Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αγορα 2/3 σημερα ηρθε μνμ απο Ελτα οτι υπαρχει χρεωση 3.09ε με φορους και τελη ενω εχω πληρωσει vat!το προιον μαζι με μεταφορικα εχει 4.02ε τι ενεργειες πρεπει να κανω? δεν πληρωνω με τπτ κατι που εχω πληρωσει απο την αρχη και να δωσω 3 ευρω σε φορους για κατι που εχει 4ευρω. dispute?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dynamics είπε

αγορα 2/3 σημερα ηρθε μνμ απο Ελτα οτι υπαρχει χρεωση 3.09ε με φορους και τελη ενω εχω πληρωσει vat!το προιον μαζι με μεταφορικα εχει 4.02ε τι ενεργειες πρεπει να κανω? δεν πληρωνω με τπτ κατι που εχω πληρωσει απο την αρχη και να δωσω 3 ευρω σε φορους για κατι που εχει 4ευρω. dispute?

 

5 ώρες πριν, coyote2 είπε

παιδιά αγόρασα λαστιχάκια για τα ακουστικά και μου βάλαμε 2,89 τελωνείο

τα λαστιχάκια τα (2Pcs Memory Foam Ear Tips) κάνανε 2,5 ευρώ

Βάζουν τελωνείο στα πάντα? 

Και τώρα να πληρώσω 12 ευρω για αμφισβήτηση

Η ερώτηση ειναι γιατί το είδα και πριν. Αξίζει ή τα παρατάω... και το κόβω... σιγά μην ανοίξανε το πακέτο.... και είδαν τα λαστιχάκια

Είναι νόμιμο να βάλουν τέλη σε κάτι πολύ φτηνό?

Ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής?

Μπορείς να μη πληρώσεις και είτε θα το καταστρέψουν (θα το πάρει κάποιος) η θα το στείλουν πίσω και χάνεις τα λεφτά σου, η το πληρώνεις  και κάνεις dispute με την απόδειξη στο Aliexpress αλλά θα πάρεις μόνο το φπα πίσω αν στο χρέωσαν στο τελωνείο. Αν ζητήσεις επανεξέταση δασμών θα πληρώσεις 12 ευρώ και αν δικαιωθείς τα παίρνεις πίσω αλλά παίρνει καιρό, θα σου ζητήσουν αποδείξει από το τελωνείο ότι έχεις πληρώσει vat την οποία την κατεβάζεις από την εφαρμογή του Aliexpress στη παραγγελιά σου εκεί που γράφει invoice.

Τελικά τα μόνο σίγουρα είναι Aliexpress standard shipping και Aliexpress saver shipping για τα πιο φτηνά δέματα. Καλύτερα να δίνετε κάτι παραπάνω και να επιλέγετε ένα από τα παραπάνω για σιγουριά, πάντα επέλεγα ένα από τα 2 και πότε δεν είχα πρόβλημα πάντα ήρθαν και ποτέ δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, sakisgri είπε

 

Ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής?

Μπορείς να μη πληρώσεις και είτε θα το καταστρέψουν (θα το πάρει κάποιος) η θα το στείλουν πίσω και χάνεις τα λεφτά σου, η το πληρώνεις  και κάνεις dispute με την απόδειξη στο Aliexpress αλλά θα πάρεις μόνο το φπα πίσω αν στο χρέωσαν στο τελωνείο. Αν ζητήσεις επανεξέταση δασμών θα πληρώσεις 12 ευρώ και αν δικαιωθείς τα παίρνεις πίσω αλλά παίρνει καιρό, θα σου ζητήσουν αποδείξει από το τελωνείο ότι έχεις πληρώσει vat την οποία την κατεβάζεις από την εφαρμογή του Aliexpress στη παραγγελιά σου εκεί που γράφει invoice.

Τελικά τα μόνο σίγουρα είναι Aliexpress standard shipping και Aliexpress saver shipping για τα πιο φτηνά δέματα. Καλύτερα να δίνετε κάτι παραπάνω και να επιλέγετε ένα από τα παραπάνω για σιγουριά, πάντα επέλεγα ένα από τα 2 και πότε δεν είχα πρόβλημα πάντα ήρθαν και ποτέ δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!

