Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορά από iherb αξία αντικειμένου 35 ευρώ, ελλειπή στοιχεία μπήκε τελωνείο και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω 7.5 ευρώ.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μη ξαναγίνει; Πότε θα λυθεί αυτό το πράγμα με τα ελλειπή στοιχεία για να μην πληρώνουμε κερατιατικα τελωνείο; Διότι έτσι δεν γλυτώνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ξερει κανεις πως περνουμε το ελληνικο τρακινγκ απο Cainio;

Μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό κάποια εφαρμογή τράκινγκ όπως το Parcelsapp ή το Packages, κι εκεί σου βγάζει όλους τους κωδικούς τράκινγκ που αποκτά ένα πακέτο στη διαδρομή του, όπως και τον τελικό κωδικό που αναγνωρίζει και το σάιτ των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, FarCry είπε

Αγορά από iherb αξία αντικειμένου 35 ευρώ, ελλειπή στοιχεία μπήκε τελωνείο και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω 7.5 ευρώ.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μη ξαναγίνει; Πότε θα λυθεί αυτό το πράγμα με τα ελλειπή στοιχεία για να μην πληρώνουμε κερατιατικα τελωνείο; Διότι έτσι δεν γλυτώνεις τίποτα.

 

 

μιλησα με το iherb και θα μου δωσει πισω τα 7.5 ευρω που μου ζητανε. Ε ρε με τους μλκες που εχουμε μπλεξει.

 

Τους ειπα να δουν την υποθεση και να το λυσουν το θεμα μην το κανω αυτο καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FarCry είπε

Αγορά από iherb αξία αντικειμένου 35 ευρώ, ελλειπή στοιχεία μπήκε τελωνείο και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω 7.5 ευρώ.

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μη ξαναγίνει; Πότε θα λυθεί αυτό το πράγμα με τα ελλειπή στοιχεία για να μην πληρώνουμε κερατιατικα τελωνείο; Διότι έτσι δεν γλυτώνεις τίποτα.

 

6 λεπτά πριν, FarCry είπε

μιλησα με το iherb και θα μου δωσει πισω τα 7.5 ευρω που μου ζητανε. Ε ρε με τους μλκες που εχουμε μπλεξει.

Τους ειπα να δουν την υποθεση και να το λυσουν το θεμα μην το κανω αυτο καθε φορα.

Κάτι κάνουν λάθος με την διαδικασία και την δήλωση των πακέτων στο IOSS.

Τους το είπες αυτό;
 

Επίσης το ερώτημα είναι, το iHerb έχει αυτό το πρόβλημα με το IOSS μόνο με τις αποστολές στην Ελλάδα ή και με άλλες χώρες τις Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tulipbaek είπε

Μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό κάποια εφαρμογή τράκινγκ όπως το Parcelsapp ή το Packages, κι εκεί σου βγάζει όλους τους κωδικούς τράκινγκ που αποκτά ένα πακέτο στη διαδρομή του, όπως και τον τελικό κωδικό που αναγνωρίζει και το σάιτ των ΕΛΤΑ.

Το εβαλα αλλα δε δειχνει κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα. Παραγγελία από Ισπανία μέσω ebay, εδώ και μια βδομάδα, μου δείχνει στο Tracking : "Αποστολή αντικειμένου" (Ισπανία). Σας έχει τύχει να θέλει περισσότερο από 7 ημέρες να φτάσει το πακέτο στην Αθήνα?

Επεξ/σία από lektikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

 

Κάτι κάνουν λάθος με την διαδικασία και την δήλωση των πακέτων στο IOSS.

Τους το είπες αυτό;
 

Επίσης το ερώτημα είναι, το iHerb έχει αυτό το πρόβλημα με το IOSS μόνο με τις αποστολές στην Ελλάδα ή και με άλλες χώρες τις Ευρωπαϊκής Ένωσης;

 

Δεν ξέρω τι λάθος κάνουν. Τους είπα να το κοιτάξουν γενικότερα για να μην υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον. Μου είπε πως θα το ελέγξουν. 

