Προς το περιεχόμενο

εργασία στη wolt


salvador_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
4 ώρες πριν, Nabuko είπε

Το συνεχόμενο σταμάτα-ξεκίνα του μηχανακίου (?) δεν παίζει κανένα ρόλο στη φθορά?

Παίζει αρκετή μέσα στις τιμές που ανέφερα όλοι οι διανομείς βάζουν ένα ποσοστό για τα έκτακτα καθώς και αλλαγή σε μηχανάκι είτε ανακατασκευή κινητήρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Και αυτο πολυ σημαντικο,η αξια του τεινει στο μηδεν.

Το μηχανακι καποια στιγμη θα πρεπει να αντικατασταθει,καθε χλμ φερνει πιο κοντα αυτη τη μερα

Σχετικά με αυτό, επειδή έχω ένα Kaze R που γενικά έχω διαβάσει ότι είναι σκυλί μαύρο και σκοπεύω σιγά σιγά να δουλέψει delivery συμπληρωματικά, δεν ισχύει ότι με μικρό κόστος το κάνεις σαν καινούργιο;

Τι θα πάθει δηλαδή που με τον καιρό θα αχρηστευτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σχετικά με αυτό, επειδή έχω ένα Kaze R που γενικά έχω διαβάσει ότι είναι σκυλί μαύρο και σκοπεύω σιγά σιγά να δουλέψει delivery συμπληρωματικά, δεν ισχύει ότι με μικρό κόστος το κάνεις σαν καινούργιο;

Τι θα πάθει δηλαδή που με τον καιρό θα αχρηστευτεί;

Δεν θα αχρηστεύει αλλά μετά από ένα σημείο αρχίζουν προβλήματα

Το πιο απλό ανακατασκευή του κινητήρα 300-600 ευρώ ανάλογα ζημιές και ποιότητα υλικών

Στο χρόνο θα χρειαστείς αναρτήσεις πίσω και ίσως επισκευή ή αλλαγή μπουκάλες μπροστά, σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή δισκοπλακα μπροστά, και αλλαγή τι πίσω κέντρο γιατί θα φαγωθεί οπότε δεν θα έχεις καλό πίσω φρενο, αν τα μαζεψεις δεν είναι μικρό το ποσό τελικά που κοστίζει η συντήρηση αλλά και να βάζεις κάτι στην άκρη για έκτακτες βλάβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Inuyasha είπε

6-7 ευρω το λιτρο δεν εχει ουτε το ελαιολαδο πλεον , μεση τιμη στα λαδια ειναι 8-9 για αγνωστες εταιριας , σε επωνυμα πας 10-15 το λιτρο

μεσο ορο εχω 120-150κμ τη μερα εγω οποτε το μηνα εχω 2 αλλαγες ανετα , μεσο ορο αλυσιδα γραναζια θελει στα 16-18κ κμ ,

ρε φίλος επειδή το παίζεις πολύ γνώστης ,  και σίγουρος.  https://www.skroutz.gr/s/8283970/Castrol-Power-1-4T-20W-50-1lt.html?from=catspan 4.80 ευρώ   και νομίζω την καστρολ την ξέρει η μανά της.

 

αλυσιδογράναζα ανα 10-15 κ χιλιόμετρα  και σετ τον 55 ευρώ οκ. ανα 30 άλλαζα και είχε ακόμη..

έβγαλες το κόστος του χιλιόμετρου σε ενα παπί  15 cent    15 ευρώ στα 100 χιλιόμετρα  χωρίς ασφάλεια τελη κυκλοφορίας χαχα  ,

λες 15 ευρώ το λίτρο   ανα 1500 χιλιομετρα αλλαγή χαχα   αλήθεια ποιό λαδί βαζείς με 15 ευρω;;;

Για πες μας λίγο τι φθόρα έχει στο σβήσε άναψε το μοτέρ;; ποσα σου βγαίνει το μήνα ;;;  πως  υπολογίζεις το κόστος της μανιβέλας της μίζας ;;;  

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, salvador_ είπε

ρε φίλος επειδή το παίζεις πολύ γνώστης ,  και σίγουρος.  https://www.skroutz.gr/s/8283970/Castrol-Power-1-4T-20W-50-1lt.html?from=catspan 4.80 ευρώ   και νομίζω την καστρολ την ξέρει η μανά της.

 

αλυσιδογράναζα ανα 10-15 κ χιλιόμετρα  και σετ τον 55 ευρώ οκ. ανα 30 άλλαζα και είχε ακόμη..

