Προς το περιεχόμενο

εργασία στη wolt


salvador_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Άρα τελικά η Wolt κακοπληρώνει και οι άλλοι δίνουν περισσότερα από 7€/ώρα.

Εντάξει, ό,τι πεις εσύ.

Δυστυχώς κακοπληρώνει κοροϊδεύει εκβιάζει τους διανομείς συν ότι όλοι αυτοί που δουλεύουν μέσα στο κέντρο είναι φθηνοί ρουφιάνοι των 700 ευρώ.

Από έναν εργαζόμενο που δούλεψε 2,5 χρόνια στη wolt 

Πλήρης απασχόληση και με υψηλές βαθμολογίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stavchristof είπε

Το να πας σε μία εταιρεία ανταλλακτικών με πλήρη ασφάλιση και με μηχανάκι της εταιρείας το να πας στο skroutz το να πας σε πόσες εταιρείες μπορώ να σου πω mr pengu.

Δηλαδή αυτοί δίνουν τουλάχιστον 60€ μεροκάματο (στο οκτάωρο) ΚΑΘΑΡΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 4/9/2022 στις 5:51 ΠΜ, Par1s* είπε

Πληροφοριακά να σου πω πως η wolt παίρνει μόνο ελεύθερους επαγγελματίες, μέχρι τώρα μπορούσες να δουλεύεις με τίτλο κτήσης, από 15 Σεπτέμβρη θα πρέπει να έχεις επιχείρηση, ατομική ή οποιαδήποτε άλλη μορφή. Δεν σου κάνουν δηλαδή πρόσληψη, ένσημα κτλ. Τώρα που πολλοί που ήταν με τίτλο κτήσης θα σταματήσουν, θα πάρουν άτομα πιστεύω, όμως με τον τρόπο που σου αναφέρω.

Όλοι αυτοί οι αλλοδαποί στη βολτ πως δουλεύουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgaras_OGAME είπε

Όλοι αυτοί οι αλλοδαποί στη βολτ πως δουλεύουν? 

Όπως ακριβώς και οι ημεδαποί, δεν αλλάζει κάτι βάση υπηκοότητας. Δηλαδή είτε έχουν γίνει ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε έχουν προσληφθεί από κάποιο διαχειριστή στόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2022 στις 7:25 ΜΜ, stavchristof είπε

Έχω εργαστεί 2,5 χρόνια στην Wolt και θα σας έλεγα να μείνετε μακριά από αυτήν την εταιρία που πλέον για να φύγεις θα πρέπει να κλείσεις τα βιβλία που άνοιξες.

Από τότε που έφυγε από τους Φιλανδούς και εξαγοράστηκε από Αμερικανούς απατεώνες έχουν κάνει στους διανομείς συνεχόμενες μειώσεις και βάζουν συνέχεια μέσα κόσμο τόσο αυτοί όσο και οι διαχειρηστές στόλου για λογαριασμό τους.

Οι αποστάσεις είναι τεράστιες η βενζίνη είναι στο 8ωρο περίπου 8 με 9 ευρώ για μηχανάκι 125cc με ψεκασμό περίπου άλλο τόσο είναι η συντήρηση του δηλαδή θα σας κοστίσει περί τα 16 ευρώ μείον στο 8ωρο εισόδημα σας.

Η ώρα πάει περίπου 6 ευρώ στην καλή αλλιώς μπορεί και λιγότερο την ημέρα, και σε ώρες αιχμής 7 ευρώ στην καλή μπορεί και λιγότερο.

Θα πρέπει να γνωρίζετε πως είναι λεφτά που φορολογούνται από το πρώτο ευρώ ως ελεύθερου επαγγελματία και πρέπει να πληρώνεις λογιστή (κανένας καλός, σε βλέπουν για χρήμα) και ασφάλιση στο ΕΦΚΑ.

