Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/2/2022 στις 9:29 ΜΜ, thomason993 είπε

Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα..

Έχει κανείς εμπειρία με καθυστέρηση παράδοσης από ΕΛΤΑ courier? Έχω μια παραγγελία από Γερμανό, που μου ήρθε mail οτι στάλθηκε με ΕΛΤΑ courier από τη Δευτέρα 31/01.. Αλλά το tracking number δεν έχει αλλάξει κατάσταση από εκείνη τη μέρα, έχει μείνει στο "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ". Είναι φυσιολογικό να έχει αργήσει τόσο ή παίζει να έχει κάνει "γκάφα" ο Γερμανός? Σε email που έστειλα σήμερα δεν πήρα απάντηση..

Εχω κανει επιστροφη ελαττωματικης τηλεορασης στα κεντρικα τους στον Αυλωνα απο τις 22-01-2022. Ακομη δεν εχει φτασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, umbrella co. είπε

Εχω κανει επιστροφη ελαττωματικης τηλεορασης στα κεντρικα τους στον Αυλωνα απο τις 22-01-2022. Ακομη δεν εχει φτασει. 

Για επιστροφή προϊόντος πριν κανα 2μηνο είχα κάνει 1 μήνα+ για να μου επιστραφούν τα χρήματα, κι αυτό μετά από πολλές προσπαθείς επικοινωνίας μαζί τους. Απλά τώρα είναι παράδοση προϊόντος μετά από αγορά και μου κάνει εντύπωση να έχει καθυστερήσει τόσο.. Λογικά είναι θέμα των ΕΛΤΑ courier, θα περιμένω να δω αν προχωρήσει από αύριο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2022 στις 4:49 ΜΜ, armaanid είπε

Εμένα έχει κολλήσει ακόμα στο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ, ακριβώς στην ίδια ημερομηνία με εσένα. Μου ζήτησαν και τους έστειλα υπεύθυνη δήλωση για κάτι βιταμίνες που έχει μέσα από iherb. Για να δούμε για  πόσο θα μείνει εκεί...

Πως σου ζητησαν την υπευθυνη δηλωση; Εστειλαν e-mail ή πηραν τηλεφωνο;

Και γιατι στο καλο ζητανε υπευθυνη δηλωση οταν κανεις παραγγελια με την απλη μεταφορικη, αλλα οταν κανεις παραγγελια με προπληρωμενο το τελωνειο, ερχεται στην ωρα της; Δεν καταλαβαινω.. 

3 παραγγελιες περιμενω, η μια απο Σεπτεμβριο λογικα δεν θα ερθει ποτε. Απο τοτε που μετακομισα οσες παραγγελιες κανω και ειναι να ερθουν χωρις tracking μεσω ΕΛΤΑ, δεν ερχονται.. Παιζει να υπαρχει προβλημα με τα ΕΛΤΑ της περιοχης ή την διευθυνση;

image.png.2b89694682af27e53c5fcab628c66190.png

και

image.png.4f6b9dea32e7b886d3c5a8d132b487b8.png

Απ'οτι φαινεται μαλλον η 2η παραγγελια θα φυγει απο το τελωνειο.. Η αλλη πως γινεται να κολλησε; Χαθηκε; Καποιος ειχε αναφερει οτι ειχαν αφησει εξω αρκετα δεματα και με τις βροχες φθαρθηκαν οι διευθυνσεις αποστολης.

 

Επισης μια τριτη απο Αγγλια, ουτε αυτη εχει ερθει ακομα. Θα μου κανουν refund και εκει.. Η μονη σιγουρη λυση ειναι να βαλεις tracked και προπληρωμενο τελωνειο, αλλα το κοστος αυξανεται.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Ebay από Αυστραλία, και από 12/02/2022 είναι σε "άφιξη σε ΚΤΕΠ αυθημερόν". Συμβαίνει συχνά; Μου κάνει εντύπωση οτι έφυγε από το τελωνείο και κόλλησε στο αυθημερόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα ένα φίλτρο για φωτογραφικό φακό απο το ιταλικό amazon και απο την 1η μερα μου εγραψε οτι ειναι Αθηνα και οτι έρχεται με ελληνικό ταχυδρομείο..Παραγγελία στις 6/2 και μόλις παρέλαβα.. έκανε η amazon αποθήκες στην Αθηνα;! 🤨

edit: το μυστήριο λύθηκε..ήρθε από Σλοβενία όπως γράφει πάνω ο φάκελος, αλλά δεν καταγράφηκε ποτέ στο σύστημα η χώρα προέλευσης..ήρθε πολύ γρήγορα πάντως και μου έκανε εντύπωση

Screenshot_20220209-095248.png

Επεξ/σία από dimis_pj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα περιμένω δέμα από ιρλανδια  όχι από την βόρεια χρεωθω τελωνιο? ευχαριστω

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
8/2/2022, 17:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
6/2/2022, 10:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1926_fans είπε

καλημέρα περιμένω δέμα από ιρλανδια  όχι από την βόρεια χρεωθω τελωνιο? ευχαριστω

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
8/2/2022, 17:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
6/2/2022, 10:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Η Ιρλανδία είναι χώρα - μελος της Ε.Ε, οπότε δεν θα χρεωθείς κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, περιμένω δέμα από Αυστραλία το οποίο εισήχθη στην Ευρώπη από Ολλανδία.