η αποστολη εγινε με cainiao economy το καλο ειναι οτι αλλαξε τρακινγκ απο αυτο που μου ειχε στειλει και καταληξη σε uz(λογικα ουζμπεκισταν) και δεν φαιναιτε οτι το δεμα ειναι στο τοπικο καταστημα! εχω βεβαια ακομα 41 μερες για dispute...προφανες αφου αλλαξε το τρακινγκ εβαλαν αλλο βαουτσερ πανω και δεν μπορει να δει το τελωνειο το vat . το vat ειναι 78 σεντ απ οτι ειδα! το δεμα στο ταχυδρομειο θα ειναι εως 20 μερες  ακομα!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΒΑΤ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ 3ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 3,30ΕΥΡΩ + ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ 4ΕΥΡΩ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε συ ήθελα να πάμε τρεις φορές τρεις φορές πρέπει να πάμε για τρία ευρώ;

 

Κι εμένα άλλαξε τρακινγκ σε uz

Η η ερώτηση είναι δικαιώνεσαι έχω απόδειξη που φαίνεται ο ΦΠΑ;

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλά , οι πληροφορίες πληρωμής συνοδευουν το tracking Number 

Αν στο έχουν στείλει με απλό ταχυδρομείο , δεν υπάρχει καμμία πληροφορία ότι πλήρωσες Φ.Π.Α. 

Και ούτε θα βγάλει κανείς άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Αν έχω καταλάβει καλά , οι πληροφορίες πληρωμής συνοδευουν το tracking Number 

Αν στο έχουν στείλει με απλό ταχυδρομείο , δεν υπάρχει καμμία πληροφορία ότι πλήρωσες Φ.Π.Α. 

Και ούτε θα βγάλει κανείς άκρη. 

Έχω την απόδειξη, δε μετράει αυτό; Απλά ρωτάω μη χάνω χρόνο και τα 12 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να κανεις επανεξεταση,δεν σου εγγυαται κανεις πως θα γινει αυτο που εσυ θες.
κι ετσι θα εχεις πληρωσει το φορο και το 12αρι και θα εχεις χασει και ποσο χρονο.

δωστε τα εκει περα, 2-3-4 ευρω και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε τοτε 12 ευρω και προσευχησου.
και σε περιπτωση που δεν σου κατσει,θα σου εχει παει ενα 20αρικο το λαστιχακι των ακουστικων που απο τη γειτονια σου θα το επερνες ενα ταληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dynamics είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!

η αποστολη εγινε με cainiao economy το καλο ειναι οτι αλλαξε τρακινγκ απο αυτο που μου ειχε στειλει και καταληξη σε uz(λογικα ουζμπεκισταν) και δεν φαιναιτε οτι το δεμα ειναι στο τοπικο καταστημα! εχω βεβαια ακομα 41 μερες για dispute...προφανες αφου αλλαξε το τρακινγκ εβαλαν αλλο βαουτσερ πανω και δεν μπορει να δει το τελωνειο το vat . το vat ειναι 78 σεντ απ οτι ειδα! το δεμα στο ταχυδρομειο θα ειναι εως 20 μερες  ακομα!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΒΑΤ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ 3ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 3,30ΕΥΡΩ + ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ 4ΕΥΡΩ!

Ακριβώς ίδια φάση και με μένα. Cainiao super economy for special goods ο τρόπος αποστολής. Σήμερα μου ήρθε sms να πληρώσω επιπρόσθετα 2,65 ευρώ για αντικείμενο αξίας+μτφ 1,78 ευρώ. Έχω παραλάβει στο παρελθόν αντικείμενα με τον ίδιο τρόπο αποστολής χωρίς πρόβλημα. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή μπας και γίνει τίποτα. Δεν ξέρω αν θα παραλάβω. Θα το κυνηγήσω όμως με το ali για να δω τι θα γίνει, έτσι για την εμπειρία.

Επεξ/σία από Johndos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως έγραψα και πιο πάνω Aliexpress standard και Aliexpress saver δώστε λίγα παραπάνω αξίζει και θα παραλάβετε πιο νωρίς και σίγουρα δεν θα πληρώσετε παραπάνω. Τα Cainiao ήταν κάποτε ασφαλές τώρα τα στέλνουν Ουζμπεκιστάν και δεν ξέρεις τι γίνετε. Επίσης καλά είναι το προϊών που θέλετε να κοιτάτε σε διάφορα μαγαζιά γιατί τα έξοδα αποστολής αλλάζουν από πωλητή σε πωλητή.