 

Εντάξει αφού στα δίνουν πίσω τα λεφτά είναι οκ, αλλά όχι να έχουμε και διπλή φορολόγηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FarCry είπε

Αγορά από iherb αξία αντικειμένου 35 ευρώ, ελλειπή στοιχεία μπήκε τελωνείο και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω 7.5 ευρώ.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μη ξαναγίνει; Πότε θα λυθεί αυτό το πράγμα με τα ελλειπή στοιχεία για να μην πληρώνουμε κερατιατικα τελωνείο; Διότι έτσι δεν γλυτώνεις τίποτα.

To iherb φταιει, καθως γινεται μονο με την απλη μεθοδο. Εαν δεις τα τελωνειακα εξοδα με την express, ειναι περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το εβαλα αλλα δε δειχνει κωδικους

Εισήγαγες στην εφαρμογή το τρακινγκ Cainiao του πακέτου, πάτησες την καταχώρηση και στο πάνω μέρος της οθόνης δε σου γράφει δεύτερο κωδικό; Αν όχι, τότε ίσως απλά δεν έχει αποκτήσει ακόμη νέο κωδικό. Αν θες, πάντως, μπορείς να μου στείλεις τον κωδικό του Cainiao σε προσωπικό μήνυμα και να κοιτάξω κι εγώ αν μου βγάζει άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 2:49 ΜΜ, Aurumnus είπε

 

Κάτι κάνουν λάθος με την διαδικασία και την δήλωση των πακέτων στο IOSS.

Τους το είπες αυτό;
 

Επίσης το ερώτημα είναι, το iHerb έχει αυτό το πρόβλημα με το IOSS μόνο με τις αποστολές στην Ελλάδα ή και με άλλες χώρες τις Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Πιστεύω το έχουν και με τις άλλες χώρες.

Οταν πας να κάνεις request για την επιστροφή, αν γραψεις IOSS-double taxes στο θέμα του request, σου βγάζει αυτόματα αυτην την ενημέρωση:

What to do if asked to pay it again

If you are being asked to pay this fee in order to receive your order, inform our shipping partners that you have already paid this fee already during the ordering process. However, if they insist you pay it again, please comply, ask for documentation from them to show you have paid it again, and then contact us with the receipt of payment. We will gladly refund you for any duplicate IOSS fees paid. 

We are working with our shipping partners to increase their training regarding IOSS fees and collection. We apologize for any inconvenience and appreciate your understanding.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά από aliexpress είναι κολλημένη από τις 15-11-21 στο ΕΛΤΑ Αιγάλεω ακόμα δεν έχω παραλάβει (και ούτε πρόκειται απ ότι έχω καταλάβει).
Δεύτερη παραγγελία από aliexpress από άλλο store και η δεύτερη παραγγελία επίσης έχει κολλήσει στο ίδιο βήμα απο τις 4-2-22.
Ξέρετε τι συμβαίνει και αν μπορώ να κάνω κάτι?

δd.jpg

 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από Elias87GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαιρετώ την παρέα. Μετά απο πολλές περιπέτειες με ελτα μου έβγαλε για πρώτη φορά "ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ - ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Έχει τύχει σε κανέναν τίποτα παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Elias87GR είπε

Αγορά από aliexpress είναι κολλημένη από τις 15-11-21 στο ΕΛΤΑ Αιγάλεω ακόμα δεν έχω παραλάβει (και ούτε πρόκειται απ ότι έχω καταλάβει).
Δεύτερη παραγγελία από aliexpress από άλλο store και η δεύτερη παραγγελία επίσης έχει κολλήσει στο ίδιο βήμα απο τις 4-2-22.
Ξέρετε τι συμβαίνει και αν μπορώ να κάνω κάτι?

δd.jpg

 

Untitled.jpg

Αυτό το 'out for delivery' , πολλές φορές σημαίνει ότι απλά το δέμα έφτασε εδώ στο αεροδρόμιο. Αν μας έδινες και tracking number, θα βοηθούσε πολύ (μην τυχόν γύρισε πίσω, και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι!!!)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...