Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, sakisgri είπε

Κανονικά δεν έπρεπε Ευρωπαϊκή χώρα είναι η Ισπανία, υπάρχει περίπτωση να μπήκε μόνο για ελέγχο και να μη πληρώσεις τπτ

Νομίζω υπάρχει ειδικό φορολογικό καθεστώς για τον Αγ. Βαρθρολομαίο, κάτι σαν τα Channel Islands (Jersey κλπ) όταν ακόμα η Μεγ.Βρετανία ήταν μέλος της ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, aler45 είπε

Ξερετε το τηλεφωνο του ΓΕΤΑ ΚΑΤ ?

Ο καλύτερος σου φίλος είναι ο google όταν ψάχνεις κάτι. Πρώτο στην αναζήτηση για " γετα αθήνας κατ τηλεφωνο " https://www.white-pages.gr/arithmos/302103538104

Αλλά λίγο που είδα πιο κάτω γράφουν δεν τα σηκώνουν τα τηλέφωνα, καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα 5 φορες και μου φαινεται οτι το εχουν αφησει επιτηδες ανοιχτο για να μην μπορεις να τους μιλησεις

Ευτυχως για μενα δεν χρειαστηκε να ξανακαλεσω γιατι πια μου γραφει 

1/6/2022, 17:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
1/6/2022, 17:25 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Ολοκλήρωση τελωνειακών διαδικασιών
Επεξ/σία από aler45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, coyote2 είπε

για το θέμα με το τελωνείο 

 

Package was sent out with IOSS number marked. Please check with the post office.

και περιμένουν να συννενοηθούμε εμείς?

Δυστυχώς το να το γράψει στο φάκελο, δεν είναι αρκετό για την αυτοματοποιημένη διαδικασία που έχει θεσπιστεί. ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται σε συγκεκριμένο πεδίο όταν σκανάρεται ο αριθμός αποστολής. Δλδ, πρέπει να παρέχεται μέσα από ηλεκτρονικό κανάλι.

Αν αποτύχει το αυτοματοποιημένο σύστημα, τότε το πακέτο εκτρέπεται προς τους εκτελωνιστές. Αν το δουν πάνω στο πακέτο (και δεν έχουν ξυπνήσει άσχημα εκείνη την ημέρα ...) μπορεί να μείνουν στην ταρίφα της υπηρεσίας, €2.5 για μικροαντικείμενα και αυξάνει με την αξία. Διαφορετικά μπορούν να επιβάλλουν και ΦΠΑ.

Είναι μια συχνή παρανόηση. Το eBay πχ στις συστάσεις προς τους πωλητές το διευκρινίζει καθαρά.

Επίσης, ασχέτως παρανόησης, συμβαίνει να χάνεται η ηλεκτρονική πληροφορία του IOSS στη συντριπτική πλειοψηφία πακέτων που αλλάζουν carriers και αριθμούς αποστολής στην πορεία τους προς τον παραλήπτη.

 

Επεξ/σία από frap73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άντε να τους πείσεις Εγώ δεν έκανα τον κόπο ούτε να πάω στο ΕΛΤΑ δεν μπορώ να χάσω 2-3 ώρες εργασία για να γράφω κείμενα για να πάρω τρία ευρώ πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εάν πάρω ένα αντικείμενο το οποίο κοστίζει 17.60 και τα μεταφορικά είναι 4.92 με AliExpress standard shipping,θα περάσει τελωνείο αφού είναι πάνω από 22 ευρώ η θα έρθει από Ευρώπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ασχολείστε, βρήκα το σωστό topic για την ερώτησή μου. Συγγνώμη για την αναστάτωση 

Επεξ/σία από Ribena
Λάθος topic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, taxidriver109 είπε

Εάν πάρω ένα αντικείμενο το οποίο κοστίζει 17.60 και τα μεταφορικά είναι 4.92 με AliExpress standard shipping,θα περάσει τελωνείο αφού είναι πάνω από 22 ευρώ η θα έρθει από Ευρώπη

Δεν υπαρχει πανω απο 22 και κατω απο 22.

Ολα περνουν απο τελωνειο ακομα και για ενα λεπτο του ευρω.

Ωστόσο με AliExpress standard shipping και αν λεει οτι εμπεριέχεται ο φόρος τότε δεν θα πληρώσεις τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, taxidriver109 είπε

Εάν πάρω ένα αντικείμενο το οποίο κοστίζει 17.60 και τα μεταφορικά είναι 4.92 με AliExpress standard shipping,θα περάσει τελωνείο αφού είναι πάνω από 22 ευρώ η θα έρθει από Ευρώπη

Με Aliexpress standard shipping τα δέματα πάνε πρώτα Ουγγαρία εκεί περνάνε τελωνείο και μετά έρχεται Ελλάδα. Οταν φτάσει Ελλάδα και δουν ότι έχει περάσει τελωνείο σε Ευρωπαϊκή χώρα και είναι πληρωμένο το φπα (VAT) που θα είναι μιας και είναι μέσα στη τιμή πλέον μέχρι τα 150€ θα το πάρει τα Ελτα και θα στο φέρει σπίτι σου με κανένα επιπλέον κόστος από την αρχική τιμή. Για να έρθει απευθείας από Ευρώπη πρέπει να βρεις (αν υπάρχει) κατάστημα που να έχει το προϊών που θες σε αποθήκη στην Ευρώπη, αυτό που θα κερδίσεις είναι χρόνο, θα έρθει πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, demolition23 είπε

Καλησπέρα, έχω από AliExpress δέματα που είναι εδώ και ένα μήνα στην Ουγγαρία. Τόσο καθηστερουν ή να αρχίσω να ανησυχώ?

παρέλαβα δυο δεματάκια που είναι στο τρακιν αποστολή αντικειμένου (Ουγγαρία) από 24 Μαίου οπότε παίζει να μην σκαναρουν καν αρκετά πακέτα 

Επεξ/σία από mitsakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιδιά! Νομίζω ότι την πάτησα πάλι με την DHL. Μετά από κάτι τρελά που μου είχαν ζητήσει κάποτε για τον εκτελωνισμό την αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Σε μια πρόσφατη παραγγελία μου από ξένο σάιτ (από Χονγκ Κονγκ) επέλεξα τον πιο φτηνό τρόπο αποστολής που ήταν untracked και δεν έλεγε πουθενά με ποια μεταφορική στέλνουν τις παραγγελίες, οπότε υπέθεσα ότι θα είναι απλό ταχυδρομείο που καταλήγει στα ΕΛΤΑ. Βλέπω, όμως, τώρα ότι τελικά στάλθηκε ως DHL Packet Plus Standard (PPW).

Γνωρίζετε αν αυτό είναι από τα πακέτα που αναλαμβάνουν εδώ τα ΕΛΤΑ (και τα εκτελωνίζουν αυτοί οπότε η τιμή θα 'ναι τουλάχιστον πιο λογική) ή αν είναι από αυτά που παραδίδει ως κούριερ μέχρι το τέλος η DHL; Να ξέρω να προετοιμάζομαι ψυχολογικά, δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το αμερικανικο amazon αμα στο στειλουν με AmazonGlobal Priority Shipping ποια μεταφορικη τα στελνει; Υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις αρκετα περισσοτερα για εκτελωνισμο κτλπ; 

 

Με Priority Shipping θελω να παραγγειλω κατι βιβλια και το κοστος παει στα 212 ευρω. Χρεωνει για import fees 16,19 δολαρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...