Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θεωρω δυσκολο να εμφανιστει αλλα ποτε δεν ξερεις. Ολη αυτη η βαβουρα ξεκινησε επειδη η ιδια η Amazon δεν ειχε αναλυτικο tracking. Εαν ηξερα οτι ειχε κολλησει στη Ρωμη η στη Γερμανια κλπ δεν θα με πειραζε και θα περιμενα. Απο τη στιγμη που εφυγε και μεχρι να μιλησω με το support ολο ελεγε Carier picked the package. 

 

Τι να το κανω το tracking number των EΛΤΑ ρε αμαζον οταν δεν ξερεις εαν εχει φτασει Ελλαδα το δεμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Είχα παραγγείλει ένα αξεσουάρ αυτοκινήτου από Ρωσία πριν 1 χρόνο και κάτι εις διπλουν και γνώριζα εκ των προτέρων ότι χρειάζεται να περάσει τελωνείο όπως και έγινε. Τοτε είχε αναμονή περίπου 45 ημέρες και τις δύο φορές. Την προηγούμενη εβδομάδα ξαναχρειαστηκε να αγοράσω πάλι κάτι από άλλον έμπορο στην Ρωσία και ήρθε σήμερα το πρωί με status αναμονή τελωνειακης εκκαθάρισης. Η ερώτηση είναι η εξής. Κάνει πάλι κοντά στον μήνα για εκκαθάριση εφόσον όλα πάνε καλά ή έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο ή χειρότερο; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν παρατηρήσει κι άλλοι υπερβολικά μεγάλες καθυστερήσεις στις παραλαβές τους; Περιμένω κάποια δέματα από Aliexpress. Παραδοσιακά, άπαξ και έβγαινε το στάτους "αποστολή από Ουγγαρία" σε 10-15 μέρες μαξ εμφανιζόταν το πακέτο Ελλάδα κι έπαιρνε τον δρόμο του. Τώρα μου 'χει κολλήσει ένα πακέτο στο στάτους αυτό από 3 Ιουνίου. Ένα άλλο, δε, που μάλλον δε θα γλιτώσει το τελωνείο, είναι κολλημένο στο ΓΕΤΑ από 30 Μαΐου. Τι γίνεται; Φύγαν όλοι για διακοπές;

IMG_7502.jpg.df2267e5a875df876a6303cb2d12e3fc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Έχουν παρατηρήσει κι άλλοι υπερβολικά μεγάλες καθυστερήσεις στις παραλαβές τους; Περιμένω κάποια δέματα από Aliexpress. Παραδοσιακά, άπαξ και έβγαινε το στάτους "αποστολή από Ουγγαρία" σε 10-15 μέρες μαξ εμφανιζόταν το πακέτο Ελλάδα κι έπαιρνε τον δρόμο του. Τώρα μου 'χει κολλήσει ένα πακέτο στο στάτους αυτό από 3 Ιουνίου. Ένα άλλο, δε, που μάλλον δε θα γλιτώσει το τελωνείο, είναι κολλημένο στο ΓΕΤΑ από 30 Μαΐου. Τι γίνεται; Φύγαν όλοι για διακοπές;

IMG_7502.jpg.df2267e5a875df876a6303cb2d12e3fc.jpg

Εάν είναι saver shipping, μπορεί να σου αργήσει λίγο παραπάνω να ανοίξουν τον συγκεκριμένο "σάκο" για να πάρει ο καθένας το δέμα του. Λογικά την επόμενη εβδομάδα θα έχεις παραλάβει. Το άλλο δέματακι στα ΓΕΤΑ τι σου γράφει και από πότε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, grip είπε

Εάν είναι saver shipping, μπορεί να σου αργήσει λίγο παραπάνω να ανοίξουν τον συγκεκριμένο "σάκο" για να πάρει ο καθένας το δέμα του. Λογικά την επόμενη εβδομάδα θα έχεις παραλάβει. Το άλλο δέματακι στα ΓΕΤΑ τι σου γράφει και από πότε; 

Γουρλήδες είστε! Μόλις μου ήρθε το δέμα! Το τράκινγκ του ΕΛΤΑ δεν είχε ενημερωθεί καθόλου! Τι να πω!

Το άλλο μου γράφει αυτά:
IMG_7503.jpg.6cbf25a5e1aa2de0b0b7d001bb3b8728.jpg

Επεξ/σία από Tulipbaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βλέπω να γράφει κάτι για Τελωνειο κτλ. Μάλλον semi traced ειβλναι και αυτό και ίσως να περιμένεις και λίγο παραπάνω για να σου έρθει. 

Επεξ/σία από grip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, grip είπε

Δεν βλέπω να γράφει κάτι για Τελωνειο κτλ. Μάλλον semi traced ειβλναι και αυτό και ίσως να περιμένεις και λίγο παραπάνω για να σου έρθει. 

