Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/12/2021 στις 1:16 ΜΜ, grinder_ είπε

Ακόμα μετά από τόσους μήνες δεν φαίνεται να το έχουν λύσει ακόμα.
Όσα δέματα έρχονταν από ali δεν είχαν θέμα. όμως τώρα έσκασε από ebay και ζητάνε 2,5€.
Δεν είναι μόνο δικό μας θέμα η διπλοχρέωση VAT και στο support το γνωρίζουν.
Πληρώνετε και παραλαμβάνετε και έπειτα κάνετε αίτημα εδώ με την απόδειξη θα σας επιστρέψουν τα χρήματα:

https://ocsnext.ebay.co.uk/ocs/mudcwf?deptName=UKCollectRemitRefund

Θα ήθελα να ευχαριστήσω μια ακόμη φορά τον grinder_ για αυτό το "head's up" όσον αφορά τη διεκδίκηση των τελών που επιβάλλονται επειδή κάποιοι carriers το χάνουν λίγο έως πολύ με τη διαδικασία του IOSS.

Σε αγορά από eBay και αποστολή από USA με αρχικό tracking από Easyship (ESUS....) και κατόπιν διεκπεραίωση από DHL eCommerce με αλλαγή tracking σε RX....DE στη Γερμανία, μια μέθοδο αποστολής που από ότι ισχυρίστηκε ο πωλητής παρέχει το ίδιο το eBay (απλά εκτυπώνουν το label που του βγάζει το eBay και το στέλνουν), χρεώθηκα τα €2.5 στη ΓΕΤΑ γιατί προφανώς δεν υπήρξε διαθέσιμη στο αυτόματο σύστημα η πληροφορία του IOSS.

Μετά από επικοινωνία με τον πωλητή, όπου μου επιβεβαιώσε πάλι τα παραπάνω περί μεθόδου αποστολής και με προέτρεψε να απευθυνθώ στο eBay, με το αντίστοιχο link του grinder_ για το eBay US και τις φωτογραφίες του πακέτου (πίσω και μπροστά) και της απόδειξης πληρωμής, έλαβα μέσα σε ~10 ώρες μια (τυποποιημένη) απάντηση πως στο αίτημά μου για αποζημίωση εγκρίθηκε (refund request initiated) και μέσα σε 20 εργάσιμες (!!!) θα λάβω τα χρήματα.

Να σημειώσω βέβαια πως στο συνοδευτικό κείμενο απέφυγα εντέχνως να αναφερθώ σε handling fees. Έγραφα μόνο για import fees και πως η αποστολή έπρεπε να περάσει από το τελωνείο χωρίς επιπλέον κόστος σύμφωνα με τη διαδικασία του IOSS.

Πραγματικά, πρέπει να τους ξετινάξουμε στα requests, τόσοι μήνες έχουν περάσει, δε γίνεται να μη δεν έχουν βρει τρόπο να σχεδιάσουν μεθόδους αποστολής που να είναι απροβλημάτιστες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, nikoskon είπε

Μια εβδομάδα μετά, η ίδια κατάσταση.
Έχετε και άλλοι θέματα με αποστολές από Ουγγαρία;

Παίζει να έχει φτάσει εδώ και μέρες και να μην έχουν ανεβάσει τις ενημερώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω και σε αυτο το θεμα οτι τελικα ηρθε το "χαμενο" δεμα απο Iherb που βρισκοταν τελωνειο απο τον Σεπτεμβριο! 10 ευρω πληρωσα τελη, αλλα τα καλα νεα ειναι οτι μου ειχε κανει refund το iherb και η παραγγελια ηταν βαρβατη, 85 ευρω!! Τωρα βεβαια δεν ξερω τοσους μηνες σε τι συνθηκες εχει εκτεθει το δεμα, θα παρω τα ρισκα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimigar είπε

Για να ζηλέψουμε λίγο..

Δεματάκι από αλίεξπρεςς αξίας 27€ για τη φίλη μου στη Γερμανία μπήκε τελωνείο και βγήκε μέσα σε 1,5 ώρα..

image.png.bcdc6dd367bbe13113f5fee554dce767.png

 

Πέρα από τις ταχύτητες παράδοσης σε ταχυδρομεία όπως Γερμανίας και Σουηδίας δεν πληρώνουν πολλές φορές και φόρους.

