Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Τωρα αν μου μιλας για γερμανικα ντιζελ που και να θελουμε να το κρυωψουμε (και οσο biased και να ειμαι λογω προτιμησης ισχυει) , απο common rail σε ντιζελ δεν το εχουν απλα, ειναι σκουπιδια απο την κατασκευη τους.

Ναι για γερμανικα μιλαω κατα βαση για αυτο τα αποφευγω... Υπαρχει ιδιαιτερη προτιμηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Τίποτα δεν ακουει εαν εισαι τυπικος και καθαρος. Εαν βαζεις στην καλυβα του μπαρμπαθωμα που γεμιζει δεξαμενη 1 φορα τον χρονο και η μιση ειναι νερο και καθαρισμα καμια δεκαετια ε τα θελει ο κωλος σου και βενζινη να εχεις :).  Τουλαχιστον οι Multijet ειναι ασπαστοι. Τωρα αν μου μιλας για γερμανικα ντιζελ που και να θελουμε να το κρυωψουμε (και οσο biased και να ειμαι λογω προτιμησης ισχυει) , απο common rail σε ντιζελ δεν το εχουν απλα, ειναι σκουπιδια απο την κατασκευη τους.

Οσο για αυτους που βγαζουν τα dpf και ειναι ΕΓΓΛΗΜΑΤΙΕΣ. Σιγα την διαφορα που ειδανε μετα. περισσοτερο placebo ειναι. Γλυτωσανε 0,2 l στα 100? πωπω κερδος..... δηλαδη 32 κιλα ροπη που εχω απο τις 1700 στροφες με το dpf θελω κατι παραπανω και χρειαζεται να το βγαλω?

Αντλια πηρα στο χερι σε βενζινη. 18 χρονια το hdi το σκυλι το πεζουλι δεν εχει κανει κιχ.

Δεν είχαν 1.6 αλλά 1.2 και με το dpf πήγε από τα 20κιλά στα 23μισό και από τους 85 ίππους στους 110. Εγώ που έχω το ίδιο χωρίς αλλαγές όταν το δοκίμασα ήταν πολύ καλό! Πήγαινε και πάνω από τις 2600 με αρκετή διάθεση για παραπάνω, ενώ το δικό μου δεν έχει πολύ όρεξη. Αν εξαιρέσεις την πρώτη που δεν σηκώνει πίεση για λόγους ασφαλείας, ήταν πολύ καλή βελτίωση σαν απόδοση αλλά με κακά αποτελέσματα για τους πνεύμονες μας. Κατανάλωση κάτι λιγότερο από λίτρο. Ο καθένας το κρίνει 3,5-5,5 παίζω εγώ 3-4,5 αυτός...

Μαυρίλα δεν έβγαζε καθόλου... Ούτε μυρίζει, αυτά που βγάζουν μαυρίλα κάτι άλλο φταίει...

 

Σήμερα λέω ότι δεν θα το έκανα, αύριο δεν ξέρω... Και για τα προς ανακύκλωση οικιακά απορρίμματα πριν λίγο καιρό είχα άλλη άποψη, με αυτά που έμαθα έχω άλλη...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι για γερμανικα μιλαω κατα βαση για αυτο τα αποφευγω... Υπαρχει ιδιαιτερη προτιμηση...

Παρε γερμανικο και βαλτου JTDm :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αν καταφερει να χωρεσει σε 451 τα χαλαλιζω 🤣

 

τα χαλαλιζεις. να δω το σμαρτ με 32 κιλα ροπη να του φευγουν και τα καθισματα :). Ο Παυλιδης κρατωντας το τιμονι θα μεινει.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Τίποτα δεν ακουει εαν εισαι τυπικος και καθαρος. Εαν βαζεις στην καλυβα του μπαρμπαθωμα που γεμιζει δεξαμενη 1 φορα τον χρονο και η μιση ειναι νερο και καθαρισμα καμια δεκαετια ε τα θελει ο κωλος σου και βενζινη να εχεις :).  Τουλαχιστον οι Multijet ειναι ασπαστοι. Τωρα αν μου μιλας για γερμανικα ντιζελ που και να θελουμε να το κρυωψουμε (και οσο biased και να ειμαι λογω προτιμησης ισχυει) , απο common rail σε ντιζελ δεν το εχουν απλα, ειναι σκουπιδια απο την κατασκευη τους.

Οσο για αυτους που βγαζουν τα dpf και ειναι ΕΓΓΛΗΜΑΤΙΕΣ. Σιγα την διαφορα που ειδανε μετα. περισσοτερο placebo ειναι. Γλυτωσανε 0,2 l στα 100? πωπω κερδος..... δηλαδη 32 κιλα ροπη που εχω απο τις 1700 στροφες με το dpf θελω κατι παραπανω και χρειαζεται να το βγαλω?