Αν θέλετε να πάτε πάντως παίρνει full + υπάρχουν αγγελίες που παρακαλάνε για διανομείς οι διαχειριστές στόλου, οπότε μην λέτε ότι έκανα αίτηση και δεν μου απάντησαν. Η εταιρία είναι Μιχαλακοπούλου 80 και μπορείτε να πάτε να ζητήσετε δουλειά. ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΟΥΝ (ΚΑΛΩΣ ΤΟ ΘΥΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΜΕ) 

Η εφαρμογή είναι φτιαγμένη να κοροϊδεύει τους διανομείς όπως και να τους εκβιάζει. Η τελευταία απατεωνιά είναι ότι πλέον η εφαρμογή δείχνει την αμοιβή της παραγγελίας την στιγμή που στην αναθέτει χωρίς να υπάρχει διαφανής τρόπος να γνωρίζεις πόσο πάει η παραγγελία κάπου γραπτώς και μπορεί να σου κάνει μειώσεις χωρίς να μπορεί να ελεγχθεί. Αν θέλεις είσαι ελεύθερος να την απορρίψεις και να μείνεις απλήρωτος 🤣🤣🤣

Εγώ έφυγα 

Πρίν κανένα 5μηνο είχα κάνει αίτηση στην wolt, μου φαινόταν καλή περίπτωση σε συνδυασμό με το ότι δεν έχεις κάποιον πάνω απο το κεφάλι σου με σχέση υπαλλήλου, αφεντικού και με ελαστικό ωράριο ταυτόχρονα. Χθές ήρθε email για να προχωρήσουμε την συνεργασία και το επόμενο βήμα μου ήταν να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης. Το δίκυκλο που θα χρησιμοποιούσα τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες θα ήταν το προσωπικό μου σκούτερ ένα Sym GTSi 300cc Ομολογώ οτι με έβαλες σε σκέψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vfragos είπε

Πρίν κανένα 5μηνο είχα κάνει αίτηση στην wolt, μου φαινόταν καλή περίπτωση σε συνδυασμό με το ότι δεν έχεις κάποιον πάνω απο το κεφάλι σου με σχέση υπαλλήλου, αφεντικού και με ελαστικό ωράριο ταυτόχρονα. Χθές ήρθε email για να προχωρήσουμε την συνεργασία και το επόμενο βήμα μου ήταν να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης. Το δίκυκλο που θα χρησιμοποιούσα τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες θα ήταν το προσωπικό μου σκούτερ ένα Sym GTSi 300cc Ομολογώ οτι με έβαλες σε σκέψεις..

Είμαι και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgaras_OGAME είπε

Είμαι και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς 

Πια η άποψη σου εσένα, προς τα που κλείνες; Έλπίζω να βρεθεί κάποιος που να δουλεύει wolt με έναρξη ατομικής επιχείρησης να μας πεί μερικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vfragos είπε

Πια η άποψη σου εσένα, προς τα που κλείνες; Έλπίζω να βρεθεί κάποιος που να δουλεύει wolt με έναρξη ατομικής επιχείρησης να μας πεί μερικά πράγματα.

Ναι αυτό ήθελα να ακούσω και εγώ μια γνώμη από κάποιον που είναι στον χώρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, giorgaras_OGAME είπε