Εδώ Ελλάδα όχι απλά αργούν αλλά χρεώνουν και πολλές φορές πολύ παραπάνω για φόρο εκτελωνισμο.

Το να κάνει κάτι 2-3 μήνες να έρθει και να σου λένε αν δεν θες να πληρώσεις και φόρο κάνε αίτηση με χρέωση και αναμονη αρκετές μέρες, είναι αυτά που δείχνουν αρπαχτη και παρακμή.....

Δυστυχώς να ήταν και το μόνο αρνητικό στην χώρα μας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimigar είπε

Θα πρέπει όμως να επιστρέψεις τα χρήματα στη iherb.

Για ποιο λογο; Παραγγελια εγινε τον Αυγουστο, και κολλησε τον Σεπτεμβριο τελωνειο. ΤΙ ακριβως να επιστρεψω; 8 μηνες μετα παρελαβα. Δεν ειναι οτι ζητησα refund επιτηδες, οπως κανουν αρκετοι νεοελληνες.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι περιμένετε από Ουγγαρία, ρίξτε μια ματιά. Φαίνεται να ξεκόλλησαν μετά από 11 ημέρες.

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2022 στις 2:55 ΜΜ, Witcher1st είπε

Για ποιο λογο; Παραγγελια εγινε τον Αυγουστο, και κολλησε τον Σεπτεμβριο τελωνειο. ΤΙ ακριβως να επιστρεψω; 8 μηνες μετα παρελαβα. Δεν ειναι οτι ζητησα refund επιτηδες, οπως κανουν αρκετοι νεοελληνες.

Ναι αλλά δεν ευθύνεται η iherb για την καθυστέρηση. Βέβαια αν τους γράψεις ότι θέλεις να επιστρέψεις τα χρήματα πίσω θα σου απαντήσουν να τα κρατήσεις.. Μου έχει συμβεί.. Αυτές είναι εταιρείες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimigar είπε

Ναι αλλά δεν ευθύνεται η iherb για την καθυστέρηση. Βέβαια αν τους γράψεις ότι θέλεις να επιστρέψεις τα χρήματα πίσω θα σου απαντήσουν να τα κρατήσεις.. Μου έχει συμβεί.. Αυτές είναι εταιρείες..

Καταλαβαινεις οτι πηρα συμπληρωματα μετα απο 7 μηνες, ετσι; Δεν τα εχω ανοιξει ακομα και δεν ξερω τι θα αντικρυσω. Το μονο που μπορω να διακρινω σε μια πολυβιταμινη που εχει διαφανη συσκευασια ειναι οτι ολα τα ζελεδακια ειναι κολλημενα μεταξυ τους. Το refund το ζητησα 4 μηνες μετα, αρκετα παραπανω χρονος απ'οτι απαιτειται και γενικα προσεχω να ειμαι σε ολα μου σωστος.

Ακουσα για μια παρεα που εκαναν παραγγελια 5 κινητα απο Κινα, τα παρελαβαν κανονικα και μετα εστειλαν μηνυμα οτι δεν τους ηρθαν. Και τους εβαλαν τα λεφτα πισω. Γινονται και αυτα. Μιλαμε για 5 κινητα, συνολικη αξια πανω απο 1000 ευρω.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ακουσα για μια παρεα που εκαναν παραγγελια 5 κινητα απο Κινα, τα παρελαβαν κανονικα και μετα εστειλαν μηνυμα οτι δεν τους ηρθαν. Και τους εβαλαν τα λεφτα πισω. Γινονται και αυτα. Μιλαμε για 5 κινητα, συνολικη αξια πανω απο 1000 ευρω.

Μου κάνει εντυπωση αυτό που λες.

Υπάρχει Κινέζος που στέλνει όχι ένα αλλά πέντε κινητά με απλό και όχι συστημένο δέμα ?

Εδώ μπρελόκ αγοράζεις με 1€ και έρχεται συστημένο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 1:29 ΜΜ, nikoskon είπε

Μια εβδομάδα μετά, η ίδια κατάσταση.
Έχετε και άλλοι θέματα με αποστολές από Ουγγαρία;

Σήμερα παρέλαβα. Χωρίς τελωνεία κλπ.

Μέχρι στιγμής Aliexpress (40€ παραγγελία από Ουγγαρία) και Banggood (15€ παραγγελία από Βέλγιο) παρελήφθησαν εντός 1,5 μήνα από την στιγμή της παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...