έβγαλες το κόστος του χιλιόμετρου σε ενα παπί  15 cent    15 ευρώ στα 100 χιλιόμετρα  χωρίς ασφάλεια τελη κυκλοφορίας χαχα  ,

λες 15 ευρώ το λίτρο   ανα 1500 χιλιομετρα αλλαγή χαχα   αλήθεια ποιό λαδί βαζείς με 15 ευρω;;;

Για πες μας λίγο τι φθόρα έχει στο σβήσε άναψε το μοτέρ;; ποσα σου βγαίνει το μήνα ;;;  πως  υπολογίζεις το κόστος της μανιβέλας της μίζας ;;;  

 

 

 

 

 

Γιατί κρατάς μόνο τη μέγιστη τιμή? Και για πιο λόγο ασφάλεια τελοι δεν τα μετράς? Μάλλον δεβ έχεις ακούσει για τα μούφα λάδια που παίζουν στην αγορά αν δεις το πρώτο κατάστημα και πόσο ανοίγει η ψαλίδα θα καταλάβεις ότι κάτι βρομάει, αν νομίζεις ότι σου βγαίνει λιγότερο από αυτό γιατί δεν συνεχίσες στο πακέτο να βγάζεις υπερκερδος και να έχεις γίνει Ωνάσης ως τώρα?

Μίζα, μπαταρία, Κομπλερ μίζας δεν έχουν φθορές?

Καλή σου συνέχεια

1 λεπτό πριν, Inuyasha είπε

 

 

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Το πιο απλό ανακατασκευή του κινητήρα 300-600 ευρώ ανάλογα ζημιές και ποιότητα υλικών

Γνωρίζεις για το συγκεκριμένο ή αυτό που λες είναι μια μέση τιμή για παπιά;

Και για να είμαστε και λίγο on topic, το ωράριο στη Wolt είναι εντελώς ελεύθερο;

Συγκριτικά με παραδοσιακό delivery συμφέρει τελικά ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γνωρίζεις για το συγκεκριμένο ή αυτό που λες είναι μια μέση τιμή για παπιά;

Και για να είμαστε και λίγο on topic, το ωράριο στη Wolt είναι εντελώς ελεύθερο;

Συγκριτικά με παραδοσιακό delivery συμφέρει τελικά ή μπα;

Πάνω κάτω τα πάπια 100-125 cc εκεί γύρω παίζουν όπως είπα ανάλογα τι ζημιά έχει ο κινητήρας και τι θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ευρώ στα 100χλμ κοστίζει αν κάνεις service κάθε 100χλμ.

Έτσι ίσως βγαίνουν τα χρήματα που γράφει ο φίλος..

29 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γνωρίζεις για το συγκεκριμένο ή αυτό που λες είναι μια μέση τιμή για παπιά;

Και για να είμαστε και λίγο on topic, το ωράριο στη Wolt είναι εντελώς ελεύθερο;

Συγκριτικά με παραδοσιακό delivery συμφέρει τελικά ή μπα;

Ναι είναι εντελώς ελεύθερο.

Το αν συμφέρει ή όχι είναι λίγο προσωπικό γούστο, πώς θες να δουλεύεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Το αν συμφέρει ή όχι είναι λίγο προσωπικό γούστο, πώς θες να δουλεύεις.

αυτό ακριβώς , έχεις την επιλογή να  μην έχεις ενα μαγαζάτορα πάνω απο το κεφάλι σου 

και πολύ βασικό ακόμη και fit να δεις , σου δίνει την δυνατότητα μέχρι και με ποδήλατο 

+ μια εξτρά δουλεία να για συμπληρώνεις εισόδημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wolt εκανα αιτηση για διανομη με παπι πριν κανα μηνα και βαλε...καμια ενημερωση ακομα.εκανα και στο e food προσφατα κ εκει τα ιδια....ουτε φωνη ουτε ακρoαση.μονο να μας ζαλιζουν με τα adds στο facebook ειναι τελικα.στο μεταξυ εδωσε ο θεος κ βρηκα κανονικη δουλεια full time γιατι θα περιμενα την wolt και την e food κανα 6μηνο ακομα.

καλα κουραγια αδερφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα με το μπλοκακι (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας)

- Η ασφάλεια στοιχίζει 136€ τον μήνα τα πρώτα 5 χρόνια

- Για κάθε συναλλαγή, ο πελάτης πρέπει να λάβει απόδειξη και να πληρώσει +24% ΦΠΑ από την καθαρή αξία.  Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης είναι η Wolt

- Αν η αμοιβή για παροχή υπηρεσιών είναι άνω των 300€, γίνεται παρακράτηση φόρου. Ανάλογα το επάγγελμα υπάρχει και το ανάλογο ποσοστο παρακράτησης φόρου. Ο πελάτης υποχρεούται να πληρώσει την παρακράτηση φόρου στην ανάλογη υπηρεσία της εφορίας.

- Χρειάζεται να δηλωθεί μια επαγγελματική έδρα. Για κάποια επαγγέλματα επιτρέπεται η δήλωση επαγγελματικής έδρας το σπίτι, είτε το ενοικιάζουμε είτε μας φιλοξενούν.

