Προς το περιεχόμενο

εργασία στη wolt


salvador_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε αν και η efood σε αναγκάζει να κάνεις έναρξη ατομικής επιχείρησης ή υπάρχει ακόμα η επιλογή της πρόσληψης με καθεστώς τίτλων κτήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Kalahaan είπε

Ξέρετε αν και η efood σε αναγκάζει να κάνεις έναρξη ατομικής επιχείρησης ή υπάρχει ακόμα η επιλογή της πρόσληψης με καθεστώς τίτλων κτήσης;

Οχι,δεν υπαρχει ο τιτλος κτησης πλεον.

 

Αν μπορεις να διαλεξεις,μπες wolt,στο efood σε βαζουν να διαλεξεις τις βαρδιες σου και εισαι υποχρεωμενος να τις κανεις,ασχετα που η ιδιοτητα σου σαν freelancer λεει αλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StamTheMan Μιας και φαινεται να εισαι ενημερος για τις πλατφορμες κανω τις ερωτησεις προς τα εσενα αλλα αν γνωριζει κατι αλλο μελος ευχαριστως να απαντησει.

1) αν πχ δεν κανεις τις βαρδιες που εχεις δηλωσει ή κανεις λιγοτερες ωρες υπαρχει καποια "ποινη"?

2) αυτη τη στιγμη μπορουμε να υπολογισουμε εστω στο περιπου τα καθαρα την ωρα σε wolt & αντιστοιχα σε efood?

3) Σε ενα 8ωρο ποσα ειναι τα καυσιμα που χρειαζεσαι?

4) Αξιζει καλυτερα η πλατφορμα ή ενα μαγαζι?

Αυτα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ma3stros είπε

1) αν πχ δεν κανεις τις βαρδιες που εχεις δηλωσει ή κανεις λιγοτερες ωρες υπαρχει καποια "ποινη"?

 

Ο ενας απο τους 2 λογους που τα εσπασα με efood ηταν αυτος,επειδη μου την ειπαν οτι δεν κανω βαρδιες,ενω τις επιλεγω,η απαντηση μου ηταν οτι η ιδιοτητα μου ως freelancer ειναι να βγαινω οποτε θελω και μπορω,οχι να επιλεγω οτι περισευει απο τους μισθωτους.

 

8 ώρες πριν, ma3stros είπε

2) αυτη τη στιγμη μπορουμε να υπολογισουμε εστω στο περιπου τα καθαρα την ωρα σε wolt & αντιστοιχα σε efood?

 

Αυτη τη στιγμη δε μπορω να στο πω,γιατι ειμαι ανενεργος λογω χειρουργειου.

Πρεπει να λαβεις υποψην οτι ειμαι Καλαματα,οποτε δεν εχει την ιδια δουλεια με τις μεγαλες πολεις.

Εχει τυχει μερα να βγαλω σε μια μερα 110 ευρω,με 6 ωρες δουλεια,στη wolt,με back to back παραγγελιες.

Στο efood το πιο πολυ ηταν 75,οταν ημουν με τιτλο κτησης,αλλα δε θυμαμαι αν ηταν καθαρα η μεικτα.

8 ώρες πριν, ma3stros είπε

3) Σε ενα 8ωρο ποσα ειναι τα καυσιμα που χρειαζεσαι?

 

Αναλογα τι οδηγας,πως το οδηγας και ποση δουλεια εχει.

Γενικα το 8ωρο μην το βλεπεις,εκτος και αν υπολογιζεις οτι θα βγαινεις ωρες αιχμης,σπαστα.

Σε μαγαζι,εβγαινε καποτε 6-8 ευρω το 8ωρο.

8 ώρες πριν, ma3stros είπε

4) Αξιζει καλυτερα η πλατφορμα ή ενα μαγαζι?

 

Αναλογα το στοχο,ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραματα.
Εμενα αυτη τη στιγμη μου ειναι αδυνατον,μετα απο 12 χρονια διανομης,να δουλεψω σε μαγαζι.

Μαγαζι σημαινει αυστηρο ωραριο ( να πας φυσικα,οχι να φυγεις ) , μεγαλη πιεση στη δουλεια,τριβες με συναδελφους,

εξτρα καθηκοντα που φυσικα δεν πληρωνονται, απληρωτα λαθη ( αν καποιος κανει λαθος σε κατι εσυ θα καψεις καυσιμα και θα χασεις και αλλη παραγγελια για να πας την αντικατασταση ).

Στις πλατφορμες αν γενικα εισαι τυπικος,καθαρος και ευγενικος,πιθανοτατα δε θα σε ενοχλησει κανεις,ουτε με παραπονα,ουτε τιποτα,ανοιγεις οτι ωρα θες ( wolt μονο αυτο ) και εισαι κυριος του εαυτου σου.

Στα συν της πλατφορμας,μπορεις να περασεις καποια πραγματα στα εξοδα της εταιρειας ( οχι,δε μπορεις να παρεις ps5 ) και απο οσο ξερω,μπορεις να περνας και τα καυσιμα. 
Το τελευταιο το κανω με μια αμφιβολια,αλλα δεν πιστευω οτι θα ασχοληθει κανεις με τα 5 ευρω κασυιμα τη μερα απο εναν part time διανομεα.

Θα ασχοληθουν σιγουρα αν αρχισεις να παιρνεις τα παντα με αποφορολογηση,ενω ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ. 
Βλεπω ps5,η οπως εχω αναφερει παλι, γυναικεια κοστουμια που ηθελε μια τυπισσα εδω μεσα να τα περασει στα εξοδα εταιριας η οποια νοικιαζε αυτοκινητα.

Αυτα,αν μου εχει ξεφυγει κατι με ρωτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...