για αυτούς που έχουν όρεξη να ασχολούνται με επισκευές κτλπ. Το ίδιο ισχύει και για audi μιας και εριξε τις τιμές και ταυτόχρονα την ποιότητα με ότι συνεπάγεται αυτό.. Κλείνοντας να σου πω από πρόσωπικη εμπειρία μην αγοράσεις τρικυκυλινδρο ειδικά πετρελαίο..καλή τύχη σου εύχομαι και ότι αγοράσεις να σου βγει καλό!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Μακρυά από alfa romeo μιας και για το παραμικρό ανταλλακτικο θα πάρεις μόνο γνήσιο (ημιτασιον ελάχιστα).Έστω και μια φορά να μπείτε όλοι εσείς σε alfa 5ετιας θα καταλαβετε γιατί αυτή η μάρκα είναι για αυτούς που έχουν όρεξη να ασχολούνται με επισκευές κτλπ. Το ίδιο ισχύει και για audi μιας και εριξε τις τιμές και ταυτόχρονα την ποιότητα με ότι συνεπάγεται αυτό.. Κλείνοντας να σου πω από πρόσωπικη εμπειρία μην αγοράσεις τρικυκυλινδρο ειδικά πετρελαίο..καλή τύχη σου εύχομαι και ότι αγοράσεις να σου βγει καλό!!!!

Μάλλον θα ήμουν τυχερός κάτοχος της giullieta για 7 χρόνια....

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...