Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον θα το ρωτήσω και στο κανονικό φόρουμ, αλλά ας ξεκινήσω εδώ

ΙΧ όταν το βγάζεις από ακινησία
θα διατηρεί το bonus/malus της ασφάλειας που είχε πριν την ακινησία;

Ας πούμε ότι δεν είχα ατυχήματα και άρα είχα ένα καλό bonus/malus της ασφάλειας
και θέλω να δω αν σε περίπτωση που βάλω-βγάλω το αμάξι από ακινησία θα μηδενιστεί και θα το χάσω .

Παίζει ρόλο κι αν στη διάρκεια της ακινησίας υπάρξει κι ένα διάστημα που θα είναι χωρίς ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, nemom είπε

Μάλλον θα το ρωτήσω και στο κανονικό φόρουμ, αλλά ας ξεκινήσω εδώ

ΙΧ όταν το βγάζεις από ακινησία
θα διατηρεί το bonus/malus της ασφάλειας που είχε πριν την ακινησία;

Ας πούμε ότι δεν είχα ατυχήματα και άρα είχα ένα καλό bonus/malus της ασφάλειας
και θέλω να δω αν σε περίπτωση που βάλω-βγάλω το αμάξι από ακινησία θα μηδενιστεί και θα το χάσω .

Παίζει ρόλο κι αν στη διάρκεια της ακινησίας υπάρξει κι ένα διάστημα που θα είναι χωρίς ασφάλεια;

Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω εγώ , το bonus malus έχει καταργηθεί εδώ και κάποια χρόνια. Απλά οι ασφαλιστικές διαβάζουν ζημιές ευθύνης και μπορεί να βάζουν επασφάλιστρο , μέσα στην 5ετία.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει διαδικασία που καταγράφει αν το αμάξι είναι σε ακινησία για να κάνει "παύση" της παραπάνω διαδικασίας , απλά μετράνε τα έτη στην τελευταία 5ετία.

Τώρα όλα τα παραπάνω σύμφωνα με τις δικές μου γνώσεις περί ασφάλισης απο μία ασφαλιστική που είμαι προγραμματιστής. Ας μας πεί και κάποιος που κατέχει περισσότερο τι γίνεται σε άλλες ασφαλιστικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει είναι η αλήθεια γιατί έχω χτίσει όλα τα χρόνια ένα ας πούμε καλό προφίλ με φτηνή ετήσια ασφάλιση
και δε λέει για τις λίγες μέρες ανωτέρας βίας που θα αναγκαστώ να το βάλω ακινησία να γίνει ένα reset και να χάσω το ετήσιο όφελος του χαμηλο'ύ ασφαλίστρου.

Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση και κάθε άλλο φιλο που τυχόν απαντήσει. Μάλλον θα την κάνω και στο γενικό φόρουμ την ερώτηση για να δούμε ταυτόχρονα κι από εκεί τί ψάρια θα πιάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ενδιαφέρον αντικείμενο το οποίο μετατρέπει το ενσύρματο android auto σε ασύρματο με κόστος περι τα 85 δολλάρια και μπορεί να ενδιαφέρει αρκετους:

 

https://9to5google.com/2022/01/21/aawireless-review-android-auto-dongle/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Μακάρι! είχε ακουστεί και παλιότερα αλλά απ'ότι φαίνεται πήρε μία καθυστέρηση. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. 

Προβλέπω βέβαια τα μεταχειρισμένα με ταξινόμηση '23 να είναι ανάρπαστα. 😂🤦‍♂️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Είναι θέμα παιδείας να μην οδηγούμε μεθυσμένοι, αμα θες να κάνεις τη χαζομάρα σου πιστεύω ότι θα βρεθούν τρόποι εύκολα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, squib είπε

Είναι θέμα παιδείας να μην οδηγούμε μεθυσμένοι, αμα θες να κάνεις τη χαζομάρα σου πιστεύω ότι θα βρεθούν τρόποι εύκολα 

Ακριβώς , θα βάζουν τα φυσάνε παιδιά , σκυλιά , γατιά , κανα περαστικό κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς , θα βάζουν τα φυσάνε παιδιά , σκυλιά , γατιά , κανα περαστικό κτλ.

Ε ναι! Το θέμα ειναι αν θα έχει κάποια ώρα που ισχύει το φύσιγμα, γιατί αν θέλει σε κάθε μιζιά αστο...ειδικά σε επαγγελματικά αυτοκίνητα μπορεί να βάλει ο αλλος μπρός 50 φορές μεσα στη μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολο το bypass. Βάζεις να φυσήξει ο/η συνοδηγός που δεν έχει πει αλλά δεν έχει δίπλωμα για οδήγηση οπότε ξεκινάει το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς , θα βάζουν τα φυσάνε παιδιά , σκυλιά , γατιά , κανα περαστικό κτλ.

Μπίζνα θα γίνει , θα αράζουν τύποι έξω από μαγαζία με 10 ευρουλάκια θα φυσάνε και θα σου βάζουν μπρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί 10 ευρουλάκια;
Δεν ξέρω πώς ανιχνεύει το φύσημα μια τέτοια συσκευή,
αλλά αν ας πούμε το ανιχνεύει ως ροόμετρο
θα βγεί κανένα τέτοιο για να φυσάει στη συσκευή
50c9b9f6a03a2.jpg

αν λειτουργεί αλλιώς, θα βγει κάποια άλλη πατέντα, με OBD κλπ κλπ... 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ξέρει κανείς κάποιο αξιόπιστο μαγαζί με ανταλλακτικά και αναλώσιμα? Είχα ψωνίσει πέρσι από ένα στο νέο κόσμο αλλά δε θυμάμαι πως το λένε. Για νότια προάστια με ενδιαφέρει και όχι online για να αποφύγω τυχών ασυμβατότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά ξέρει κανείς κάποιο αξιόπιστο μαγαζί με ανταλλακτικά και αναλώσιμα? Είχα ψωνίσει πέρσι από ένα στο νέο κόσμο αλλά δε θυμάμαι πως το λένε. Για νότια προάστια με ενδιαφέρει και όχι online για να αποφύγω τυχών ασυμβατότητες. 

σου στέλνω π.μ για να μη κάνουμε διαφήμιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή ρε παιδιά θα υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο ένα ξέμπαρκο τσουνί για να φυσάς? Ψάχνω να βρω πληροφορίες για το πως θα είναι δομημένο το "σύστημα" αλλά δεν βρίσκω κάτι.
Επίσης κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά. Γράφει το άρθρο:
"Οι συσκευές θα τοποθετούνται υποχρεωτικά σε κάθε όχημα που θα αποκτά έγκριση τύπου σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης από τις 6 Ιουλίου του 2022 και έπειτα."

και στη συνέχεια αναφέρει ξανά:
"Να σημειωθεί ότι το σύστημα αυτό θα είναι υποχρεωτικό από το 2024 για όλα τα αυτοκίνητα που θα πωλούνται στην ΕΕ, ανεξαρτήτως από την ημερομηνία που έχουν αποσπάσει έγκριση τύπου."


Άρα από φέτος το καλοκαίρι θα μπει ή από το 2024? Αν δηλαδή παραγγείλω εγώ ένα αυτοκίνητο τώρα, με ημερομηνία παράδοσης πχ σε 6 μήνες, θα το έχει ή όχι?

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...