Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Elias87GR είπε

Αγορά από aliexpress είναι κολλημένη από τις 15-11-21 στο ΕΛΤΑ Αιγάλεω ακόμα δεν έχω παραλάβει (και ούτε πρόκειται απ ότι έχω καταλάβει).
Δεύτερη παραγγελία από aliexpress από άλλο store και η δεύτερη παραγγελία επίσης έχει κολλήσει στο ίδιο βήμα απο τις 4-2-22.
Ξέρετε τι συμβαίνει και αν μπορώ να κάνω κάτι?

δd.jpg

 

Untitled.jpg

Στο site των ελτα με το τρακινγκ να κοιτάξεις και όχι στο alie 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, Elias87GR είπε

Αγορά από aliexpress είναι κολλημένη από τις 15-11-21 στο ΕΛΤΑ Αιγάλεω ακόμα δεν έχω παραλάβει (και ούτε πρόκειται απ ότι έχω καταλάβει).
Δεύτερη παραγγελία από aliexpress από άλλο store και η δεύτερη παραγγελία επίσης έχει κολλήσει στο ίδιο βήμα απο τις 4-2-22.
Ξέρετε τι συμβαίνει και αν μπορώ να κάνω κάτι?

δd.jpg

 

Untitled.jpg

ένα ίδιου τύπου με saver shipping έχω και εγώ από 15/11 σε κατάσταση εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο, άνοιξα dispute στο AliExpress και μου το έκλεισαν χωρίς refund λέγοντας ότι είναι στο ταχυδρομείο και πήγαινε να το πάρεις, έκανα αμφισβήτηση της χρέωσης στην Τράπεζα και μετά από ένα μήνα πήρα τα λεφτά μου πίσω, συνολικά είχαν περάσει 120 ημέρες από την αγορά, δες τι βγάζει το τρακινγκ στην σελίδα των ΕΛΤΑ, προσωπικά σταμάτησα τις αγορές από το AliExpress,δεν ήταν η πρώτη φορά που μου έκαναν τέτοια κόλπα,μετά τις 1/7/21, ουσιαστικά οι τύποι δεν έχουν υποστήριξη πελατών,σου απαντούν με έτοιμες απαντήσεις, μάλλον έχουν τίποτα ανειδίκευτους σκλάβους του πληκτρολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2022 στις 6:56 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Αυτό το 'out for delivery' , πολλές φορές σημαίνει ότι απλά το δέμα έφτασε εδώ στο αεροδρόμιο. Αν μας έδινες και tracking number, θα βοηθούσε πολύ (μην τυχόν γύρισε πίσω, και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι!!!)!!

UA524808759HU
UA556038045HU

Και τα δυο μου τα εμφανίζει κολλημένα στο στάδιο: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό και αν θα τα παραλάβω και ποτέ…

 

Στις 22/2/2022 στις 7:24 ΠΜ, radiotv είπε

ένα ίδιου τύπου με saver shipping έχω και εγώ από 15/11 σε κατάσταση εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο, άνοιξα dispute στο AliExpress και μου το έκλεισαν χωρίς refund λέγοντας ότι είναι στο ταχυδρομείο και πήγαινε να το πάρεις, έκανα αμφισβήτηση της χρέωσης στην Τράπεζα και μετά από ένα μήνα πήρα τα λεφτά μου πίσω, συνολικά είχαν περάσει 120 ημέρες από την αγορά, δες τι βγάζει το τρακινγκ στην σελίδα των ΕΛΤΑ, προσωπικά σταμάτησα τις αγορές από το AliExpress,δεν ήταν η πρώτη φορά που μου έκαναν τέτοια κόλπα,μετά τις 1/7/21, ουσιαστικά οι τύποι δεν έχουν υποστήριξη πελατών,σου απαντούν με έτοιμες απαντήσεις, μάλλον έχουν τίποτα ανειδίκευτους σκλάβους του πληκτρολογίου.

