Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, JimT1991 είπε

Απο το αμερικανικο amazon αμα στο στειλουν με AmazonGlobal Priority Shipping ποια μεταφορικη τα στελνει; Υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις αρκετα περισσοτερα για εκτελωνισμο κτλπ; 

 

Με Priority Shipping θελω να παραγγειλω κατι βιβλια και το κοστος παει στα 212 ευρω. Χρεωνει για import fees 16,19 δολαρια. 

Αν αναγράφει Tax and import fees και πωλητής αμαζον,τοτε  δεν πληρώνεις κάτι έξτρα ,συνήθως ups dhl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να μην χρεωθείς εκτελωνισμό , απαιτείται η αρχική αξία χωρίς ταχυδρομικά να είναι 150 ευρώ ή  159 μαζί με το Φ.Π.Α.

Τα υπόλοιπα είναι ταχυδομικά. + Φ.Π.Α. ταχυδρομικών 

Αν αυτά ισχύουν δεν θα πληρώσεις φόρο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αλλάξει κάτι στην τιμολόγηση φόρων και δασμών από Ην. Βασίλειο;

Θέλω να παραγγείλω απο το ebay ένα προιον που κοστίζει 36 euro συν κανενα 20αρικο μεταφορικά. Πόσο περίπου θα βγει το κοστουμι. γνωρίζει κάποιος:

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Για να μην χρεωθείς εκτελωνισμό , απαιτείται η αρχική αξία χωρίς ταχυδρομικά να είναι 150 ευρώ ή  159 μαζί με το Φ.Π.Α.

Τα υπόλοιπα είναι ταχυδομικά. + Φ.Π.Α. ταχυδρομικών 

Αν αυτά ισχύουν δεν θα πληρώσεις φόρο στην Ελλάδα.

Καλησπερα

Γνωρίζεις γιατί όταν βάζουμε κάτι στο Aliexpress άξιας κάτω από 180€ δεν αφαιρεί το φπα (VAT) αλλά όταν βάζουμε κάτι πάνω από τα 180€ αφαιρείται ? Αφού το όριο είναι 150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Καλησπερα

Γνωρίζεις γιατί όταν βάζουμε κάτι στο Aliexpress άξιας κάτω από 180€ δεν αφαιρεί το φπα (VAT) αλλά όταν βάζουμε κάτι πάνω από τα 180€ αφαιρείται ? Αφού το όριο είναι 150€

150+24%Φ.Π.Α. =186.

Μέχρι τα 186 λοιπόν είναι πληρωμένο το Φ.Π.Α. 

Πιο πάνω το αφαιρεί για να πληρώσεις τον φόρο στην Ελλάδα. 

Πιο πάνω γράφω 159 γιατί είναι βιβλία, και τα βιβλία έχουν 6% Φ.Π.Α.

6 ώρες πριν, lektikos είπε

Έχει αλλάξει κάτι στην τιμολόγηση φόρων και δασμών από Ην. Βασίλειο;

Θέλω να παραγγείλω απο το ebay ένα προιον που κοστίζει 36 euro συν κανενα 20αρικο μεταφορικά. Πόσο περίπου θα βγει το κοστουμι. γνωρίζει κάποιος:

Eυχαριστώ.

Το ebay θα σου κρατήσει τον Φ. Π. Α 

Δεν θα πληρώσεις τίποτα στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2022 στις 11:48 ΠΜ, L-Griever είπε

......... "Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας".. 

Καλημέρα. Τελικά σε πόσες μέρες άλλαξε αυτό το status; Πλήρωσες κάτι έξτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις απαντησεις για το αμερικανικο amazon. Τωρα εχω μια απορια για το amazon.de! Εχω παραγγειλει ενα βιβλιο, εχει γινει η αποστολη μεσω HRVATSKA_POST και δεν ξερω αναλυτικα που ειναι το δεμα. ΟΚ εχουν δωσει ενα tracking number το οποιο κανει μπαμ οτι ειναι για τα ΕΛΤΑ courier αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν ξερω που ακριβως ειναι το δεμα ωστε να ξερω εαν φτασει γρηγοροτερα απο την ημερομηνια που εχει δειξει το amazon de. 

Μονο μεσω της "μπαρας" μπορω να δω την εξελιξη της αποστολης. Νομιζω εχω ξαναπαραγγειλει στο παρελθον και εχει γινει αποστολη με HRVATSKA_POST και θυμαμαι οτι ηξερα που ειναι το δεμα. Εκτος και αν το μπερδευω....

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-06-15 163047.png

Επεξ/σία από JimT1991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το ψαχνεισ καθημερινα στο ελτα κουριερ η στα ελτα στο σαιτ των ελτα εμφανιζονται οι πληροφοριεσ πιο γρηγορα απο οτι στο ελτα κουριερ αλλα απο οτι βλεπω θα σου εμφανιστει στην περιοχη σου λογικα την παρασκευη εαν δεν υπαρξει καποιο απροοπτο δεν θα ηθελα να σε βαλω σε σκεψεισ αλλα ειχα παραγγειλει και εγω ενα βιβλιο φυσικησ απο amazon de μου το εστειλαν πισω και εκανα ξανα αποστολη απο την γερμανια και το εστειλαν με dhl σε δυο μερεσ ηταν εδω

οποτε θα σου ελεγα να το παρακολουθεισ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα, θέλω να πάρω κινητό από ξένο site το οποίο έρχεται από Γερμανία, κόστος 215(200 και 15 μεταφορικά) και έρχεται με DHL. Θα φορτωθώ και επιπλέον καπέλο; Στην περιγραφή λέει συμπ.vat 19% και zero customs. Πως το βλέπετε; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από yandoubas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, yandoubas είπε

Παίδες καλησπέρα, θέλω να πάρω κινητό από ξένο site το οποίο έρχεται από Γερμανία, κόστος 215(200 και 15 μεταφορικά) και έρχεται με DHL. Θα φορτωθώ και επιπλέον καπέλο; Στην περιγραφή λέει συμπ.vat 19% και zero customs. Πως το βλέπετε; Ευχαριστώ

Καλημέρα.