- Υπάρχουν τα έξοδα λογιστή. Για απλή συντήρηση βιβλίων, μπορείτε να βρείτε λογιστή έως 50€ αλλά μην περιμένετε έξτρα εξυπηρέτησεις 

- Έχετε περισσότερη ελευθερία, σήμερα για παράδειγμα δουλεύετε στην Wolt αύριο στον θείο Γιώργο και μεθαύριο ξανά στην Wolt 

- Για τα πρώτα 5 χρόνια δεν πληρώνετε φόρο επιδευγματος μετά από τα 5 χρόνια πληρώνεται 600€ μια φορά τον χρόνο

- Μπορείτε να εκμεταλλευτείτε το ΦΠΑ, και κάποια πράγματα να τα βάζετε ως έξοδα επιχείρησης, πχ το μπουφάν, το κινητό τηλέφωνο, τα ρούχα, το μηχανάκι κτλ. Το ΦΠΑ επιστρέφεται.

Παράδειγμα Τιμολογίου:

Καθαρή Αξία Αμοιβής: 1000€

ΦΠΑ 24%: 240€

Παρακράτηση Φόρου 20%: -200€ (-20% από την Καθαρή Αξία)

Συνολικό Πληρωτεο Πόσο: 1040€

 

Την παρακράτηση φόρου την παίρνετε πίσω αφού βγεί το εκκαθαριστικό της εφορίας.

Είναι παράλληλα θετικό και αρνητικό που γίνεται. Θετικό γιατί στα ξαφνικά θα δείτε στον τραπεζικό λογαριασμό σας 200x12 = 2400€ αν κόβετε 12 τιμολόγια τον χρόνο. Από την άλλη όμως μπορεί να έχετε τα χρήματα άμεση ανάγκη και να τα στερείστε

Βέβαια η παρακράτηση φόρου είναι υποχρεωτική μόνο αν η αμοιβή ξεπερνάει τα 300€

Το ελεύθερο επάγγελμα δεν είναι τόσο κακό όσο νομίζετε αλλά από την άλλη χρειάζεται ψάξιμο και καλό λογιστή και λογικά υπάρχουν και καμιά έξτρα έξοδα που μου διαφεύγουν

Επεξ/σία από MariosX
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα.

Διαβασα στο φορουμ οτι καποιοι εχουν κανει αιτηση η εχουν δουλεψει σαν διανομεις στην wolt.

Προσπαθω εδω και 10 μερες να κανωτην εγγραφη μου και να στειλω την αιτηση αλλα δε τα καταφερνω.

Εχω κινητο Galaxy S9+ βαζω τα στοιχεια μου στις 2 εφαρμογες αλλα οταν μου στελνει τον κωδικο στην wolt partner και τον βαζω μου βγαζει μηνυμα οτι δεν υπαρχει δικτυο.

Εχω μιλησει πολλες φορες με το support team και δεν μπορουν να μου πουν τι κανω λαθος.

Μηπως μπορει κανεις να με βοηθησεις?

Ευχαριστω πολυ

Βασιλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 15/3/2021 στις 11:56 ΜΜ, SakafliaC είπε

Με ποδήλατο σου δίνει παραγγελίες εως 3χλμ ακτίνα αν θυμάμαι καλά.

Πληρώνεσαι με την παραγγελία, πράγμα που σημαίνει ότι θα βγάζεις αρκετά λιγότερα απ ότι αν δούλευες με μηχανάκι. Και γενικά να ξέρεις ότι επειδή και γω το σκεφτόμουν στην αρχή για ποδήλατο, θέλει κουράγια. Δεν είναι άντε πήρα ποδήλατο και ξεκινάω. Σκέψου ότι έχεις και το κουτί στην πλάτη.

Πληρώνεσαι είτε με το να σου κρατάνε το 24% είτε ανοίγεις μπλοκάκι.

Αν θέλεις κάτι άλλο ρώτα.

 

Στις 16/3/2021 στις 12:39 ΠΜ, SakafliaC είπε

Πληρώνεις λογιστή για αρχή.

Αν είναι να το λιώσεις, να κάνεις δηλαδή πάνω από 800ε κάθε μήνα συμφέρει μπλοκάκι σίγουρα.

Τώρα με εφορία τι θα παίξει στο τέλος θα σε γελάσω..

Μπορεις να μου εξηγησεις τα υπερ και τα κατά αν θες να δουλέψεις με μπλοκάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος τις διαστάσεις του κουτιού που δίνει η Wolt;

Μ' ενδιαφέρουν κυρίως οι εσωτερικές, καθώς και αν είναι καθαρές, δηλαδή αν δεν έχει ράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...