Και γω άνοιξα dispute, μου είπαν τα ίδια με σένα και το έκλεισαν.
Δεν ασχολήθηκα περεταίρω γιατί το ποσό ήταν μικρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Elias87GR είπε

UA524808759HU
UA556038045HU

Και τα δυο μου τα εμφανίζει κολλημένα στο στάδιο: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό και αν θα τα παραλάβω και ποτέ…

 

Και γω άνοιξα dispute, μου είπαν τα ίδια με σένα και το έκλεισαν.
Δεν ασχολήθηκα περεταίρω γιατί το ποσό ήταν μικρό

το δικό μου ήταν γύρω στα 4€ αξία και τα πήρα πίσω γιατί το AliExpress με τα κόλπα του βγάζει εκατομμύρια σε βάρος των πελατών του, προσωπικά δεν θα παραγγείλω ξανά από αυτούς,δεν έχουν εξυπηρέτηση πελατών,θα ξαναγυρίσω στο eBay και αν μου κάνουν κόλπα και αυτοί θα σταματήσω και τις παραγγελίες και από αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είχαν σταματήσει να φτάνουν τα πακετάκια του ebay σε αντίθεση με του ali που έκαναν μεν πάααααρα πολύ καιρό αλλά στο τέλος έρχονται τα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2022 στις 10:00 ΜΜ, Elias87GR είπε

UA524808759HU
UA556038045HU

Και τα δυο μου τα εμφανίζει κολλημένα στο στάδιο: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό και αν θα τα παραλάβω και ποτέ…

 

Και γω άνοιξα dispute, μου είπαν τα ίδια με σένα και το έκλεισαν.
Δεν ασχολήθηκα περεταίρω γιατί το ποσό ήταν μικρό

Το ένα έφτασε εδώ 4 Φεβρουαρίου.... οπότε ίσως είναι ακόμα νωρίς που δεν το πήρες.

Το άλλο, έφτασε εδώ 15 Νοεμβρίου..... Το πρόβλημα είναι ότι, επειδή είναι unregistered, δεν ξέρουμε αν έχει γυρίσει πίσω στην Ουγγαρία (λόγω ότι πχ. δεν τυπώθηκαν σωστά τα στοιχεία σου στην ετικέτα του tracking number), μιας και στα συστημένα μόνο φαίνεται αυτό. Και βασικά, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι, πάρα πολλές φορές ξεχνάνε να τυπώσουν τον Τ.Κ., και προφανώς από εκεί δημιουργούνται τα προβλήματα και ξαναγυρνάνε πίσω. Εγώ προσωπικά (μέχρι στιγμής), ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες σορυ γθα την ερωτηση για να μην ψαχνω τοσες σελιδες. παραγγελιες απο αλι περνανε τελωνειο πλεον?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελίες από οπουδήποτε εκτός Ε.Ε. περνάνε από το τελωνείο. 

Δεν υπάρχει ατέλεια για αγορές. Ακόμα και 0,01 να αγοράσεις θα περάσει τελωνείο. 

Όσο αφορά το Ali. 

Αγορές αρχικής αξίας  μέχρι 150 ευρώ + ταχυδρομικά πληρώνουν το Φ.Π.Α. την στιγμή της αγοράς και περνάει γρήγορα από το Τελωνείο. 

Αγορές αρχικής αξίας πάνω από 150 ευρώ   πληρώνεις τον Φ.Π.Α. στην Ελλάδα και αργούν στο τελωνείο. 

Αγορές που αποστέλονται από χώρα Ε.Ε.  δεν πληρώνεις τίποτα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Παραγγελίες από οπουδήποτε εκτός Ε.Ε. περνάνε από το τελωνείο. 

Δεν υπάρχει ατέλεια για αγορές. Ακόμα και 0,01 να αγοράσεις θα περάσει τελωνείο. 

Όσο αφορά το Ali. 

Αγορές αρχικής αξίας  μέχρι 150 ευρώ + ταχυδρομικά πληρώνουν το Φ.Π.Α. την στιγμή της αγοράς και περνάει γρήγορα από το Τελωνείο. 