Λογικά δεν θα πρέπει να χρεωθείς τπτ παραπάνω μιας και έρχεται από Ευρωπαϊκή χώρα οποία μεταφορική και να το φέρει, είτε αγοράζουμε κάτι από μια πόλη στην Ελλάδα είτε από μια πόλη στην Ευρώπη είναι ακριβώς το ίδιο πράμα.

Για το 19% φπα δεν ξέρω κανονικά έπρεπε να σε χρεώσει 24% για Ελλάδα και να ανέβει λίγο η τιμή, ίσως να φανεί αυτό στο checkout.

Επίσης από Ευρώπη σε Ευρώπη δεν έχει τελωνείο. υποτίθεται ότι πέρασε το αντικείμενο στην πρώτη Ευρωπαϊκή χωρά που έφτασε.

Ότι και να έχω πάρει από Ευρώπη ποτέ δεν χρεώθηκα κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται το πακετο απο το amazon de που ερχεται με HRVATSKA_POST πρεπει να ερθει σημερα. Το screenshot απο κατω δειχνει αλλα πραγματα και πιστευω οτι θα ειναι παρομοια περιπτωση που μου ειχαν στειλει δεμα μεσω DEPOST (μαλλον γερμανικο ταχυδρομειο) με χωρις αναλυτικο tracking και θα παιζω στοιχημα για το ποτε θα ερθει. 

Fun Fact! Δεμα απο amazon uk φευγει χθες με HRVATSKA_POST και μετα απο μερικες ωρες μετατρεπεται σε ACRPI με αναλυτικο tracking. Ας ελπισουμε να ειμαι λιγο υπερβολικος και να ερθει μεχρι την Παρασκευη. Εννοειται πως το tracking number δεν δειχνει τιποτα στα elta courier.

image.png

αμαζον δε.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, JimT1991 είπε

Υποτιθεται το πακετο απο το amazon de που ερχεται με HRVATSKA_POST πρεπει να ερθει σημερα. Το screenshot απο κατω δειχνει αλλα πραγματα και πιστευω οτι θα ειναι παρομοια περιπτωση που μου ειχαν στειλει δεμα μεσω DEPOST (μαλλον γερμανικο ταχυδρομειο) με χωρις αναλυτικο tracking και θα παιζω στοιχημα για το ποτε θα ερθει. 

Fun Fact! Δεμα απο amazon uk φευγει χθες με HRVATSKA_POST και μετα απο μερικες ωρες μετατρεπεται σε ACRPI με αναλυτικο tracking. Ας ελπισουμε να ειμαι λιγο υπερβολικος και να ερθει μεχρι την Παρασκευη. Εννοειται πως το tracking number δεν δειχνει τιποτα στα elta courier.

image.png

αμαζον δε.png

Θα δείξει όταν έρθει Ελλάδα το τρακινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με το support του amazon de οπου προτειναν να επιστρεψουν τα κοστη μεταφορας επειδη εχει αργησει το δεμα. Ειναι γυρω στα 11 ευρω. Το θεμα ειναι οτι χθες μου ηρθε και αλλο mail στο οποιο θα γινει refund η αξια της παραγγελιας. 

Ξαναμιλαω με το support να δω τι παιζει και μου λενε οτι ενω υπαρχει στο συστημα τους η διαδικασια για το refund των 11 ευρω, το συστημα αυτοματα προχωρησε και στο refund του υπολοιπου ποσου. Μου προτειναν να ξαναπαραγγειλω το προιον που ειχα παραγγειλει με express shiping αυτη τη φορα και θα μου καλυψουν το κοστος. Βεβαια οταν μπαινει στο καλαθι μονο standard delivery εχει. 

Εννοειται οτι το δεμα με το tracking που ειχαν δωσει δεν εμφανιζεται πουθενα και αμφιβαλλω εαν απλα αργησε. Δεν ειναι δυνατον να φευγει με HRVATSKA POST δυο παραγγελιες ενα απο Amazon UK και αλλο απο amazon de και το ενα να εχει αναλυτικο tracking και το αλλο οχι. Ολα αυτα με απλο standard delivery. 

ΤΟ θεμα ειναι το εξης... υπαρχει περιπτωση να σκασει μυτη το δεμα καποια random μερα η απλα με το ολικο refund ειναι 100% σιγουρο οτι δεν θα ερθει αρα να το ξαναπαραγγειλω; 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να έχει τυπωθεί κάποια λάθος ετικέτα να βρεθεί κάποτε με κάποιον ταχυδρομικό κώδικα κοντά σε σένα να έχει κάποιο κινητό τηλέφωνο και να σε καλέσει κάποιος από ένα κούριερ να πας να πάρεις κάτι που έχει πάνω κάποια στοιχεία ένα τηλέφωνο και λοιπά και λοιπά και λοιπά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...