Αντλια πηρα στο χερι σε βενζινη. 18 χρονια το hdi το σκυλι το πεζουλι δεν εχει κανει κιχ.

Μια χαρα ειναι τα γερμανικα diesel και το group και η bmw κορυφαια μοτερ (ασχετα με diesel gate, δεν τα λες ζημιαρικα, αποδειξη οι ταριφες)

Το DPF δεν το βγαζεις για να κερδισεις ροπη αλλα γιατι ειναι πολυ πιο φτηνο απο αλλαγη και ξενιαζεις με αναγενησεις και χιλιομετρα εντος πολης.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Δε ξερω καν, βενζίνη ψαχνω... Τα πετρελαια ειναι για τους ταριφες, δε τα συμπαθω καθολου!

Καλά οχι ακριβώς, αμα ζήσεις λιγο με "σοβαρό" πετρέλαιο (>3λιτρα, 6κύλινδρο) θα αλλάξεις άποψη νομίζω.

Ε τώρα σε smart και λοιπά τα πετρέλαια είναι για να γελάς απο κραδασμούς/ήχο αλλά και απόδοση ουσιαστικά με ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ 1.3 multijet) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, and_64 είπε

Καλά οχι ακριβώς, αμα ζήσεις λιγο με "σοβαρό" πετρέλαιο (>3λιτρα, 6κύλινδρο) θα αλλάξεις άποψη νομίζω.

Ε τώρα σε smart και λοιπά τα πετρέλαια είναι για να γελάς απο κραδασμούς/ήχο αλλά και απόδοση ουσιαστικά με ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ 1.3 multijet) 

Εχω ζησει λιγο με 3.2 V6 Auto και παλι δε με πειθει, μονιμως ηχος σα να βραζει φασολια ειναι και απο γκαζι μετρια πραγματα :P 

ΑΛΛΑ ναι για smart που θελω δεν αξιζει πιο πολυ ειναι το ρισκο παρα το κερδος ειδικα για μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εχω ζησει λιγο με 3.2 V6 Auto και παλι δε με πειθει, μονιμως ηχος σα να βραζει φασολια ειναι και απο γκαζι μετρια πραγματα :P 

ΑΛΛΑ ναι για smart που θελω δεν αξιζει πιο πολυ ειναι το ρισκο παρα το κερδος ειδικα για μεταχειρισμενο

Ε δε σε πιανω πουθενα πια 😂 (απο τη μανα τους συνηθως ναι, εχουν  περιεργο mapping στο γκαζι τα περισσότερα αν είχε και κλασσικό αυτόματο της υπομονής...με ενα 1ο στάδιο όμως στρώνει η κατάσταση 😇)

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, and_64 είπε

Ε δε σε πιανω πουθενα πια 😂 (απο τη μανα τους συνηθως ναι, εχουν  περιεργο mapping στο γκαζι τα περισσότερα αν είχε και κλασσικό αυτόματο της υπομονής...με ενα 1ο στάδιο όμως στρώνει η κατάσταση 😇)

Όντως της υπομονής 😂

ισως κανένα δίλιτρο με σοβαρο κιβώτιο να με έπειθε. Δεν είμαι καθόλου φαν παντως. 😝

παρολο που είμαι φαν της οικονομίας !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα το πρώτο service σε i20 του 21 και έβγαλα και κάρτα καυσαερίων. Όταν συζήτησα με ένα φίλο μου είπε νομίζει ότι την βγάζεις όταν κάνεις ΚΤΕΟ πρώτη φορά σε καινούριο αμάξι. 

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος και με έκλεψαν ή θέλει κάθε χρόνο; 😜

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koularasss είπε

Καλησπέρα, έκανα το πρώτο service σε i20 του 21 και έβγαλα και κάρτα καυσαερίων. Όταν συζήτησα με ένα φίλο μου είπε νομίζει ότι την βγάζεις όταν κάνεις ΚΤΕΟ πρώτη φορά σε καινούριο αμάξι. 

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος και με έκλεψαν ή θέλει κάθε χρόνο; 😜

 

οχι, καθε χρονο θελει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αναμονη για καινουριο βλεπω να πηγαινει στη 10ετια!

Αναφορά σε κείμενο

Η Toyota σταμάτησε τη λειτουργία στο σύνολο των 14 εργοστασίων της στην Ιαπωνία λόγω επίθεσης που δέχθηκε ένας από τους σημαντικότερους προμηθευτές της. Link

 

 

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...