Αγορές αρχικής αξίας πάνω από 150 ευρώ   πληρώνεις τον Φ.Π.Α. στην Ελλάδα και αργούν στο τελωνείο. 

Αγορές που αποστέλονται από χώρα Ε.Ε.  δεν πληρώνεις τίποτα εδώ.

δλδ αν παραγγειλω πραγματα αξιας 40 ευρω τι θα πληρωσω τελενειο δεν εχω καταλαβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papatomas7 είπε

δλδ αν παραγγειλω πραγματα αξιας 40 ευρω τι θα πληρωσω τελενειο δεν εχω καταλαβει

Εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής. Έχουν ειπωθεί αρκετές φορές στις προηγούμενες σελίδες, αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά, αλλά συνοπτικά, αν ο τρόπος αποστολής είναι Aliexpress Standard Shipping ή Aliexpress Saver Shipping είσαι σίγουρος ότι δε θα χρεωθείς στο τελωνείο και θα πληρώσεις μόνο ΦΠΑ κατά την αγορά σου στην πλατφόρμα του Aliexpress. Εδώ, δηλαδή, δε θα χρεωθείς τίποτα έξτρα και θα σου έρθουν με τον ταχυδρόμο.

Υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι αποστολής που είναι κατά κύριο λόγο ασφαλείς (οι for Special Goods, η Cainiao Super Economy κλπ), αλλά αυτές οι δύο είναι οι πιο σίγουρες.

Δες με ποιον τρόπο λέει ο πωλητής ότι θα τα στείλει, και πες μας να σου πούμε αν θα πληρώσεις κάτι τελωνείο οπότε να το αποφύγεις, ή όχι.

Επεξ/σία από Tulipbaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής. Έχουν ειπωθεί αρκετές φορές στις προηγούμενες σελίδες, αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά, αλλά συνοπτικά, αν ο τρόπος αποστολής είναι Aliexpress Standard Shipping ή Aliexpress Saver Shipping είσαι σίγουρος ότι δε θα χρεωθείς στο τελωνείο και θα πληρώσεις μόνο ΦΠΑ κατά την αγορά σου στην πλατφόρμα του Aliexpress. Εδώ, δηλαδή, δε θα χρεωθείς τίποτα έξτρα και θα σου έρθουν με τον ταχυδρόμο.

Υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι αποστολής που είναι κατά κύριο λόγο ασφαλείς (οι for Special Goods, η Cainiao Super Economy κλπ), αλλά αυτές οι δύο είναι οι πιο σίγουρες.

Δες με ποιον τρόπο λέει ο πωλητής ότι θα τα στείλει, και πες μας να σου πούμε αν θα πληρώσεις κάτι τελωνείο οπότε να το αποφύγεις, ή όχι.

με super economy global ειμαι οκ δλδ το αποφευγω.?η παραγγελια λεει μεσα inc vat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papatomas7 είπε

με super economy global ειμαι οκ δλδ το αποφευγω.?η παραγγελια λεει μεσα inc vat

Το super economy global ήταν το μόνο που κολλούσε στάνταρ στο τελωνείο και μετά σου ζητούσαν εδώ να πληρώσεις ξανά το ΦΠΑ συν κάντα πεντάευρω (ανάλογα την αξία του αντικειμένου) για χρέη εκτελωνισμού.

Τελευταία, πολλά super economy global φαίνονται να τη γλιτώνουν. Για καλό και για κακό, στη θέση σου θα έψαχνα να πάρω το αντικείμενο από άλλον πωλητή που ίσως να χρησιμοποιεί άλλη μέθοδο αποστολής, ή θα του ζητούσα στο τσατ να το στείλει με Super Economy, σκέτο, όχι το Global, που σίγουρα δεν κολλάει. Το πιο πιθανό πλέον είναι να μην κολλήσει, αλλά για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...