Καλά θα είναι να κάνετε dispute και παράπονα για να δουν στο Aliexpress ότι υπάρχει πρόβλημα με τα Cainiao και να το διορθώσουν για μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Johndos είπε

Ακριβώς ίδια φάση και με μένα. Cainiao super economy for special goods ο τρόπος αποστολής. Σήμερα μου ήρθε sms να πληρώσω επιπρόσθετα 2,65 ευρώ για αντικείμενο αξίας+μτφ 1,78 ευρώ. Έχω παραλάβει στο παρελθόν αντικείμενα με τον ίδιο τρόπο αποστολής χωρίς πρόβλημα. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή μπας και γίνει τίποτα. Δεν ξέρω αν θα παραλάβω. Θα το κυνηγήσω όμως με το ali για να δω τι θα γίνει, έτσι για την εμπειρία.

 

4 ώρες πριν, Johndos είπε

Ακριβώς ίδια φάση και με μένα. Cainiao super economy for special goods ο τρόπος αποστολής. Σήμερα μου ήρθε sms να πληρώσω επιπρόσθετα 2,65 ευρώ για αντικείμενο αξίας+μτφ 1,78 ευρώ. Έχω παραλάβει στο παρελθόν αντικείμενα με τον ίδιο τρόπο αποστολής χωρίς πρόβλημα. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή μπας και γίνει τίποτα. Δεν ξέρω αν θα παραλάβω. Θα το κυνηγήσω όμως με το ali για να δω τι θα γίνει, έτσι για την εμπειρία.

στο αλι σου εμφανιζει την πορεια του τρακινγκ?οτι δλδ ειναι στα ταχυδρομειο σου κτλ? η μονη λυση αν υπαρχει ειναι ρεφαουντ κ με καποιον τροπο να στειλουμε τα μεταφορικα στο πωλητη(paypal?) να δωσεις 12 ευρω και να περιμενεις να βρεις το δικιο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sakisgri είπε

Οπως έγραψα και πιο πάνω Aliexpress standard και Aliexpress saver δώστε λίγα παραπάνω αξίζει και θα παραλάβετε πιο νωρίς και σίγουρα δεν θα πληρώσετε παραπάνω. Τα Cainiao ήταν κάποτε ασφαλές τώρα τα στέλνουν Ουζμπεκιστάν και δεν ξέρεις τι γίνετε. Επίσης καλά είναι το προϊών που θέλετε να κοιτάτε σε διάφορα μαγαζιά γιατί τα έξοδα αποστολής αλλάζουν από πωλητή σε πωλητή.

Καλά θα είναι να κάνετε dispute και παράπονα για να δουν στο Aliexpress ότι υπάρχει πρόβλημα με τα Cainiao και να το διορθώσουν για μελλοντικά.

για να κάνεις dispute δε πρέπει να παραλάβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dynamics είπε

 

στο αλι σου εμφανιζει την πορεια του τρακινγκ?οτι δλδ ειναι στα ταχυδρομειο σου κτλ? η μονη λυση αν υπαρχει ειναι ρεφαουντ κ με καποιον τροπο να στειλουμε τα μεταφορικα στο πωλητη(paypal?) να δωσεις 12 ευρω και να περιμενεις να βρεις το δικιο σου?

Όχι, από 15/3 στο Ali μου βγάζει "Out for delivery/Received by local delivery company". Στο 17track και στο Parcels όμως (επειδή παίρνει δεδομένα από ΕΛΤΑ) μου βγάζει κανονικά όλη την πορεία του δέματος (εκτελωνισμό, ότι είναι στο τοπικό ταχυδρομείο κλπ). Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ, νομίζω ότι σου επιστρέφουν μόνο το ΦΠΑ από Ali και όχι τα τέλη εκτελωνισμού που στη δική μου περίπτωση νομίζω ότι είναι 2,5 ευρώ. Τώρα αν δώσεις το 12ευρο δεν ξέρω τι μπορεί να παίξει, δεν το έχω κάνει.

 

28 λεπτά πριν, coyote2 είπε

για να κάνεις dispute δε πρέπει να παραλάβεις?

Νομίζω ναι, ή να μην έχει έρθει το δέμα στο διάστημα που προβλέπει το μαγαζί/ Ali. Στη δική μου περίπτωση αυτό το διάστημα λήγει σε 12 μέρες (90 μέρες συνολικά). Υποθέτω ότι αν δεν παραλάβω και κάνω dispute, δε θα έχω το δίκιο με το μέρος μου αφού φαίνεται ότι το δέμα είναι ήδη στο τοπικό ταχυδρομικό κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...