Γ.Ε.Τ.Α γράφει το δέμα του Tulipbeak είναι τελωνείο το δέμα.

ΓΕΤΑ = Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων των ΕΛΤΑ

12 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Γουρλήδες είστε! Μόλις μου ήρθε το δέμα! Το τράκινγκ του ΕΛΤΑ δεν είχε ενημερωθεί καθόλου! Τι να πω!

Το άλλο μου γράφει αυτά:
IMG_7503.jpg.6cbf25a5e1aa2de0b0b7d001bb3b8728.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έκανα παραγγελία από το ebay από Αμερική και ο πωλητής μου έδωσε ένα tracking που ξεκινάει με ESUS...... Και στο parcels μου λέει ότι οι υπηρεσίες ειναι η easyship και η DHL ecommerce. Υπάρχει περίπτωση να φάω τελωνείο ; Πλήρωσα και στο τέλος ένα VAT. Θα εκτιμούσα όποιον με διαφωτίσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, davidbrent25 είπε

Καλησπέρα! Έκανα παραγγελία από το ebay από Αμερική και ο πωλητής μου έδωσε ένα tracking που ξεκινάει με ESUS...... Και στο parcels μου λέει ότι οι υπηρεσίες ειναι η easyship και η DHL ecommerce. Υπάρχει περίπτωση να φάω τελωνείο ; Πλήρωσα και στο τέλος ένα VAT. Θα εκτιμούσα όποιον με διαφωτίσει 

Τα ESUS διαχειρίζεται η DHL μέχρι τη Γερμανία, μετά αλλάζει tracking και παίρνει απλού δέματος που θα παραδωθεί τελικά από τα  ΕΛΤΑ.

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε εμένα, μου χρεώθηκαν τα €2.5 λόγω χειροκίνητης καταχώρησης στοιχείων IOSS από τα ΕΛΤΑ. Δλδ, δεν ήταν ηλεκτρονικά διαθέσιμη η πληροφορία στο tracking number με το οποίο εισήχθει το δέμα στην Ελλάδα, αλλά προφανώς βρισκόταν στο label της DHL που ήταν επίσης πάνω στο πακέτο.

Έκανα claim στο eBay για τα €2.5 αποφεύγοντας εντέχνως να αναφέρω τη λέξη "fees", παρά πως "αναγκάστηκα να πληρώσω τόσο για να αποδεσμεύσουν το αντικείμενο". Το eBay μου γύρισε όλο το ποσό που παρακράτησε για VAT, που ήταν πολύ μεγαλύτερο από €2.5. Τους ξανάγραψα τονίζοντας ότι ζήτησα να μου πιστωθεί μόνο ότι πλήρωσα επιπλέον, όχι όλο το ποσό.  Μου απάντησαν κάτι π@πες για τον επαγγελματισμό μου που τους ειδοποίησα και το πώς δουλευει το σύστημα του IOSS και παραπομπες στη νομοθεσία της ΕΕ. Ε, κι εγώ δε το τράβηξα παραπάνω, την καλή μου πράξη την έκανα και προσπάθησα να είμαι σωστός :)

Επεξ/σία από frap73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα με κάποια πακέτα που περιμένω από ELTA χωρίς τράκιν. Έχουν αργήσει πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει κάπου (πάνε 3 μήνες); Αν πάω από κάποιο ΕΛΤΑ μπορεί να βγάλουν άκρη και να μου το βρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς Tracking δεν μπορούν να σου το βρούν. 

Μόνο στο Κατάστημα που σε εξυπηρετεί ρωτάς αν υπάρχει κάτι για σένα. Αν θέλουν κοιτάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Δέματα Aliexpress  με tracking τύπου LA123456789HU κ UA123456789HU είναι καθηλωμένα στο Out for delivery at local center. Σε dispute ενός δέματος καθηλωμένο από 29.4 έδωσε πίσω τα μισά χρήματα. Σκεφτείτε ότι τα επτά προϊόντα είχαν μπει σε ενα δεμα και τελικά έδωσε refund στα πέντε από τα επτά προϊόντα… Τώρα περιμένω νέο δέμα στο ίδιο status από 26.6. Από ότι κατάλαβα όταν το δέμα φεύγει από τελωνείο Ουγγαρίας και φεύγει για Ελλάδα το τρώει η μαρμάγκα. Υπάρχει κάποιος που ξέρει τί γίνεται; Το σύστημα διαβάζει την Ουγγαρία σαν χώρα προορισμού; Έχει κάποιος παραλάβει από Απρίλη; Με ποιά δική μας μεταφορική (ΕΛΤΑ;);

 

Γιατί μας βλέπω να μην παραγγέλνουμε πια από Aliexpress. Όσα προβλήματα - θέματα δεν είχαν δημιουργηθεί όλα τα προηγούμενα χρόνια, δημιουργήθηκαν το τελευταίο πεντάμηνο. Μέχρι και απάτη από Γερμανό (τούρκος) στο eBay, και καπάκι αποστολή λαθεμένου προϊόντος. Από ebay πήρα τα χρήματα με το paypal, κ από τον άλλον περιμένω το σωστό είδος αλλά θα πρέπει να πληρώσω και το λάθος αφού τα μεταφορικά επιστροφής είναι φωτιά.