Όπως φαίνεται στο tracking, λέει ότι μου έχουν αφήσει ειδοποίηση αλλά εγώ δεν βρήκα ειδοποίηση παρόλο που κοίταξα αρκετές φορές στην είσοδο της πολυκατοικίας εκείνη την ημέρα και τις επόμενες.

Επίσης, λέει ότι έφτασε στο Αθήνας 45 - 1, το οποίο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό κατάστημα που εξυπηρετεί την περιοχή μου. Συγκεκριμένα το Αθήνας 45 είναι στην πλατεία Αττικής που δεν εξυπηρετεί την περιοχή μου. Το Αθήνας 45 - 1 δεν ξέρω αν είναι άλλο κατάστημα. Δεν μπόρεσα να βρω άλλες πληροφορίες. Την περιοχή μου εξυπηρετούν τα ΕΛΤΑ Λένορμαν και τα ΕΛΤΑ Courier Κολωνού (Σεπολίων 61).

Και αν τελικά βρεθεί το κατάστημα στο οποίο πήγε το δέμα, τί κάνω? Μπορώ να πάω χωρίς την ειδοποίηση?

ELTA.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, abitolive είπε

Καλημέρα, περιμένω δέμα από Αυστραλία το οποίο εισήχθη στην Ευρώπη από Ολλανδία.

Όπως φαίνεται στο tracking, λέει ότι μου έχουν αφήσει ειδοποίηση αλλά εγώ δεν βρήκα ειδοποίηση παρόλο που κοίταξα αρκετές φορές στην είσοδο της πολυκατοικίας εκείνη την ημέρα και τις επόμενες.

Επίσης, λέει ότι έφτασε στο Αθήνας 45 - 1, το οποίο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό κατάστημα που εξυπηρετεί την περιοχή μου. Συγκεκριμένα το Αθήνας 45 είναι στην πλατεία Αττικής που δεν εξυπηρετεί την περιοχή μου. Το Αθήνας 45 - 1 δεν ξέρω αν είναι άλλο κατάστημα. Δεν μπόρεσα να βρω άλλες πληροφορίες. Την περιοχή μου εξυπηρετούν τα ΕΛΤΑ Λένορμαν και τα ΕΛΤΑ Courier Κολωνού (Σεπολίων 61).

Και αν τελικά βρεθεί το κατάστημα στο οποίο πήγε το δέμα, τί κάνω? Μπορώ να πάω χωρίς την ειδοποίηση?

ELTA.jpg

πολλές φορές γράφουν ότι έχουν αφήσει ειδοποίηση,βαριουντε να περάσουν και το πηγαίνουν απευθείας στο κατάστημα των ΕΛΤΑ, πήγαινε εκεί με την ταυτότητα σου καί τόν αριθμό τρακινγκ να παραλάβεις, τηλεφώνησε πρώτα όμως να βεβαιωθεις ότι είναι εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλε συγγενικό πρόσωπο από Αγγλία ένα αντικείμενο που είχα ξεχάσει εκεί. Πέραν ότι έκανε μήνες να έρθει, τα ΕΛΤΑ ζητάνε 5,...€ ΦΠΑ και 2.5€ τέλη

Τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Μου έστειλε συγγενικό πρόσωπο από Αγγλία ένα αντικείμενο που είχα ξεχάσει εκεί. Πέραν ότι έκανε μήνες να έρθει, τα ΕΛΤΑ ζητάνε 5,...€ ΦΠΑ και 2.5€ τέλη

Τι μπορώ να κάνω; 

 Μπαρμπα πρεπει να πληρωσεις δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο αν θες να παραλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, skar1983 είπε

 Μπαρμπα πρεπει να πληρωσεις δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο αν θες να παραλαβεις.

Ναι οκ 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Τα ΕΛΤΑ λένε οτι όταν κάτι είναι από ιδιώτη με αξία έως 45€ δεν περνάει τελωνείο 

Μπορείς να πληρώσεις 12€ και να κάνεις αίτηση επαναξιολόγησης. Ξέρει κανείς πόσο καιρό παίρνει; Τι δικαιολογητικά μπορώ να καταθέσω; Αποζημίωση λόγω καθυστέρησης παράδοσης εφόσον έκαναν λάθος; 

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, smpt είπε

πήγαινε σε ένα ελτα κατάστημα και ρώτα. Θα το βρουν στο computer και θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις

 

3 ώρες πριν, radiotv είπε

πολλές φορές γράφουν ότι έχουν αφήσει ειδοποίηση,βαριουντε να περάσουν και το πηγαίνουν απευθείας στο κατάστημα των ΕΛΤΑ, πήγαινε εκεί με την ταυτότητα σου καί τόν αριθμό τρακινγκ να παραλάβεις, τηλεφώνησε πρώτα όμως να βεβαιωθεις ότι είναι εκεί

Τελικά ήταν το κατάστημα ΕΛΤΑ courier Κολωνού. Μου είπαν ότι δεν αφήνουν ειδοποιήσεις. Πρέπει να μυρίσεις τα δάχτυλά σου για να βρεις αν ήρθε το δέμα και που έχει πάει. Πάντως με καθησύχασαν λέγοντάς μου ότι αν δεν πήγαινα να το πάρω σε καμιά 10αριά μέρες θα με έπαιρναν τηλέφωνο (αν ήταν γραμμένο στο δέμα). Ελλάς το μεγαλείο σου. 
 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Επεξ/σία από abitolive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...