Ναι αυτό ήθελα να ακούσω και εγώ μια γνώμη από κάποιον που είναι στον χώρο 

Βρήκα τυχαία χθές κάποιον που μένει στον ίδιο δρόμο με εμένα και ξεκίνησε πρίν μια εβδομάδα. Για ότι αξίζει η άποψη του μιας και είναι πολύ φρέσκος. Μου είπε κάντο αξίζει, ξεκινάει απο το σπίτι του, πίνει τον καφέ του και έρχετε παραγγελία, αν θέλει την παίρνει και ξεκινάει, δουλεύει όσο θέλει, όποιες ώρες θέλει, ανά πάσα στιγμή μπορεί να σταματήσει ή να ξεκινήσει. Συγκεκριμένα μου είπε σαν παράδειγμα ότι σε 3 ώρες έβγαλε 35€ καθαρά. Δούλευε σαν υπάλληλος delivery με 5€ την ώρα και σταμάτησε ήδη. Κόστος για την έναρξη της επιχείρησης ΄σε λογιστή 120€, πήρε 2 μέρες. Για να του κρατάει τα βιβλία 50€, αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να το κάνεις μόνος σου αφού ουσιαστικά 2 τιμολογια των μήνα θα κόβεις σύν τα έξοδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Κάπως (έως πολύ) υπερβολικό το παραπάνω νομίζω.

Ώρες αιχμής, με αυνδιασμενες παραγγελίες είμαι εφικτό, αρκεί πάντα να βολέψουν οι παραγγελίες

Παίζει βέβαια και σενάριο που να πάρεις 1 η και καμιά παραγγελία κάποιες ώρες που έχει ελάχιστη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε καθαρά, οπότε καταλαβαίνω ότι αφαίρεσε τουλάχιστον το κόστος του καυσίμου.

Όπως και να 'χει πρέπει να διεκπεραίωσε γύρω στις 10 παραγγελίες μέσα σε 3 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημασια εχει να μας πει στο τελος του μηνα ποσο βγαζει / ωρα & ποσες ωρες κ ποιες ωρες/μερες εργαζεται.

Γτ αν δουλευει μονο στις ωρες αιχμης ΠΣΚ κλπ και βγαζει αυτο το νουμερο... οκ...(ακραιο κ παλι αλλα αντε οκ)

Επεξ/σία από ma3stros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vfragos είπε

 Κόστος για την έναρξη της επιχείρησης ΄σε λογιστή 120€, πήρε 2 μέρες. Για να του κρατάει τα βιβλία 50€, αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να το κάνεις μόνος σου αφού ουσιαστικά 2 τιμολογια των μήνα θα κόβεις σύν τα έξοδα σου.

Δεν εχω εικονα για τα πιθανα εσοδα (δεν εχω σχεση με τον χωρο) αλλα επειδη εχω ατομικη μπορω να βοηθησω στα εξοδα.

Με λιγο διαβασμα και υπομονη εναρξη (ΔΟΥ/ΕΦΚΑ) μπορειτε να κανετε μονοι σας. Λογιστη θα πρεπει να εχετε καθως δεν ειναι μονο τιμολογια/εξοδα, θελει υποβολη δηλωσης ΦΠΑ τριμηνου, πλατφορμα myData, βιβλια εσοδων/εξοδων, μητρωο παγιων κ.α. Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη αλλα δεν μπορει να το κανει ο καθενας, τουλαχιστον οχι χωρις μπολικο διαβασμα/χρονο. Και τα λαθη εχουν προστιμα.

Οπως εχουν τα πραγματα τωρα 130-140 ευρω/μηνα ειναι οι ασφαλιστικες εισφορες τα 5 πρωτα χρονια και μετα 220-230 (η παραπανω αναλογα την ασφαλιστικη κατηγορια που θα επιλεξετε). Αν ειστε μισθωτοι ηδη και το κανετε για εξτρα εισοδημα πληρωνετε μονο τη διαφορα των ασφαλιστικων εισφορων η καθολου αν αυτες καλυπτονται απο τη μισθωτη εργασια.

Φορος κανονικα στην κλιμακα. Μετα το 5ο ετος μπαινει τελος επιτηδευματος 650/χρονο, αν και ειναι στο τραπεζι η καταργηση του.

Στα καλα νεα θα μπορειτε να γλυτωνετε το ΦΠΑ σε καποια πραγματα οπως επισης θα μπαινουν στα εξοδα σας κατ αναλογια 1/3 και οι ΔΕΚΟ του σπιτιου σας αφου πλεον θα ειναι η εδρα σας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...