Επεξ/σία από DrPanosR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, DrPanosR είπε

Καλησπέρα. Δέματα Aliexpress  με tracking τύπου LA123456789HU κ UA123456789HU είναι καθηλωμένα στο Out for delivery at local center. Σε dispute ενός δέματος καθηλωμένο από 29.4 έδωσε πίσω τα μισά χρήματα. Σκεφτείτε ότι τα επτά προϊόντα είχαν μπει σε ενα δεμα και τελικά έδωσε refund στα πέντε από τα επτά προϊόντα… Τώρα περιμένω νέο δέμα στο ίδιο status από 26.6. Από ότι κατάλαβα όταν το δέμα φεύγει από τελωνείο Ουγγαρίας και φεύγει για Ελλάδα το τρώει η μαρμάγκα. Υπάρχει κάποιος που ξέρει τί γίνεται; Το σύστημα διαβάζει την Ουγγαρία σαν χώρα προορισμού; Έχει κάποιος παραλάβει από Απρίλη; Με ποιά δική μας μεταφορική (ΕΛΤΑ;);

 

Γιατί μας βλέπω να μην παραγγέλνουμε πια από Aliexpress. Όσα προβλήματα - θέματα δεν είχαν δημιουργηθεί όλα τα προηγούμενα χρόνια, δημιουργήθηκαν το τελευταίο πεντάμηνο. Μέχρι και απάτη από Γερμανό (τούρκος) στο eBay, και καπάκι αποστολή λαθεμένου προϊόντος. Από ebay πήρα τα χρήματα με το paypal, κ από τον άλλον περιμένω το σωστό είδος αλλά θα πρέπει να πληρώσω και το λάθος αφού τα μεταφορικά επιστροφής είναι φωτιά.

Φίλε, θέλεις πληροφορίες χωρίς να δώσεις ακριβώς tracking number...... Αυτό είναι δύσκολο.

Δώσε tracking number, για να δούμε ακριβώς τι γίνεται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, θέλεις πληροφορίες χωρίς να δώσεις ακριβώς tracking number...... Αυτό είναι δύσκολο.

Δώσε tracking number, για να δούμε ακριβώς τι γίνεται!!

UA625192890HU το πρώτο που έχει γίνει μερικό refund

LA027134394HU το τελευταίο

Ευχαριστώ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, DrPanosR είπε

UA625192890HU το πρώτο που έχει γίνει μερικό refund

LA027134394HU το τελευταίο

Ευχαριστώ…

Δε φταίει το Aliexpress για την κατάσταση αυτή. Άπαξ και ο πωλητής το έχει στείλει, φεύγει από τη δική του ευθύνη. Το πρόβλημα βρίσκεται στα ελληνικά ταχυδρομεία που καθυστερούν υπερβολικά να επεξεργαστούν τα δέματα. Συνήθως, όσον καιρό κάνει να διασχίσει το δέμα την Κίνα, να φτάσει Ουγγαρία, να εκτελωνιστεί εκεί και να έρθει Ελλάδα, άλλο τόσο θέλει μετά για να σου 'ρθει από τις αποθήκες του Ελ. Βενιζέλος στο σπίτι σου.

Το δεύτερο έφυγε από Ουγγαρία 29/6. Υπολόγιζε δυο βδομάδες μες στο νερό να "εμφανιστεί" Ελλάδα, δηλαδή να ανοίξουν τον σάκο και να το σκανάρουν, κι από 'κεί και πέρα άλλη μια βδομάδα χονδρικά για να 'ρθει στο σπίτι σου. Το πρώτο πάλι έχει κολλήσει στον "σάκο" στην Ελλάδα, και πράγματι η καθυστέρηση είναι μεγάλη ακόμα και για τα δεδομένα του ΕΛΤΑ. Θα μπορούσες ίσως να πάρεις τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ να ρωτήσεις, αν και αμφιβάλω ότι θα ξέρουν να σου πουν τίποτα. Πάντως στα δύο τελευταία δέματα αυτού του τύπου που παρέλαβα δεν ανανεώθηκε ποτέ το τράκινγκ τους άπαξ και έφτασαν Ελλάδα αλλά ήρθαν, οπότε μη χάνεις την ελπίδα. Μπορεί να σου 'ρθουν από 'κεί που τα 'χεις ξεγραμμένα.

Επεξ/σία από Tulipbaek
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...