Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που η βενζίνη έγινε χρυσός πείτε καμιά συμβουλή για οικονομία μέσα στην πόλη . 

Αυτά που εφαρμόζω εγώ είναι πάντα ταχύτητα μέσα, αλλαγές γρήγορα σε μεγαλύτερη, μόλις βλέπω πορτοκαλί από μακριά αφήνω γκάζι, επίσης βλέποντας στο trip αν μόλις ξεκινήσεις και σε κάθε αλλαγή φτάνει 10-12 η στιγμιαία κατανάλωση αν αφήσεις στιγμιαία το γκάζι και το ξαναπατήσεις ελαφρά πέφτει αμέσως η κατανάλωση από το 12 στο 8 και πάλι μετά στο 7-6... 

Που φτάσαμε να κοιτάμε την κατανάλωση. 

Εποχές δραχμών άλλαζα ταχύτητα στον κόφτη και με 5000 δρχ έκανα 350 χλμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, adi32 είπε

Εποχές δραχμών άλλαζα ταχύτητα στον κόφτη

👊

ΥΓ. Αν θέλω να κινηθώ κάπως γρήγορα και το βάλω στο χειροκίνητο και δεν το προσέξω και πιάσω κόφτη με πιάνουν "ενοχές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τώρα που η βενζίνη έγινε χρυσός πείτε καμιά συμβουλή για οικονομία μέσα στην πόλη . 

Αυτά που εφαρμόζω εγώ είναι πάντα ταχύτητα μέσα, αλλαγές γρήγορα σε μεγαλύτερη, μόλις βλέπω πορτοκαλί από μακριά αφήνω γκάζι, επίσης βλέποντας στο trip αν μόλις ξεκινήσεις και σε κάθε αλλαγή φτάνει 10-12 η στιγμιαία κατανάλωση αν αφήσεις στιγμιαία το γκάζι και το ξαναπατήσεις ελαφρά πέφτει αμέσως η κατανάλωση από το 12 στο 8 και πάλι μετά στο 7-6... 

Που φτάσαμε να κοιτάμε την κατανάλωση. 

Εποχές δραχμών άλλαζα ταχύτητα στον κόφτη και με 5000 δρχ έκανα 350 χλμ 

Που καταντήσαμε 😝

ναι γενικά αυτά που λες ισχύουν. 
 

κατι άλλο που μπορείς να κανείς (το κάνω κ εγώ αλλά για οικονομία χρόνου) είναι μελέτη της διαδρομής βάσει της κίνησης από το google maps (σημειωτέον ότι δε βγάζει πάντα τη καλύτερη διαδρομή, θέλει σκέψη). Μπορείς να γλυτώσεις εντός Αττικης ακόμα και 20-25’ διαδρομής με το ανάλογα μειωμένο καύσιμο…

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Που φτάσαμε να κοιτάμε την κατανάλωση. 

Εποχές δραχμών άλλαζα ταχύτητα στον κόφτη και με 5000 δρχ έκανα 350 χλμ 

Δυστυχώς δεν φτάσαμε τώρα , κάποτε "τσακωνόμασταν" στα forums αν κάνεις 0-100 σετ 7.2 ή 6.8 , τα τελευταία χρόνια βλέπεις αντίστοιχους διαλόγους αν καις ανα 100Χλμ 7.2 ή 6.8 λίτρα

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το υγραέριο στο Θεό θα πάει. 

Εγω σκέφτομαι για μηνιαία στο μετρό. Έφτασε το πετρέλαιο όσο είχε η βενζίνη πριν μια βδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω για seat leon 1.4 ατμοσφαιρικό του 2008 αξίζει η μετατροπή σε υγραέριο? Αν γνωρίζει κανείς για αντίστοιχα αυτοκίνητα αν έβγαλαν προβλήματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, δεν ξέρω που να το γράψω αλλά σήμερα βρήκα τον καταλύτη ή μάλλον καλύτερα, δεν βρήκα τον καταλύτη στο Hyundai ATOS μου. Ξέρετε κάποιον καλό/φθηνό εξατμισά στο Μαρούσι/Μελίσσια/Βριλήσσια; Επίσης, όταν με το καλό κι αν έρθει το Puma, τι συναγερμό να βάλω που να μπορεί να προβλέψει κάτι τέτοιο; Έστω να υπάρχει μια ειδοποίηση ή απλά να βαρέσει ο συναγερμός;

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ola150 είπε

Καλημέρα, δεν ξέρω που να το γράψω αλλά σήμερα βρήκα τον καταλύτη ή μάλλον καλύτερα, δεν βρήκα τον καταλύτη στο Hyundai ATOS μου. Ξέρετε κάποιον καλό/φθηνό εξατμισά στο Μαρούσι/Μελίσσια/Βριλήσσια; Επίσης, όταν με το καλό κι αν έρθει το Puma, τι συναγερμό να βάλω που να μπορεί να προβλέψει κάτι τέτοιο; Έστω να υπάρχει μια ειδοποίηση ή απλά να βαρέσει ο συναγερμός;

Ασφάλεια κλοπής κάνε σε εταιρία χωρίς πολλά ψιλά γράμματα. Φίλης μου της σήκωσαν τα ζαντολάστιχα μέσα στη νύχτα. Άμα το βάλουν στο μάτι δε σε σώζει τίποτα, το θέμα είναι να μην πονέσει η τσέπη (4 15άρες ζάντες και λάστιχα και λοιπά κοκοκόψαρα 2,5 χιλιάρικα η αντιπροσωπεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexiko είπε

Ασφάλεια κλοπής κάνε σε εταιρία χωρίς πολλά ψιλά γράμματα. Φίλης μου της σήκωσαν τα ζαντολάστιχα μέσα στη νύχτα. Άμα το βάλουν στο μάτι δε σε σώζει τίποτα, το θέμα είναι να μην πονέσει η τσέπη (4 15άρες ζάντες και λάστιχα και λοιπά κοκοκόψαρα 2,5 χιλιάρικα η αντιπροσωπεία).

Έχει ασφάλεια ολικής/μερικής κλοπής. Και προφανώς το νέο αυτοκίνητο θα έχει κι εκείνο καθώς θα ψάξω να το βάζω σε κλειστό γκαράζ αλλά έλεγα και για συναγερμό να τους κάνω όσο το δυνατόν πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

1,84 το avio.... ξερω τι να πειτε και εσεις με την βενζινα :)

Ποιο avio, εγώ σκέφτομαι να αρχίσω να βάζω θέρμανσης 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...